עוד מעט, מיד אחרי פסח ועיכול ארוחות החג, תעלה העונה החמישית של "משחקי הכס" ותדרוש מלאכת עיכול מסוג אחר. צופי הסדרה, שמשודרת ב-193 מדינות מסביב לכדור, יידרשו להיזכר מחדש בעלילה המפותלת, הדמויות הרבות והררי התככים והמזימות של בתי האצולה של שבע ממלכות ווסטרוז הנאבקים על הכס. חוץ מזה, יצטרכו הצופים להכין עצמם לפרידות לא צפויות מכמה גיבורים שלבטח ימצאו את מותם בנסיבות מפתיעות ושומטות לסתות, שעל פי חלק מהדיווחים יגרמו אפילו לחתונה האדומה להיראות כמו ליל הסדר אצל הדודה.

מי שלא צפויה למות בקרוב היא דאינריז טארגאריין – אחת הדמויות הפופולריות בסדרה. אמיליה קלארק, המגלמת את דמותה, דווקא מוכנה לרגע הזה: "היה נחמד אם פשוט הייתי מתפוצצת והפאה הבלונדינית הייתה עפה על המצלמה". המוות אולי לא מאיים על קלארק, אבל הוא מרחף מעל ראשו של כמעט כל שחקן אחר שהשתתף בחודש שעבר במפגש עם עיתונאים בלונדון. רובם דווקא מרגישים בסדר עם זה. גם סופי טרנר (סאנסה סטארק) כבר מפנטזת על מותה הטלוויזיוני: "הייתי רוצה פרק שלם שעוסק במוות שלי, ויהיה מצחיק אם בסוף אריה תהרוג אותי". נטלי עמנואל, המגלמת את מיסאנדיי (המתורגמנית של דאינריז), מספרת ש"אני בסדר אם אמצא את עצמי מתה. אני בעונה השלישית שלי, וזה מאוד מפתיע".

מי שכבר נפל קורבן למתיחה בדבר מותו הוא אלפי אלן (ת'יאון גרייג'וי), שסיפר כי יוצרי הסדרה, דייויד בניוף ודן ווייס, שלחו לו תסריט מפוברק. בתסריט, סיפר אלן, בראן הורג את ת'יאון בדקירת סכין. "חשבתי שזו דרך מעולה ללכת, הייתי מרוצה מזה. יצאתי לחופשה, ואחרי כמה זמן הם התקשרו ושאלו מה אני חושב על המוות שלי. עניתי שזה מצוין, ואז הם אמרו, 'לא נהרוג אותך, אבל מה דעתך לחזור בתור זומבי, בלי בגדים ובלי דיאלוג?'. רק אז הבנתי שהם צוחקים עליי".

משחקי הכס
ככה זה נראה בסט הצילומים | צילום: Matt Cardy, GettyImages IL

"כשהדמות שלי תמות, אצטרך ללכת לטיפול"

על העונה החדשה לא תשמעו הרבה מחברי הקאסט, שתודרכו על ידי אנשי HBO (שליוו את המפגש באופן צמוד) לא להדליף פרטים. "בעונה הזו דאינריז מנערת את הנאיביות", משחררת קלארק את המעט שאפשר, "היא עושה יותר עבודה מלוכלכת בעצמה, ובונה את עצמה כשליטה אפקטיבית. יותר מזה לא אוסיף".

כמו קלארק, גם חבריה לקאסט משתדלים לא להסתבך עם מה שמותר להגיד ומה שאסור. האמת היא שהם גם לא ממש יודעים לאן הסדרה הולכת. קלארק עצמה מודה ש"אני מנסה להבין מהיוצרים איך הכל נגמר, אבל הם לא מספרים לי. אולי אם אסמם אותם זה יעזור". קלארק מספרת ש"הייתי בדמעות כשקראתי את התסריט. קראתי את הספרים, אבל עכשיו, כשהסדרה נעה לכיוונים שונים, זה יכול להיות מבלבל. עדיף להיצמד לתסריט ולהשתמש בספר כמדריך כללי יותר לדמות". יש לפחות שחקן אחד שיודע לאן הוא היה רוצה להוביל את דאינריז – איאן גלן, המגלם את סר ג'ורה מורמונט. "התקווה הגדולה שלי עבורו היא שיעשה אהבה עם דאינריז על הכס", אומר גלן, "זה יהיה פיניש נפלא".

