בתחילת השבוע עדן הראל עשתה צעד נוסף לכיוון הדת, כשסיפרה בהתרגשות רבה, שהיא הולכת להעביר שיעור תורה ראשון לצעירות במדרשה.

הבוקר (ב'), הגיע בן הזוג המתחזק גם הוא, עודד מנשה, לתכנית הבוקר של "פאולה ולאון" (קשת 12). שם הוא דיבר על הכיפה השחורה איתה מסתובב כבר קרוב לשנה ועל התגובות שקיבל מהמשפחה הקרובה ומהסובבים.

כמה ילדים יש לך ולעדן הראל?

"שישה, נכון לרגע זה".

יש תכניות לעוד ילדים?

"תמיד יהיו לה תכניות, זה לא יעזור... בגיל 80 היא תפסיק. יש לך רבנית בבית והיא מתווה מדיניות. היא הרבנית, היא מובילה את הבית. אני משלם ארנונה וחשמל והשאר זה היא, זה הכי כיף. מתי אני אדע? כשנראה את הבטן ואת הבחילות".

כמה זמן יש לך כיפה שחורה על הראש?

"חצי שנה-שנה".

_OBJ

כוכב הילדים לשעבר סיפר הבוקר גם על התגובה של אמא שלו, חילונית לגמרי, על ההתחזקות: "אמא שלי יש לה הנשמה מפה לפה כל יום, יש לה בלון חמצן כדי שתוכל לעבור את החיים יותר בקלות כי הבן שלה הולך עם כיפה".

 

View this post on Instagram

A post shared by eden Harel Menashe (@edenharelmenashe) on

וכשאתם באים אליה?

"לא שותים ולא אוכלים. אוכלים בבית שלנו או מזמינים פיצה. אנחנו פותרים את זה בצורה חכמה וללא עלבונות חס ושלום".

שנים היית כוכב ילדים ידוע, יש היום קוטביות בין הדתיים לחילוניים במדינה ואתה בתור אחד שהוא טרי בתשובה... אתה יכול להבין אנשים חילוניים ששואלים למה אתם כופים?

"אני מבין מאוד... המשפחה שלי כזאת. אני יותר מבין את הצד הזה עדיין מהצד החדש שלי, אני רק חושב שהרבה דברים נוסעים לפעמים מחוסר היכרות והבנה עמוקה יותר של הדברים, כמו שקרו לי".

למשל?

"הייתי אוכל צ'יזבורגר ולא היה קורה לי כלום... לא היה לי כאב בטן גם, הכל נפלא. אתה לומד שחלב זה מים, הפרה מניקה, זה משהו שמשפיע, הבשר הוא אש, הוא אוכל... זה שתי אנרגיות שונות. כשאתה מחבר אותן ביחד, יש איזשהו קצר רוחני... חלב זה משהו שמשפיע, אמא מניקה את בנה, בשר זה משהו שהוא אגואיסטי, שהוא אדום, הוא מכלה. המפגש בין שני הדברים האלה... זה ההסבר הרוחני".

View this post on Instagram

A post shared by eden Harel Menashe (@edenharelmenashe) on

מה העמדה שלך לגבי אוטובוסים בשבת?

"יכול להבין את שני הצדדים. כשאתה לא מאמין ואתה רוצה ללכת לים בשבת זה הגיוני".

מבין את העניין של לכפות על אחרים את האמונה?

"ברוחניות אין כפייה, ברגע שאני אכפה עליו להניח תפילין אז הוא לא יניח תפילין באמת כי הוא מפחד שאני אהרוג אותו. אז אין טעם בלכפות על מישהו לעשות מצווה כזו או אחרת כי אז המצווה שלו לא שווה. אתה לא יכול להשפיע או לעשות משהו כשיש לך אקדח על הרקה. אדם שרוצה לעשות תהליך אמיתי של תשובה, של אהבה, אי אפשר לכפות עליו כי אז הוא עשה סתם כי הוא פחד".

אתם רבים הרבה?

"בבית שלנו אני ועדן הצלחנו להתאחד ולהיות עם שישה ילדים שכל אחד מאוד שונה מהשני, אנחנו עדיין ביחד ואוהבים. זה אומר שהאחדות הלאומית כבר התחילה".