עוד שנה, עוד גלובוס הזהב. לפנות בוקר (שני) נערך בפעם ה-72 הטקס (ששודר בשידור ישיר ב-yes וישודר שוב הערב ב-22:00), שנחשב לאחיו הקטן והמעט מטופש של האוסקר. הוועדה המסתורית שבוחרת את המנצחים בכל קטגוריה מורכבת מכ-100 עיתונאים זרים, ובהתאם לכך אין לפרס חשיבות אמיתית או יוקרה. מה כן יש לגלובוס שאין לאף טקס אחר? את טינה פיי ואיימי פולר, בפעם השלישית והאחרונה. הן הבטיחו שוב ושוב שהפעם הזאת הולכת להיות פרועה יותר מתמיד. כיוון שהפעמיים הקודמות היו מוצלחות במיוחד, הציפיות של כולם היו בשמיים.

טינה פיי ואיימי פולר בגלובוס הזהב (צילום: Handout, GettyImages IL)
איימי פולר וטינה פיי | צילום: Handout, GettyImages IL
עם בדיחות על התעשייה ("עוגה זה קינוח מתוק שאנשים אוכלים כשהם חוגגים את יום ההולדת שלהם. יום ההולדת זאת חגיגה שבה אנשים מודים שהם הזדקנו"), ועל ג'ורג' קלוני, היה נדמה לרגע שהן רק יעשו מחוות לבדיחות של עצמן מהשנתיים הקודמות. אבל אז הן התחילו לחקות את ביל קוסבי נותן תרופות הרדמה, לתדהמת הקהל. ובכל זאת, הבדיחה הכי טובה הייתה של איימי פולר, שאמרה: "לא כל כך אהבתי את 'נעלמת'. אני לא רוצה להסתכל על המסך ולראות את עצמי".

הטקס השנה היה פוליטי מתמיד, כולל דמות צפון קוריאנית שהסתובבה באולם בפנים מאופרות, במערכון שהלחיץ והצחיק את היושבים באולם בו זמנית. עם פרסים ל"טרנספרנט" ול"ג'יין הבתולה" ורפרנסים לפרגוסון ול"שרלי הבדו", הטקס השנה היה אקטואלי והציג מגוון לא צפוי של דמויות. זה היה לילה שנראה כאילו נולד עבור טוויטר.

הזוכים

הפרס הראשון, לשחקן המשנה הטוב ביותר, הלך לג'יי. קיי. סימונס, על תפקיד המורה הקיצוני מ"וויפלאש". הוא ניצח את איתן הוק מ"התבגרות" ואת מארק רופאלו מה"לב הנורמלי", והודה למיילס טיילר, ששיחק את המתופף הנלהב שנדחף מעבר לקצה.

הזוג הראשי של "50 גוונים של אפור", ג'ימי דורנן ודקוטה ג'ונסון, הגיש את פרס שחקנית המשנה הטובה ביותר בסרט או מיני סידרה לג'ואן פרוגט מ"דאונטון אבי". אם הכימיה ביניהם מעידה במשהו על הסרט המתקרב, אז נשים רבות ברחבי העולם הולכות להיות מאוד מאוכזבות.

הפרס הגדול הראשון של הערב, סרט הטלוויזיה או המיני סדרה הטובה ביותר, הלך ל"פארגו" של FX,  המבוססת על הסרט של האחים כהן מ-1996. יוצר הסדרה נוח האולי עלה לבמה ושיבח את האנשים הפשוטים, האלה שאומרים שלום לשכנים שלהם. הוא לא אמר שלום לשכנים שלו בנאום התודה שלו, אלא לאחים כהן.

בילי בוב ת'ורנטון עלה לבמה מיד אחר כך לקבל את פרס השחקן הטוב ביותר בסדרה על תפקידו הקריפי ב"פארגו", אמר כי "בימים האלה אתה יכול להסתבך על כל דבר שאתה אומר. לכן אני הולך להגיד רק תודה", וירד מהבמה באלגנטיות.

