שנה וחצי לאחר שהוגש נגדו כתב אישום על מעשים מגונים והטרדה מינית, בתאטרון גדול בארץ עדיין עולה שמו של משה איבגי בישיבות ליהוק. זאת רוטינה קבועה: כולם שוברים את הראש, מישהו זורק "איבגי הכי מתאים לשחק את זה" ושאר הנוכחים מעלים חיוך מר.

"ללהק את איבגי זה כמו לירות לעצמך בראש", אומר ק', בכיר בתאטרון שבו הנוהל הזה הוא בדיחה שחורה חוזרת. "הרבה מתחמקים ממנו עכשיו. אנשים שעבדו איתו, שהיו מיודדים איתו - לא שעושים ברוגז, אבל מתחמקים. שאלתי שחקן שאני יודע שהוא ידיד של איבגי אם הם דיברו לאחרונה, והוא ענה לי, 'למה שאני אדבר איתו?'".

משה אבגי  (צילום: Meir Vaknin Flash90)
"זה לא אותו איבגי שאתם מכירים". בבית המשפט | צילום: Meir Vaknin Flash90

יש סיכוי שנראה את איבגי חוזר לשחק?
"לדעתי אף אחד לא ייקח אותו לעבוד. גם אם הוא ייצא זכאי, אני לא יודע מה יקרה. הוא גמור, הקריירה שלו הסתיימה". 

ביוני 2018 נפתח משפטו של איבגי וגורמים המעורבים בו אומרים שהכרעת הדין תינתן לפני סוף השנה האזרחית. אשתו אורית סיילס נשארה לצדו לאורך ההליכים ובשנה שעברה ציינו השניים 30 שנות נישואים, אבל לדיונים שנערכים בדלתיים סגורות מגיע איבגי לבד. "הוא דרוך מאוד, מקשיב לעדויות ובעיקר שותק. הוא שומר על קור רוח, לא מתפרץ", אומר אדם המצוי בנעשה במשפט. "הוא מאוד מעורה בכל מה שקשור בתיק, רושם הערות לעורכי הדין שלו. גם בחקירות הנגדיות הוא שמר על איפוק ולא איבד את העשתונות".

ק' מאמין שמחוץ לאולם בית המשפט קשה יותר לאיבגי להישאר בשליטה. "כמעט כל חייו, איבגי היה האיבגי הזה שכולם מכירים, וזה נפסק בבום, בלי הכנה. אני לא יודע איך זה מבחינה נפשית להפסיק להיות אתה". ל', חברה ותיקה של איבגי, מזהה תהליך דומה: "זה משבר זהות. בשנים האחרונות אני מדמיינת אותו מסתובב בבית ושומע מחיאות כפיים".

משה אבגי  (צילום: Tomer Neuberg Flash90)
דפוס התנהגות בעייתי לאורך שנים. איבגי | צילום: Tomer Neuberg Flash90

השחקנית שרה פון שוורצה, שהופיעה עם איבגי ב"זגורי אימפריה": "העבודה הפכה אותנו לפרטנרים ולידידים, ומאז אנחנו שומרים על קשר. בתור אישה שעברה פגיעה מינית בגיל שש ששינתה הרבה מתפיסת עולמה וחייה, אבל גם אדם שמאמין במערכת המשפט, לא ברור לי איך ייתכן שבמשך כמעט ארבע שנים נותנים גם למתלוננות וגם למושא התלונה להיגרר בסחבת. זה עינוי דין ברמה בלתי נסבלת לשני הצדדים. כבודם ושמם של אנשים מונח כאן על הפרק".

גם את התרשמת שאיבגי השתנה בזמן הזה?
"לפי מה שהוא סיפר ושראיתי, הוא שהה בבית, קרא, טיפל בגינה ועבר תהליך תודעתי של שינוי. הוא סיפר שהתחבר לצדדים רוחניים ולמשפחה התומכת שלו. "בשיחה אחת הוא אפילו אמר לי שלפעמים הוא מברך על העצירה הזאת של חייו שבה הוא יכול לחשוב ולהכיר את עצמו ואת משפחתו באופן אחר".

