משחקי הכס צילום מתוך הסדרה
ועכשיו ג'יימי וסרסיי ידגימו לנו גילוי עריות

א

אושה: בת לעמים החופשיים שמעבר לחומה. מוצאת את עצמה כשבויה ולאחר מכן כמשרתת בבית סטארק. נחשבת ללוחמת קשוחה וחסרת פשרות, המייצרת קשר מיוחד עם בראן וריקון סטארק, שנאלצים להימלט מווינטרפל ומוכנה לשמור על חייהם בכל מחיר.

אריה סטארק: הבת הצעירה לבית סטארק (מגולמת על ידי השחקנית מייסי וויליאמס). אריה היא האנטיתזה המוחלטת לליידי המכובדת שבת למשפחת מלוכה אמורה להיות: עצמאית, חצופה ועקשנית על אף גילה הצעיר (9) ובמקרים רבים אף נתפסת בטעות כגבר.

אלים: כמעט כל אחד מעשרות השבטים והבתים בווסטרוז מצא לעצמו דמות קדושה להאמין בה. הילידים מחוץ לחומה ובני בית סטארק נוהגים להאמין ב"אלים הישנים", ישויות חסרות שם המתגוררות בעצים, בסלעים ובאדמה. יתר תושבי הממלכה מאמינים בשבעת ה"אלים החדשים", שכל אחד מהם מייצג ביטוי אחר של השגחה: האב, האם, הלוחם, הבתולה, הנפח, הזקנה והזר. אלילים נוספים הם אל האור, אל הקור והחושך ואל המוות, בו מאמינים בני העמים החופשיים בעיר בראבוס. במהלך הסדרה מוזכר האל הזה בשיחות בין אריה לז'אקן הגהאר ולמאמן שלה, סיריו פורל, שניהם בני העיר.

ב

באראתיאון: אחד משבעת הבתים העתיקים של ווסטרוז. ממוקם ב"קץ סופה" ודוגל במוטו: "הזעם הוא שלנו". בניו נוטים להיות גברתנים שחורי שיער ונחשבים ללוחמים מצוינים.

אין תמונה
כן, מי חיפש מדביר בלונדינים? רוב סטארק
בראן סטארק: הילד האנרגטי והסקרן לבית סטארק, שחייו משתנים לאחר שנדחף ממגדל גבוה על ידי ג'יימי לאניסטר. לאחר שאיבד את התחושה ברגליו נאלץ להתנייד בעזרת משרתו הענק, הודור, שסוחב אותו על גבו. דמותו בסדרה מתוארת במקרים רבים באמצעות חלומות נבואיים, שמרמזים על העומד לבוא.

ברון: שכיר חרב (מגולם על ידי השחקן ג'רום פלין), בעל מראה מוזנח, הומור שחור וחיבה גדולה לבילוי עם זונות. עבר ילדות קשה ונאלץ להגן על עצמו כבר מגיל צעיר. במהלך הסדרה הוא הופך לשומר ראשו האישי של טיריון לאניסטר, וממלא תפקיד מפתח בהגנה על הממלכה בקרב "בלאקווטר" שבסוף העונה השנייה.

בריאן: לוחמת גדולת מימדים, בתו היחידה של לורד סלווין, שליט בית טארת'. מתוארת בסדרה כמכוערת בצורה קיצונית. גובהה הלא שגרתי ופציעות המלחמה הרבות שנגרמו לה, הפכו אותה למנודה במשך מרבית חייה. היא הופכת לאשת אמונה של קייטלין סטארק, שמטילה עליה משימה להוביל את ג'יימי לאניסטר בשלום למעלה מלך, כדי לאפשר את שחרור בנותיה מהשבי.

ג

ג'ון שלג: בנו הממזר של נד סטארק (מגולם על ידי קית הרינגטון). אחרי שלא הצליח למצוא את מקומו במשפחת המלוכה הצפונית, עזב כדי לשרת במשמר הלילה על החומה. אחרי שהוכיח את יכולותיו הפך לבן החסות של ג'אור מורמונט, מפקד המשמר, שהעניק לו במתנה את חרבו. בסיום העונה השנייה יצא לסיור מחוץ לחומות, שפיצל אותו מכוחות המשמר והפך אותו לשבוי בידי הילידים.

