השמלה של אבא

בדיוק שנה חלפה מאז עלתה ״בית הקלפים״ אל שרתי נטפליקס, והביאה לרעידת אדמה שהסיטה ממסלולו את האופן בו אנחנו צורכים את הטלוויזיה שלנו. מים רבים זרמו מאז במורדות הסטרימינג, סוחפים אליהם תופעות כמו ״כתום זה השחור החדש״ והעונה הרביעית של ״משפחה בהפרעה״, ואוספים מועמדויות וזכיות בטקסי הפרסים החשובים. נטפליקס מיצבה את עצמה כמתחרה רצינית לרשתות הטלוויזיה המסחריות ובעיקר לערוצי הכבלים, וזה היה רק עניין של זמן עד שיצטרפו שחקנים נוספים למגרש.

אחת התגובות הבולטות הגיעה דווקא מאמזון. אימפריית הקניות מחזיקה כבר מ- 2006 בשירות סטרימינג של תכני וידאו, כזה שלא הצליח להעמיד תחרות משמעותית לשירותים אחרים, דוגמת iTunes או Hulu. בהמשך הוקמה Amazon Studios, מחלקת תוכן שפתחה שעריה לתוכן גולשים וליוותה פרויקטים מקוריים משלב הפיתוח ועד להפצה דרך האתר. באפריל הקודם הועלו במסגרתה 14 פרקי פיילוט לצפייה ודירוג הגולשים. באמצעות מערכת הביקורות המפותחת של אמזון, הפכו הגולשים לקבוצת מיקוד ענקית שעוזרת לקבוע אילו מהסדרות ימשיכו הלאה. בשנה שעברה היו אלו Betas ו- Alpha House (בכיכובו של ג׳ון גודמן) שקיבלו אור ירוק.

השבוע הועלו לאתר עשרה פיילוטים חדשים (הזמינים גם לצפייה מישראל): חמש תכניות ילדים, שתי דרמות ושלוש קומדיות. בין השלל אפשר למצוא סדרה חדשה של כריס קארטר (יוצר ״תיקים באפלה״) ואת ״מוצארט בג׳ונגל״ המוזיקלית, של רומן קופולה וג׳ייסון שוורצמן ובכיכובו של גאל גרסיה ברנל. אבל דווקא פיילוט אחר מוביל בשלב זה את המרוץ וכבר עכשיו מסתמן, פוטנציאלית, כאחת הסדרות הטובות של הזמן הקרוב.

Transparent (צילום: צילום מסך מתוך youtube)
התשובה לנטפליקס? Transparent | צילום: צילום מסך מתוך youtube
אי אפשר להישאר אדישים ל- Transparent. הפיילוט שלה כה מוצלח, עד שהוא מאפשר לסלוח על משחק המילים הלא-מתוחכם-במיוחד שבשמה (משהו בין ״שקוף״ ו״הורה במעבר״). ההורה הזה הוא מורט, בגילומו של ג׳פרי טמבור (״משפחה בהפרעה״), אב גרוש לשלושה ילדים בוגרים, שבגיל מאוחר יוצא מהארון כאישה טרנסג׳נדרית, מורה. הסדרה כולה, במידה ותתממש, תלווה את תהליך המעבר, תוך התמקדות בדינמיקה המשפחתית בין מורה לבין גרושתה וילדיה.

הניחוח שמדיפה Transparent הוא של אינדי בועט ומקורי. מאחוריו עומדת היוצרת ג׳יל סולוויי, שסרטה ״עד העונג הבא״ (Afternoon Delight) זכה בפרס הבימוי בפסטיבל סאנדנס הקודם. סולוויי שימשה בתפקידים בכירים בסדרות טלוויזיה כמו ״טארה״ ו״עמוק באדמה״, ונראה שדווקא באמזון היא עשויה למצוא בית לקול האמנותי האישי שלה. ואולי זו המטרה ששמו לעצמם שם - למצוא את הקול המקורי הבא.

טריילר השבוע

״משחקי הכס״ חוזרת לעונה רביעית, ואם הצלחתם לפספס את הסרטון המייגע לקראתה, לא נותר לנו אלא לקנא. גם חביבת המדור Veep סוללת בחזרה את דרכה למודעות באמצעות טיזר פצפון, אבל HBO שמרה את התותחים הכבדים דווקא לסדרה אחרת. את ״סיליקון וואלי״ מביא לנו מייק ג׳אדג׳, שמאחוריו קלאסיקות כמו ״ביוויס ובאטהד״ וסרט הפולחן ״מהומה במשרד״ (Office Space). היינו מספרים לכם על מה זה, אבל נראה שלכולנו יש את החבר עם הסטארט אפ, שמת לעשות את זה בגדול בעמק הסיליקון עוד לפני שהוא עשה את זה בקטן במזכרת בתיה. במקום ניג׳וסים בפייסבוק על הכנס האחרון במטה גוגל, נוכל לצרוך את הסיפורים האלה דרך ג׳אדג׳ ו-HBO. עדיף, לא?

בחדשות הטובות: את להקת הבית של תכנית הלייט נייט של סת׳ מאיירס יוביל לא אחר מהחבר מימי ״סאטרדיי נייט לייב״, פרד ארמיסן. המדור מת על סת׳, אבל כולם יודעים שהרגעים הגדולים בלייט נייט עשויים לבוא דווקא מהסייד-קיק.

בחדשות הרעות: NBC החליטה לאפסן את הפרקים הנותרים של ״מייקל״, בדרך לביטול בלתי נמנע. אולי היא לא הייתה הסדרה הכי טובה על המסך, אבל זה מייקל ג׳יי פוקס! אין לכם לב?