מהדורת 2015 של מילון אוקספורד כללה, לראשונה אי פעם, את הביטוי "קפה חתולים". כיוון שהיפנים חיים בדירות זעירות שאין בהן מקום לחיות מחמד, קפה חתולים מאפשר להם ליהנות מחברתם של החתולים ולהפיג את בדידותם במחיר שווה לכל נפש. קפה החתולים הראשון ביפן נפתח ב-2004 באוסאקה, ובשש השנים הבאות נפתחו במדינה 71 בתי קפה חתולים נוספים. בתי קפה חתולים קיימים גם בפריז, בניו יורק, בווינה, בבריסל, בקופנהאגן, במקסיקו סיטי ובערים נוספות מסביב לעולם. בבקשה.

אין תמונה

מלכה ליומיים

מהן שתי המלים הכי מפחידות בשפה העברית? פעם חשבתי ש"להביא שקפקפים", אבל לא. יש מלים מפחידות יותר. למשל, "אחווה נשית".

לנסוע לטיול עם אמא שלך זה (מדהים, מומלץ לכולן, אבל גם) מלחיץ בטירוף. גודל הציפיות יכול להפיל מטוסים ולהטביע ספינות. אם כשאת נוסעת עם בן הזוג שלך מתנדנדת מעל לראש של שניכם כמו פיניאטה המחשבה על הסקס המדהים שאתם צריכים לעשות בג'קוזי כדי לא להרגיש לוזרים, ככה בטיול עם אמא נדמה שבכל רגע נמצא מעבר לפינה הקתרזיס שבו שתיכן תשתו את הצ'ייסר הרביעי, תדליקו ג'וינט ביחד, תעלו לרקוד על הבר ובבת אחת השנים ביניכן ייפלו ואתן תהפכו לחברות הכי טובות. כמו מסיבת רווקות שכולן מגיעות אליה באווירה של "וואי בנות כמה דרינקים נעשה איך נשתגע" אבל אף פעם לא מגיעה לשיא, וכולן ממשיכות לנקר בסלט פסטה שלהן, ככה לורן, אמא של האנה, מסתובבת במתחם הנשי המשונה הזה ומחפשת אחר האחווה הנשית הנעלמת, אבל לא מוצאת אותה - לא אצל בתה ולא אצל הנשים האחרות.

למרות שהן לא רוקדות על הבר, בפרק הזה האנה ואמא שלה הכי קרובות שראינו אותן אי פעם. שתיהן שוקלות פרידה, ואפילו הסיבות קצת דומות: לורן מגלה בגיל 60 שהיא נשואה להומו, והאנה פשוט חיה עם בחור ניטרלי שהיא לא נמשכת אליו (ובצדק). שתיהן יוצאות לטיול במטרה לראות איך זה מרגיש שם בחוץ, ושתיהן מגלות שלא משהו בכלל.

לורן מגלה שזה שיש לנשים אחרות רחם לא אומר שהן מבינות אותה יותר טוב, להפך – הבעל שלה אולי לא נמשך אליה, אבל הוא יכול להעניק לה חבֵרוּת. והאנה, שמלכתחילה לא היו לה ציפיות מחבורת המורות ליוגה, מגלה שסקס עם נשים יכול להשתבש ולהיות מנכר ומשפיל לא פחות מסקס עם גברים.

אין תמונה

"יש לי ספוגית"

יום אחד מישהו עם קיבה חזקה יעשה רשימה של סצנות הסקס הכי מטרידות ב"גירלז", וברשימה הזאת ייקח את המקום הראשון הסקס המשונה הזה בין אדם לג'סה. כל מה שמתרחש בין השניים האלה נראה כאילו מישהו רצה להוכיח שגם שני האלים המוטנטים יפי התואר והסקסיים האלה יוכלו לגרום לך לדחייה פיזית עם תסריט מספיק טוב.

אם כבר מדברים על אחוות נשים, הראשונה שאמרה את המילה הזאת העונה היתה ג'סה, שאמרה שהיא הולכת לשמוע הרצאות לנשים בלבד כי היא צריכה סיסטרהוד. אחרי הסקס המשונה, ג'סה ואדם הולכים לפגוש את אחותה של ג'סה (נדמה לי שעד עכשיו לא שמענו עליה), וג'סה מתארת אותה לאדם כמו השותפה האמיתית שלה בקומונה היחפה והמשוחררת שתמיד נראה שהיא הרגע הגיחה מתוכה; אבל כשהם נפגשים, מתברר שאחותה יכולה אולי לחלוק איתה פרטנרים, אבל לא כסף. כמו האנה ולורן, גם ג'סה לא מוצאת סולידריות אצל אחותה שלה, ומחליפה אותה בגבר.

מקובל להשוות את "גירלז" ל"סקס והעיר הגדולה", אבל בעוד שב"סקס והעיר" הגיבורות היו נשים שעסקו במערכות יחסים עם גברים, ב"גירלז" מערכות היחסים המרכזיות הן בין הגיבורות. יחסים עם גברים הם פשוט עוד אחד מהנושאים האחרים שהסדרה מטפלת בהם, כמו קריירה והורים. הפרק הזה כופר באחד העקרונות שעליהם הסדרה הזאת עומדת: הנשים בו מנסות להחליף את הגברים בחיים שלהן בנשים אחרות, נכשלות ומתאכזבות.

האכזבה הזאת מתרחשת כשכל אחת מהדמויות מבודדת בתוך העלילה שלה, ואין ביניהן שום מפגש: את מארני לא ראינו בכלל, האנה כלואה במלון, שוש ביפן, וג'סה ואדם זוג, אבל בארון – האנה עדיין לא גילתה מה קורה ביניהם. לאן כל זה הולך? לדעתי, לפיצוץ קולוסאלי ורב משתתפות ממש בקרוב.

אין תמונה
 

מה למדנו מזה?

למה שושנה אומללה ביפן? כדי ללמד אותנו שאת יכולה לגור במטרופולין שנולד בתוך החלומות שלך, עם חבר שנראה כמו האסייתי בלהקת בנים, ולדבר יפנית ממש יפה – ובכל זאת להיות אומללה. ממש כמו שאת יכולה לחיות עם גבר שאוהב גברים ולהיות שמחה בחלקך ולא לרצות לעזוב אותו. כי כמו שאתה יכול לרדוף כל החיים שלך אחרי החלום הלא נכון, ככה אתה יכול לברוח מהסיוט הלא נכון.

אין תמונה

 בנות משודרת מדי יום ד' ב-22:30 ב-yes Oh