אין תמונה
עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און
כיסא פנוי / ג'יי קיי רולינג

מחיר: 98 שקל
הוצאה: משכל

הציפיות שליוו את הספר הזה היו בלתי אפשריות. בכל זאת, מדובר באישה שהציגה לעולם מושגים כמו "מוגלגים", "סוהרסנים", ו-"חצויי דם", המייסדת האמיתית של הוגוורטס. איך מתעלים מעל דבר כזה? מסתבר שלג'יי קיי רולינג נשאר מספיק קסם גם לזה, כי הרומן החדש שלה פשוט מעולה. האם זה אמור להפתיע? כנראה שלא, אבל כל כך התרגלנו להתאכזב מראש, עד שקשה לנו להאמין שאפשר גם אחרת.

עלילת הספר מתרחשת בעיירה אנגלית קטנה ומנומנמת, שנראית שלווה למראה אך מתחת למעטה הפסטורלי, רוויה במאבקים אכזריים. מה יכול להיות מסעיר כל כך בפוליטיקה פנימית של מועצה מקומית בבריטניה? תופתעו לשמוע שלא מעט. רולינג מתבלת את העלילה באינספור תככים עסיסיים, מזימות זדוניות ומאבקי כוחות אכזריים. מערכת הבחירות המקומית של העיירה מרתקת לא פחות ממאבק לנשיאות ארצות הברית. כל אלו מתובלים בנושאים לא פשוטים לעיכול כמו פערי מעמדות, עשירים –עניים, הורים –מתבגרים, שנחשפים לאורך הדרך.

כדי לשבור סופית את הסטיגמה, רולינג גם לא חוסכת בגסויות. הספר מלא בתיאורי זימה, אונס ואלימות. בהתחלה זה מרגיש קצת מאולץ, אולי אפילו מביך. קצת כמו לשמוע את ההורים שלכם מדברים גסויות. אבל התחושה היא שהכל מגיע בקונטקסט נכון. הספר סוחף ומסחרר ורולינג היא מספרת סיפורים בחסד. הארי פוטר? ילד לעומת ספרה הבשל והמצוין הזה, סיפור טוב שלא רוצים לעזוב.
(דנה בן שלומי)

אין תמונה
עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און
המתים המהלכים / רומן גראפי מאת רוברט קירקמן

ניתן לרכישה באמזון

זאת חכמה קטנה מאד להאמין במציאות פוסט-אפוקליפטית באביב 2013. סדרת המופת של רשת AMC הרגילה אותנו להאמין שמאחורי כל פינת רחוב חשוכה, עלולה להסתתר גופה מהלכת שמחכה להפוך אותנו לארוחת צהריים. תופעת "המתים והמהלכים", על הדמויות המרתקות שלה והמבט הסוציולוגי על החיים שאחרי שלטון החוק, מרתקים ומדביקים מיליוני צופים למסך. העניין הוא שהנובלה הגרפית עליה מבוססת הסדרה מוצלחת ומערערת לא פחות.

האפוס שהוא "המתים המהלכים" לא מצליח לבנות מומנטום אמיתי כשהוא נקטע מדי שבוע בסיומו של הפרק. כדי להבין את האימה, התסכול והאדישות שאוחזות בריק, גלק, שיין, לורי, קארל, דייל, דריל, מגי והיתר (בלי ספוילרים, הא?) בצורה עמוקה הרבה יותר עמוקה ובקצב שלכם (או יותר נכון - בקצב שלהם), נועד הקומיקס המצוין הזה. קשה להניח את החוברות ברגע שמתחילים לדפדף, והחלק הכי כיפי הוא שלא כל מה שקורה בחוברות מתרחש גם בסדרה, כך שצפויות לא מעט הפתעות קטנות המסתתרות לאורך הדרך. במילים אחרות: אם תמיד רציתם לקרוא רומן גראפי ולא ידעתם איפה להתחיל – המתים המהלכים זו בחירה בטוחה.
(אורן דותן)

אין תמונה
עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און
זאת היונה / יונה וולך

מחיר: 138 שקל
הוצאה: מודן

היו לנו הרבה משוררות גדולות, אבל יונה וולך אחת בלבד. יונה הייתה הרבה יותר ממשוררת - היא הייתה רוק סטאר. לכת מעריציה, אליה אני משתייך בגאווה, הטקסטים שהיא כתבה משמשים סוג של תנ״ך, והדמות האפלולית הפאם-פאטלית שהשאירה מאחוריה, הפכה עבור רבים מאיתנו לסוג של אלוהים אלטרנטיבי. או שטן אלטרנטיבי. 

