השבוע עלתה במלואה העונה הרביעית והמצופה של "כתום זה השחור החדש", הדרמה הקומית של נטפליקס אותה יצרה ג'נג'י כהן מתהילת "העשב של השכן". הסדרה שהפכה ללהיט מבוססת על האוטוביוגרפיה של פייפר קרמן, שמגוללת את קורות העונש בן 13 החודשים שריצתה בעצמה בכלא נשים פדרלי בארה"ב. את פייפר של הסדרה מגלמת טיילור שילינג, אך היא כבר מזמן לא הגיבורה הבלעדית. לאורך העונות נחשפנו לסיפורי הרקע של האסירות (והסוהרים) השונות, והסדרה, שאנסמבל השחקניות שלה זוכה לשבחים ופרסים, קיבלה מבנה פסיפסי רחב יריעה.

עם שלל פרסי אמי, פרסי איגוד המבקרים האמריקני ושלוש זכיות לסדרת הסטרימינג האהובה ביותר בטקס נבחרי הקהל בארה"ב, כהן כנראה יודעת מה היא עושה. "כתום" הפכה ללהיט, ושחקניות רבות שמשתתפות בה עברו מאלמוניות לכוכבות. לרגל העונה הרביעית הגיעו ארבע מהאסירות האהובות של "ליצ'פילד" לשיחה על הסדרה ששינתה את חייהן.

"מהיום הראשון הסדרה הייתה פורצת דרך בכך שהיא סירבה להיכנע להגדרות סביבה", אומרת אוזו אדובה שגרפה שני פסלוני אמי עבור תפקיד האסירה המכונה קרייזי אייז. "אני שואבת השראה מג'נג'י בכך שהיא לא מגבילה את עצמה ולא מתעסקת בקווים המנחים המקובלים של כיצד אמורה להיראות סדרת טלוויזיה. נטפליקס היא פלטפורמה מושלמת להרפתקה הלא שגרתית הזו וזה ניכר בכתיבה בראש ובראשונה. אתה אף פעם לא יודע מה עומד לקרות קדימה בעלילה, ההתרגשות לא פוסקת".

אדובה, ש"קרייזי אייז" שלה הפכה לאחת הדמויות המוכרות והאהובות בסדרה, לא היחידה שזוקפת את ההצלחה של "כתום" לעלילה הבלתי צפויה שלה. סלניס לייבה, שמגלמת את ה"אמא" של קבוצת האסירות ההיספניות, גלוריה, מספרת גם היא על השינויים באווירה של הסדרה לאורך העונות. "אנחנו תמיד נעים בין כמה נושאים בכל עונה, והטון השתנה כבר בעונה השנייה שהייתה אפלה ומפחידה יותר בגלל הדמות של וי שהשליטה טרור בכלא" היא מספרת. "העונה השלישית הביאה איתה עוד טלטלות רגשיות, לדוגמא בסצנות שלי עם סופיה (לוורן קוקס שהפכה לכוכבת ולאייקון טרנסג'נדרי - ד.כ) שהיחסים בין בניהם מחוץ לכלא הובילה אותן לעימות. גם בעונה החדשה אנחנו מביאים סיפורים וצבעים חדשים. אבל לא צבעי איפור, כי בניגוד לסדרות אחרות, אין לנו ממש מאפרים צמודים. בכל זאת, אסירות. הצופים רואים מקרוב את כל הפגמים".

הצדק לא עיוור

לצד השחקניות שהתפרסמו לראשונה הודות לסדרה, ישנן גם כאלו שהיו ידועות קודם. לורה פריפון (לנצח דונה מ"מופע שנות ה-70") ונטשה ליון, שכיכבה בסדרת סרטי "אמריקן פאי" ובסרטו של וודי אלן "כולם אומרים אני אוהב אותך" הן כמה מהשחקניות המוכרות שזכו לעדנה מחודשת בעקבות הסדרה. "אני מרגישה בטוחה לומר שנעשינו די מגובשות כי לכולנו יש דמויות מאוד מחוספסות וחשופות", מסבירה ליון במבטא ניו יורקי כבד ואופייני. "יש ערבות הדדית והמציאות רחוקה מאוד מהסטיגמה השלילית הרווחת על קבוצה של נשים שעובדות יחד ולא מסתדרות. בעונה הקודמת הדמות שלי, ניקי, נשלחה מליצ'פילד לכלא אחר לעבריינים מסוכנים יותר כי היא נתפסה מנסה לסחור בהרואין. מאז לא ראו אותה והעתיד של ניקי לא ברור. מאז אני מרגישה קצת כמו ג'ון סנואו מ'משחקי הכס'. תבין מזה מה שתבין, אני לא אומרת כלום".

מותר להניח שבגלל שאת שחקנית די מוכרת את לא הולכת לשום מקום?

