כמו בכל שנה, שעות ספורות לפני חגיגות העצמאות של ישראל, מדינה שלמה מציינת בעצב גדול את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. טקסים, צפירות, סרטים, שירים, ביקורים בבתי העלמין וגם הספדים ברשתות החברתיות הפכו חלק גדול מההתמודדות עם היום המורכב הזה וכך הסלבס שלנו בחרו לכתוב הבוקר.

סטטיק

"זה יכל להיות אני. המחשבה הזו רודפת אותי בכל יום זיכרון מחדש. הרי, מי הם אותם נפגעי פעולות האיבה? אנשים רגילים לחלוטין. אנשים שכולה עלו על האוטובוס בדרך מבית הספר. או שרק עלו על אוטובוס לעבודה...".

View this post on Instagram

A post shared by סטטיק / Static (@static)

טל טלמון

"דוד יקר ואהוב. אתמול הלכתי לבקר אותך לבד. רק אתה, אני והרוח. לראשונה ביקרתי את הקבר שלך כשאני אמא. פתאום הכל מקבל משמעות אחרת...".

View this post on Instagram

A post shared by Tal Talmon | טל טלמון (@talmontal)

עמרי בן נתן

"התמונה הזאת צולמה לפני 25 שנים, וזאת הייתה הפעם הראשונה שלי, הפעם הראשונה שלי שאיבדתי מישהו שאני אוהב, הפעם הראשונה שלי ששמעתי קדיש, שישבתי שבעה, הפעם הראשונה שראיתי את אמא בוכה, את אבא שלי מתמוטט, ואת אחותי שהתפרקה לרסיסים כשהודיעו לנו שגיסי נהרג...".

View this post on Instagram

A post shared by ᴏᴍʀɪ ʙᴇɴ ɴᴀᴛᴀɴ | עמרי בן נתן (@omribennatan)

תקווה גדעון

"ערב יום הזיכרון. תמיד עשר דקות לפני הצפירה הגוף שלי נכנס ללחץ. אני מסתכלת כל דקה בשעון כדי להכין את עצמי. כשמתחילה הצפירה, הלב שלי עוצר לשניה והגוף מתמלא בצמרמורות מכף רגל ועד ראש. בדקה הזאת רצות לי כל כך הרבה מחשבות. משפחות שכולות שאני מכירה, חברים שנפלו בקרבות וגם אנשים שהכרתי ואינם...".

View this post on Instagram

A post shared by Tikva Gidon | תקוה גדעון (@tikvagidon)

עופר שכטר

"חיילים בוכים על החברים שלהם, בזכות החברים האלה שכבר לא איתנו יש לנו איפה לחיות ולנהל את החיים הלרוב מאוד שטחיים שלנו. המעשה שלהם - למות בשביל שאדם אחר יוכל לחיות טוב יותר, הוא המעשה הנאצל והאלטרואיסטי ביותר שנפש אדם יכולה לעשות, ההקרבה האולטימטיבית...".

View this post on Instagram

A post shared by Ofer Shechter (@ofershechter)