במארז המופלא שראה אור לאחרונה, ״זאת היונה״, מצפה לכם החוויה הוולכית האולטימטיבית. גם מבחר משיריה (החשובים ביותר בפנים) וגם דיסק עם יצירת המופת עטורת השבחים של יאיר קידר על סיפור חייה, ״7 הסלילים של יונה וולך״. לו רק בגלל הסרט המרתק הזה, שמצליח להחזיר את יונה לחיים לשעה, ממש שווה לרכוש את המארז. 

בעבור חובבי וולך מדובר במאסט רציני, מפני שהספר משיק 16 שירים ממחברותיה האישיות, שלא ראו אור מעולם ומוגשים בכתב ידה. בנוסף, תמצאו בו גם את התמלול המלא של אותו ראיון אגדי עם הילית ישורון, שסלילי הקלטתו מתנגנים לאורך הסרט הדוקומנטרי המהפנט. 

הבהרה אחרונה, המארז הזה לא נוצר רק למכורי יונה וולך או חובבי שירה, ממש לא! הוא לחלוטין מיועד לכל מי שאוהב סקס, סמים או רוקנ׳רול. או שלושתם.
(ניר סלונים)

אין תמונה
עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און
אשמת הכוכבים / ג'ון גרין

מחיר: 98 שקל
הוצאה: משכל

לגעות בבכי בגלל שני ילדים חולי סרטן, האם יש דרך טובה מזו להעביר את החג? לא ממש. נערה בת 16 עם סרטן ריאות נשלחת לקבוצת תמיכה לחולים במחלה. ופוגשת נער קטוע רגל עם סרטן עצמות, הכימיה (או במקרה הזה הכימו) מידית. נכון, שניהם שנונים מדי, יפים מדי ואציליים הרבה יותר מדי, אבל בהתחשב במצבם זה די נסלח. אנחנו לא אוהבים לקרוא על אנשים נטולים פגמים, אבל מחלה סופנית די עונה על ההגדרה. 

מעבר לטונות של הומור שחור, מדובר בסך הכל בספר על אהבת נעורים טראגית, וכולנו יודעים שכל אהבת נעורים היא טראגית, גם אם לא באמת מתים בסוף. "אשמת הכוכבים" יצחיק אתכם באותה מידה שהוא ידכא אתכם ובהנחה שיש לכם לב, תגלו שההזדהות היא בלתי נמנעת, ממש כמו הסוף. וכן, אתם עלולים לסיים את כל העסק בדכדכת קלה, אבל אתם יודעים איך זה - עדיף לאהוב ולאבד.
(נטע חוטר)

אין תמונה
עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און
מזל עורב / אמיר גוטפרוינד

מחיר: 94 שקל
הוצאה: כנרת, זמורה-ביתן

אמיר גוטפרוינד הוא צעיר שכותב כמו זקן. זה בולט ב"שואה שלנו" וגם ב"בשבילה גיבורים עפים", וזאת הסיבה שאני אוהבת אותו. הקלות והחן שבהם הוא מתחבר לאיש הקשיש שבתוכו, בעל ניסיון העבר הכבד מנשוא, שובים את הלב.  אבל "מזל עורב" מציג בפנינו גוטפרוינד אחר. כזה שמתעסק בחברת הייטק כושלת ובדברים שהכי קורים עכשיו. הספר עוקב אחרי העלילות של מי שמכונה "איש מוזר ומצחיק ועצוב", שהחברה שלו זורקת אותו, הסטארט אפ שהוא עצמו הקים מפטר אותו והוא מוצא את עצמו מצטרף לחיפושים אחרי אחת, ליר אוחיון, שנעדרת מביתה. שונה מאוד מכל כתביו של גוטפרוינד עד כה, ולא תמיד לטובה – אבל כיוון חדש אצל סופר שהיה כלוא בשטנץ, איכותי ככל שיהיה, זה תמיד דבר משמח.
(דנה בר-אל שוורץ)