"אני בתעשייה ששום דבר בה לא ידוע. אני יכולה למנות בפנייך עשרות סרטים שעשיתי והאמנתי בהם, שבסוף אפילו לא יצאו בתור דיוידי. אמנם אחרי כמה עונות אתה מרגיש בתור שחקן יותר ביטחון ויודע שאתה קשור בפרויקט איכותי, אבל עדיין ישנן הפתעות. זו סדרה מורכבת ובלתי צפויה, אי אפשר באמת לדעת לאן יילך הפוקוס, אם רפליקה קצרה שהייתה לך בשמינית עמוד מהטקסט של פרק מסוים למעשה מובילה לפרק כולו עלייך בהמשך העונה".

mischief #tbt

A photo posted by Natasha Lyonne (@nlyonne) on


"אני הופעתי לראשונה באמצע העונה הראשונה, זרקתי קללות הומופוביות וגזעניות וממש לא חשבתי שהדמות שלי תחזיק מעמד כי לא היו לה חברים", מוסיפה טארין מנינג המגלמת את טיפאני "פנסטאקי" דוגט, הנוצריה האדוקה שהייתה מכורה לקריסטל מת' ובעונה הקודמת נאנסה על ידי אחד הסוהרים. "זה לא תפקיד שלקחתי בקלות בגלל שיש לי קרובי משפחה מעורבים, דודתי נישאה לגבר שחור ויש לי בני דודים מעורבים. להיות מישהי שהיא ההפך המוחלט ממה שאת מקווה לייצג בעולם הביא לי קונפליקט אישי מאוד גדול. ומצד שני, זו הסיבה שאני במשחק. הבליל של נשים משולי החברה, מכל מיני מקומות ורקעים ובלי שום דבר משותף לכאורה היא הקסם, כי כמה שהן לומדות להכיר זו את זו, הן מגלות כמה הן דווקא דומות".

מה את גילית מהעבודה בסדרה?

"אחד הדברים שהפתיעו אותי הוא שדווקא לעבריינים המורשעים יש לפעמים הרבה יותר זכויות מאשר לקורבנות שהם אחראים אליהם. אם תחפש עורך דין בתור עבריין יהיה לך יותר קל למצוא אחד מאשר אם אתה הקורבן בסיטואציה הזו. מערכת המשפט ובתי הסוהר נשלטת על ידי כסף וליבי יוצא אל אלו שצריכים לקוות שתובע ציבורי ייצג אותם ויצליח להשיג את העונש שהם מקווים שיוטל על העבריין שפגע בהם. זה עולם מאוד אפור ומאוד מושחת שהצטערתי לגלות לעומק".

אין תמונה
כתום זה השחור החדש

תכנית-על

העונה החדשה מתחילה בדיוק בנקודה הכמעט-אוטופית בה נגמרה הקודמת. האסירות, שזיהו פרצה בגדר הכלא ורצו לטבול באושר באגם סמוך, נאספות חזרה לליצ'פילד - שם ממתינות גם קבוצה גדולה של אסירות חדשות. "זו סדרה שזעקה 'להיט' מהתסריט הראשון שהגיע לידיי ואחד האינסטינקטים הראשוניים שלי היה לשלוח הודעות לחברים מהתעשייה שיעשו כל שביכולתם כדי להשיג אודישן", אומרת נטשה ליון. "המעניין הוא שהיא גם מאוד מגוונת, אתה לא יכול להצביע נקודתית על דמות אחת שהכי כדאי לגלם, כולן שונות, מיוחדות ועגולות. כבר כשהגעתי לתחילת הצילומים הבנתי שהגעתי לסט של תכנית-על ושהיוצרת יודעת טוב מאוד לאן זה הולך. אני זוכרת שראיתי את דניאל ברוקס שמגלמת את 'טייסטי', היא בחורה צעירה שרק סיימה לימודי משחק בג'וליארד והגיעה עם השדיים הגדולים שלה לתת פה תפקיד צבעוני. אז ידעתי שבחירה בה היא סימן לכך שהכל מתוכנן ושהרף גבוה וברור לעין".

"אני זוכרת שאוזו שאלה אותי בימים הראשונים מה דעתי", מוסיפה סלניס לייבה, "אמרתי בזהירות שלדעתי זה יהיה להיט, אבל אין לי מושג מי בדיוק קהל היעד שירצה לצפות בפושעות בכלא. כלומר לא היה ספק באיכות בכתיבה ובמשחק, אבל לא הבנתי בהתחלה למי זה פונה".

יש מישהי שעוד לא שיחקתן לצידה, שאתן מחכות להזדמנות הזו?

אוזו אדובה: "אני חושבת שהופעתי בסצנות פחות או יותר עם כולן, אבל בעיקר הייתי שמחה לעוד זמן מסך עם החברה הטובה שלי דשה פולנקו שמגלמת את דאיה שילדה תינוק בעונה הקודמת. יהיה מאוד מעניין לראות איך קרייזי אייז מגיבה לתינוק. גם יהיה מעניין לחזור לדינמיקה עם פייפר, כיוון שהיא חיזרה אחריה באגרסיביות בעונה הראשונה ומאז הן התרחקו. הייתי שמחה לברר כיצד היא רואה אותה כיום".

כל פרקי העונה הרביעית של "כתום זה השחור החדש" זמינים חינם ב-Xtra VOD וישודרו גם החל מה-19.6, ראשון-חמישי ב-22:50 ב-HOT Plus