במי יתמוך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בהצבעה החשאית המסקרנת לנשיאות המדינה? אם להאמין להודעה הרשמית שלו, התשובה היא רובי ריבלין. אם להסתמך על מקורות אמינים, שכבר היטיבו בעבר לבטא בהצלחה את צפונות לבו של נתניהו, התשובה שונה בתכלית. דליה. דליה דורנר.

איך יודעים? מדפדפים בעיתון הבית הנאמן, "ישראל היום".

כמו במקרים קודמים אחרים (ע"ע הבחירות לכנסת, הבחירות לראשות עיריית ירושלים ואפילו הקמפיין לנשיאות ארצות הברית) גם הפעם הישורת האחרונה במרוץ תופסת את שני היומונים הגדולים משני עברי המתרס: "ידיעות אחרונות" דוחף במרץ את חברת המערכת דליה איציק, המקורבת לצמרת העיתון כבר שלושה עשורים. "ישראל היום", לעומתו, מביע באחרונה תמיכה נלהבת בידידת המחלקה דליה דורנר, המתנגדת להצעת החוק המבקשת למנוע חלוקת עיתונים חינם.

בשעה טובה הגענו למאני טיים. רגע השיא במרוץ המרתק. לכאורה – ובעיקר לאחר שמועמדים מסוימים כבר התלוננו בפני בכירים בקבוצת "ידיעות" על אפלייתם לרעה – מנסים העיתונים לשדר מראית עין של סיקור אובייקטיבי. זה הזמן לניואנסים. מה זה אומר? שהפינוקים אינם זועקים למרחוק, אלא נעשים בנגיעות קטנות ועדינות של יד אמן אוהבת. פינוקי VIP סמויים למחצה, למיטיבי לכת.

דליה איציק- המירוץ לנשיאות
"ידיעות אחרונות" מפנק את דליה איציק. לא כל מתעשר הוא נוכל
קחו, למשל, את "ידיעות" של אתמול (יום שני). לכאורה, קיבל כל מועמד לנשיאות נפח סיקור שווה. בפועל, זכתה דליה איציק למגוון התופינים הבאים:

1. תמונתה הופיעה במרכז צילום השער של חמשת המועמדים.

2. בסקירת ההון של המועמדים לא צוינה הפנסיה של איציק מהכנסת, שגובהה עומד על כ-42 אלף שקלים ברוטו. לעומת זאת, הפנסיה של דליה דורנר, צרתה של איציק, שמסתכמת בכ-35 אלף שקלים ברוטו, הוזכרה גם הוזכרה.

3. טור השער מאת בן-דרור ימיני – יממה לאחר שאלדד יניב חשף בעמוד הפייסבוק שלו כי בבעלותה של איציק דירה שלישית בשכונת בית הכרם בירושלים – הדגיש כי "לא כל מתעשר הוא נוכל". יניב חשף את המידע ביום ראשון בשעה 10:47. כעבור שלוש שעות ו-24 דקות, בשעה 14:11, כתבה איציק בעמוד הפייסבוק שלה כי תפרסם הצהרת הון. כעבור 11 דקות בלבד, בשעה 14:22, פורסמה הודעתה של איציק במבזק חגיגי באתר הבית ynet. גם ב"ידיעות" וגם ב-ynet, אגב, לא הופיע צל של רמז לאפשרות הסבירה כי איציק נחפזה לפרסם לפתע את הצהרת ההון בעקבות הגילוי של אלדד יניב. במקום זה נאמר רק כי "על רקע ביקורת שנשמעה על הדירה שרכשה במגדל גן העיר, מיהרה דליה איציק להיות הראשונה שהציגה אתמול לציבור הצהרת הון".

4. הטור של רובי פורת שובל ("עיניי נשואות לדליה איציק"), פתח את סדרת הטורים ב"ידיעות" של יום שני, שבהם חמישה אנשים מוכרים הביעו תמיכה במועמד שלהם לנשיאות. הטור של משה איבגי לטובת דורנר, אגב, חתם את החמישייה. הטקסט שנבחר להיות מודגש באותיות בולטות במרכז הטור של איבגי היה: "הגיע הזמן שתהיה לנו נשיאה בעלת שיעור קומה, שתפעל כדי להמשיך לכונן במדינתנו חברת מופת". השם של דורנר כלל לא הוזכר בו, מה שמאפשר לטקסט, לגמרי במקרה כמובן, להתאים לקמפיין של עוד מועמדת לנשיאות.

5. בארבעה מהעמודים שטיפלו במרוץ לנשיאות הופיע סטריפ אנכי ובו תמונות חמשת המועמדים מלמעלה למטה. איציק כבשה את הפסגה: בעמוד אחד דיוקנה היה הראשון מלמעלה, בשני עמודים נוספים תמונתה שובצה שנייה ובעמוד נוסף היא הופיעה שלישית. דורנר, לעומתה, התדרדרה לתחתית: פעם אחת דיוקנה הופיע במקום הרביעי, ואילו בשלוש פעמים נוספות הוא היה התחתון ביותר.