ג'ורה מורמונט: אביר מנודה (מגולם על ידי השחקן ליין גלן), לשעבר ראש בית מורמונט. נאלץ לברוח על נפשו לאחר שנדון לעונש מוות על ידי נד סטארק, בעקבות הפרת אחד החוקים העתיקים של הממלכה: סחר בעבדים. לאחר שנמלט אל האזור העתיק בו מתגוררים העמים החופשיים, הוא פוגש בדאינריז טארגאריין, והופך ליועצה הקרוב ואיש אמונה, גם לאחר שזכה בחנינה על פשעיו. אביו הוא ג'אור מורמונט, הלורד המפקד של משמר הלילה בחומה.

אין תמונה
קצת הגזימה עם הוויטמינים. בריאן
ג'יימי לאניסטר: בנו הבכור של טייווין לאניסטר (מגולם על ידי השחקן ניקולאי קוסטר-וולדאו), שירת כאביר במשמר המלך, עד שנאלץ להימלט לאחר שנחשפה מעורבותו בניסיון הרצח של בראן סטארק. ניהל מערכת יחסים אסורה עם אחותו התאומה, המלכה סרסיי, במשך שנים. ג'ופרי הוא בנם הסודי. נתפס על ידי רוב סטארק במהלך הקרב ביניהם, אך מוברח מהכלא על ידי קייטלין סטארק במטרה להחזירו לבית לאניסטר, תמורת בנותיה.

גילוי עריות: יחסים מיניים בין בני אותה משפחה הם אירוע שכיח למדי בעולם הברברי של "משחקי הכס". בית טארגריין נהג לחתן במשך שנים ארוכות את בניו ובנותיו יחד, צעד שהוביל להתדרדרות בכוחו והגיע לשיאו במלכותו של אאריז טרגאריין, שנודע "כמלך המטורף". מערכת יחסים בולטת נוספת בסדרה, מתרחשת בין שני התאומים: ג'יימי וסרסיי לאניסטר.

ג'ורג' ר.ר מרטין: סופר ותסריטאי אמריקאי, זוכה פרסי הוגו ונובלה היוקרתיים לספרות. היה אחד הכותבים הראשיים ב"אזור הדמדומים", ככל הנראה סדרת המד"ב המצליחה ביותר בטלוויזיה. פרסם את "משחקי הכס", הספר הראשון בסדרת "שיר של אש ושל קרח" בשנת 1996 והתחייב שהסדרה תתפרש על פני שבעה כרכים עבי כרס (שניים מהם עדיין לא יצאו לאור). לאורך השנים דחה מספר פעמים הצעות למכירה הזכויות לסרט קולנוע, עד ההצעה מרשת HBO, שהפכה אותו לתסריטאי הראשי והמפיק של הסדרה שהביאה את הסיפור למסך הקטן.

ג'ופרי באראתיאון: שליט שבע הממלכות ומגן הכתר (מגולם על ידי השחקן ג'ק גליסון), זכה במלוכה אחרי מותו של אביו, רוברט באראתיאון. מאוחר יותר הסתבר כי הוא למעשה בנם הסודי של סר ג'יימי לאניסטר והמלכה, סרסיי לאניסטר. נחשב למלך פחדן וחלש, שנאלץ להדוף שוב ושוב ניסיונות להפילו.

ג'נדרי: בנו הממזר של המלך רוברט באראתיאון, שגודל בחשאי על ידי אמו ששמה לא נודע (מגולם על ידי השחקן ג'ו דמפסי) ומעולם לא הוכר רשמית על ידי רוברט. בתקופת כהונתו של נד סטארק כ"ימין המלך" מתגלה זהותו כנפח אלמוני, והוא נשלח לשרת בחומת הצפון הגדולה מחשש שיתגלה. בכך הפך למטרה עבור רבים שרוצים את ראשו. את מרבית הזמן בעונות הראשונות הוא מבלה במחתרת בניסיון להימלט מרודפיו.

גרייג'וי: אחד משבעת הבתים העתיקים של ווסטרוז, ממוקם באיי הברזל, חלקת אדמה קשה וצחיחה במערב ווסטרוז. סמל הבית הוא קראקן (מפלצת ים קדמונית) מוזהב והסלוגן הוא: "אנחנו לא זורעים". נחשב לבית מבודד המנהל את האינטרסים שלו, ללא התחשבות מיוחדת בצרכי הממלכה. כתוצאה מכשלון המרד שלהם בבית סטארק, נהרגו שני יורשי הכתר של המלך ביילון גרייג'וי, ועל בנו הצעיר, תיאון גרייג'וי, נגזר לחיות כשבוי מלחמה בווינטרפל.

