צהריים טובים מאשה.

"גם לך".

למה בעצם לערוך אירוע פוליטי בגלריה לאמנות?

"הגלריה פועלת כבר משנת 2005, והחזון שלנו בתחילה היה לשאול מה זאת בעצם גלריה לאמנות, מה הקשר שלה לחברה, לקהילה, לסביבה. הגלריה פועלת בדרך הזאת כבר אחת עשרה וחצי שנים, זה לא שבשלוש השנים האחרונות חלו איזה 'אירועים סוטים' למיניהם. אף פעם לא היינו בדעה לפיה אמנות זה רק לקישוט ולבידור. השאלה שאנחנו שואלים זה איך לעשות אמנות ולהיות אזרח".

והאירוע בו תשתתף מחר מנכ"לית "שוברים שתיקה" יולי נובק הוא לא אירוע יוצא דופן?

"לא השתנה שום דבר מבחינת הפעילות שלנו בגלריה ברבור בשנתיים האחרונות. גם לא מבחינת האירוח של ארגון 'שוברים שתיקה' שהתארחו אצלנו כבר לפני שמונה שנים. מה שהשתנה לדעתי זה האקלים במדינה. הממשלה שלנו ואנשים שמרגישים שהם יכולים באופן אוטומטי לצנזר אנשים אחרים, להפחיד מוסדות ציבור. אנחנו נמצאים תחת התקפות מסוג זה בשלוש השנים האחרונות".

יולי נובק, ארכיון
לא הפעם הראשונה. מנכ"לית "שוברים שתיקה" יולי נובק | צילום: חדשות 2

איזה סוג של התקפות?

"יש אדם אחד (פעיל הימין שמאי גליק - ב"ב), אותו אני מכנה טרול אינטרנטי, שפועל רק מתוך רצון שהשם שלו יוזכר בתקשורת. הוא מנצל את הסיטואציה הזאת ושולח מכתבים לגורמים שתומכים בנו כלכלית - עיריית ירושלים ומשרד התרבות. בעיריית ירושלים יש סיעות שונות ואינטרסים של אנשים שקופצים על ההזדמנות הזאת ואז הם מתחילים לסובב את הגלגל. הפעם קפץ על הגלגל הזה גם המשנה ליועץ המשפטי של העירייה, עו"ד דני לידמן, ששיחרר לפני שלושה חודשים הנחיה לבטל שני אירועים בגלריה עליהם הוא קיבל תלונה בטענה שמדובר באירועים פוליטיים".

לפי ההנחיות שיש לכם, האירועים האלה עומדים בתקנות?

"אנחנו בדקנו את זה מבחינה חוקית עם היועץ המשפטי שלנו שהביא טיעונים מפורטים ובדק תקדימים בנושא לפיהם אין שום בעיה לקיים את האירועים האלה. המגבלה היחידה שיש היא לשימוש בנכסים עירוניים לאירועים מפלגתיים ואנחנו אף פעם לא הכנסנו שום אירוע מפלגתי אל תוך הגלריה. זה טאבו מבחינתנו. אין שום בעיה לקיים אירועים פוליטיים כל עוד הם לא מפלגתיים ואנחנו חד-משמעית לא מפרים את הדרישה הזאת. טענה נוספת שקיימת היא שאנחנו מפרים את הצו של המשנה ליועץ המשפטי של העירייה. על הטענה הזאת אני יכולה לומר לך שאנחנו לא עובדים של עיריית ירושלים. אנחנו לא כפופים להנחיה של המשנה ליועץ המשפטי של העירייה. אנחנו מקשיבים לה ובודקים את כל הטענות שלו בכובד ראש אבל אנחנו פועלים בהתאם לחוק ולא חייבים לקבלם את ההנחיות שלהם".

מירי רגב
לאסור לאלתר. מירי רגב | צילום: חדשות 2

אם ככה, למה נעצר התקצוב לגלריה?

"זה כבר משהו אחר. התקצוב שלנו מגיע אלינו בגלל עמידה בקריטריונים מקצועיים. מה שהם עשו נכון לעכשיו זה לבטל לנו תוספת לתקציב של שנת 2016 שהוענקה לשאר הגלריות ואנחנו לא קיבלנו אותה. אנחנו טוענים שזאת פעילות לא חוקית. התקצוב שמגיע אלינו מהעירייה הולך לתערוכות ואנחנו מדווחים עליו עד השקל האחרון. כל אירוע אחר לא מגיע מהתקצוב הזה".