רות' ווילסון בגלובוס הזהב (צילום: Jason Merritt, GettyImages IL)
רות' ווילסון | צילום: Jason Merritt, GettyImages IL
קארי וושינגטון ובראיין קרנסטון העניקו את הפרס לשחקנית הטובה ביותר בסדרה קומית או מוזיקלית לג'ינה רודריגז המקסימה, המגלמת את ג'יין בסדרה "ג'יין הבתולה". "ג'יין הבתולה" מבוססת על טלנובלה בשם "חואנה הבתולה" מוונצואלה, וכנגד כל הסיכויים זכתה לאהבתם של המבקרים ושל גלובוס הזהב. בנאום נרגש אמרה רודריגז שהיא מייצגת אנשים שרוצים לראות את עצמם כגיבורים בטלוויזיה. עוד פרס מוצדק במיוחד הגיע לסדרה "טרנספרנט" של אמזון, שזכתה בקטגוריה סדרת טלוויזיה או קומדיה.

ג'ון לג'נד וקומון זכו על שירם "glory" מהסרט "סלמה" שהפיקה אופרה ווינפרי. ווינפרי עודדה מהקהל ופרצה בדמעות כשהשניים דיברו על המאבק לזכויות האזרח, והקשיים שעומדים בפני החברה האמריקאית עד שהיא תגיע לשוויון המיוחל. פרינס העניק את הפרס לצמד, במה שנראה כמו מהלך מכוון, דרכם של איגוד העיתונאים הזרים לעשות מחווה לאנשים שנלחמים על שוויון זכויות בארה"ב בימים אלו.

ריקי ג'רבייס העניק את פרס השחקנית הטובה בקומדיה לאיימי אדמס על תפקידה ב"עיניים גדולות", סרטו החדש של טים ברטון. כזכור, אדמס כבר זכתה בפרס הזה בשנה שעברה ולכן הגיבה באדישות יחסית לכבוד. חוץ מזה, זה רק גלובוס הזהב, אז מה אכפת לה. בפרס סרט האנימציה גבר "הדרקון הראשון 2" על "סרט לגו" שהיה טוב יותר מכל בחינה. אין ספק שההיסטוריה תכריע טוב יותר מאיגוד העיתונאים הזרים, ותוכיח מה יצירת המופת ואיזה סרט סתם רוכב על אופנת הדרקונים.

ג'ראד לטו עלה לתת את הפרס לשחקנית המשנה הטובה ביותר בסרט ועשה מחווה קצרה ל"שרלי הבדו" כשאמר את המילים המפורסמות "אני שרלי". לאחר מכן הוא העניק את הגלובוס המוזהב לפטרישיה ארקט על תפקיד המרשים ב"התבגרות". "התבגרות" הוא פייבוריט של עונת הפרסים הזאת, ויתכן שמדובר ברמז מטרים. קריסטן וויג וביל הדר הגישו את הפרס לתסריט הטוב ביותר ושיבשו בחינניות שורות מפורסמות מסרטים. התסריט הטוב ביותר הלך ל"בירדמן" של אלחנדרו גונזלס איניאריטו. ג'יין פונדה ולילי טומלין הגישו את פרס השחקן הטוב היותר בסדרה לג'פרי טמבור הותיק על התפקיד פורץ הדרך שלו ב"טרנספרט". טמבור הקדיש את הפרס לקהילה הטרנסקסואלית.

גט הפסיד את פרס הסרט הזר הטוב ביותר ל"לוויתן" הרוסי. עוד פרס משונה במיוחד ניתן למגי ג'ילנהול על "אישה מכובדת". לעיתים איגוד העיתונאים הזרים נותן פרסים על מאמץ מיותר. את פרס הסדרה הטובה ביותר קטפה "הרומן", שחגי לוי הוא מיוצריה. לוי עלה לבמה כדי לקבל את הפרס יחד עם שותפתו שרה טרים.