טרנר מעדיפה לדבר על צילומי העונה הקודמת, במהלכה מת המלך ג'ופרי. "המוות של ג'ופרי צולם במשך חמישה ימים", מספרת טרנר, "והוחלט שלא יצלמו את המוות עצמו עד היום האחרון, בשביל ג'ק (גליסון, שגילם את הדמות – ע.י). כולם רצו להיות שם עבורו, ואחרי השוט והקאט חיבקו אותו. עבור הדמות שלי זו הייתה הקלה גדולה, אבל ג'ק הוא כנראה השחקן הכי מצחיק ואינטליגנט על הסט והיה לי ממש חבל לאבד אותו".

קית' הרינגטון, שמגלם את ג'ון סנואו, מכיר את ההרגשה לאחר שאיבד את חברתם של ריצ'רד מיידן (רוב סטארק) ורוז לזלי (ייגריט). "ידעתי מהספרים שהם ימותו. הם היו חברים קרובים שלא אעבוד איתם יותר בסדרה". אם הוא עצמו ימות, אגב, הוא יחיה עם זה בשלום "כל עוד זה יהיה בסצנה שאני אוהב". עם זאת, הוא מודה, "אהיה מאוד עצוב. כשאני מסיים עבודה, אני מתפרק, וכל הרגשות שדחפתי הצידה עולים למעלה. אני מקבל דיכאון ונהיה חולה. אצטרך ללכת לטיפול. ברצינות".

משחקי הכס
בי אף אףז | צילום: Tim P. Whitby, GettyImages IL

טרנר מספרת על המהפך שעברה דמותה עם התפתחות הסדרה. "בהתחלה רציתי שסאנסה תהיה יותר קשוחה, כמו אריה או דאינריז, אבל זו הדרך שלה לשרוד", היא אומרת. "אם היא הייתה מנופפת בחרב, היא הייתה נהרגת מיד. לסתום את הפה זה לפעמים הדבר הכי טוב לעשות, והיא הוכיחה שהיא יכולה לשחק את המשחק כמו כולם. בעונה הזו יש לה מנטליות שונה, ועכשיו היא מבינה מה היא יכולה לעשות כדי להשיג את הדברים שהיא רוצה. היא עדיין מבססת את הכוח שלה, וזה מרגש. במציאות הדפוקה שנוצרה בסדרה, ליטלפינגר וסאנסה הפכו לצוות, כאשר היא יודעת טוב מאוד מה הזכויות שלה והוא רוצה שתנקום, למרות שאנחנו לא יודעים מה המניעים שלו".

קלארק מספרת שהעונה האחרונה הייתה הרגע שבו הפכה לשלמה לגמרי עם דמותה של דאינריז: "רק עכשיו ממש נכנסתי לתוך הדמות, והיא הפכה לחלק אינטגרלי ממני". את מקור הכוח היא שואבת, תופתעו לשמוע, מהפאה. "לוקח שעתיים וחצי ללבוש אותה", מספרת קלארק, "ואחרי שהיא עליי, אני ישר בדמות". קאריס ואן האוטן ההולנדית (מליסנדרה), אגב, מזדהה איתה לגמרי. כשהיא נשאלת כיצד התכוננה לתפקיד המכשפה, היא מספרת כי "הפאה עוזרת לי מאוד".