אין תמונה
עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און
11/22/63 / סטיבן קינג

מחיר: 128 שקל
הוצאה: מודן        

יום יבוא ותיאוריות הקונספירציות ייעלמו וכל מה שיישאר זו עובדה אלמותית אחת – סטיבן קינג הוא מספר הסיפורים האמריקני הגדול בכל הזמנים. זו עובדה קשה לעיכול, אני יודע. קל להגדיר את סטיבן קינג כסופר-נישה. מחבר ספרי אימה פופולאריים. אלא שהמציאות היא אחרת. מבקרי ספרות נוקשים לעולם לא יצליחו לתייג אותו באותו מדף יחד עם המינגווי, סטיינבק או פיצג'רלד – אבל הוא לגמרי שם. הסופר האמריקני הגדול ביותר שעדיין כותב. וכמה שהוא כותב.

וכאן אולי גלומה הבעיה המיתוגית הגדולה ביותר של קינג. הוא כותב המון. יש שיאמרו יותר מדי. למעשה, מאז צאת 11/22/63 הוא הספיק לשחרר לאוויר העולם עוד שלושה ספרים, ארבעה סיפורים קצרים, מחזמר וחוברת קומיקס. כל זאת בתוך פחות משנתיים! אבל העובדה שהבנאדם פורה לא צריכה לבוא כנגדו.

בכל מקרה, מדובר בספר חובה לחובבי כל הז'אנרים. קל נורא לוותר מראש על אפוס של 800 עמודים, בעיקר כשהוא מספר על נושא חרוש תיאוריות קשר כמו רצח קנדי, אך כמו בכל הסיפורים הגדולים של קינג – גם כאן הברור מאליו הוא בכלל לא במרכז. האם "חומות של תקווה" הוא ספר על בריחה מהכלא? כן, אבל לא רק. האם "הניצוץ" הוא ספר על מלון רדוף שדים? כן, אבל לא רק. האם "מיזרי" הוא ספר על אישה משוגעת? כן, אבל לא רק.

אז גם "11/22/63" הוא ספר על רצח קנדי, אבל ממש לא רק. הרי אם תחשבו על זה באמת - "חומות של תקווה" הוא ספר על רוח האדם ועל כוחה של ידידות, "הניצוץ" הוא ספר על ההשפעה הקטלנית של אלכוהול וסמים על התא המשפחתי הקלאסי ו"מיזרי" הוא ככל הנראה הספר הכי טוב שנכתב אי פעם על מחסום כתיבה. וכך גם "11/22/63" הוא בכלל ספר רומנטי על כוחה של אהבה. כן, יש בו גם מסעות בזמן (יותר מגוחכים מאשר בלופר), מציאות אלטרנטיבית, ועלילה מותחת ומסחררת שגורמת לעמודים לרוץ – אבל בעיקר, הוא ספר אהבה.

קינג עצמו הוסיף קריצה לעניין איפשהו בעמוד 514 בשיחה בין הגיבור לבין ברמן מקומי בדאלאס, טקסס:

"לפני כמה שנים איזה גבר פוצץ לעצמו את הראש במרחק רחוב אחד מפה".

"באמת?"

"כנאדוני, מחוץ לבר. בגלל אישה, ברור, לא?"

"כנראה", אמרתי. "אם כי לפעמים זה קורה בגלל פוליטיקה".

"לא, לא, בשורה התחתונה זה תמיד בגלל אישה, בן".
(עמית סלונים) 

אין תמונה
עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און
קרקס החלומות / ארין מורגנסטרן

מחיר: 98 שקל
הוצאה: כנרת, זמורה-ביתן

מתגברים לוחמים זה הטרנד החדש בספרות העולמית. לא פלא, הדרמה האנושית הרבה יותר חזקה כשלגיבורים הראשיים עדיין לא התחלף הקול. יש משהו מוכר בטראגיות של "קרקס החלומות", ששואב השראה מהחלקים האפלים של ספרים כמו "הארי פוטר" ו"משחק הרעב". סיליה ומרקו, צמד הדמויות הראשיות בו, הם בסך הכל קורבנות צעירים להתערבות צינית בין שני קוסמים רבי עוצמה, שמאלצים אותם לנהל ביניהם משחק קטלני, ללא ידיעתם. מעבר לאהבת הנעורים הנוגעת ללב והמתח, שנבנה כאן לאט ובסבלנות, יש אווירה מכושפת אמיתית שעוטפת את הספר הזה. הדמיון והיצירתיות של מורגנסטרן כל כך טובים, עד שאפשר ממש לדמיין את עצמכם נשאבים לתוך הקרקס המכושף בו מתנהלת העלילה, ומביטים מהופנטים בקרב על הבמה המרכזית. ילדים זה שמחה? לא בבית ספרנו.
(אילן קפרוב)

אין תמונה
עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און
העדינות / דויד פואנקינוס

מחיר: 89 שקל
הוצאה: כתר

זה מתחיל עצוב וממשיך עצוב. אז מה הופך את "העדינות" לספר כל כך נעים לקריאה? נטלי מוצאת את אהבת חייה, וכעבור מספר דפים מאבדת אותו בתאונה. הסיפור הוא למעשה החיים שלה אחריו, התמודדות עם אובדן ותחושות של החמצה, פספוס, ושל החיים שעוברים לידה. ההתעסקות עם המוות כאן היא לא מתישה או כבדה, אלא דווקא קלילה ומרתקת. בין פרק לפרק מסתתרת אתנחתא קומית בדמות ציטוטים משעשעים או קטעי אינפורמציה "רלוונטיים" לסיפור (כמו תוצאות משחק כדורגל שהתקיים באותו ערב). לא מדובר בסיפור קיטשי, אבל הוא כן מצליח להכנס ללב – דווקא בגלל שהוא מעט ציני, מאוד אמיתי ונוגע בעדינות בפרטים הקטנים של היום יום: העצובים, השמחים ובעיקר הבנאליים.
(הילה יחימוביץ')

אין תמונה
עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און
סופת החרבות / ג'ורג ר.ר. מרטין

מחיר: 69 שקל
הוצאה: אופוס

מודה ומתוודה: אני עלוב. חטאתי, פשעתי, עשיתי מעשה אסור. התחבטתי התאפקתי, ובסוף נכנעתי: קניתי את "סופת החרבות", הספר השלישי בסדרת משחקי הכס, על אף שלא קראתי את שני הספרים הראשונים בסדרה. זיכרון העונה השנייה של הסדרה המצליחה היה טרי ונפשי זעקה לעוד דרקונים ושלג. גיששתי אצל חברים, שקראו את הסדרה בשלמותה, כדי לוודא שהאירועים חופפים פחות או יותר, ואחרי עוד סדרה של הלקאות עצמיות, קניתי את הספר ממש לפני העלייה למטוס שלקח אותי לירח הדבש במקסיקו.

בדיעבד, הרכישה התבררה מהמוצדקות שבהחלטות. בחוף טרופי, בסוויטה מפוארת, בערסל מבודד או במיטה עד השעות הקטנות של הבוקר: את ירח הדבש שלי ביליתי עם הספר, שלא עזבתי מלבד פאוזות קצרות, בהן בהיתי בחלל בנסיון לעכל עוד קטע שפוצץ לי את המוח. טוויסט אחרי טוויסט, תככים, מזימות, דמויות מורכבות וקרבות מפוארים  - אני לא יודע אם הספר השלישי הפיל אותי לקרשים בגלל העלילה, או בגלל אפקט הספר מול הטלוויזיה, אבל מדובר בקליימקס של רצף האירועים עד כה. בלי להכנס לספוילרים. אגב, לאלו מביניכם שחושבים שאין טעם לקרוא בגלל שהסדרה חוזרת: הספר השלישי פוצל לשתי עונות. רק אומר.
(איתי פורת)

