המדינה מטולטלת בשבוע האחרון בעקבות "צל של אמת" – סדרת התעודה של ערוץ 8 על רצח תאיר ראדה ז"ל, שחשפה לכאורה את האפשרות שאישה בשם א.ק היא שרצחה את הילדה, ולא הרוצח שהורשע רומן זדורוב. אבל אני לא טולטלתי. הסדרה הרי לא חידשה דבר. היא רק שזרה ומיחזרה אוסף של עדויות שרובן כבר נחשפו (בתחקירים של ערוץ 1 ושל ערוץ 10 למשל) ושנבדקו לעומק על ידי הפרקליטות.

למעשה, מדובר בתחקיר עיתונאי שטחי שלא הביא ראיות חדשות ולא האיר פינות חשוכות שבאמת עשויות להביך את המשטרה והפרקליטות. יוצרי הסדרה – ארי פינס, יותם גנדלמן ומיקה תימור – ראו צל הרים כהרים. הפרקליטות אמנם מיהרה להגיב, אבל האמת היא שהם יכולים לנשום לרווחה. אין כאן צונאמי. אפילו לא סערה קלה.

שלושת הפרקים הראשונים של "צל של אמת" לא מחדשים דבר. מדובר בכרוניקה של תיק פלילי על גבול הפיהוק. הפרק השלישי, שעוסק בחברות של ראדה, אפילו לא מנסה לבדוק את האפשרות שאחת מהן היא הרוצחת. לראיין תיכוניסטיות זה לא עיתונות – זו רכילות.

אפשר היה לצפות שהגילויים המסעירים יופיעו בפרק הרביעי הדרמטי והסנסציוני, אבל גם זה לא קורה. עדותו של א.ח, לפיה בת זוגו בעבר א.ק סיפרה לו כי היא רצחה את ראדה, הייתה אמורה להפתיע את הצופים שלא בקיאים בפרטי הפרשה, ולתת תקווה לזדורוב. חשיפה דרמטית כזאת הייתה מצדיקה את קיומה של הסדרה כולה, על שלושת פרקיה הראשונים והמשעממים. אבל זה לא קרה.

סערת תאיר ראדה- חומרים חדשים מהסדרה המטלטלת (צילום: מתוך חי בלילה, שידורי קשת)
שום דבר חדש. יוצרי הסדרה גנדלמן (מימין) ופינס | צילום: מתוך חי בלילה, שידורי קשת

השאלות שנותרו פתוחות

לכאורה, גרסתו של א.ח היא ראיה חשובה. הבעיה היא שהסדרה לא מטפלת בבעיות שקיימות בעדותו של א.ח. כיצד, למשל, חי א.ח (שמוגדר כאדם שפוי) במשך כשש שנים עם מי שהתוודתה בפניו ברצח? האם הוא לא חשש לחייו? מדוע הוא לא נפרד ממנה מיד ודיווח למשטרה?

יוצרי הסדרה לא עימתו את הגרסה של א.ח עם הממצאים בזירה. האם א.ק היא ימנית או שמאלית? אלו נעליים היא נעלה לכאורה בזירת הרצח? והאם א.ק או א.ח לא יכלו לנסח את גרסתם מתוך הדברים שכבר פורסמו בתקשורת וברשתות החברתיות?

גם בדיקת הפוליגרף שעבר א.ח ביוזמת היוצרים לא מוכיחה דבר. גם אילן סגל קופרמן, שודד הברינקס, עבר בהצלחה בדיקה כזאת לפני ששדד מיליונים. ובדיקת פוליגרף, כידוע, אינה קבילה בהליך משפטי.

הגרסה של א.ח אמנם מסעירה את הציבור, אבל היא אינה חדשה למשטרה ולפרקליטות. בפרקליטות טענו כי גרסתו של א.ח נבדקה, ועדותו נפסלה בבית המשפט. אבל תגובת המשטרה והפרקליטות לעדותו של א.ח (בזמן אמת) כמעט ולא זוכה להתייחסות בסדרה.

זאת לא חוכמה להציג קונספירציות ותיאוריות שאין להן ביסוס. זאת לא חוכמה לירות לכל הכיוונים. זאת לא עיתונות.

פינס, גנדלמן ותימור לא חשפו דבר שלא ידענו עליו קודם. ידענו על ההתנהלות הבעייתית של חוקרי המשטרה והחלטתם להתמקד בזדורוב, שמענו את הטענות נגד חברותיה של ראדה. את האקס פקטור, בדל הראיה החדש שלא נחקר ולא נבדק ושעשוי היה להוביל לפתיחת התיק מחדש, הם לא הצליחו לספק.

"צל של אמת" אמנם לא "מסוכנת לדמוקרטיה", כמו שטען פרקליט המדינה שי ניצן, אבל היא מחטיאה את מטרתה. היא ארוזה יפה, ערוכה בצורה מקצועית ומהודקת, אבל אין בזה כדי לשנות את העובדה הכי חשובה שבעקבותיה צולמה הסדרה – רומן זדורוב היה ונשאר רוצחה המורשע של תאיר ראדה. "צל של אמת" אמנם הצליחה לעורר סערה, אבל כשישקע החול לא יישאר ממנה דבר.