דליה איציק- המירוץ לנשיאות
"ידיעות אחרונות" מפנק עוד קצת את דליה איציק. הפנסיה לא הוזכרה
סדרת הפינוקים החמה שקיבלה איציק בתחילת השבוע מקבוצת "ידיעות" מצטרפת לשלל צ'ופרים אחרים שהיו מנת חלקה בשבועיים האחרונים ושעליהם כבר נכתב בהרחבה כאן וכאן. הטוויסט המעניין בעלילה הוא שבעוד "ידיעות" מעניק רוח גבית לאיציק, הרי שאחת מבעלי העיתון, ג'ודי שלום-ניר-מוזס, יוצאת חוצץ נגדה. ביום ראשון שיתפה שלום-ניר-מוזס בפייסבוק צילום של דליה איציק כשלצידה עו"ד רוני אלוני-סדובניק, פרקליטתה של מ' שהגישה תלונה במשטרה נגד סילבן שלום, בחשד להטרדה מינית (שחלה עליה התיישנות). לתמונה צורף הסטטוס הבא (סימני הקריאה במקור), שכתבה חברה בפייסבוק בשם אנה אגרונוב: "חברים יקרים, חשוב לי לשתף אתכם. זה חשוב מאוד. המתמודדת לנשיאות דליה איציק עם עורכת הדין של המעלילה על השר סילבן שלום ששמה מ', רוני אלוני (זאת מלפני 17 שנים). החברות הכי טובות, BFF, שנים של חברות!!! חומר למחשבה!!!! יש כאן אנשים מסוכנים לדמוקרטיה ולשלטון החוק. תמונה אחת שווה אלף מילים".

דליה דורנר - המירוץ לנשיאות
"ישראל היום" מפנק את דליה דורנר. מפתיעה ועשויה לעלות לסיבוב השני
ומה באשר ל"ישראל היום"? גם שם קיבלה דליה גשם של צ'ופרים. דליה דורנר כמובן. רק ביום שישי האחרון זכתה דורנר לראיון מפרגן עד מלקק במוסף "שישבת", בהיקף של שישה עמודים ו-4,173 מילים. תחת הכותרת שאינה משתמעת לשני פנים "הגיע הזמן לפתוח את דלתות הנשיאות לדמויות שמחוץ למשחק הפוליטי" פירטה דורנר את משנתה בהרחבה. אתמול (יום שני) נוסף לראיון שקיבלה גם מקבץ הפינוקים העדין הבא:

1. בכותרת המשנה בעמוד השער נאמר שההערכות בכנסת הן כי "דורנר מפתיעה ועשויה לעלות לסיבוב השני" (משפט שכמובן לא נמצא לו כל זכר ב"ידיעות"). אותה מסקנה ממש פורסמה גם בכותרת גדולה בעמוד 5. כותרת המשנה לידיעה הדגישה שוב כי "המרוויחה העיקרית מפרישת בן אליעזר – דווקא דורנר", ובאייטם עצמו פורסמה ההערכה כי דורנר תקבל בסיבוב הראשון תמיכה של 30 ח"כים, בעוד איציק עשויה לצבור כ-20 עד 25 קולות.

2. בכפולת העמודים הפותחת, שהוקדשה להצהרות ההון של המתמודדים, הופיעה תמונתה של דורנר במרכז.

3. בעמוד 2 פורסם טור מאת הכתב הפוליטי, מתי טוכפלד. תחת הכותרת המרומזת "ההפתעה: דליה ד' – לא דליה א'", תיאר טוכפלד בציוריות כיצד "משום מקום הפציעה דליה דורנר, שנמנתה עד סוף השבוע עם חברי האגף חסר הסיכוי במרוץ הזה, והתחילה לנהל קרב צמוד מול איציק".

4. בעמוד 3 פורסם טור מאת הפרשן הבכיר דן מרגלית שנימק מדוע הוא מתנגד לבחירתה של דליה איציק, צרתה של דורנר. "אתמול גילה עו"ד אלדד יניב כי לדליה איציק יש דירה שלישית, שלא נודעה עד כה בציבור", כתב מרגלית, הזכיר עוד שורה של תחקירים עיתונאיים נגד הפייבוריטית של העיתון המתחרה והוסיף כי "איציק אינה מתאימה לכהן כנשיאת המדינה. לא עם מידע זה, ולא בהיותה שדולה פעילה למען אולמרט. עם רמה כזאת של אטימות למעשי השחיתות הגדולים שידעה המדינה מעודה – אין מקום שתשמש כנשיאה".

5. בהמשך היום, במשך שעות ארוכות, הרבה "ישראל היום" לתת רוח גבית לדליה דורנר בשתי כותרות ראשיות שונות שהופיעו באתר האינטרנט שלו. האחת הזכירה שוב כי דורנר, ולא איציק, היא הפתעת המרוץ. האחרת, לשם הגיוון, ציינה כי "דורנר עשויה להפתיע" (ר' תמונות).

דליה דורנר - המירוץ לנשיאות
"ישראל היום" מפנק עוד קצת את דליה דורנר. רק לא דליה א'
אז איזו דליה תגבר על איזו דליה ותצליח להעפיל (אם בכלל) לסיבוב השני בבחירות לנשיאות? האם דליה איציק, חביבת "ידיעות"? או שמא דליה דורנר, תקוות "ישראל היום"? בשעות הקרובות תתברר התשובה. דבר אחד בטוח: המאבק הנוכחי בין שתי הדליות ושני העיתונים הוא רק פרומו מנומס לקראת הקרב הגדול באמת על גורלה של הצעת החוק שנועדה לפגוע ב"ישראל היום". יהיה כייף.

ב"ידיעות אחרונות" וב"ישראל היום" נמנעו מלהגיב.