אין תמונה
עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און
האם כולם מבלים בלעדי? (ודאגות אחרות) / מינדי קיילינג

מחיר: 11 דולר באמזון

את קומיקאית, אמריקאית, מצליחה ושנונה? כנראה שנגזר עלייך להוציא ספר. מה כבר יכול להיות מעניין יותר משנות ילדותך המביכות, גיל ההתבגרות עמוס הטראומות עם בני השכבה, ההתחלה המקרטעת בניו יורק, ואז בום – ההצלחה? מתברר שזה די מעניין. לרשימה הארוכה של מצחיקות אמריקאיות שהפכו לסופרות, יצא בשנה שעברה "האם כולם מבלים בלעדי? (ודאגות אחרות)" של מינדי קיילנג, עוד הרבה לפני שהתכנית המעולה שלה, "פרויקט מינדי", הייתה בתכנון. זה אומר שכל מי שניגש לספר (כולל אני), הכיר את קיילינג רק כקלי קאפור, הדמות הלא מאוד מרכזית שלה ב"המשרד", והגיע אליו עם ציפיות נמוכות מאוד, או בלי ציפיות בכלל.

ככל שהספר מתגלגל, מגלים שהחוויות המביכות של מינדי ממחנה הקיץ ומהילד בשכבה שקרא לה שמנה, דווקא די מצחיקות ומכמירות לב. אולי זה בעיקר בגלל שהאזנתי לגרסת האודיו בוק של הספר, בו היא מקריאה בעצמה את כל הקטעים ונותנת את הטון הנכון לכל משפט. האבחנות שלה מדויקות, הסיפורים שובי לב ובעיקר מעוררי הזדהות. אולי זו הקרבה בגיל, אולי זה בגלל שכמו קיילינג, גם חיי רצופים בתקריות מביכות, אבל כנראה שזה בגלל שהיא פשוט קומיקאית מוכשרת.
(עידית נרקיס כ"ץ)

אין תמונה
עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און
קיצור תולדות האנושות / יובל נח הררי

מחיר: 94 שקל
הוצאה: דביר-שרף

גם אם אתם לא אוהבים ספרי מדע פופולרי או מוצאים את עצמכם בוהים קבוע בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק, פרגנו לעצמכם טובה חד פעמית ותקראו את המאסטרפיס של ד"ר יובל נוח הררי. על פניו אולי זו נראית כמו סיכום עבודת המחקר ההיסטורית שלו לאורך השנים, אבל למעשה מה שתקבלו בסופו של דבר היא נקודת מבט חדשה על הדרך שבה כולנו הגענו לעולם הזה ולאן אנחנו ממשיכים הלאה.

הררי שוטף את המוח במים קרירים. במקום לחזור שוב לציר הזמן האנכרוניסטי, שדקלמנו לעצמנו עם השנים: נאורות שהולידה את הרנסנס, או מלחמות העולם שהביאו  את הסכמי שלום שפרחו ברוח, הוא מזכיר לנו שההיסטוריה החשובה באמת של המין האנושי נכתבה הרבה לפני. מתי? כשההומו ספיאנס שהתפתח מקוף אדם, למשל, השמיד באלימות את מתחריו, ובכך הבטיח את מקומו מלך המלכים היחיד של כדור הארץ.

בכלל, מבלי להתכוון לכך, מנפץ מחבר הספר מיתוסים על ימין ושמאל וחושף את הסדר החברתי המדומין שלנו במערומיו. לפי הררי, הצלחה אבולוציונית עבור פרט אחד היא אומללות והכחדה עבור אחר. הרכבת הזו לא עוצרת: ככל שהידע גובר, המוח בנוי וממונע להפוך לאכזרי יותר. אך הידע הזה שהפך אותנו למלך מלכי המלכים, הוא גם שיביא בקרוב לקץ האנושות. המקסים מכל הוא שהמעשיה המופלאה והנוראה הזו היא גם במקרה סיפור חיינו.
(קרן לויתן)

 >> בואו לעמוד הפייסבוק שלנו