ד

אין תמונה
החמודי שלי רוצה לנשוף לכם משהו באוזן
דאינריז טארגאריין: הבת האחרונה לבית הדרקונים (מגולמת על ידי השחקנית אמיליה קלארק) עם נישואיה לחאל דרוגו היא זוכה לתואר "חאליסי". דאינריז מבלה את שנותיה הראשונות בצל אחיה המתעלל, ויסאריז, לפני שהיא נמכרת לנישואין במטרה לשרת את מטרותיו. דווקא אז היא מצליחה לשנות את גורלה ולהפוך למנהיגה דומיננטית. בסיום העונה הראשונה אנו מגלים שהיא היורשת האמיתית לבית העתיק, כשהיא מצליחה להבקיע את שלושת הביצים של הדרקון האחרון. בעזרת צבאה חדש היא מתכננת לתבוע מחדש את הכתר שנלקחה מאביה.

דות'ראקי: עם עתיק יומין של לוחמים, שעדויות ראשונות עליו נראות כבר לפני ארבע מאות שנה. הם חולשים על פני שטחי ענק באזורים העתיקים של אסוס (אחת משלוש היבשות הידועות בעולם בו מתרחש הסיפור) באמצעות שבטים המכונים "חלסאר". בני השבט הם גדולי גוף, רוכבים ולוחמים מצוינים. ההשראה לסיפורם הגיעה למרטין מהשבטים המונגולים וההונים.

דרקונים: יצורים קסומים, דמויי לטאה, בעלי זוג רגליים וזוג כנפיים, המשמשות אותם לתעופה. הדרקונים ידועים בשיניהם וטופריהם החדים ובזנב החזק שלהם. בשיאם הם מגיעים לגודל המאפשר להם לבלוע ממותה בוגרת בשלמותה, ויכולתם המפורסמת ביותר היא נשיפת אש. במשך שנים רבות השתמשו בהם בני בית טארגאריין כנשקים רבי עוצמה במלחמותיהם. עם התדרדרות הבית נכחדו אט אט עד שנקבת הדרקון האחרונה הטילה שלוש ביצים, שמעולם לא בקעו, לפני שנפחה את נשמתה. הופעתם המחודשת מתרחשת לצידה של היורשת האחרונה לבית הדרקונים, דאינריז טארגאריין.

ה

החומה: מכשול עצום ממדים בגובה של יותר מ-200 מטרים ובאורך של כ-500 קילומטר, שנבנה לפני 8,000 שנה ונועד להגן על הגבול הצפוני של שבע הממלכות. החומה נחשבת לאחד מתשעת פלאי יצירת בני האדם. חברי "משמר הלילה" נשבעו אמונים להגן עליה 24 שעות ביממה. מעלית מיוחדת חצובה בסלע כדי לאפשר לאנשי המשמר לרדת ממנה ולפטרל בצידה השני.

הים הצר: הגבול המפריד בין ווסטרוז לאסוס, היבשת השכנה. הוא זורם ממערב למזרח ברצועה צרה יחסית ומכאן שמו. עם זאת, על אף שהוא מאפשר מעבר של ספינות מסחר מיבשת אחת לאחרת, הוא גדול מספיק כדי להקשות על פלישה צבאית רחבת היקף דרך הים.

HBO: רשת הכבלים האמריקאית שאחראית במידה רבה למהפכה חסרת התקדים במעמדה של הטלוויזיה. החזון של התחנה התבטא בתקציבים חסרי תקדים, שהוזרמו להפקות, ובבחירה לייצר תכנים מקוריים שלא נראו לפני כן על המסך הקטן. הסלוגן המזוהה איתה יותר מכל הוא: "It's Not TV, It's HBO". בין הסדרות פורצות הדרך שיצאו מהתחנה היו "הסופרנוס", "עמוק באדמה", "אוז", "סקס והעיר הגדולה", "בנות", "מוארת" ועוד רבות נוספות.

ו

ואריז: החבר הבולט ב"מועצה הקטנה", המנהלת את ענייני הממלכה ומייעצת למלך. מכונה "העכביש", בשל יכולתו לטוות קורים של מידע המובילים עד לנקודות הרחוקות ביותר בממלכה (מגולם על ידי השחקן קונלת היל). היותו אשף תחפושות והמוניטין שלו כקונספירטור הפכו אותו מנודה על ידי רבים, אבל קשריו הרבים מאפשרים לו לתמרן את ענייני הממלכה לפי רצונו.