ח', במאי וחבר, מספר שאיבגי מרחיק לכת במחשבות. אולי מרחיק מדי. "הוא אומר שזאת רדיפה פוליטית, שתפרו לו תיק, שביבי מחפש אותו בגלל נאום ה'ביבי משעבד אותנו להישרדות שלו ושל אשתו' שהוא נשא לפני כמה שנים בראיון". גם א', אדם שפוגש אותו על בסיס קבוע, מספר ששמע מאיבגי דברים שעשויים להעיד על תחושת רדיפה: "הוא אומר, 'איך זה שהיחידה הכי יוקרתית במשטרה, 433, חוקרת אותי שלוש פעמים, שמונה שעות רצופות כל פעם? הפכו אותי לגדול העבריינים בישראל, מישהו פה התבלבל'".

איפה זה ואיפה איבגי כוכב הקולנוע.
"זה באמת לא אותו איבגי. הוא הזדקן, השיער שלו האפיר מאוד, הוא נראה כמו אחד שעברה עליו רכבת. זה לא אותו אדם שהכרתי לפני שלוש-ארבע שנים".

גם בתו, השחקנית דאנה איבגי, לא נמצאת היכן שהייתה לפני שהפרשה התפוצצה. "אני יודעת על ראיונות איתה שהיו אמורים להיות ולא קרו, כי התנאי שלה היה שלא ישאלו אותה על אביה", אומרת ר', כתבת תרבות. "לפני שנה היא השתתפה בסרט קצר ולא התראיינה על זה בשום מקום. ככל שידוע לי, מאז פרוץ הפרשה היא לא התראיינה בכלל. מה שבטוח, היא הורידה הילוך. היא גם עזבה לארה"ב לתקופה. צריך לזכור שלפני הפרשה היא זכתה בשני פרסי אופיר ברצף, הייתה בשיא המעמד בקולנוע הישראלי. היא לא אמרה לי את זה בעצמה, זאת ספקולציה, אבל אני חושבת שהפרשה הזאת הזיקה לה". אישה שמכירה את דאנה טוענת שהנסיעה לארה"ב הייתה ניסיון להתבסס שם ללא קשר לאביה, אבל ברור שמצבו לא הקל על חייה כאן בישראל.

משה אבגי  (צילום: עופר חן)
נפגעה בעקיפין מהחשיפה. משה ודאנה איבגי | צילום: עופר חן

פגיעה היקפית בבני משפחה, מצערת ככל שתהיה, היא כנראה בלתי נמנעת כשאדם ניצב בלב פרשייה כזאת. בוודאי אין פלא שאיבגי עצמו משלם מחיר על יחס לנשים שאפיין אותו לאורך שנים. ועדיין, נדמה שפרשת משה איבגי צריכה לעורר אי נוחות, מפני שאותה תעשייה שמחרימה אותו היום אימצה אותו לאורך כל השנים שבהן זרק הערות, ליטף, נגע.

עד יום מותו הוא יחשוב שנגרם לו עוול

בפברואר 2016 נחשף כי שש נשים מאשימות את איבגי בהטרדה מינית. ימים לאחר הפרסום הראשוני על כך, בתחקיר שערכו שגיא בן נון וגלי גינת ב"וואלה", איבגי עמד על במת תיאטרון "צוותא" בתל אביב בתום פרמיירה של הצגה בכיכובו ודיבר אל הקהל. המשפט שרבים זוכרים מאותו נאום, שבו סיפר על הימים הקשים שעוברים עליו ועל משפחתו, הוא "לא ניסיתי לפגוע באיש". היו שראו בזה הכחשה. אחרים פירשו את המשפט כהתנצלות על מעשה שלא ייעשה.

ביוני 2018 נפתח המשפט, שמתנהל מאז בדלתיים סגורות כנהוג במשפטים מסוג זה. מי שייצג אותו בתחילה היה עו"ד ציון אמיר, שייצג בזמנו גם את משה קצב, וכיום מייצג אותו  עו"ד מיכאל כרמל. במרץ 2019 נמחק אחד מארבעת האישומים, כשאחת המתלוננות חזרה בה ולא העידה. איבגי עצמו מכחיש את כל האישומים נגדו ואומר למקורביו שהוא משוכנע שייצא זכאי.

