לוחות המשדרים של רשתות הטלוויזיה האמריקאיות מלאות גם בקיץ הזה בעשרות מותגים חדשים וחוזרים, שמגיעים אלינו בימים אלה בזה אחר זה. לצד תגליות חדשות מפתיעות וכמה, כיף לגלות גם סדרות שמשתבחות עם השנים ולהמשיך את ההייפ סביב השמות הנוצצים שעדיין אמורים להגיע.

הטוב

כתום זה השחור החדש, עונה 2 (זמין לצפייה ב-VOD של HOT)

אחרי שהעונה הקודמת נגמרה בסצנה אלימה ומפתיעה במיוחד בה הופכת פייפר מאסירה מפונקת לאגרסיבית שבעברייניות, חזרה בסדרה אל חיינו בסערה והזכירה שאין הרבה דברים טובים יותר מסוף שבוע שלם של בינג' טלוויזיוני. הפעם אנחנו חוזרים אל הגיבורה כשהיא מתמודדת עם השלכותיו והשתמעויותיו של אותו ערב אלים. המבקרים התמוגגו מכל רגע והעניקו לעונה החדשה ציונים גבוהים בהרבה מאשר לראשונה (שכאמור נחשבה להצלחה מסחררת). למעשה, רק מבקר אחד בארה"ב העניק לה ציון נמוך יותר מ-70, כשהממוצע נושק ללא פחות מ-90.

שווה צפייה: לברן קוקס, אנחנו אוהבות אותך.

ומצד שני: גם ברגעי ההארדקור, פייפר היא עדיין הוואספית האיומה ביותר בטלוויזיה אחרי שרלוט יורק.

פארגו (זמין לצפייה ב-VOD של HOT)

בואו נודה, היה משהו קצת שקרי במכירת הסדרה 'פארגו' כפרי יצירתם של איתן וג'ואל כהן, שבסך הכל חתומים עליה בקרדיט הפקה שאף פעם לא לגמרי ברור מה הוא אומר. העניין הוא, שגם בלא התערבות יתרה מצד צמד האחים הקולנועי החשוב מאז האחים לומייר, מדובר בסדרה מצוינת. המכשול הגדול שעמד בפני הסדרה, כפי שציינו כל המבקרים, הוא העתקה בוטה ושטוחה של הסרט לפורמט קצת יותר נמתח – אבל את האתגר הזה צלחה 'פארגו' בהצלחה כבר בפרקים הראשונים. משם ואילך זה היה סיפור אהבה בין מבקרים וצופים לנופים המושלגים והדמויות המוזרות והנפלאות שפרצו לחיינו. ובכלל, אין כמו קצת מרטין פרימן כדי לעשות לנו חמים בלב.

שווה צפייה: אין כמו עיירה צפון אמריקאית קפואה בשביל הקיץ הארצישראלי.

ומצד שני: מחשש לבריאות הציבור, קחו בחשבון שאת ארה"ב הקרתנית כדאי לצרוך במינונים מדודים.

הסקס של מאסטרס, עונה 2 (22 ביולי, yes Oh וב-HOT3)

עוד הרבה לפני פרק הבכורה שלה עוררה "הסקס" באזז גדול, כמי שאמורה לייצג באופן דרמטי את המחקר פורץ הדרך של מאסטרס וג'ונסון, שנערך בתקופה השמרנית של שנות החמישים והשישים בארה"ב. בעזרת הכימיה הנהדרת ויכולות המשחק של מייקל שין וליזי קפלן, הפכה הסדרה לאחת ההצלחות הגדולות של רשת "שואוטיים". את הסכנה של הפיכה לסדרה מבוססת שדיים, החליפו שבחים על תסריט מהוקצע, דמויות מרתקות ושחזור תקופתי נהדר של שנות ה-50. מהביקורות ראשונות על העונה השנייה, מסתמנת עונה סקסית ומפתיעה אפילו יותר כך שבהחלט יש למה לצפות.

