גד חליוא, 52, איש עסקים, סוכן יבוא אישי אשר ייבא במשך שבע שנים עשרות כלי רכב יוקרתיים לישראל עבור אנשי עסקים ולעיתים סלבס ושחקנים מוכרים ומכר להם אותם במחירים נמוכים בעשרות אחוזים ממחירי היבואנים הרשמיים, נדון לעשרה חודשי מאסר.

חליוא הקים חברה באיי הבתולה, שם ביצע באותם שנים 27 עסקאות לייבוא כלי רכב יוקרתיים. המיסים ששילם חליוא על כלי הרכב היו נמוכים משמעותית. כמה מאנשי העסקים רכשו ממנו רכבים מסוג "ב.מ.וו" יוקרתית בהנחות של כ-150 אלף ש"ח. במקרים אחרים ייבא ללקוחותיו "מרצדס" ו"פורשה קאין" בהנחות שנעו בין 150 ועד כ-200 אלף ש"ח.

בין לקוחותיו של חליוא לאורך השנים הייתה גם אשת העסקים והזמרת ניקול ראידמן, בת זוגו לשעבר של האוליגרך מיכאל צ'רנוי. חליוא הזמין עבור ראידמן רכב יוקרתי ביבוא מגרמניה מסוג  "ריינג'ר רובר'" שמחירו הרשמי בארץ היה אז כ-550 אלף ש"ח, אך הוא דאג כי בפועל ראידמן תשלם כ-386 אלף שקלים בלבד.

ניקול ראידמן ואסתי גינזבורג מסתבכות (צילום: צילום מתוך אינסטגרם, קשת 12)
נחקרה על הפרשה. ראידמן | צילום: צילום מתוך אינסטגרם, קשת 12

חליוא, כך נודע, פעל בשיטה הבאה: הוא הוגדר בהסכם כיועץ והלקוח כיבואן. חליוא היה זה שטיפל בכל הליכי היבוא ובענייני הכסף ששולם ליצרנים בגרמניה ודאג להעביר את הרכב לישראל והעברתו ללקוח.

על פי טענת פרקליטות מחוז מרכז, חליוא הבריח עשרות רכב לארץ בעסקאות ייבוא אישי וזייף את המחיר  על מנת להונות את רשות המיסים. חליוא, כך לפי כתב האישום שהוגש נגדו, הצהיר שעלות 27 כלי הרכב שייבא הינה כ-3.8 מיליון ש"ח, כשבפועל המחיר הוא 6.5 מיליון ש"ח.

חקירת רשות המיסים, כאמור, הובילה בין השאר לראידמן ולמספר אנשי עסקים מוכרים. החוקרים ניסו להבין כיצד ניקול רכשה רכב לפני מספר שנים במחיר הנמוך כמעט בכ-165 אלף שקל ממחיר השוק. ראידמן נחקרה בזמנו במשך כמה שעות ביחידת המע"מ והמכס בבאר שבע. ראידמן טענה כי לא ידעה שיש בעייתיות בעסקת הרכש ושילמה את הסכום שהתבקשה לשלם. ראידמן נדרשה לשלם לרשות המיסים את הפער בסכום ההנחה שקיבלה עבור מכוניתה, ובתמורה התיק נגדה ונגד שאר אנשי העסקים שרכשו את המכוניות מחליוא, נסגרו.

 

 מניקול ראידמן נמסר בתגובה: "סולחת לכולם. אור ואהבה".