ציון אמיר (צילום: Photo by Roy AlimaFlash90)
ייצג גם את משה קצב. ציון אמיר | צילום: Photo by Roy AlimaFlash90

בין החשיפה לתחילת המשפט פרצה מהפכת MeToo. נשים בכל רחבי העולם החלו לדבר על מעשים פסולים של גברים בכל טווח ההתנהגות, מאמירות שאינן במקומן ועד תקיפה, וגברים רבים שמעולם לא חשבו שיש משהו פסול באופן שבו הם ניגשים לנשים הבינו איך הדברים נראים מהצד השני. אפשר להניח שגם איבגי ראה את ההתנהגות שלו כלגיטימית; לפני MeToo לא היה גורם חיצוני שיגרום לו להסתכל על עצמו מבחוץ, ובסביבתו לא הצליחו לעצור אותו.

"אני מניחה שיש אצלו היום איזו התכנסות ברמה של להבין שטעיתי, שלא כיבדתי, אבל לצד זה אני חושבת שעד יום מותו הוא יחשוב שנגרם לו עוול", אומרת ל'. "איבגי תמיד מאשים את העולם בכאביו".

יכול להיות שהעולם באמת אשם במובן מסוים. נראה שאנשי תיאטרון וקולנוע היו לגמרי מודעים להתנהגות שלו.
"אני בעצמי אמרתי לו שהוא צריך טיפול. היו אנשים אחרים שאמרו לו 'תירגע', ויש בי כעס עליו שהוא לא תפס את עצמו בזמן כי במהותו הוא לא אדם רע, לא חלאה. אבל כן, יש בי גם כעס על האנשים שהקיפו אותו ושהיה להם נוח שזה עובר חלק. להבדיל, זה כמו שחקן שמכור לסמים, והסוכנים והמפיקים לא מכריחים אותו לעבור גמילה כי נוח להם כל עוד הוא מתפקד וממשיך לעבוד. גם במקרה הזה היה נוח לא להתערב. הסוכנת שלו ידעה (הכוונה לפרי כפרי שנפטרה באחרונה), כולם ידעו, ומישהו היה צריך להגיד 'חבר'ה, יאללה, בואו נגיד משהו'. אבל אף אחד לא עשה שום דבר עד שזה לא נודע לכל הציבור".

ע', בכיר בתעשיית הקולנוע, מחזק את הדברים: "אנחנו כמו שבט, לא מכבסים את הכביסה המלוכלכת בחוץ. אנחנו צבועים וצדקנים".

עוד ב-2016 הכריז איבגי על פסק זמן ממשחק ("הוא קיבל החלטה לא לעשות כלום עד שהוא מסיים את המשפט ויוצא זכאי", אומר א'), ופרויקטים רבים שהיה מעורב בהם בוטלו, יצאו לדרך עם שחקן אחר או ספגו פגיעה תדמיתית בגלל מעורבותו. מאור זגורי הודיע שאין באפשרותו להמשיך לעבוד על הסדרה "זגורי אימפריה" בלי איבגי כשחקן ראשי; תכנית טלוויזיה בהשתתפותו שהייתה מתוכננת לעלות ב"רשת" נגנזה ולא שודרה; יציאתו לאקרנים של הסרט "מלחמת 90 הדקות" בכיכובו נדחתה, וכשהוצג לבסוף בפסטיבל הסרטים בחיפה, איבגי ונורמן עיסא שכיכבו בו זכו במשותף בפרס השחקן הטוב ביותר - בחירה שעוררה כעס גדול בתוך תעשיית הקולנוע.

משה אבגי  (צילום: Tomer Neuberg Flash90)
לא מוזמן עוד לאירועים שבעבר היה אורח הכבוד בהם | צילום: Tomer Neuberg Flash90

"כשהמפיק התקשר לספר לי שהסרט זכה, הוא אמר גם 'אכלנו אותה'", נזכר אייל חלפון, במאי הסרט. "ובאמת אכלנו אותה, כי למרות שהסרט צולם לפני שהדברים התפרסמו, הענקת הפרס משכה אש".