שווה צפייה: ככל שהסדרה מתרחשת בתקופה שמרנית יותר, כך היא נוטה להיות יותר נועזת.

ומצד שני: הספוילר הגדול של הסדרה הוא בכל זאת נסיבות היסטוריות, כמה זמן כבר תוכלו להתחמק מזה?

התיקון, עונה 2 (אוגוסט ב-HOT3ׂ)

אחת ההצלחות המפתיעות והפחות מוכרות של עונת הטלוויזיה החולפת. ערוץ סאנדנס החדש החל את דרכו ברגל ימין עם דרמה איטית ומהורהרת על חייו של דניאל הולדן, שיוצא לחופשי אחרי 20 שנה באגף הנידונים למוות. הסדרה שעוקבת אחרי ניסיונו של הולדן לחזור אל העיירה בה גדל ואל המשפחה שהמשיכה בלעדיו, זכתה לחיבוק חם של המבקרים ושבחים מקיר לקיר. עם עליית העונה החדשה, מסתמן שגם כאן הרמה הגבוהה רק הולכת ומשתפרת. נכון לתחילת חודש יולי, העונה השנייה של "התיקון" זוכה לציונים הגבוהים ביותר מבין כל סדרות הקיץ בכל הרשתות האמריקאיות, עם מאזן מושלם של אפס ביקורות שליליות.

שווה צפייה: אפילו בהיעדר המורכבות של התיקון – כולם אוהבים אנדרדוג מוצלח.

מצד שני: כל אנדרדוג מוצלח מסתכן בהשטחה קטלנית. ראיתם מה קרה לברודי.

פני דרדפול (זמין לצפייה ב-VOD של HOT)

ההימור הלא שגרתי של "שואוטיים" על סדרת דגל חדשה מתחום האימה, הסתבר גם הוא כמוצלח במיוחד. הפורמט של "פני דרדפול" מבוסס על קובץ סיפורי אימה אירופיים קלאסיים, שנשזרים בסדרה למותחן פסיכולוגי אפל שמתרחש באנגליה הויקטוריאנית, ולוקח על עצמו את האתגר של ייצוג טלוויזיוני של אייקוני ספרות מטרידים כמו דוריאן גריי וד"ר פרנקנשטיין. מעבר לאווירה המדויקת והמשחק המשובח, הניו יורק טיימס אמרו את זה קצר וקולע – "פני דרדפול חייבת להיכנס לרשימת צפיית החובה שלנו".

שווה צפייה: עם הכבוד לנערת בונד, הגיע הזמן שאווה גרין תקבל תפקיד מתאים למידותיה.

ומצד שני: קחו בחשבון שעירוב הז'אנרים הפרוע יגרום לכל סדרת מתח אפלה שיש לכם על הפרק להחוויר, והתארגנו בהתאם.

הרע

הנותרים (yes Oh, ימי שני ב-6:00 בצמוד לשידור בארה"ב וב-VOD)

הסדרה החדשה של HBO הוגדרה כיצירה שמנסה להתמודד עם האימה הקיומית של המאה ה-21, ומציגה מציאות שבה שני אחוזים מאוכלוסיית העולם, מבוגרים וטף, נמחים שרירותית, בבת אחת, ללא זכר או הסבר הגיוני, מעל פני האדמה. הנותרים שמתמודדים עם האובדן פונים לנחמות שונות –מהרס עצמי ועד הצטרפות לכתות – הם עניינה העיקרי של הסדרה. הבעיה העיקרית שרוב המבקרים מתריעים עליה היא הדמיון ל'אבודים' (שאיננו מקרי – יוצר "הנותרים" היה בין יוצרי הסדרה וחתום על רוב האלמנטים השנויים במחלוקת שעברה), ובעיקר מהנטייה לייצר אווירה מסתורית מבלי לספק תשובות אמיתיות. מוקדם עדיין להכתיר את 'הנותרים' ככישלון, אבל הבאזז סביבה בשלב זה נע בין אדישות לאופטימיות זהירה.

