הבוקר (ג'), לאחר שדמי לובטו ביצעה את ההמנון האמריקאי בסופרבול, צץ ברשת ציוץ שלה משנת 2010, בו היא מביעה משאלה שיום אחד היא תזכה לעשות זאת. הביצוע שלה הרים את כולם על הרגליים - כפי שנהוג בזמן ההמנון - חוץ מאת משפחת המלוכה האמריקאית שהגיעה לצפות במשחק. ביונסה, ג׳יי זי ובתם, בלו אייבי בחרו להמשיך ולשבת בזמן שלובטו שרה.

לבחירה שלהם לשבת בזמן ההמנון יש היסטוריה פוליטית מוכרת מאוד בארה״ב. ב-2016, בשיא המחאה נגד האלימות המשטרתית כלפי אזרחים אפרו-אמריקאיים בארה״ב והנטייה לנהוג כלפיהם בפזיזות שגרמה למקרי מוות מיותרים, שחקן הפוטבול קולין קאפרניק בחר שלא לעמוד בזמן ההמנון במשחק בהשתתפותו, ובמקום כרע על הברך. המחאה הזאת הציתה ויכוח קולני ומורכב בארה״ב, כשהדעות מפולגות לחלוטין, ואף פגעה בקריירה של קאפרניק. דונלד טראמפ אמר בתגובה לכך שה-NFL צריכים לפטר שחקנים שבוחרים שלא לעמוד בזמן ההמנון.

ביונסה וג'יי זי
בחרו להמשיך לשבת. ביונסה וג'יי זי | צילום: Christopher Polk, GettyImages IL

אבל מכאן הסיפור הזה רק מסתבך, כי ג׳יי זי סירב בעבר להופיע במחצית הסופרבול, שביקשו ממנו להביא גם את ריהאנה וקניה ווסט איתו, כנראה כדי לשפר את התדמית שלהם בעיני הציבור האפרו-אמריקאי לאחר שקאפרניק הפך לפרסונה נון גרטה ב-NFL. אבל השנה, ג׳יי זי הודיע שרוק ניישן, חברת הבידור הענקית שבבעלותו, תשתף פעולה עם ה-NFL, וקיבל על כך לא מעט ביקורת מהקהל, כולל אמירות על כך שהוא בוגד בקאפרניק ובכלל במחאה כנגד האלימות המשטרתית.

View this post on Instagram

A post shared by Beyoncé (@beyonce) on

״כל עוד אנשים עדיין נפגעים ומאבדים בני משפחה ונדחקים לשוליים, אני יכול להתמודד עם כמה פרסומים שליליים״, הוא אמר השבוע בתגובה לביקורת, והתייחס גם לקאפרניק: ״אף אחד לא אומר שלא נעשה לו עוול. נעשה לו עוול. אבל זה קרה לפני שלוש שנים ומישהו צריך להגיד אוקיי - מה אנחנו עושים עכשיו? כי אנשים עדיין מתים. אנחנו שני אנשים מבוגרים שלא מסכימים לגבי הטקטיקות אבל פועלים למען אותה המטרה״.

ואז, למרות שאמר שהוא לא מסכים עם קאפרניק לגבי הטקטיקה, ותוך שהוא מגיע לסופרבול כחלק משיתוף פעולה מקצועי עם ה-NFL, ג׳יי זי בחר, יחד עם ביונסה ובלו אייבי, שלא לעמוד בזמן ההמנון - אקט שלא יכול להתפרש בשום אופן חוץ מתמיכה באותה המחאה של קאפרניק לפני שלוש שנים. יש לציין שגם העסקה של רוק ניישן וה-NFL נועדה לקדם קבוצות אתניות שונות בארה״ב - שאקירה, שהופיעה לצד ג׳ניפר לופז במחצית, היא לקוחה של רוק ניישן, והמותג גם תרם סכום כסף ניכר ליוזמה של ה-NFL שמטרתה לקדם רפורמה שוויונית במערכת החינוך, מערכת המשפט וכוחות המשטרה.