מה אתה חושב על מה שקרה מאז לקריירה של איבגי?
"אני מקווה שיום אחד הוא יחזור לשחק". 

אני לא עובד עם אנשים כאלה

מקורבים מעידים שמצבו הכספי של איבגי בעייתי. א' מעריך כי תפקידים שדחה לאחר חשיפת ההאשמות נגדו גרמו לו להפסיד מיליונים; מ', חבר קרוב, אומר ש"מצבו הכלכלי לא טוב. הוא הוציא כמה מאות אלפי שקלים על ייעוץ משפטי, וכל זה כשהוא לא עובד". איש התיאטרון ק' מוסיף: "אומרים שהוא במצוקה, שהוא אפילו מכר את הבית שלו". אין אישור אחר לשמועה על מכירת הבית, אבל כל המקורבים מדברים על רמה מסוימת של קושי לשרוד כלכלית.  

איבגי לא נעלם רק מהמסכים ומבימות התיאטרון. "הוא מסתגר בביתו בזיכרון יעקב", מספר א'. אנשי קולנוע ותיאטרון אומרים שהוא כמעט אינו נראה בפרמיירות של סרטים או בהצגות בכורה, לא מוזמן עוד לאירועים שבעבר היה מגיע אליהם כאורח מכובד. "לפני כמה חודשים הוא הגיע להקרנת בכורה של איזה סרט. היו מי שניגשו אליו בחום, אבל גם זיהיתי מבוכה אצל אחרים שאמרו לו שלום חטוף ומיהרו להתרחק, כאילו מוודאים שאף אחד לא יראה אותם", מספר עיתונאי על האירוע הנדיר.

לפני כחצי שנה נכנס איבגי לאולם הקטן של תאטרון "קליפה" בתל אביב והתיישב על אחד הכיסאות. "אף אחד לא עשה מזה עניין", אומרת צופה שהופתעה לראות אותו שם, בהצגה "חלום ליל קיץ בחלל", בעיקר לאור התכנים שמוצגים בה. "אבל אני בטוחה שכולנו תהינו מה הוא חושב ומרגיש לאור זה שההצגה מלאה באלימות מינית".

לאחר פתיחת החקירה נגדו המשיך איבגי ללמד משחק ב"ניסן נתיב". בבית הספר ביקשו מכל תלמיד הסכמה מפורשת לכך שיחזור ללמד והבהירו שלדברי המשטרה אין מניעה שיעבוד, ואיבגי אכן סיים את שנת הלימודים האחת שהתחייב לה, אבל הוא לא עובד שם יותר. ב-2018 פרצה סערה ברשת לאחר שהתברר כי אתר "אודישן", רשת חברתית לאנשי מקצוע בתעשיית הבידור ואמנויות הבמה, הזמין את הגולשים לכיתת אמן בהנחייתו.

משה אבגי  (צילום: Anna Kaplan Flash90)
להניח לו להתפרנס. רוזנבאום | צילום: Anna Kaplan Flash90

"בסך הכל רציתי לעזור לו, הוא לא עובד", אומר מומו רז, מי שמפעיל את האתר. "אני תומך בו, עבדנו יחד וזה לא הגיוני שראש הממשלה שחשוד בפלילים ממשיך לנהל מדינה, אבל שחקן שעוד אין הכרעה בעניינו לא נותנים לו להתפרנס. אין חובה ללכת לסדנה, היא פרטית, ואנשים רצו להירשם".

אבל היא לא התקיימה בסופו של דבר. 
"לא. איבגי אמר שהוא לא יכול לראות שאני נפגע מזה והחליט שלא".

רבים בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה מאמינים שההדרה של איבגי היא תגובה סבירה ורצויה לחומרת המעשים שהוא מואשם בהם. "אם הוא יורשע, כל עוד לא הוא יעבור תהליך של שיקום והחלמה, יכיר במעשיו ויתנצל התנצלות אמיתית וכנה בפני הנשים שפגע בהן - לא ראוי שיחזור לשחק, ואני גם אמרתי לו את זה", אומר ב', בכיר בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה שעבד עם איבגי. "לא ידעתי על ההתנהגות שלו כשעבדתי איתו, אבל אחרי שהפרשה התפוצצה, חברות שחקניות באו וסיפרו לי והתרשמתי שהדברים אמיתיים ומאוד קיצוניים".