אין תמונה
מלך כאפות. ג'ופרי באראתיאון
ווינטרפל: טירה עתיקה, המהווה בית לבני משפחת סטארק ונחשבת לבירה של צפון הממלכה. על פי האגדה נבנתה בעזרתם של ענקים לפני שמונת אלפים שנה. הטירה משתרעת על פני שטח עצום, כוללת צריחים ומבצרים, כמו גם מערכת מערות וקברים תת קרקעיים, שנועדו לאפשר מחסה לבני הבית בזמני מצור ובתקופת החורף הקשה.  

ווסטרוז: אחת משלושת היבשות המוכרות על מפת ימי הביניים בה מתרחשת עלילת "משחקי הכס". לצידה שוכנות אסוס וסותורוס, בהם מתגוררים בעיקר שבטים קדמונים. עיקר שטחה של ווסטרוז מאוכלס על ידי שבע ממלכות בני האדם: ממלכת הצפון, ממלכת הדרום, ממלכת העמקים והשמיים, ממלכת האיים והנהרות, ממלכת הסלע, איי הסופה, הממלכה המשתרעת והכיפה.

ז

זאב בלהות: בן למשפחת הזאבים, אבל נחשב לגדול וחזק הרבה יותר. זאבי הבלהות הם הסמל של בית סטארק ומתגוררים לרוב בשטחי הצפון. בבגרותם הם צומחים לגודל של פוני בעלי עיניים צהובות או ירוקות. כמעט תמיד מאופיינים בצבע אפור, למעט מקרה אחד בו נמצא זאב לבן לחלוטין, שהפך לחיית המחמד של ג'ון שלג.

חאל דרוגו: שליט רב העוצמה של אחד השבטים החזקים ביותר בעם הדות'ראקי (מגולם על ידי השחקן ג'ייסון מומואה). הוא משודך ליורשת האחרונה לבית טארגאריין, דינאריז בת ה-13, כחלק מברית בינו לבין אחיה, ויסאריז, הרואה בעצמו טוען לכתר. נחשב ללוחם בלתי מנוצח, אלים וברוטאלי, שמתגלה בזכות הקשר עם דינאריז כבעל צד רגיש ומתחשב. מותו ממחלה מסמל את הפיכתה של דינאריז למנהיגת השבט.

ז'אקן ה'גהאר: לוחם מיומן המשתייך למסדר אלמוני של מתנקשים מהעיר בראבוס, הידועים גם בכינויים "חסרי הפנים" (מגולם על ידי השחקן טום וולאשיחה). חברי המסדר יכולים לשנות את זהות לפי רצונם ובכך להימנע מזיהוי. ז'אקן ה'גהאר הוא למעשה רק דמות אחת אותה לובש אחד המתנקשים, שנלקח בשבי על ידי בני לאניסטר. לאחר שהוא משוחרר מכלאו על ידי אריה סטארק הוא מעניק לה את הזכות לבחור בשלושה אנשים אותם היא רוצה להרוג. בסיום המשימה הוא משנה את מראהו ונעלם.

ח

חורף: עונות השנה בווסטרוז אינן דומות לעונות בעולמנו, וכל  אחת מהן עשויה להימשך מספר שנים. החורף נחשב לעונה הקשה מכולם, ובואו מסמן בדרך כלל תקופות קשות של מחסור, רעב ומעורר לחיים יצורים קדמונים ומסוכנים במיוחד מצידה האחר של החומה. הסיסמא המוכרת ביותר בווסטרוז היא "החורף מגיע", שמסמלת את ההכנה התמידית לתקופה הקשה גם בימים טובים יותר.

ט

אין תמונה
אפשר שקט? אני מנסה לחשוב איך לרצוח את הבן שלי. סרסיי לאניסטר
טאלי: אחד משבעת הבתים העתיקים של ווסטרוז. שליטי ממלכת הנהרות. סמל ביתם הוא דג פורל מעל הסלוגן: "משפחה, חובה, כבוד". בניגוד למרבית הבתים הגדולים האחרים, מעולם לא הוליד שליט שישב על כס המלך. נמצא בברית עם בית סטארק כתוצאה מנישואיהם של נד סטארק וקייטלין טאלי.

טארגאריין: : אחד משבעת הבתים העתיקים של ווסטרוז. בית הדרקונים העתיק שהתמקם על האי דרגונסטון עד מותו של אאיריז טארגאריין. סמלו הוא דרקון אדום מעל הסלוגן: "אש ודם". במשך שנים נהגו בני הבית להמשיך במסורת העתיקה של נישואים בתוך המשפחה, במטרה למנוע את התבוללות הדם האציל. מוכרים כאדוני הדרקונים, שגידלו והשתמשו בהם כדי לשלוט בממלכה במשך מאות שנים.