מה הלאה?

"אנחנו לא יודעים עדיין מה יהיה גורלנו בשנת 2017 ולאיזה מלחמות אנחנו נצטרך להיכנס אבל אני מקווה שאנחנו חיים במדינת חוק בה החלטות צריכות להתקבל בצורה חוקית. הם יכולים להחליט לסגור אותנו או להספיק את התקצוב אבל זה צריך להיות בהליך חוקי ומסודר. חשוב לי להבהיר - כשקיבלנו תקציב לראשונה מלימור לבנת זה לא היה בגלל שהיא רצתה לעשות כך אלא בגלל שאנחנו עונים על קריטריונים שווים לכל הגלריות בארץ. אגב, בשנה שעברה מירי רגב הוסיפה קריטריונים נוספים לתקצוב של פעילות קהילתית שעליהם אנחנו עונים ואנחנו מודים לה על כך כי עד עכשיו ערכנו פעילות קהילתית ולא קיבלנו שום קרדיט. אנחנו לא אנרכיסטים שעושים מה שבא להם ומצפצפים על החוק, אנחנו פועלים במסגרת החוק וחשוב לי שידעו את זה כי אנחנו מרגישים שמה שקורה כאן זאת סתימת פיות".

שימוע דחוף. ברקת | צילום: עמית ולדמן

 

תגובות:

פניית שרת התרבות, מירי רגב, אל ראש עיריית ירושלים ניר ברקת"ארגון 'שוברים שתיקה' מנצל כל הזדמנות לפגוע בשמה של מדינת ישראל ולהכפיש את לוחמי צה"ל. לא אתן יד לכך שמוסדות תרבות הממומנים מכספי ציבור, יעניקו במה לארגון המבקש להשמיע את דעותיו הארסיות והשקריות התלושות מהמציאות. אני מאמינה שראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, יפעל בהתאם להנחיית היועץ המשפטי של העירייה ויאסור לאלתר את קיום ההרצאה שנועדה להסית נגד מדינת ישראל, נגד חיילי צה"ל ונגד המתיישבים ביהודה ושומרון".

מארגון "שוברים שתיקה" נמסר: "כולם מוזמנים לגלריית ברבור לשמוע על הדו"ח החדש שלנו שמתאר איך חייל צה"ל בשטחים הפכו לכלי בידיי המתנחלים לקידום האינטרסים הפוליטיים שלהם. עדויות הלוחמים מהשטחים מספרים על איך המתנחלים הפכו לחלק מהמשטר הצבאי והשליטה בפלסטינים. גאים בצוות האמיץ של גלריית ברבור שעומדים איתנו למען הדמוקרטיה וחופש הביטוי ולא נכנעים להפחדה וסתימת הפיות נגד כל המתנגדים למדיניות הכיבוש של הממשלה".

מעיריית ירושלים נמסר: "בהנחיית ראש העיר ירושלים ניר ברקת, יזומנו נציגי גלריית ברבור לשימוע דחוף מחר בבוקר בשל הפרות חוזרות ונשנות של הנחיות היועץ המשפטי. ההנחיות קובעות באופן ברור כי לנציגי הגלריה אסור לאפשר לגופים חיצוניים שימוש בגלריה ובשטחה כל עוד אין לגלריה הסכם רשות שימוש המסדיר את פעילותה".

תגובת שמאי גליק: "המשנה ליועץ המשפטי אסר על למעלה משבעה אירועים שונים שהגלריה ערכה. הגלריה עברה על הוראותיו פעם אחר פעם. אם הגלריה חושבת שהיא מוצדקת עליה לפנות לבג"צ אך אסור לה להפר את הוראותיו. האם זה מרחב לאמנות ותרבות? מעולם לא נערך שם אירוע מהצד הימני והם אף מודים שמטרתם הינה להראות את הכיבוש וזה מראה עד כמה המקום חד צדדי. יתרה מזאת, הם סרבו לארח במקום ערב של ארגון להב"ה ובכך הוכיחו שמותר לצנזר השאלה מי המצנזר. בטוחני שראש העיר יפעל בהתאם לחוק ויסלק אותם מהמקום.

"לגבי האם אני טרול או לא - לא אתווכח אך אציין שאם אני כטרול מבטל אין ספור אירועים של ארגון שתקציבו כמה מליונים, על המנכלית של הארגון להסיק חשבון נפש".  

מאשה זוסמן מסרה בתגובה לדברי העירייה כי טרם התקבלה פנייה לשימוע.