אבל מקובלים בתעשייה שלכם?
"למרות המיתוס – לא, והם גם לא מקובלים בין בני תרבות. חברה שנפגעה ממנו אמרה לי שהוא הרס לה את החיים. מגיע לו משפט הוגן, אבל אני לא עובד עם אנשים כאלה".

הבמאי והמפיק מרק רוזנבאום, מאנשי התעשייה הבודדים שהסכימו להתראיין בשמם לכתבה זו, רואה את הדברים אחרת. "זה לא תקין ולא סביר שאחד השחקנים הכי טובים בארץ לא עובד כבר שלוש שנים בגלל שיש חשד, אבל אין הכרעת דין", אומר רוזנבאום. "אם הוא עשה את זה, הוא יישא בעונש. אבל עד שזה לא הוכרע, זכות החפות עומדת לו. לא ייתכן ששוללים ממנו את הזכות להתפרנס".

אבל יש גם משמעות לליהוק שלו כל עוד הוא לא יצא זכאי.
"אני מקווה שיהיה לי תפקיד להציע לו. הוא גיבור, אומר שהכל בסדר אף פעם לא מתלונן, אבל יש לו משפחה לפרנס. האיש סובל מאוד, ויכול להיות שהסבל שלו גם מוצדק אם הוא עשה את המעשים האלה. אבל אם נגר יכול לחזור לעבודה, למה שחקן לא יכול לחזור לבמה? איבגי הוא שחקן גדול, וגם אם יורשע, יש לו זכות לחזור למקצוע שלו".

מה עם חנן גולדבלט, שישב בכלא על עבירות מין קשות יותר מאלו שאיבגי מואשם בהן? גם הוא יכול לחזור לשחק?
"אני לא מכיר את גולדבלט, אבל בלי להקל ראש בחומרת מעשיו, אני חושב שהאיש ריצה את עונשו וזכותו לעבוד במקצוע".

משה אבגי  (צילום: Yossi Zamir Flash90)
הורשע בעבירות חמורות יותר מאלו שאיבגי מואשם בהן. גולדבלט | צילום: Yossi Zamir Flash90

ל', חברתו של איבגי: "אני באמת שואלת ואין לי תשובה - למה פוליטיקאים שישבו בכלא יכולים לחזור לפוליטיקה, אבל שחקן לא יכול לחזור לשחק? זאת מדינה שבה אנשים שישבו בכלא חוזרים להיות שרים בממשלה. אתה יכול לגנוב, למעול, יש את הסיפור של דרעי. אז יגידו שלאפשר לשחקן שהורשע בעבירות מין לחזור לשחק זה להמשיך את הפגיעה בנשים שהוא פגע בהן, אבל מי שאיזה פוליטיקאי גנב לו את הפנסיה, הרי גם זאת פגיעה שנשארת לכל החיים".

זה חיסול של המורשת שלו

כתב האישום נגד איבגי מייחס מעשה מגונה והטרדה מינית בשלוש נשים, שתיים שעבדו איתו ואישה נוספת שפגש באקראי בדוכן פלאפל, בשנים 2012-2013. לפי המתואר בכתב האישום, במקרה אחד הוא ניגש לאישה שעבדה איתו בצילומי סרט, ליטף את גבה, הכניס את ידו אל מתחת לגופייה שלה, חיבק אותה ולחש לה שהוא רוצה לקיים איתה יחסים. במקרה שני הואשם שבמהלך חזרות להצגה דחף בכוח את ראשו לעבר החזה של אישה שעבדה באותה הצגה. לפי תיאור המקרה בדוכן הפלאפל, הוא ניגש לאישה זרה ושאל אותה שאלות בוטות על חיי המין שלה.