שווה צפייה: בהינתן שני האחוז הנכונים, הימחות מעל פני האדמה לא חייבת להיות מדכאת כל כך.

ומצד שני: בחייאת HBO, ראינו 'בלש אמיתי', לא תשחררו אותנו קצת משעות של מונולוגים מיוסרים?

הרודן (yes Oh, ימי שבת ב-22:15 וב-VODׂ)

כמו קודמתה, גם את "הרודן" קשה להגדיר כסדרה גרועה מיסודה, אבל אין לנו הרבה ברירות. עניינה המרכזי בבנו של דיקטטור מזרח-תיכוני עלום, רופא ילדים (כל קשר לבשאר אסד מוכחש בהחלט) שחוזר בעל כורחו מארה"ב לאחר 20 שנה, ונאלץ להתמודד עם השושלת שממנה ביקש לברוח. כשעלתה, לפני כשבוע, זכתה "הרודן" לנתוני צפייה יפים יחסית לרשת FX (ובעיקר לעובדה שמדובר בקאסט נטול סטארים בסטנדרט אמריקאי) של כשני מיליון צופים, אך הביקורות היו מעורבות במקרה הטוב.

בעוד שאינטרטיינמנט וויקלי טענה שהיעדר העומק של הפיילוט זוכה לפיצוי מסוים במורכבותה של הדמות הראשית, באסם, מבקרי הוושינטון וההאפינגטון פוסט כתבו בהתאמה כי היא סובלת מ"משחק מסורבל ונלעג", ש"מפתיע שעברה את שלב הפיתוח" וש"היא תפלה ופוגענית". למרות האהבה הישראלית ליוצר גדעון רף, אפילו הביקורות המקומיות מודות שהסטריאוטיפים האוריינטלים של "הרודן" עושים חתיכת כאב ראש.

שווה צפייה: אם תסתכלו מקרוב, תוכלו לזהות בסדרה פינות מכפר סבא! 

ומצד שני: אם זה מבדר אתכם ליותר מעשר דקות, אתם לא באמת צריכים טלוויזיה.

Gang Related 

דרמת האקשן של פוקס, שמוכרת בארץ בעיקר בזכות השתתפותה של ענבר לביא, זכתה לתשומת לב תקשורתית רבה לפני עלייתה ומעט מאוד ממנה אחריה. בין השאר בשל ההסכמה כי מאמצי הסדרה להיות אפלה וללכת על הקצה באים על חשבון נרטיביים מקוריים והופכים אותה, בסופו של דבר, לעוד דרמת משטרה שמרנית. בעוד שצילומי המרדפים זכו לתשבוחות, בהוליוויד ריפורטר הכריזו כי "מדובר בערימות קלישאות אשר, דחוסות יחד כפי שהן מובאות, אף פעם אינן יכולות להביא ליותר מתוצאה איומה".

שווה צפייה: לפחות תזכו לבחון את כישורי הרוסית הטריים של לביא.

ומצד שני: הקהילה הלטינית באל.איי קראה להחרמת הסדרה בשל הסטריאוטיפים המבזים שהיא מציגה. נחשו מה רשת פוקס עשתה עם זה עד כה.

דם אמיתי, עונה 7 (yes Oh, ימי שני ב-4:00 בצמוד לשידור בארה"ב וב-VOD)

כמו כל ערפד, דם אמיתי תמצוץ לכולנו את לשד העצמות ותחיה לנצח. הסדרה שעלתה ב-HBO בקול תרועה ב-2008 וזכתה לשבחי המבקרים, הפכה בתהליך איטי אך בטוח לפארסה טלוויזיונית שרצה על כוח האנרציה בלבד. קהל המעריצים הנאמן קיווה שתחילתה של העונה השביעית תשיב עטרה ליושנה ותחזיר לסדרה את הניצוץ הפרובוקטיבי והמקורי שהתהדרה בו לפנים, אך לשווא. העונה האחרונה בהחלט חשפה רק עוד מאותו הדבר, קווי עלילה מפותלים, ממוחזרים, מתישים ועמוסי מאמץ. אפילו סצנות הסקס מתקבלות בקרירות בעולם שצופה באדיקות ב'משחקי הכס'. בקיצור, הגיע זמן הטבעונות.