מי שעבר את אחת העונות הקשות בחייו הוא ת'יאון. "ידעתי על העינויים", מספר אלפי, "אבל לא על 'ריק' ועל זה שאני הולך להיות עבד. לת'יאון לא היה את הכוח להחליט כשהיה תחת בית סטארק, ועכשיו הוא הפך לעבד. העונות השלישית והרביעית היו קשות לי, והעונה החמישית היא סוג של הקלה".

משחקי הכס
לזרוק את הפאה הבלונדינית | צילום: Jamie McCarthy, GettyImages IL

"אנחנו שלוש אחיות קוליות ואנשים יאהבו את זה" 

בעונה החמישית צפויות להצטרף ל"משחקי הכס" לא מעט דמויות חדשות. אחת מהן היא טיין סאנד, אחת מבנותיו הממזריות של אוברין (המכונות "נחשיות החול"). רוזבל לורנטי סלרס, המגלמת את טיין, "לא זוכרת כמה אנשים הרגתי בעונה הזו – אבל יותר מאחד". הרי כפי שהיא מספרת, "בית מרטל ידוע בהיותו אלים. אנשים יודעים לא להתעסק איתנו". יש להן גם את כלי הנשק המתאימים – בין אם זה דוקרנים, רעל, או השוט הענק של אחותה של טיין, נימריה. "היא למדה להשתמש בשוט עוד לפני שלמדה לאכול בסכין ומזלג", מספרת ג'סיקה הנוויק, המגלמת את נימריה בסדרה. "התאמנתי עם מטרות נעות מאז שלוהקתי באפריל ועד הצילומים באוקטובר, וגם הייתי עם השוט תמיד בבית כדי להתאמן".

הנוויק מספרת שהחברה בדורן "היא לא חברה פטריארכלית, כך שהיא חופשית ונשית יותר. הדמויות שלנו לא סתם מגיבות לגברים. הן נשים חזקות שעובדות ביחד, וזה נדיר בטלוויזיה". האחיות סאנד אומרות שכמו כל הדמויות בסדרה, גם הן שואלות את עצמן כמה זמן עוד ישרדו, אבל מבטיחות שכל עוד הן שם – הצופים ייהנו: "אנחנו שלוש אחיות קוליות שעובדות ביחד. אנשים יאהבו לראות את זה".

דורן, ממלכתן של נחשיות החול ושל אביהן המנוח, תיחשף לראשונה בעונה החדשה. הצילומים של דורן נעשו ברובם בארמון האלקאזאר בסביליה - מהאתרים התיירותיים הפופולריים ביותר בספרד, אליו מגיעים כ-8,000 מבקרים מדי יום. במהלך הצילומים נסגר המקום לחלוטין עבור הפקת הסדרה. צילומים נוספים התקיימו בעיירה אוסונה שטופת השמש שבדרום ספרד, שם נמצאת זירת שוורים מרהיבה. בזירה צולמה סצנה אחת בלבד של קרב מרכזי שצילומיה ארכו לא פחות משבועיים, בהשתתפות כ-1,000 אנשי צוות וכ-5,000 ניצבים. חוץ מזה ביקרה ההפקה גם בעיר העתיקה והצפופה של דוברובניק שבקרואטיה ובבלפסט שבצפון אירלנד. "זה היה שונה מכל מה שראינו עד עכשיו – מאוד שמשי, פתוח, מאוורר", מספרת הנוויק על הצילומים בספרד ובקרואטיה, "זה היה פשוט מדהים".

עוד שניים מאנשי דורן שיצטרפו לסדרה הם דוראן מרטל – שליט הממלכה ודודן של הנחשיות – ואהרו אוטה, שומר ראשו. דוראן, לדברי אלכסנדר סידיג ("24") המגלם את המנהיג הנכה, נדחף לנקמה בלאניסטרים בעקבות מות אחיו אוברין על ידי אלמנתו של הנסיך. "היא חושבת שאני לא גבר אם לא אנקום", אומר סידיג, "ויש לה שלוש בנות עם יכולות רצחניות. הדילמה היא האם להוציא את המדינה למלחמה בגלל מה שרוצה האלמנה, או לגבש תכנית ארוכת טווח – ובאותו זמן, לדאוג שלא ישחטו אותי במיטה". סידיג, אגב, לא שותף לחששות השחקנים למות דמויותיהם. "הרגו אותי 16 פעמים בקריירה שלי", הוא אומר, "אני כבר מחוסן".