משה אבגי  (צילום: Nati Shohat Flash90)
דמיון בין המקרים. עמנואל רוזן | צילום: Nati Shohat Flash90

אם יורשע במעשים הללו עשוי איבגי להישלח לכלא, אבל הבמאי והחבר ח' אומר לקראת הכרעת הדין: "האיש חוסל מקצועית, ולא רק זה, יש כאן חיסול של המורשת שלו. למרות כל מה שהוא עשה בסרטים ובתיאטרון, הרי בסוף זה מה שיזכרו ממנו. ברמה אישית זה מצער אותי, הוא גיבור תרבות ישראלי שצמח ממגדל העמק ולא הייתי רוצה שהוא ייפול על הפנים. הוא עשה כברת דרך ועצוב לי שהוא מצא את עצמו במצב כזה".

אתם עדיין חברים?
"היינו חברים פעם והתרחקנו בגלל החיים. כשהפרשה התפוצצה, בגלל אופי הדברים לא הרגשתי צורך להביע תמיכה. העדפתי לא לנקוט עמדה".

המקרה של איבגי מזכיר במידה מסוימת את זה של עמנואל רוזן, עיתונאי בכיר שעשר נשים טענו כי הטריד אותן מינית. גם רוזן שהכחיש את הטענות נגדו, הודיע על יציאה לחופשה עד לבירור העניין ופרש מעבודתו בערוץ 10. המשטרה פתחה בחקירה פלילית נגדו, אך בסופו של דבר הפרקליטות הודיעה על סגירת התיק נגדו מחוסר ראיות. רוזן נעלם מבמת התקשורת וכרגע אין סימנים שישוב. גם סביב רוזן דיברו הפרסומים על כך ש"כולם ידעו" – אבל לא עשו דבר עד שהידיעה הפכה לנחלת הציבור.

משה אבגי  (צילום: Flash90)
"למה פוליטיקאים שישבו בכלא יכולים לחזור לפוליטיקה, אבל שחקן לא יכול לחזור לשחק?" | צילום: Flash90

משה איבגי נאשם במעשים חמורים, מעוררי קבס, אבל כתב האישום לא מדבר על תעשייה שהכילה את המעשים הללו כל עוד נעשו במחשכים. אותם אנשים הפנו אמנם את גבם לאיבגי ברגע שנדלק עליו הזרקור, אבל האם מה שעמד לנגד עיניהם הוא שלומן של הנשים שנפגעו – או שמם הטוב? 

תגובות: "מצבו הכלכלי הוא עניינו הפרטי"

דאנה איבגי מסרה בתגובה: "עזבתי לארה"ב? לא שמתי לב... אם אתם מתכוונים לנסיעה שלי לסן דייגו לפני שלוש שנים, זאת הייתה נסיעת עבודה. הוזמנתי ללמד באוניברסיטת סן דייגו סטייט לסמסטר וכשהוא הסתיים חזרתי לארץ. לגבי שאר הרכילות אפשר לפנות לסוכנים שלי".

עו"ד מיכאל כרמל
עו"ד מיכאל כרמל

עו"ד מיכאל כרמל, פרקליטו של משה איבגי, מסר בתגובה: "משפטו של מרשי מתנהל ובצדק בדלתיים סגורות. אנו בשלב שבו אמורה להינתן הכרעת הדין ואנו סומכים על בית המשפט שיעשה צדק עם מרשי.

"מרשי לא מוחרם על ידי מאן דהוא בתעשייה אלא גזר על עצמו נתק מרצונו כדי לתת לצדק לצאת לאור ומבלי שיטענו שהוא מנצל לרעה את מעמדו בתעשייה. מרשי בחר שלא לעסוק בתעשייה בארבע השנים האחרונות, ולמרות שיש לכך השלכות לא פשוטות , מצבו הכלכלי הוא עניינו הפרטי ולא ציבורי. מרשי לא חש עצמו קורבן לרדיפה משטרתית, הגם שאתר 'וואלה' ומשטרת ישראל יכלו להתנהל בצורה הרבה יותר ראויה בעניינו.

"אינני יכול להגיב לגוף העניין מכיוון שהתיק מתנהל בדלתיים סגורות, אולם בבוא היום, לאחר הכרעת הדין, אני מאמין שכלל הציבור שאוהב ומעריך את פועלו של מרשי יבין את האמת המלאה בעניינו. מרשי מאמין בצדקת דרכו והוא נהנה בימים אלה מהחופש שגזר על עצמו ומהיותו איש משפחה, בעל אבא וסבא אוהב".