אם יש קונצנזוס אחד מובהק בעונת הטלוויזיה של הסתיו הנוכחי, הרי שזו העונה השנייה של "פארגו". המיני סדרה שעלתה ב-2014 – עיבוד טלוויזיוני לסרטם עטור השבחים של האחים ג'ואל ואיתן כהן מ-1996 שזכה בשני פרסי אוסקר (לתסריט המקורי ולשחקנית הראשית פרנסס מקדורמנד) - כבר הוכתרה כחביבת המבקרים, כאשר על עונתה הנוכחית נאמר בין השאר שהיא הוכיחה לקולגות מ"בלש אמיתי" איך מעלים את הרף בעונה השנייה ולא שורפים את המומנטום.

יתרה מכך - אם בעונתה הראשונה שאבה "פארגו" אלמנטים משמעותיים מהסרט בדמויות מקבילות או במראה, "פארגו" 2.0 תפסה עצמאות מבורכת. העלילה המתרחשת ב-1979 בעיירה פארגו שבצפון דקוטה ובלאוורן שבמינסוטה יוצאת לדרך עם תאונת פגע וברח בה נהרג בנה הצעירה של משפחת הפשע גרהארדט, בראשות האם האימתנית פלויד (ג'ין סמארט), שני בניה הבוגרים ורוצח שכיר אינדיאני, ומלווה חקירת רצח נוספת שמנהל השוטר לו סולוורסון (פטריק וילסון) - אביה של סגנית השריף מולי סולוורסון מהעונה הקודמת - יחד עם חמו, השריף האנק לארסון (טד דנסון). וכאילו זה לא מספיק, בצל האירועים מבקר באיזור המועמד הרפובליקני לנשיאות רונלד רייגן (ברוס קמפבל).

מי שמוצאים עצמם באמצע הפרשייה הם בני הזוג פגי ואד בלומקוויסט (קירסטן דאנסט וג'סי פלמונס). פגי, שעובדת למחייתה בסלון יופי, היא שדרסה את גרהארדט הצעיר ומפגינה סוציופתיות רצחנית לאורך העונה, ויחד עם בעלה הקצב מצליחה להתל ברשויות ובגורמים העוינים הבאים בעקבותיהם. עבור דאנסט בת ה-33, שפרצה בענק בצעירותה בניינטיז עם סרטים כמו "ראיון עם הערפד", "נשים קטנות", "חמש ילדות יפות" (וזכורה גם כמארי ג'יין ווטסון בסרטי "ספיידרמן"), זוהי הגיחה המשמעותית הראשונה לטלוויזיה, אף שבצעירותה התארחה בסדרות "אי. אר." ו"מסע בין כוכבים: הדור הבא".

"נקבעה לי פגישה עם נואה האוולי, יוצר הסדרה, עוד לפני שבכלל הספקתי לצפות בה, והייתי צריכה לעשות בינג' זריז במשך יום שלם", מספרת דאנסט. "נדהמתי קודם כל מרמת המשחק ומרמת הכתיבה, וגם מהאופן בו הסדרה נראתה. הכל הרגיש לי מאוד מוכר באופי של הסדרה - להיכנס לדמות ולדבר במבטא, להיות באווירה של תמיד לחייך ולא להוריד את הראש בסיטואציות קשות בחיים. חלק נכבד מבני משפחתי הם ממינסוטה, לפחות חצי מהזהות שלי מצד אמי מגיע משם, וגם סבתי המנוחה, שהיא ילידת מינסוטה, הייתה חלק נכבד מחיי כיוון שהיא התגוררה איתנו במשך שנים. ביליתי שם הרבה חופשות קיץ, ואני מכירה מקרוב את האוכלוסייה".

מה חשבת על פגי?

"קיבלתי את התסריטים לשני הפרקים הראשונים ומיד חשבתי לעצמי 'וואו, זו דמות שהולכת לכל מיני כיוונים, אני פשוט מוכרחה לגלם אותה!'. הטירוף וההומור שבה שיכנעו אותי ברגע. לפגי יש בראש ובראשונה את המטרות שהיא הציבה עבור עצמה ושום דבר בעולם לא עומד לעצור אותה מלהשיג אותן. לא הייתי בהכרח מגדירה אותה חכמה או שקופה במעשיה, וגם אני לא רוצה לכנות אותה מנותקת מהמציאות בהחלטות שהיא לוקחת, אבל יש לה מסלול מאוד ברור עליו היא רוצה לעלות ולאן היא רוצה להגיע בחיים. היא רוצה להתבסס עוד בנישואיה לאד, להיות אמא ולנהל חיי משפחה פוריים, אלא שהתכניות משתבשות מבלי שציפתה וזה נותן לה הזדמנות להתעורר ולהבין שהיא גם עלולה להפסיד ולא לממש את החלומות הללו. על הדרך היא כמובן קצת מאבדת את השפיות מפרק לפרק, אבל אין מה להגיד - פגי היא אגדית!".

