תוכנית המערכונים האמריקאית "סאטרדיי נייט לייב" חוגגת היום 40 שנה. בתכנית המיוחדת, שתימשך כשלוש שעות (ותשודר אצלנו ב-yes comedy ביום שבת הקרוב ב-21:10), יתארחו רבים מבוגרי התכנית (שרה סילברמן, אדי מרפי, טינה פיי), כמה ממנחיה האהובים (ג'סטין טימברלייק, סטיב מרטין, ג'רי סיינפלד) וכמה אנשים שלא התקבלו לקאסט משום מה (ג'ים קארי!). כדי להרים לתוכנית המזדקנת, הנה עשרת הכוכבים הגדולים שיצאו ממנה, בסדר יורד לפי הצלחתם בתכנית, הצלחתם באופן כללי, וכמה הם מוצאים חן בעינינו.

10. ג'ון בלושי (1975-1979)

בהתחלה ג'ון בלושי משך פחות תשומת לב מצ'בי צ'ייס, שנחשב לכוכב של העונה הראשונה. אחרי שצ'בי פרש, הטירוף של בלושי הפך לנותן הטון של העונות הפרועות הראשונות. הקריירה שלו מחוץ לתוכנית הייתה קצרה אבל מזהירה, עם סרטים כמו "בית החיות" ו"האחים בלוז" (שצמח מתוך מערכון של התוכנית).

9. ג'וליה לואיס דרייפוס (1982-1985)

הכוכבת של "סיינפלד" בילתה ארבע שנים ב"סאטרדיי נייט לייב", אבל לא נחשבה לכוכבת גדולה של התוכנית. אחר כך היא הפכה לאחת האייקונים הגדולים של הומור נשי – בכל זאת, היא השתתפה בסיטקום הכי מוערך בכל הזמנים. היום היא מככבת ב"ויפ" המצוינת, אחרי שורה של ניסיונות מוצלחים יותר ומוצלחים פחות לצאת מהצל של איליין.

8. כריס רוק (1990-1993)

כריס רוק מדורג נמוך ברשימה הזאת לא בגלל שהוא כוכב פחות גדול מהאחרים, אלא בגלל שההשפעה שלו על "סאטרדיי נייט לייב" הייתה מזערית. הזמן שלו בתוכנית לווה בהשוואות גזעניות ולא הוגנות לאדי מרפי, ולא היו לו דמויות זכורות במיוחד או מערכונים קלאסיים. לעומת זאת, על כיסא פרשן ב"וויקנד אפדייט" היו לו לא מעט קטעים מבריקים, שכמה מהם נכנסו אחר כך לסטנדאפ שלו.

7. שרה סילברמן (1993-1994)

גם סילברמן מדורגת נמוך ברשימה כיוון שהקדנציה שלה בתוכנית הייתה קצרה ולא מרשימה, אבל אחר כך היא הפכה לאחת הכוכבות הגדולות של הסטנדאפ האמריקאי. בשנים האחרונות הפכה סילברמן גם לשחקנית דרמטית מבטיחה, עם תפקיד בסרט "I Smile Back", שהתקבל לסאנדנס וזיכה אותה בביקורות נלהבות.

6. טינה פיי (2000-2006)

הפריצה הגדולה של פיי קרתה כשהיא כבר לא הייתה חלק מהקאסט הקבוע של התוכנית: בשנת 2008, סביב סערת הבחירות לנשיאות ארצות הברית, עיתונאים התחילו לטעון שפיי מאוד דומה לשרה פיילין - מועמדת הרפובליקאית לתפקיד סגנית הנשיא. פיי קפצה לתת כמה הופעות אורח מדהימות ב"SNL", שהועילו לרייטינג של התכנית וגם הזניקו את תוכנית החדשה שלה "30 רוק", שהתקשתה להתרומם בתחילת דרכה.

5. בילי קריסטל (1984-1985)

קריסטל כיכב בתוכנית במשך שנה בעייתית בתולדותיה: המפיק האגדי לורן מייקלס עזב חמש שנים קודם לכן, והניסיונות הלא מוצלחים להחליפו יצרו מגמה של ירידה קשה ברייטינג וביקורות לא מחמיאות. לאחר שאדי מרפי עזב את התוכנית, התקבלה ההחלטה להביא את קריסטל, שהיה פנים מוכרות יחסית - כדי למשוך צופים חדשים. אחרי אותה שנה התוכנית התבטלה לזמן קצר, ולאחר כך לורן מייקלס הוחזר לתפקידו (ונשאר בו עד היום), ויחד איתו חזרו האלמונים לתוכנית.

4. אדם סנדלר (1990-1995)

סנדלר, אחד הכוכבים הגדולים של הקומדיה האמריקאית, התבלט במהירות ב"סאטרדיי נייט לייב", עם דמויות חוזרות כמו אופרה מן והבנות מגאפ. העונות של סנדלר נראו כמו סנדלר – גבריות, ילדותיות ומצחיקות. בקריירה העצמאית שלו הוא המשיך לעשות עוד מאותו הדבר, עם סרטים כמו "גילמור המאושר" ו"ביג דדי". לרוב זה הצליח לו בגדול, אבל בשנים האחרונות נראה שהקסם דועך.

3. מייק מאיירס (1989-1995)

למאיירס היו הרבה דמויות אהובות. הידועה שבהן קיבלה סרט קלאט אחד ("עולמו של וויין") וסרט המשך מוצלח יחסית. אחר כך עבר מאיירס לככב בסדרת הסרטים המצליחה "אוסטין פאוארס" ולדבב את "שרק" - והרשה לעצמו לנוח למשך תקופה ארוכה. הוא עדיין נחשב לאחד הקולות הקומיים הבולטים של העשורים האחרונים.

2. וויל פארל 1995-2002

אולי האיש שמזוהה יותר מכולם עם "סאטרדיי נייט לייב", וגם מככב במערכון שנבחר למערכון הכי מצליח של כל הזמנים. פארל כתב ושיחק בקומדיות הכי מצליחות של השנים האחרונות, ויצירת המופת שלו "והרי החדשות" צברה כבר מזמן מעמד של קאלט לא פחות מ"בית החיות".

1. אדי מרפי (1980-1984)

אדי מרפי נמצא במקום הראשון כיוון שההשתתפות שלו בתוכנית הייתה פורצת דרך. ההתמודדות עם המתח הגזעי בארה"ב תמיד היה חלק מהמורשת של התכנית (למשל במערכון המפורסם הזה עם ריצ'רד פריור). אבל כשאדי הצטרף לקאסט, המערכונים הפכו פוליטיים הרבה יותר. חשוב לציין, שחוץ ממרפי העונות האלה נחשבו לכישלון חרוץ - ואין עוד אף כוכב שיצא מהן. בכל, זאת, למרפי היו כנראה יותר דמויות מפורסמות מכל האנשים ברשימה: בקוויט, גמבי, מר רובינסון, ג'יימס בראון ועוד.

בשנות ה-90 מרפי כיכב בשובר קופות אחר שובר קופות, ולתקופה לא קצרה היה השחקן הכי רווחי בעולם. הקריירה שלו אמנם התקררה מאז, אבל אנחנו מהמרים שהרנסנס שלו קרוב מאוד.

ובונוס:

עוד ב-mako תרבות: