קורי מונטית' (צילום: Frazer Harrison, GettyImages IL)
מונטית'. מזהים את הפנים, לא בטוח שגם את השם | צילום: Frazer Harrison, GettyImages IL
בסוף השבוע האחרון הפך קורי מונטית' משחקן אנונימי יחסית, שרובנו היינו זקוקים להצצה בתמונתו על מנת להבין שמדובר באותו אחד המגלם את פין הדסון בסדרה "גלי", לשם שגור בכל בית. אך ספק אם השחקן בן ה-31 היה בוחר בנסיבות הפרסום המטאורי שנפל עליו - בערב יום שבת האחרון נמצא מונטית' ללא רוח חיים בחדר בבית המלון בוונקובר בו שהה. נתיחת הגופה, שתוצאותיה פורסמו באופן חריג כבר ביום שבו נערכה (ג') בשל עניין הציבור, הוכיחו סופית כי סיבת המוות הייתה ערבוב בין הרואין לאלכוהול.

בסביבתו של קורי לא היו זקוקים לתוצאות האוטופסיה כדי לנחש כי מדובר במנת יתר; מונטית' מעולם לא הסתיר את בעיית ההתמכרות שלו. למעשה, בריאיון שנתן לפני שנתיים הודה כי החל להשתמש בסמים כבר בגיל 13, וכי זה נס של ממש שהצליח לשרוד את נעוריו.

"לקחתי הכל מהכל" הוא סיפר "הייתי שרוי במאבק מתמיד עם מי שהייתי, הכיוון והעניין שלי בחיים. למזלי, אמנויות הבמה נתנו לי כוח". הפעם הראשונה שבה מונטית' נכנס לגמילה הייתה עוד לפני שהגיע לגיל 20. הפעם השניה והאחרונה שלו הייתה לפני שלושה וחצי חודשים. במגזין יו.אס.איי טודיי טוענים שדווקא בשל הגמילה מונטית' נכנס לסיכון גבוה יותר ליטול מנת יתר "הגוף של מי שהיה בגמילה פגיע הרבה יותר לרמות גבוהות של סמים" פורסם שם הבוקר "לכן משתמשים כבדים שנגמלו וחוזרים, גם לרגע אחד, לכמויות שהיו מורגלים בהן, נמצאים בסיכון גבוה הרבה יותר למוות".

אין תמונה
מתמודד עם התמכרויות מגיל צעיר
אף אחד לא יודע בדיוק מה קרה בחדר בו נפח מונטית' את נשמתו. לפי רישומי המלון בו שהה, הוא חזר לבדו לחדר בבוקר יום שבת האחרון אחרי שבילה עם חברים. רק מאוחר יותר באותו היום הוא נמצא מת על ידי צוות המלון, שניגש לבדוק מדוע לא הגיע לצ'ק-אאוט שנקבע לו. לפי הערכות המשטרה, מונטית' נפטר כשהיה בגפו, ועברו שעות עד שגופתו נמצאה. פינת זכרון ספונטנית הוקמה בימים האחרונים מחוץ למלון בוונקובר, שם מתגודדים עשרות מעריצים, שרים, מניחים פרחים ומדליקים נרות. מחר (שישי) מתוכננת משמרת זכרון שקטה במקום.

אף פעם לא חשב שיש לו סיכוי

מדובר בסיום עצוב במיוחד לחייו של שחקן שהיה רק בתחילת דרכו. עד לשנת 2009 היה מונטית' שחקן כושל בלי תעודת בגרות שעבד במשרות זוהרות כמו נהג אוטובוס ומונית. דבר לא הכין אותו לתהילה שהתלוותה לכוכבותו הפתאומית בסדרת הלהיט של פוקס "גלי" – ולא מעט נשמות טובות גורסות כי זה בדיוק מה שהפיל אותו בחזרה לצריכת הסמים שאפיינה את התבגרותו.

מונטית' לא חשב שיש לו סיכוי להתקבל לסדרה המוזיקלית. "במקור חיפשו לסדרה מישהו שיכול לשיר ולרקוד – וזה לא היה אני" שיחזר, "מעולם לא שרתי או רקדתי לפני כן, הייתי בכלל מתופף. אז במקום לעשות קטע שירה התחלתי לתופף על כלי טאפורוור וכוסות. לא חשבתי שיש לי סיכוי. אבל אם יש משהו שאתה לומד כשחקן שעובד בוונקובר זה איך להתגמש לתוך התפקיד, אתה לומד כל דרך אפשרית כדי להיות הבחור הנכון לג'וב". השיטה הקנדית של מונטית' עבדה, בפוקס החליטו שהוא הבחור לג'וב וסידרו לו את תפקיד החלומות של כל תיכוניסט אמריקאי.

קורי מונטית' (צילום: Alberto E. Rodriguez, GettyImages IL)
עם בת הזוג ליאה מישל. זוגיות על המסך ובחיים | צילום: Alberto E. Rodriguez, GettyImages IL
למרות שנהנה מהפרסום הפתאומי, מונטית' ניסה להתקדם ולהתפתח כשחקן. בשנים האחרונות הופיע גם בסרטים "מונטה קרלו" ו"אחים ואחיות", ובתזמון אכזרי משהו, מתברר כי בדיוק סיים לצלם פיצ'ר קנדי בשם "כל הסיבות הלא נכונות". הסרט אמור היה לשבור את תדמית התיכוניסט המתקתקה שדבקה בו. מונטית' גילם בסרט מנהל בחנות כלבו אפרורי הנשוי לאישה המתמודדת עם תסמונת פוסט-טראומטית. "זה תפקיד די כבד, מאוד דרמטי, מאוד אינטסיבי. התרחקות משמעותית מדמותו של פין" סיפרה במאית הסרט, ג'יה מילאני, "הוא היה נרגש מאוד לגלם אותו, בין השאר כי הוא יכול היה סוף סוף לגלם מישהו בן גילו. הוא חיכה להזדמנות להראות צד אחר שלו". מונטית', שכבר לא יזכה להכיר לקהל את צדדיו האחרים, הצהיר לא אחת בעבר שמפריע לו כשמזהים יותר מדי בינו לבין דמות הספורטאי הכל-אמריקאי שגילם בסדרה.

זוג בחיים ועל המסך

הידיעה על מותו הפתאומי של מונטית' היכתה את הוליווד בהלם וזכתה להתייחסויות רבות מספור בתקשורת. בין השאר ספדו לו בטוויטר ריהאנה, טיילור סוויפט, זואי דנשל, ג'ון סטיימוס, קייטי פרי ודמי לובאטו. "לבי נשבר, איזה אובדן" צייצה אלן דג'נרס, וקים קרדשיאן שיתפה שמחשבות משפחתה כולה נתונות לליה מישל בת ה-26, חברתו לקאסט גלי ובת זוגו של מונטית'.

קורי מונטית' (צילום: Danielle Levitt, FOX)
התקבל ל"גלי" למרות שלא ידע לשיר ולרקוד | צילום: Danielle Levitt, FOX
מישל ומונטית', שהיו יחד רשמית שנה וחצי, גילמו זוג לפני שהפכו לכזה. כבר אחרי עונה אחת של 'גלי' נפוצו שמועות עיקשות על קשר רומנטי ההולך ונרקם בין מישל, שמגלמת את דמותה של רייצ'ל ברי הסולנית, לבין מונטית', שגילם את הקוורטרבק הפופלרי פין הדסון המוצא את עצמו במפתיע במועדון השירה של התיכון, ומתאהב בה. מישל הכחישה בתוקף את הפרסומים ורק בפברואר 2012 הודו השניים שהם אכן זוג.

מאותו הרגע מישל לא הצניעה את אהבתה הגדולה למונטית'. בריאיון שנתנה למגזין מארי קלייר בינואר האחרון אמרה "אני בכלל לא זוכרת זמן שבו הוא לא היה בן הזוג שלי. אף אחד לא מכיר אותי כמוהו. הוא גורם לי להרגיש כאילו אני יכולה לעשות כל דבר. לראשונה בחיי אני באמת מיושבת ומאושרת. אני מרגישה כמו בת המזל הגדולה ביותר בעולם". גם כשקורי נרשם בפעם השניה למוסד גמילה בסוף מרץ, מה שלא בהכרח התקבל היטב ברשת פוקס השמרנית, מישל הצהירה על תמיכתה המוחלטת בו. "אני אוהבת אותו, תומכת בו ואעמוד מאחוריו בתהליך הזה" אמרה למגזין 'פיפל', "אני גאה ואסירת תודה על ההחלטה שביצע".

קורי מונטית' (צילום: Eddy Chen, FOX)
מתוך הסדרה. התקשה להתמודד עם התהילה | צילום: Eddy Chen, FOX
השמועה שחרשה את אל.איי עם שחרורו של קורי ממוסד הגמילה לפני כחודשיים וחצי ולאחר עשרים ושישה ימים בלבד, הייתה כי השניים מתכוונים להקים משפחה יחד. "ליאה לא יכולה לחכות להביא ילד עם קורי, היא חושבת שהוא יהיה האבא המושלם", סיפר מקור למגזין הוליווד לייף. מאז ששוחרר ממוסד הגמילה האמינו כולם כי קורי נקי מסמים. לפני פחות מחודש צעדו יחד מישל ומונטית' על השטיח האדום לראשונה מאז שחרורו, באירוע הקרייסליס באטרפליי השנתי למלחמה בעוני, ונדמה היה שכל הצרות מאחוריהם. בתחילת החודש מישל אף תועדה נופשת בקאבו עם חברותיה, ולא הצטרפה למונטית' הקנדי למה שאיש לא יכול היה לשער שיהיה נסיעתו האחרונה הביתה.

למרות הציפייה התקשורתית הדרוכה למוצא פיה, מאז נודע לה על מותו של בן זוגה לחיים מישל הסתגרה והיא שומרת על דממה עיקשת. אולם, לפי הדיווחים בתקשורת היא נתונה, באופן מובן, במצב נפשי קשה. גורם מייצג מטעמה פרסם במגזין 'פיפל' בקשה "לכבד את פרטיותה של ליאה בתקופה הקשה הזו", אבל מקורבים לה כבר סיפרו למדורי הרכילות "ליה היסטרית לגמרי ואין לנחם אותה. היא הרוסה מעבר לכל דמיון".

דד סט

כבר יצא לנו לשמוע על אי אלו שחקנים שהלכו לעולמם במהלך צילומים: לפני כעשור נפטר במפתיע ג'ון ריטר, הכוכב המיתולוגי של "שלושה בדירה אחת" ואחת השחקנים האהובים בארצות הברית, כשהוא בעיצומו של קאמבק טלוויזיוני. ריטר אמנם מעולם לא עזב את המסך הקטן מאז ההצלחה המסחררת של "שלושה בדירה אחת", אבל עד שנפלה בחיקו ההזדמנות לשחק שוב בקביעות בקומדיה מצליחה של רשת ABC , עבד בעיקר בהופעות אורח בסדרות שונות.

אין תמונה
איך יתמודדו בסדרה עם מותו?
כמו מונטית', גם ריטר הביע חשש מזיהוי נצחי שלו עם דמותו בסדרת הלהיט בה השתתף, במקרה שלו – ג'ק טריפר המקסים והמגושם. עבור ריטר זה הצליח קצת יותר. את תפקיד האבא בסדרה המשפחתית "שמונה כללים פשוטים" הוא קיבל ב-2002. העונה הראשונה של הסדרה הצליחה מעבר למצופה וזכתה לרייטינג של כ-11 מיליון צופים לכל פרק. מצב רוחו של ריטר היה מרומם לקראת צילומי העונה השנייה, אלא שבמהלך החזרות, לאחר שהספיק לצלם רק שלושה פרקים מתוכה, התמוטט על הסט ופונה למרכז הרפואי הקרוב. שעות ספורות לאחר מכן נפטר ריטר כתוצאה ממום לב תורשתי – שישה ימים בלבד לפני יום הולדתו החמישים וחמש.

במקרה של ריטר החליטו יוצרי הסדרה להחליף אותו ולהמשיך לצלם: מותו הוכנס לסדרה בפרק מיוחד בן שעה, ואת מקומו תפסו ג'יימס גארנר ודייוויד ספייד, בתפקיד אביה ואחיה של אשתו הטלוויזיונית, שהגיעו לסייע עם המשפחה. הסדרה החזיקה לבסוף שלוש עונות, אך לא זכתה לפופולריות ממנה נהנתה עם ריטר בתפקידו. 

מותו המפתיע של ג'יימס גנדולפיני זעזע לאחרונה את הוליווד כולה, אך בתחילת צילומי העונה השלישית של הסופרנוס הייתה זו דווקא מי ששיחקה את אימו, ליביה סופרנו – או בשמה האמיתי ננסי מרצ'נד – שהלכה לעולמה בניגוד לציפיות התסריטאים ויום אחד בלבד לפני יום הולדתה ה72. התסריטאים נאלצו להכניס את מותה לסדרה באופן מיידי, ועל מנת ליצור סצינת פרידה אמינה מבנה הטלוויזיוני, השתמשו בצילומים ישנים וטכנולוגיית הנפשה שעלתה לפי הדיווחים הון ביחס להוצאה הממוצעת לפרק.

