"אני מוכן לעבור בדיקת פוליגרף כדי להוכיח שאני דובר אמת ולא סחטתי אותו. אם יתברר שאני משקר תעצרו אותי", כך אמר לחוקריו יקותיאל זיני, אביו של בן זיני, שנעצר אתמול (ג') בגין סחיטה באיומים של איש עסקים חרדי מירושלים.


זיני נעצר על ידי חוקרי היחידה המרכזית בירושלים בחשד ששיתף פעולה עם גורמים עסקיים בארץ ובחו"ל, שביקשו ממנו לגבות עבורם כספים מאיש העסקים. כשזה חש מאוים, לטענתו, הגיש נגד זיני האב תלונה. אתמול בערב הוחלט לקבל את בקשת המשטרה ולהאריך את מעצרו עד למחר (חמישי) בבוקר.

לא מדובר בפעם הראשונה שיקותיאל זיני מתעמת עם שלטונות החוק. בשנת 2002 הוא נתבע בבית המשפט המחוזי בחיפה על כך שפנה לשכנו בחדרה בבקשה לרכוש את ביתו על מנת להרחיב את הווילה שבנה. השכן סירב וזיני בתגובה הרס את ביתו בדחפור. "קח את הזמן, יש לך עד מחר. אף אחד לא אוהב להיות שכן שלי. למדתי בחיים דבר אחד - אם יש בעיה, באמצע הדרך מורידים אותה... כדאי לך לזרום", צוטט זיני בכתב התביעה.

השכן תבע את זיני בהליך אזרחי והשניים הגיעו להסכם שבו נאלץ זיני לשלם לשכן פיצויים בסך 125 אלף דולר בתמורה לרכישת שטח ביתו ההרוס. במקביל, בשנת 2005 הוגש נגד זיני כתב אישום פלילי, אשר ייחס לו עבירות של סחיטה באיומים, סחיטה באיומים בכוח ועבירה על חוק תכנון ובנייה. השופטים זיכו אותו מהאישום של סחיטה בכוח והרשיעו אותו בשני הסעיפים האחרים.

טיילור מלכוב טיי
בן זיני לצד בת זוגו, טיילור מלכוב | צילום: יוטיוב

"הריסת מבנה המתלונן הייתה המשך ישיר של התנהגות הנאשם (הכוונה לזיני) שכל כולה בריונות לשמה, כבריון שכונתי הסבור כי לא ניתן להמרות את פיו ועל פיו יישק דבר בין אם בהכנעת הזולת העומד בדרכו בדרכי נועם לכאורה, ובין 'רמיזות' מאיימות ובסופו של דבר בכוח הדחפור כפי שנעשה במקרה זה", ציין שופט בית המשפט המחוזי בחיפה.

במהלך המשפט הובאו עדי אופי לטובתו של זיני שטענו כי הוא שירת שירות צבאי מלא ללא דופי ושאין לו עבר פלילי. כל זאת נעשה בכדי להקל בעונשו. בסופו של דבר, בית המשפט גזר עליו שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, שנה מאסר על תנאי וקנס כספי. זיני ערער לבית המשפט העליון בטענה שנגזר עליו עונש חמור  ומנגד הפרקליטות ערערה על קולת העונש. השופטים דחו את ערעורו של זיני ושל הפרקליטות, ציינו שמעשיו חמורים מאין כמותם וכי מעשיו מעידים שהוא מהווה לכאורה סכנה לציבור ולרכושו אך התחשבו בכך שהוא הגיע להסדר עם המתלונן והסכים לפצות אותו בהליך אזרחי.

בשנת 2009 זיני נעצר פעם נוספת לאחר שאיש עסקים טען כי הגיע לביתו מלווה בחמישה אנשים ודרש ממנו לשלם חוב. מעצרו הוארך אז בשלושה ימים, שלאחריהם שוחרר לביתו והוחלט לא להגיש נגדו כתב אישום.

עינב זיני, בת הזוג של יקותיאל זיני, מסרה בתגובה: 

"אלו מקרים ישנים ולא רלוונטים, שלא היו מובאים לציבור אם הבן שלי כרגע לא היה בבית הכי מפורסם במדינה".

בפרשה הנוכחית זיני בחר לייצג את עצמו ללא עורכי דין. מאחר שהוא נמצא במעצר לא ניתן לקבל את תגובתו. לאחר שחרורו ממעצר,  makoסלבס יפנה אליו לקבלת תגובה לדברים.