שווה צפייה: לא ממש.

ומצד שני: אם עקבתם אחרי הסדרה עד כה, שום דבר שנגיד לא יניא אתכם מלהמשיך. שיהיה בהצלחה.

קרוסבונז (yes Action, ימי ראשון ב-22:45 וב-VOD)

זה שסדרת סרטי "שודדי הקאריביים" הצליחה, לא אומר שהעולם מוכן להתחיל להתעניין בשודדי ים באופן סדרתי, בטח שלא בקטע דרמטי. ג'ון מלקוביץ המעולה, שלקח על עצמו את תפקיד הפיראט בלאקבירד, הצליח אמנם לעצור מבקרים מלקטול לחלוטין את הסדרה, אך כולם הסכימו שלא די בתצוגת המשחק המלקוביצ'ית כדי להציל את הספינה הטובעת. הבעיה העיקרית, כפי שציינה מבקרת הלוס אנג'לס טיימס, היא עודף עלילות והסתעפויות ופחות מדי פואנטה. בשורה התחתונה של "רוטן טומאטוס" ציינה לטובה את מלקוביץ' אבל קבעו כי "הטון הרציני-מדי והעריכה התזזיתית הופכים את הסדרה לכלי קיבולת רעוע לכישרונו". זה הזמן לנטוש את הסיפון.

שווה צפייה: מאז משה דיין אף אחד לא היה קרוב כל כך להחזיר את הקרחת והרטייה.

ומצד שני: אם במלקוביץ' נפלה שלהבת, באמת שאנחנו לא חייבים.

הלא נודע

אקסטנט (אוגוסט ב-HOT)

הסדרה המדוברת והחדשה של רשת סי.בי.אס, המופקת על ידי לא אחר מאשר סטיבן שפילברג, הצליחה להרים כמה גבות כבר עוד לפני שהגיחה אל מסכי העולם, ולא רק כי הרשת החליטה לדלג באלגנטיות על שלב הפיילוט ודרשה שלושה-עשר פרקים על בסיס התסריט בלבד. האלי ברי מגלמת אסטרונאוטית השבה הביתה אחרי שנה מחוץ לאטמוספירה, והיא, כמובן, בהיריון מסתורי ומטריד; ברי גילתה שחלק מהסדרה מכילה "כמה רגע 'תינוקה של רוזמרי'" אבל לא פירטה הרבה יותר. ההפקה שאבה השראה אסתטית מ"כוח משיכה" ותנסה לייצר אפקט צפייה דומה, רק על המסך הקטן. שיהיה בהצלחה עם זה.

שווה צפייה: האלי ברי היא האישה השחורה הרביעית בחלל!

ומצד שני: לא כבר עברנו את כל הקטע של ההיריון המיסתורי עם זאתי?

Legends

דרמת הפשע החדשה של הווארד גורדון ('24') שעתידה לעלות ברשת TNT ב-13 באוגוסט, שומרת על ניחוח מסתורי למדי וקשה להסיק מה יהיה טיבה. היא מבוססת על רומן של רומן של רוברט ליטל ובמרכזה חוקר (בגילומו של שון בין, המוכר בין השאר מתפקידו כאדארד סטארק ב'משחקי הכס') שמפצח עבירות ביזאריות באמצעות יכולת נדירה להשתנות עד כדי הפיכה לאדם אחר בכל אחת מחקירותיו; זהותו הפרטית מוטלת לפתע בספק על ידי זר מיסתורי המפציע וטוען שהבלש איננו למעשה מי שהוא טוען להיות.

