בני נוער. אי אפשר איתם, אי אפשר לשלול לכולם את האזרחות עד גיל 30. לאחרונה נודע לנו כי כמה ילדות בכיתה ו' תכננו לרצוח את חברתן, בהשראת להיט הנעורים "גאליס". כלומר הן למדו ממנה איך לטשטש טביעות אצבעות, שבינינו, זה כמו להגיד שרבין נרצח בהשראת "תיכון השיר שלנו" כי יגאל עמיר הוא מעריץ של עליזה רוזן. אבל מכיוון שמדובר במקרה רציני במיוחד, שגורם לנו לתהות לאן עוד נגיע כחברה וזה, החלטנו לספק לכם עוד כמה סרטים וסדרות שהיוו השראה לרציחות איומות, וגרמו לצופיהם לפגוע בזולת. בניגוד ל"שנות ה-80", למשל, שגורמת לצופיה לפגוע רק בעצמם.

דקסטר

בשנת 2010 נער בן 17 מאינדיאנה חנק למוות את אחיו בן העשר, וטען שעשה זאת בהשראת הרוצח הג'ינג'י. הסדרה כבר לא עמנו, אבל עדיין מדובר באחת הדרמות המובילות של העשור הקודם, שבסופו של דבר גרמה לנו לחבב רוצח סדרתי. יכול להיות שיש בעיה מוסרית בכך שגורמים לנו להזדהות עם דמות כה אפלה? ייתכן, אבל סביר להניח שמי שרוצח את אחיו, מופרע מספיק על מנת לעשות זאת גם אם ישב כל היום מול הטלטאביז.

התפוז המכני

"אלימות בסגנון התפוז המכני", מרעימים קריינים מיושנים בכל פעם שערס מכה קשישה, למרות שרוב הסיכויים שהערס לא צפה בדקה מיצירת המופת של קובריק. "התפוז המכני" היווה השראה לכל כך רבה מעשי אלימות (חבורות נערים שהיכו הומלסים למוות, דקירה של צעירים וגם אונס קבוצתי לצלילי "סינגינג אין דה ריין"), עד שהוא נאסר להפצה בבריטניה (בהמלצת קובריק) במשך תקופה ארוכה. כידוע, הסרט נעשה בהשראת ספר בעל אותו השם מאת אנתוני ברג'ס, שנכתב לאחר שאשתו נאנסה באכזריות על ידי ארבעה חיילים אמריקאיים. כלומר מדובר בספר שנכתב בעקבות מעשה אלים, והוביל בעצמו לעוד מעשי אלימות. כפי שלמדנו בעבר, אם לא נספר זה לא ייגמר.

צעקה

למרות שזוועתון האימה הניינטיזי הוא בעצמו סוג של פרודיה על סרטי אימה קלישאתיים, מסתבר שהיו לא מעט אנשים שלקחו אותו די ברצינות. אחד מהם היה נהג משאית בלגי שנעצר לאחר שדקר את שכנו יותר מ-30 פעם, בעודו לבוש כמו הרוצח מהסרט, כולל מסיכת הגומי הלבנה. בבריטניה ניסו שני צעירים אחרים לרצוח את חברם בדקירות סכין לאחר שיצאו מהסרט. אל חשש, בניגוד לקריירה של נב קמפבל, הוא שרד.

מטריקס

אמנם לא מדובר בסרט שמעודד נטילת חיים בשום צורה, אבל כל עוד אנשים מעורערים בנפשים ממשיכים לצרוך תרבות פופולארית, מישהו כבר ידאג לעשות את ההקשר. במקרה הזה נטען כי התמות הפילוסופיות של הסרט עודדו שני מקרים בהם צעירים רצחו את בעלי הבית שלהם, רק משום שהאמינו שהם נמצאים במטריקס ולכן מעשיהם לא ישפיעו על חיים של אדם אמיתי. למרבה הפלא, בשני המקרים הטענה הזאת גם עבדה להם, והם הוכרזו כבלתי כשירים לעמוד למשפט.

משחק ילדים

זוכרים את צ'אקי הבובה המבעיתה? מסתבר שהיא היוותה השראה לרצח מחריד במיוחד של נערה בת 16 מליברפול שנחטפה, עונתה ונרצחה על ידי שישה אנשים, שהקליטו את עצמם אומרים שוב ושוב את שורת הנושא של הסרט - "רוצה לשחק?", תוך כדי המעשה. סדרת סרטי האימה קושרה בהמשך למספר רציחות נוספות שנעשו על ידי מטורפים שהתאבססו על הבובה המנג'סת.

רוצחים מלידה

מסתבר שסרטו של אוליבר סטון, שמתאר מסע הרג אלים במיוחד של זוג נאהבים, היווה השראה ללא מעט רוצחים. המפורסם שביניהם הוא הטבח בתיכון בקולומביין. מסתבר שמתכנני הטבח היו מעריצים אדוקים של הסרט. יכול להיות שאם הם לא היו צופים בסרט הטבח היה נמנע? סביר להניח שלא, אבל אז היו תולים את מעשיהם באיזה משחק מחשב אלים או מוזיקת רוק שטנית.

התפסן בשדה השיפון

ונסיים דווקא עם ספר. הקלאסיקה של ג'.ד. סאלינג'ר לא מככבת רק בחומר שלנו לבגרות, אלא גם קשורה לרצח של ג'ון לנון ב-1980. הרוצח, מארק צ'פמן, טען כי לנון הוא מזוייף וצ'פמן עצמו הוא התגלמותו של הולדן קולפילד, גיבור הספר המתבגר והמיוסר. איזה נודניק.