טיריון לאניסטר: הכבשה השחורה של הבית העשיר והנאה ב"שבע הממלכות". טיריון (המגלם על ידי השחקן פיטר דינקלג') מכונה "שימדון" בשל מראהו המעוות (מצח בולט, עיניים בצבע לא שווה, רגליים עקומות) ונמיכות קומתו, בנוסף, לאחר "קרב בלאקווטר" סבל מצלקת לאורך פניו שהסירה מרבית מאפו. אמו מתה במהלך לידתו, ובכך הובילה להדרתו מהמשפחה ולשנאה יוקדת שרוחש לו אביו, טייווין. על אף מראהו, נחשב טיריון לאחת הדמויות האהודות ביותר בסדרה, בזכות חכמתו ויכולתו להערים על אויבים חזקים הרבה יותר ממנו.

טייווין לאניסטר: הלורד של צוק קאסטרלי וראש בית לאניסטר. אחד האנשים החזקים והעשירים בממלכה כולה. נחשב לאסטרטג מיומן וקר רוח, שתחת שלטונו החזיר הבית את כבודו האבוד. שואף להשליט את כוחו של הבית על פני הממלכה. לאחר התערבותו בניסיון ההפיכה של סטאניס באראתיאון מונה לימין המלך של נכדו, ג'ופרי.

י

אין תמונה
פתאום קלטתי: נהייתי אלמנה לפני שהוצאתי תעודת זהות. דאינאריז טארגאריין
ימין המלך: יועצו הקרוב והסמכות שאחראית לאכוף את חוקי המלך. חובותיו כוללות: פיקוד על צבאות המלך, חיקוק חוקים וניהול חיי היום יום של הממלכה. בהיעדרו של המלך ממונה הימין כממלא מקומו ויושב על כס הברזל.

כ

כס הברזל: מושבו של שליט שבע הממלכות. נוצר על ידי "אאיגון הכובש", המלך הראשון, מחרבותיהם של האויבים שנכנעו לו. אלפי הלהבים רותכו זה לזה במשך 95 ימים עד שיצרו את המבנה העצום, עמוס הזיזים והבליטות החדות. המלך עצמו או בני משפחתו בלבד רשאים לשבת עליו. כל מי שפונה אליו חייב לעשות זאת בכריעה תחילה.

ל

לאניסטר: אחד משבעת הבתים העתיקים של ווסטרוז. ממוקם על צוק קאסטרלי, סמלו הוא אריה מוזהב מעל הסלוגן: "הקשיבו לשאגתי!". נחשב לבית העשיר ביותר בממלכה בעיקר בזכות מכרות הזהב הרבים המצויים בשטחו. ידועים גם בזכות המוטו: "לאניסטר תמיד משלם  את חובותיו".

מ

מאנס ריידר: נולד כבן ילידים מצפון לחומה, נלקח בשבי והפך לחלק מ"משמר הלילה" על חומת הצפון הגדולה. באחת הפעולות נפצע וזכה לטיפול על ידי אישה בת ילידים, בעקבות זאת פרש מהשירות והפך למנהיג השבטים שמעבר לחומה. הוא נחשב ללוחם מיומן, אסטרטג מיומן וסכנה אמיתית לצפון בגלל היכרותו עם דרכי משמר הלילה.

מהלכים לבנים: ידועים גם בכינוי "האחרים". נחשבו במשך אלפי שנים למיתוס מאיים שלא נמצאה הוכחה לקיומו. על פי האגדה, הופיעו לראשונה בחורף שנמשך יובל שלם. הם מאופיינים במראה כחוש, עיניים כחולות כקרח ועורם לבן כשלג. בניגוד לאמונה המקובלת הם אינם זומבים, אלא צורת חיים בפני עצמה, שונה מכל צורה אחרת שידועה לאדם. נוהגים לרכוב על חיות מתות כמו דובים, זאבי בלהות וממותות.

אין תמונה
כל פעם אני מקבלת טראומה מהראש של הדג. סאנסה סטארק
מליסנדרה: ידועה בכינויה "האישה באדום" (מגולמת על ידי השחקנית קאריס ואן האוטן). נביאה מהעיר אשאי, המשלבת כוחות עם סטאניס באראת'יאון, מתוך אמונה שהוא הגיבור שנועד להביס את "האחרים", כשאלו יפלשו לממלכה. נחשבת לבעלת יופי יוצא דופן ובעלת כוחות על טבעיים, המאפשרים לה לזמן צללים אפלים שיחסלו את מתנגדיה.