רונית אלקבץ ושלומי אלקבץ בגלובוס הזהב (צילום: Frazer Harrison, GettyImages IL)
רונית אלקבץ ושלומי אלקבץ | צילום: Frazer Harrison, GettyImages IL
קווין ספייסי זכה בגלובוס הזהב על תפקיד פרנסיס אנדרווד הזדוני ב"בית הקלפים". זאת הפעם השמינית בה הוא מועמד, והפעם הראשונה בה הוא זוכה. דון צ'ידל וג'וליאנה מרגוליס הגישו את פרס ססיל בי דמיל לג'ורג' קלוני. לרוב הפרס הזה ניתן לאמנים בשלהי הקריירה שלהם - בשנה שעברה, למשל, הוא הוענק לוודי אלן. נראה שקלוני קיבל את הכבוד רק על מנת להבטיח שהשנה הוא ממש יגיע לטקס. גם הוא אמר כמה מילים על "שרלי הבדו" וכמה על אשתו היפה, ואף מילה על זה שהוא רק בן 53 וזה קצת מגוחך.

ריצ'רד לינקלייטר זכה על "התבגרות", והקדיש את הזכייה להוריו. רות' ווילסון זכתה על תפקידה ב"הרומן" והביאה לסדרה של חגי לוי פסלון שני. בפרס השחקן הטוב ביותר בקומדיה זכה מייקל קיטון הנרגש, ובפרס הקומדיה הטובה ביותר: "מלון גרנד בודפשט" של ווס אנדרסון (שהביס את "בירדמן"). ווס אנדרסון בחר להודות לחברי תא העיתונאים הזרים. אחד אחרי השני.

הערב נחתם עם הזוכים בין סרטי הדרמה. ג'וליאן מור זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר, אדי רדמיין ("התיאוריה של הכל") בפרס השחקן הטוב ביותר, ו"התבגרות" בפרס הסרט הטוב ביותר. ביום חמישי הם כבר יציגו את מועמדותם לאוסקר.

כל הזוכים

סרט הדרמה: "התבגרות"

הקומדיה/מיוזיקל: "מלון גרנד בודפשט"

במאי: ריצ'רד לינקלייטר ("התבגרות")

שחקן ראשי בדרמה: אדי רדמיין ("התיאוריה של הכל")

שחקנית ראשית בדרמה: ג'וליאן מור ("עדיין אליס")

שחקן ראשי בקומדיה/מיוזיקל: מייקל קיטון ("בירדמן")

שחקנית ראשית בקומדיה/מיוזיקל: איימי אדאמס ("עיניים גדולות")

שחקן משנה: ג'יי. קיי. סימונס ("וויפלאש")

שחקנית משנה: פטרישיה ארקט ("התבגרות")

תסריט: אלחנדרו גונזאלס איניאריטו, ניקולס ג'יקובונה, אמנדו בו ואלכסנדר דינלאריס ג'וניור ("בירדמן")

הסרט הזר: "לוויתן" (רוסיה)

סרט אנימציה: "הדרקון הראשון שלי 2"

פסקול: יוהאן יוהאנסון ("התיאוריה של הכל")

שיר מקורי: "Glory" של קומון וג'ון לג'נד ("סלמה")

 סדרת הדרמה הטובה ביותר: "הרומן"

הסדרה הקומית הטובה ביותר: "טרנספרנט"

מיני סדרה/סרט טלוויזיה: "פארגו"

שחקנית ראשית בסדרת דרמה: רות' ווילסון ("הרומן")

שחקן ראשי בסדרת דרמה: קווין ספייסי ("בית הקלפים")

שחקנית ראשית בסדרה קומית: ג'ינה רודריגז ("ג'יין הבתולה")

שחקן ראשי בסדרה קומית: ג'פרי טמבור ("טרנספרנט")

שחקנית ראשית במיני סדרה: מגי ג'ילנהול ("האישה המכובדת")

שחקן ראשי במיני סדרה: בילי בוב ת'ורנטון ("פארגו")

שחקנית משנה במיני סדרה: ג'ואן פרוגט ("אחוזת דאונטון")

שחקן משנה במיני סדרה: מאט בומר ("הלב הרגיל")

עוד ב-Mako תרבות:

"אני אוהב את 'הרומן'": חגי לוי מבהיר שאין דם רע בינו לבין Showtime

השאלון: כמה אתם מכירים את המועמדים לגלובוס הזהב?

הסדרות השוות של 2015