כולם הורגים דמויות ראשיות. אין סדרה מצליחה שלא הפילה עלינו מוות של כוכב, נתנה לנו להתאבל ורכבה אל האופק על הדיבור שיצרה ברשת בזכות המהלך הפרובוקטיבי. להרוג דמות ראשית הפך לזריקת הבוטוקס הרשמית של הסדרות הגדולות, כזאת שמרעננת ומותחת ומחדשת, במיוחד כאלה שכבר התחילו להתרופף קצת בצדדים. בעונה הקודמת גם "הומלנד" עשתה את זה. כולנו בהינו בהלם - והנה ספוילר, שלא תתבכיינו אחרי זה בתגובות שלא הזהרנו - במותו של ברודי, השבוי ששוחרר, התאסלם, בגד, התחרט, החליף צד, התאהב והיה לא עקבי באופן כללי. כי הטלוויזיה יכולה להרוג דמויות ראשיות עד מחר אבל יש דפוסים שלא נשברים - מי שבוגד, במיוחד בוגד במולדת, נענש.

כך מסדרה של שני גיבורים פגומים ושבורים, נשארנו עם סדרה של גיבורה פגומה ושבורה אחת, קרי מתיסון (קלייר דיינס), סוכנת CIA שנחישות למגר את הטרור משתווה רק לעצביה הרופפים. קרי והאישיות הכפייתית שלה צריכות לסחוב לבד את העונה הזאת, משני הפרקים הראשונים עושה רושם שהיא יכולה. אמנם איבדנו את ברודי, אבל לפחות גם המשפחה המנג'סת שלו הלכה איתו אז בגדול הרווחנו. לא עוד עלילות משנה עבשות על בתו המתבגרת שבורחת מהבית! הידד!

הומלנד (צילום: Joe Alblas/SHOWTIME באדיבות yes)
גרסה משודרגת ל"24" | צילום: Joe Alblas/SHOWTIME באדיבות yes
בפתח העונה הרביעית קארי שוהה באפגניסטן, שם היא ממגרת מבוקשי אל קעידה ושאר טרוריסטים. התינוקת שלה ושל ברודי, למקרה שתהיתם, נשארה בבית עם אביה של קרי ואחותה. ואמנם קרי מוכשרת בעבודתה ואף זוכה לכינוי "מלכת המל"טים", אבל טעויות קורות, וגם לה יוצא לאשר משימה במסגרתה הורגים מבוקש בעזרת פצצות מהאויר, אבל עושים זאת בעיצומה של חתונה משפחתית ומחסלים על הדרך את כל האורחים. קארי, שעדיין מורידה כדורי שינה עם כוסות יין, חוזרת לביתה וצריכה להתמודד עם השלכות התקרית, ניסיונות הטיוח, חשיפת קונספירציה קטלנית וכמובן, להיות אמא. תפקיד חייה, אם להשתמש בכותרות עיתונים עלובות, או סתם תפקיד שממש לא בא לה עליו, אם להיות מציאותיים.

עכשיו, עלילות המתח של "הומלנד" מצוינות. תמיד היו, וגם העונה מסתמנת כמותחת וכיפית כרגיל. איכשהו גם תמיד יוצא להם להתכתב עם המציאות. בעונות הקודמות זה קרה עם שחרורו מהשבי של בו ברגדל (ממש השנה), והחשדות שהתאסלם בשבי או שסייע לאמן חיילי טאליבן, או הפצצת מתקני גרעין איראניים על ידי ישראל שנראתה לכמה רגעים די הגיונית. בכלל, ברגעי המתח והריגול כל העסק מרגיש כמו גרסה משודרגת וכתובה מעולה של "24", וזה עובד נהדר.

הומלנד (צילום: Joe Alblas/SHOWTIME באדיבות yes)
את מספיק מג'נונה בלי לזעזע | צילום: Joe Alblas/SHOWTIME באדיבות yes
גם קלייר דיינס מדהימה, האובססיה והטירוף שלה אמינים, אבל כל עוד מדובר בעלילת המתח. ברגע שזה מגיע ליחסיה עם משפחתה והעונה גם ביתה, זה פשוט יותר מדי. כן, כולל סצנה לא עובדת, לא אמינה וגם בלתי אפשרית לצפייה שבה היא כמעט מטביעה אותה באמבטיה. אנחנו מבינים שקשה לה להתחבר לתינוקת שנראית בדיוק כמו ברודי, והיא מחפשת כל תירוץ על מנת לברוח מהתפקיד הזה וגם שהיא קצת משוגעת באופן כללי, אבל לא צריך לנסות לזעזע על חשבון בניית דמות של ארבע שנים, במיוחד כשהעונה הזאת היא מופע סולו של קרי (עם חיזוק מקווין, שעדיין לא ברור אם בא לנו עליו בכלל).

העונה החדשה של "הומלנד" יכולה, לפחות נכון לשני הפרקים הראשונים, לספק לנו את הקצב, האינטנסיביות והמתח שאנחנו רגילים אליהם. אבל אם היא תתפזר ליותר מדי כיוונים שהיא פחות מוצלחת בהם כולנו נגלה מהר מאוד שלפעמים להרוג דמות ראשית זה פשוט לא מספיק.

הומלנד משודרת ב-yesVOD ו-yesOh מדי שני ב-6:00 ו-23:00