ממזר: בן של זוג הורים, שבזמן לידתו לא היו נשואים. בזכות האופי אפוף היצרים של העולם בו מתקיימת הסדרה, מסתובבים בממלכה ממזרים רבים. כאלו שיודעים שהם כאלה וחלקם שזהות הוריהם האמיתיים נחשבת לסוד כמוס.

מעלה מלך: בירת שבע הממלכות. ממוקמת בחוף המערבי של ווסטרוז ובה ממוקם "מבצר הברזל", מקום מושבו של המלך. ממומנת על ידי מיסים שזורמים אליה מהממלכות בשטחה ומאוכלסת בצפיפות יתרה. על אף יוקרתה נחשבת למלוכלכת ומכוערת אסתטית.

מרג'רי טיירל: הבת היחידה לבית טיירל, נחשבת לאחת הנשים היפות ביותר בממלכה (מגולמת על ידי השחקנית נטלי דורמר). שאיפתה המרכזית היא להפוך למלכה ולשמר את מעמדו של הבית, לצורך כך היא מוכנה להקריב קורבנות רבים. נחשבת לאינטליגנטית ושנונה על אף גילה הצעיר (16). בעקבות הברית שכרת בית טיירל עם טיווין לאניסטר, הפכה למיועדת להפוך לאשתו של ג'ופרי באראתיאון.

משמר הלילה: מסדר לוחמים המסור להגנת החומה הגדולה של הצפון. משימתו היא להגן על ממלכות בני האדם מפני מה שנמצא בשטחים שמעבר לה. המשרתים במסדר נוטים להיות פושעים, ממזרים ושאר מנודי החברה, שמבקשים להחזיר את כבודם בהגנה על המולדת.

אין תמונה
לוזרים כמוך שיפדתי עוד בארגז חול. אריה סטארק
משמר המלך: שבעת האבירים הטובים בממלכה, שנשבעו אמונים כדי להגן על חייו של המלך ובני משפחתו. ידועים גם בכינויים "הגלימות הלבנות". שבועתם מונעת מהם להיות בעלי אדמות, לקחת אישה או לגדל ילדים משלהם.

נ

נד סטארק: כינוי החיבה של אדארד סטארק, לורד ווינטרפל ומגן הצפון (גולם בסדרה על ידי שון בין). נחשב לאדם קר וקשוח אך נאמן ודוגל בעקרונות של כבוד ונאמנות. במהלך הספר הראשון הוא ממונה על ידי חבר ילדותו, המלך רוברט באראתיאון לתפקיד ימין המלך, במסגרתו הוא מגלה כי היורש המיועד, ג'ופרי, הוא כלל אינו בנו. הגילוי הזה מוביל בסופו של דבר להוצאתו להורג בגין בגידה.

ס

סטאניס באראתיאון: הבכור מבין אחיו הצעירים של המלך רוברט, שירת כחבר במועצה הקטנה של המלך. עם מותו של רוברט נמלט לדרגונסטון והחל לבנות צבא במטרה לכבוש את הכתר, שלטענתו מגיע לו בזכות ראשונים. נחשב לאדם קשוח, זעוף, חסר גינוני חנופה. דוגל ברעיון שהערכה ופחד מצד הנתינים חשובים הרבה יותר מאהבתם אליו. מעולם לא זכה להערכה על תרומתו להגנה על ממלכתו של רוברט. לאחר שאחיו הצעיר, רנלי, מביע את רצונו לזכות בכתר בעצמו, הוא נעזר בכוחותיה של מליסנדרה כדי להתנקש בחייו.

סטארק: אחד משבעת הבתים העתיקים של ווסטרוז, נחשב לבית המסמל יותר מכל את הצפון. סמלו הוא זאב בלהות מעל הסלוגן: "החורף מגיע", המאפיין את הדאגה התמידית מפני העתיד לבוא. בניו נחשבים לצאצאים של ראשוני האדם, חזקים וקרי רוח, חומי שיער דוגלים בערכים של כבוד ונאמנות. מסייעים ל"משמר הלילה" במשימתם להדוף את הילידים מהחומה והצפון.