ואולי הוא מרגיש בנוח משום שאהרו אוטה בסביבה. "התפקיד שלי הוא לוודא שדוראן יישאר בחיים", מספר דאוביה אופאריי ("מולאן רוז'") המגלם את אוטה. "ג'יימי לאניסטר בעיר, אז כולם במתח". אופאריי מספר שהוא מסתובב בסדרה עם תלבושת כבדה ("שני אנשים שמים את זה עליי, וזה ממש חם"), אבל כזו שמכניסה אותו מיד לדמות. ויש לו גם את הגרזן. "בספר נכתב שאוטה נשוי לגרזן שלו, ויש לחץ כי כולם יסתכלו איך אני משתמש בו. זה לא קל, וזה גרזן ענק. היינו צריכים להיזהר איתו".

תערוכת משחקי הכס
וככה זה יראה בתערוכה | צילום: באדיבות yes

"ג'ון סנואו כבר לא ילד" 

בזמן שאנשי דורן הסתובבו בספרד, ג'ון סנואו חזר לבלפסט. "בגלל שמצלמים לקראת סוף השנה, מזג האוויר בדרך כלל קר וגשום", מספר הרינגטון. "בניגוד לסרטים שבהם יש לשחקנים קרוואנים, ב'משחקי הכס' אתה מקבל אוהל רעוע – כדי להיכנס לדמות. במשך חודש קמנו ב-4:30 בבוקר וסיימנו ב-18:00, ואז התחילו חזרות עד 20:30 לקראת מחר. זה מאמץ פיזי גדול, וזה לא נהיה קל מעונה לעונה". בעונות הקודמות באיסלנד צילם הצוות בקור של מינוס 40 מעלות, אבל הרינגטון מספר שהוא דווקא אהב את זה. אם תשאלו את ג'ון בראדלי (סאם טארלי), באיסלנד "היה מדהים. זה היה לא קל, כי היה צריך לסחוב ציוד בשלג, אבל אתה עומד על קרחון ורואה תמונת פנורמה מדהימה של טבע שלא נפגע, ואתה עם אנשים שאתה אוהב. זה רגע חזק".

הרינגטון מספר כי ג'ון סנואו היה הדמות אליה התחבר עוד כשקרא את הספרים, לפני שידע שיגלם אותה. "הוא מודח, הוא הכבשה השחורה. הוא לא מדבר הרבה, אבל שאר הדמויות בונות אותו כמיוחד. אני אוהב את זה בו". הוא מספר כי ג'ון הוא כבר "לא הילד שרואים בעונות הקודמות, אלא גבר בוגר. הוא מפסיק להקשיב לגברים סמכותיים שאומרים לו מה הוא צריך להיות או לחשוב. סטאניס מנסה לעשות את זה, אבל ג'ון הודף אותו. זה השינוי הגדול שהוא עובר. הוא לא רואה את עצמו כגיבור, אלא כאדם עם תפקיד".

אגב - אל תגידו לידו שהוא לא יודע כלום. זה כבר מעייף אותו ("בהתחלה לא הבנתי למה ייגריט מתכוונת במשפט הזה"). ובעצם, אל תדברו איתו גם על "משחקי הכס". גם מזה כבר נמאס לו, והוא "ממש מעדיף לדבר על משהו אחר". הוא לא יודע כלום, קית הרינגטון.

העונה החמישית של "משחקי הכס" תשודר החל ב-13.4 ב-yes במקביל לשידורה בארה"ב. בחול המועד פסח תוצג בנמל תל אביב התערוכה הרשמית של הסדרה, אותה מביאה yes לארץ

לכל כתבות המגזין