יש לך חמלה כלפיה?

"אני נוהגת שלא לשפוט דמות בזמן שאני מגלמת אותה, בטח לא במקרה של פגי שלא מגיבה אינסטינקטיבית כמו בן אדם נורמלי. לי אישית לא היה ברור לאן היא הולכת לאורך העונה והיא לא חדלה מלהפתיע, מה גם שהכל נעשה בהומור בסדרה הזו ובעיניי זו מחווה ידידותית לתושבי מינסוטה וצפון דקוטה. יש להם אופי ייחודי שהסדרה מעבירה, והם ממש לא חיים באשליות הזויות כמו פגי. לה יש משהו די מסובב בראש (צוחקת). העובדה שאותן דמויות לא צפויות ממרכז ארה"ב מוצאות עצמן בתסבוכות טעונות שכאלו הוא סוד הקסם של הסדרה".

הצצה לפרק התשיעי:

החלום האמריקאי ושברו

הצלע המשלימה של פגי הוא בעלה אד, שמסתבך תוך שהוא מסייע לרעייתו להסתיר ראיות ואף מאבד את הקצביה שלו שעולה באש. את אד מגלם ג'סי פלמונס בן ה-27, שכמו דאנסט החל את הקריירה כילד בסרטים כמו "שחק אותה כמו מייקל" ו"שרינק" ובסדרה "אורות ליל שישי" (בתפקיד שחקן הפוטבול לאנדרי קלארק). פלמונס פרץ לתודעה בעיקר הודות להופעתו בעונה האחרונה של "שובר שורות" כטוד אלקוויסט, עובד בחברת הדברה שנגרר לעסקי הסמים של השניים ומתגלה כרוצח פסיכופט. בעקבות "שובר שורות" ראינו את פלמונס בשנים האחרונות גם בסרטים "חוקי הפשע", "גשר המרגלים" ו"התכנית". חבריו, אגב, מכנים אותו "מת' דיימון" – חיבור בין הופעתו ב"שובר שורות" לדמיונו לכוכב ההוליוודי. פלמונס, אגב, גילם את בן דמותו הצעיר של דיימון ב"כל הסוסים היפים". "בזמן 'שובר שורות' וגם לאחר שהסדרה הסתיימה אנשים בעיקר זכרו לי שגילמתי רוצח ילדים מעוות", מספר פלמונס. "כמובן שבתור שחקן אתה שואף לגלם דמויות מורכבות מנטלית ועם בשר, אבל כל הזמן שאלו אותי ברחוב איך יכולתי לעשות את הדברים הללו. ב'פארגו', למזלי, אני כבר לא מגלם את אותו סוציופת. עכשיו זאת פגי".

כמה בעצם אד משלים את פגי הלא יציבה?

"אני חושב שפגי ואד הם שני חלקים נפרדים במשוואה המשותפת של הנסיבות בהן הם מצאו את עצמם, אבל אותי ריתק לבחון כמה רחוק אדם יהיה מוכן ללכת למען אהובתו, תוך שהוא מקריב את החלומות שלו. לאד יש את החלום האמריקאי האולטימטיבי של להצליח ולהקים משפחה עם פגי, אבל מהר מאוד זה כבר ממש לא על הפרק. למעשה, מהפרק הראשון נחתכה סצנת פלאשבק שבה אד עובד בקצביה ופגי מגיעה עם ארוסה, בן זוגה מהתיכון, שהוא חבר של אד שעומד להתגייס, והוא מבקש מאד לשמור לו על הנערה. אז אנחנו מבינים שבעצם אותו חבר נהרג בשירותו הצבאי, ואד ופגי נישאו, ומאז ייעודו הוא להגן עליה".

אין תמונה
כמה רחוק אדם ילך למען אהובתו? פלמונס ודאנסט ב"פארגו"

מצאת חיבור לדמות?

"גדלתי בעיירה קטנה בטקסס ואני מבין את השוני הזה, בין אם הוא בא לידי ביטוי במבטא או ברצון להוכיח משהו, דווקא כי אתה ממקום מבודד ולא מוכר. תוך כדי קריאת התסריט נכנסתי לדמות, לדיאלקט שבו היא מדברת. מבחינה פיזית, כבר הייתי בדרך להיות אד כיוון שהעליתי במשקל לסרט שצילמתי והאוולי ביקש ממני להשאיר את הקילוגרמים – בכל זאת, אני מגלם קצב. בסופו של דבר, אד רוצה לסיים את הפרשה כדי שהוא ופגי יוכלו להמשיך הלאה בשלווה. נותר רק לראות אם זה הולך לקרות".

הפרק העשירי והאחרון של העונה השנייה של "פארגו" ישודר בחמישי ה-17.12 בשעה 22:00 ב-HOT PLUS וחינם ב-HOT VOD