סנדור קלגיין: ידוע בכינויו "כלב הצייד" (מגולם על ידי השחקן רורי מק'קאן). לוחם מיומן ששירת במשך שנים את בית לאניסטר, זאת על אף שסירב להישבע אמונים ולהפוך לאביר. אחיו הצעיר של סר גרגור קלגיין, המכונה "ההר", הוא אביר ענק ממדים שנחשב לאדם המפחיד ביותר בכל ווסטרוז. בצעירותם שרף גרגור את פניו של סנדור באש, לאחר שתפס אותו משחק בצעצועים שלו, בכך העניק לו צלקת מפחידה שמלווה אותו לאורך חייו. בסיום העונה השנייה נטש את תפקידו כשומר ראשו של ג'ופרי, ועזב את מעלה מלך.

סנסה סטארק: בתם הבכורה של נד וקייטלין סטארק (מגולמת על ידי השחקנית סופי טרנר), יפהפייה בעלת שיער אדמוני וגינונים של ליידי מלכותית. בעלת ראיית עולם רומנטית, החיבה שלה לחיים הטובים ומסיבות הריקודים של עיר הבירה, מביאה אותה להישאר במעלה מלך למרות התעמרות קשה מצד ג'ופרי, לו הייתה אמורה להינשא.

אין תמונה
כן, מי חיפש מדביר בלונדינים? רוב סטארק
סקס: אחד מכלי הנשק החזקים ביותר בעולם "משחקי הכס" עמוס היצרים. כיאה לעולם ברברי המתנהל בימי הביניים, גינוני חדר המיטות נוטים לרוב להיות ברוטליים ואלימים. רמת הנאמנות שואפת לאפס ונשים מוענקות לעיתים קרובות כפרס לגבר שרוצים ביקרו. מצד שני, יש מי שיודעות לנצל את חיי המיטה כדי להתקדם בשרשרת המזון.   

סרסיי לאניסטר: הבת הבכורה לבית לאניסטר (מגולמת על ידי השחקנית לינה הידי) ומלכה כתוצאה מנישואיה לרוברט באראתיאון. אמביציוזית ובעלת שאיפות לנהל בעצמה יום אחד את חיי הממלכה. משתמשת בשורה ארוכה של אמצעים כדי להשפיע על הנעשה בסביבת המלך, בנה ג'ופרי, הרוחש אליה בוז עמוק. מנהלת מערכת יחסים מינית עם אחיה התאום, ג'יימי לאניסטר.

ע

עורב: אחד מסמליה הגדולים של הסדרה. מופיע לרוב ברגעים הקשורים במוות. העורבים גודלו ואומנו במשך שנים על ידי המלומדים לשמש כ"יוני הדואר" של הממלכה. במהלך חלומותיו של בראן מתגלה עורב בעל שלוש עיניים בנקודות מפתח בהם יתרחשו אירועים עתידיים. כמו כן נחשב העורב לכינוי הלעג בו משתמשים הילידים כדי לתאר את האנשים מדרום לחומה.

פ

פנטוס: עיר נמל ואחת הערים החופשיות, כלומר כאלו שלא מחוייבות לכס הברזל ולווסטרוז, אבל פה ושם סוחרות איתה.

פטיר בייליש: ידוע בכינוי "אצבעון", שר המטבעות במועצה ואיש רב השפעה במעלה מלך, בעלים של מספר בתי זונות בעיר. בצעירותו היה מאוהב בקייטלין סטארק. תחמן, מניפולטור וזה שבגד בנד סטארק בסוף העונה הראשונה. מגולם על ידי איידל גילן המעולה (קרקטי מ"הסמויה") ודמות שמצליחה להיות סימפטית למרות שבאפן כללי היא די רעה.

פראים: כינוי כולל לעמים החופשיים של בני האדם, המתגוררים מעבר לחומה הגדולה של הצפון. מספרם לא ידוע ומוערך בכמה מאות אלפים. הם משתייכים למאות שבטים, דתות כפרים ובריתות. רואים בבני הממלכה שמעבר לחומה אנשים משועבדים וחסרי חירות, בעוד שהם נחשדים על ידם כפורעי חוק, רוצחים פרימיטיביים, גנבים ואנסים.

ק

אין תמונה
חיוור תקראו לאחותכם. מהלך לבן
קוטל מלך: כינויו של ג'יימי לאניסטר שניתן לו לאחר שהרג את אאיריז טארגאריין, הידוע בכינוי "המלך המטורף". לאניסטר היה חבר במשמר המלך ונשבע לו אמונים, ולכן הריגת המלך נחשבה לצעד שערורייתי במיוחד.

קייטלין סטארק: אשתו של אדארד סטארק ואמם של: רוב, סנסה, אריה, בראן וריקון. נחשבת לשליטה פעילה, המעורבת עמוקות בענייני  ווינטרפל. בעקבות נפילת בעלה היא יוצאת עם בנה, רוב, למלחמה מול בית לאניסטר.

קארת': עיר מסחר מפורסמת, הממוקמת בחוף הדרומי של אסוס, היבשת המקבילה לווסטרוז. ספינות רבות מכל רחבי העולם המוכר מגיעות לחופי העיר כדי לסחור, אך רק נבחרים זוכים להיכנס בשעריה, המוגנים על ידי חומות ענק. עצמותיהם של מסורבי כניסה רבים מקיפים את גבולותיה. תושבי העיר מכנים אותה "העיר הטובה ביותר שקמה אי פעם". הסמכות העליונה בעיר היא מועצה בשם "השלושה עשר", המורכבת מאצילים וסוחרים מצליחים מקומיים. במהלך העונה השנייה מגיעה חאליסי לשערי העיר בתחינה לקבל מחסה ומים לפמליה המקיפה אותה.

ר

ראשוני האדם: חלק מהמיתולוגיה של בית סטארק. האנשים הראשונים שהגיעו לווסטרוז ונלחמו בילידי היער, בסוף הם אף אימצו את האלים שלהם, המכונים כעת "האלים הישנים".

רוב סטארק: בנם הבכור של אדארד וקייטלין סטארק ויורש ווינטרפל, בן 16. לאחר שאביו נשלח לשמש כימין המלך ומת שם, אנשיו של רוב מכתירים אותו ל"מלך הצפון", והוא יוצא למלחמה נגד בני לאניסטר.

רוס: זונה מעיירה צפונית ליד ווינטרפל (מגולמת על ידי השחקנית אסמה ביאנקו). תפקידה בסדרה הוגדל משמעותית לעומת זה שבסרט, ובעקבותיו היא עוברת למעלה מלך כדי לשמש נערת סוד לכמה מהגברים החשובים במועצה הקטנה.

רוברט באראתיאון: שליט שבע הממלכות עם פתיחת עלילת "משחקי הכס" (מגולם על ידי השחקן מארק אנדי) והבן הבכור לבית באראתיאון. נחשב ללוחם מיומן, שניצל את ההמולה בעקבות מות של אאיריז טארגאריין כדי לכרות ברית עם בית לאניסטר ולתפוס את כיסא המלך. תקופת השלום הכניסה אותו לדיכאון עמוק, כמו גם הצורך להסתובב בחברת הלאניסטרים, שנואי נפשו. מוצא את מותו בתאונת צייד בסוף העונה הראשונה.

רנלי באראתיאון: האח הצעיר לבית באראתיאון (מגולם על ידי השחקן ג'תין אנתוני), ממונה על ידי אחיו, המלך רוברט, למגן "קץ סופה", בו שוכן הבית. שירת במועצה הקטנה של המלך עד מותו של רוברט, שהביא אותו להימלט ולתבוע את הכס לעצמו. על אף שהיה מיועד להינשא למרג'רי טיירל לפי הברית, העדיף לנהל מערכת יחסים בסתר עם אחיה, "אביר הפרחים", לוראס טיירל. מוצא את מותו מידיו של צל אפל שנשלח להתנקש בחייו על ידי מליסנדרה.

ש

אין תמונה
הסרט הכי אוהב עלי? פני צלקת. טיריון לאניסטר
שיר של אש וקרח: סדרת הספרים עליה מבוססת "משחקי הכס". שבעה כרכים של מלחמות, דרקונים וסקס שנכתבו על ידי ג'ורג' ר.ר. מרטין.

שבע הממלכות: פעם היו שבע ממלכות אינדיבידואליות - ביניהן הצפון (ווינטרפל) ואיי הברזל, וכיום הן החלק מווסטרוז ונשלטות על ידי בית באראת'יון.

ת

תיאון גרייג'וי: בנו היחיד של ביילון גרייג'וי והיורש היחיד לרשת אותו (מגולם על ידי השחקן אלפי אלן), לאחר ששני אחיו הגדולים נהרגו בניסיון המרד בבית סטארק. בעקבות המרד גדל כשבוי בביתו של נד סטארק ונחשב לחברם הקרוב של רוב ובראן סטארק. לאחר שאביו סירב להכיר בו כששב מן הגלות, ניסה להוכיח את ערכו בניסיון השתלטות על ווינטרפל.

_OBJ>> בואו לעמוד הפייסבוק של ערוץ התרבות