סוזן סאמרס (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
ג'ון ריטר ב"שלושה בדירה אחת". מת באמצע הקאמבק | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images
אחד המקרים הנוספים והזכורים של מות שחקן בזמן הצילומים הוא של חבר קאסט "הבית לבן" ג'ון ספנסר, ארבעה ימים לפני יום הולדתו החמישים ותשע (מזהים את המגמה?). ספנסר היה דמות מפתח בשבע העונות של סדרת האיכות. הוא שיחק בתפקיד ליאו מקגרי, היועץ הבכיר לנשיא ולאחר מכן המועמד מטעם הדמוקרטים למשרת סגנו. כשנפטר במפתיע מהתקף לב בשנת 2005 כבר הספיק לצלם שלושה פרקים מהעונה השישית שהיו באותה תקופה כבר בשלבי עריכה. המפיקים התלבטו האם לשנות את התסריט, אך בסופו של דבר הוחלט להשאיר אותו כפי שנכתב ולערוך מחווה אחרונה לספנסר בשידור רגעי המשחק האחרונים שלו. את הפרק ששודר לאחר פטירתו הקדימה הודעה מפיו של מרטין שין, לפיה הצוות החליט שהדרך האולטימטיבית לכבד את זכרו של ספנסר תהיה לשדר את הפרקים. כך יצא שספנסר המשיך לשחק בסדרה גם לאחר המוות. מותו נכתב לתוך העונה השביעית ודמותו נפטרה כפי שהוא עצמו נפטר, מהתקף לב.

לא תמיד הכל דבש

אבל המקרה הקיצוני ביותר שייך דווקא לנו. בקיץ 2007 עלתה "הכל דבש" של יעל פוליאקוב לפריים טיים ערוץ 2 ותקעה שם יתד כחביבת הקהל והמבקרים כאחד. החשיפה הפרובוקטיבית ומלאת הרגש וההומור של המשפחה שהקים פולי ושהוציאה מתוכה את יוצרת הסדרה והשחקנית יעל פוליאקוב הדביקה אומה שלמה למסך ולא מעט בזכות הטשטוש בין מציאות לבידיון: יעל ופולי בתפקיד עצמם, ושוש עטרי בתפקיד שוש פוליאקוב. הפופולריות האדירה של הסדרה הובילה כבר בתום העונה הראשונה להחלטה כי העונה השנייה תתחיל מאותה הנקודה שבה הסתיימה קודמתה. יעל פוליאקוב ושותפה לכתיבה, עומר תדמור, כבר החלו בכתיבת העונה כשב-30 באוקטובר של אותה שנה נפטר פולי ממחלת הסרטן. בתו המתאבלת החליטה לכתוב את מותו לתוך הסדרה, כשחמישה חודשים מאוחר יותר, ב-1 לאפריל, נמצאה אימה הטלוויזיונית, שוש עטרי, ללא רוח חיים; היא נפטרה במפתיע מהתקף לב.

אין תמונה
"הכל דבש". התמודדו עם מוות כפול
מדובר במקרה ייחודי, בהיסטוריה הטלוויזיונית כמעט ואין מקרים בהם שני חברי קאסט מרכזיים כל כך נפטרו בהפרש זמן קצר כל כך כשהם בין עונות. במקום להרים ידיים, פוליאקוב ליהקה את אמה האמיתית בתפקיד עצמה, הקפיצה את האחים שלה כשחקני חיזוק וצללה מחדש עם כולם לתוך האבל המשפחתי, אבל בפריים טיים. הסדרה שצלחה את ההתמודדות הקשה עם מות כוכביה דווקא לא שרדה את ניסיונות הצנזורה החוזרים ונשנים כלפיה, וירדה אחרי העונה השנייה.

קורי מונטית' (צילום: Michael Buckner, GettyImages IL)
עם מישל. איך היא תחזור לסדרה? | צילום: Michael Buckner, GettyImages IL

ונחזור ל"גלי". עד כה כמעט לא היה פרק בסדרה בת ארבע העונות שלא כלל את מונטית',  וכותבי הסדרה הודו שבפרקים הראשונים של העונה החמישית, שכבר נכתבו, הוא אמור היה להמשיך ולשחק תפקיד מרכזי. הצילומים לקראת העונה החדשה צפויים להתחיל בשבוע הבא, ועכשיו נשאלת השאלה כיצד תחזור ליה מישל, שמתקשה להתאושש, לצילומי העונה, וחשוב מכך - כיצד תוסבר מבחינה עלילתית היעדרותו הלא-מתוכננת של השחקן.

אחרי הכל "גלי" היא סדרת נעורים מתקתקה ולרוב גם די חינוכית, ששמה דגש על סובלנות כלפי השונה, רב תרבותיות ושאר ערכים אמריקאיים פוליטיקלי קורקטיים. האם כותבי הסדרה יתמודדו בפתיחות עם הנסיבות הלא כל כך חינוכיות ומתקתקות שבהן הלך לעולמו הכוכב הראשי, או שיעדיפו להלך בעדינות מסביב?