שווה צפייה: פוליטיקה של זהויות חוזרת לאופנה!

ומצד שני: לחובבי הז'אנר בלבד.

גות'האם (2014, טרם נקבע מועד עלייה)

לפני קצת פחות מחודשיים הזמינה רשת פוקס עונה שלמה מסדרת גיבורי-העל החדשה והמסקרנת של ברונו הלר, שמתרחשת בעולמו האפל של באטמן ומכילה את כל אנשי גות'האם המדכאים. מאחר וכמעט כל תקופה בעיר הפיקטיבית כבר נחרשה קולנועית, עלילת הסדרה חוזרת לילדותו של ברוס ויין ותתמקד בעבודתו של הבלש הצעיר ג'יימס גורדון, החוקר את מקרה הרצח המסתורי של הזוג ויין, הוריו של ברוסי הקטן, תוך כדי חזרה מרגשת לשורשיהם של נבלים איקוניים כמו הפינגווין, פוייזן-אייבי, דו-פרצוף, אשת החתול וכמובן – הג'וקר. בתוך כל החקירות, מתיידדים הילד והחוקר, באופן שיעצב את עתידו של ברוס וימנע ממנו להיות סתם פריס הילטון של גות'האם. חבל.

שווה צפייה: השנים האחרונות הוכיחו חד משמעית שפריקוולים הם הנראטיב החביב על המין האנושי.

ומצד שני: אפילו תושבי פיונגיאג יסכימו שגות'האם היא מקום מדכא תחת.

מנהטן (2014, טרם נקבע מועד עלייה)

הסדרה פרי יצירתם של סאם שו ('הסקס של מאסטרס') ותומס שלאמה ('הבית הלבן') מבית הרשת WGN America, לוקחת את הצופים אחורה בזמן לתקופת "פרויקט מנהטן" והמירוץ האמריקאי להשגת נשק גרעיני שהתרחש תחת מעטה סודיות במחוז לוס-אלמוס, מקסיקו. הפרופסור פרנק וינטר נקרא לדגל עם משפחתו לאתר הפיתוח הסודי, ומגלה ששמירת סודות כמקצוע יכולה להפוך את הסתרתם בחיי המשפחה לעניין שבשגרה.

שווה צפייה: אם יש משהו שלמדנו ממד-מן, הוא שוינטג' מהוקצע הוא חמישים אחוז מקאלט טלוויזיוני.

ומצד שני: סודות ובגידות והכל, אבל בעיירה שהיא אתר גרעיני, יהיה קשה לשמור על הרומנטיקה כשכולם יצמיחו זנב ופטמה על המצח.

The Strain

אוהבים ערפדים?! אל תענו, במילא לברודקאסט האמריקאי יש שמיעה סלקטיבית כשזה מגיע לסוגיית מוצצי הדם. הסדרה, מבית הרשת FX (שתעלה לשידור ב-13 ביולי), מבוססת על טריליוגיה ספרותית בעלת אותו השם ומספרת על מטוס שנוחת בשדה התעופה ג'ון קנדי כאשר דלתותיו חסומות והאורות בו כבויים. כוחות ההצלה מצליחים לבסוף לחלץ את דלתותיו, מאחוריהן מגלות מאתיים גופות וארבעה ניצולים. אלא שאחרי פרק זמן קצר, הגופות מתחילות להיעלם מחדרי המתים אליהם הועברו, והיחיד שמפגין פוטנציאל לפיצוח התעלומה המאיימת הוא (חכו לזה) ניצול שואה קשיש המפעיל חנות משכון בניו-יורק.

שווה צפייה: עם הנצח לא מפחד מערפדים.

ומצד שני: אלא אם הם תוקפים בשבת.