מומחי תרבות מספרים בשנים האחרונות שוב ושוב על "תור הזהב" המחודש של הטלוויזיה בעולם. דווקא בעידן שבו האפשרויות לנצל את הזמן הפנוי הן כמעט בלתי נגמרות, מצליח המסך הקטן לשאוב אותנו אליו בעזרת להיטים חוצי גבולות, שפות ותרבויות. אחרי ש"משחקי הכס" שברה שיאי הורדות פיראטיות מדי שבוע ובמקביל העלתה את אחוזי הרייטינג של HBO, ואחרי שסדרות כמו "שובר שורות" ו"בית הקלפים", הפכו לתופעות שהגיעו עד הבית הלבן, החלטנו לבדוק מהן המגמות השולטות בקרב הצופים בישראל.

בסקר mako שנערך על ידי מכון המחקר "פאנלס", הוצגה לנשאלים רשימה של סדרות פופולאריות בהווה ובעבר, והם התבקשו לציין באיזו מהן הם נוהגים לצפות. על אף המגוון העצום שמציעה הטלוויזיה כיום, מסתבר שבישראל עדיין שולטים הלהיטים הגדולים של שנות התשעים. 36.3 אחוז מהמשתתפים טענו כי צפו ב"חברים", כש"סיינפלד" מגיעה מיד לאחר מכן עם 35 אחוז בפער גדול על הסדרות שצויינו אחריהן. מבין הסדרות החדשות שולטת "האנטומיה של גריי", שתגיע בחורף הקרוב לעונה ה-11. 22.1 אחוז מהמשיבים ציינו אותה כסדרה אותה הם נוהגים לצרוך בקביעות.

החלק המפתיע בנתונים הוא בכל הקשור לסדרות כמו "משחקי הכס" (מקום 6, כש-13.5 אחוז מהצופים טוענים שהם צופים בה בקביעות), "בית הקלפים" (מקום 8 עם 12.9 אחוז של צופים קבועים) ו"בנות" (מקום אחרון עם 6.6 אחוזי צפייה), להיטי ענק מדוברים, שמסתבר שעדיין לא הצליחו לפרוץ למיינסטרים. "הבית הלבן", שירדה מהאוויר ב-2006, מוכרת בישראל יותר מ"דקסטר" שהגיע לסיומה בחורף האחרון.

באופן טבעי נמצא כי האוכלוסיה החילונית (89.7%) צופה בקביעות באחת מהסדרות ברשימה לפחות, לעומת 67.3% בקרב מי שהגדירו עצמם מסורתיים ו-54.5% בקרב חרדים. בולטות מיוחדת בקרב נשים נרשמה ב"בנות" (30 אחוז מהמשיבות) ו"האנטומיה של גריי" (9.4% מהמשיבות), בעוד שבקרב הגברים לא נמצאה אהדה מובהקת לאחת הסדרות.

בקרב צעירים (גילאי 21-30) נמצא כי "משחקי הכס" (26.3%) היא הסדרה החדשה הפופולארית ביותר. אחוז הצפייה יורד ככל שעולה הגיל. בקרב גילאי הביניים (31-40) שולטות "האנטומיה של גריי" (24.6%) ו"שובר שורות" (26.3%).