כולם מדברים על כך ש-2014 היתה שנה מצוינת לקולנוע הישראלי, אבל גם היצירה הטלוויזיונית המקומית זכתה לפריחה מחודשת אחרי שנים של משבר: סדרות ישראליות מצליחות כמו "נויורק" ו"תא גורדין" זכו לעונות נוספות שהצמידו את הצופים למרקע; "להיות איתה" גרמה למיליונים להתאהב; ואפילו הערוץ הראשון הפתיע עם הדרמה המקורית "משפחה טובה", שציינה את שובו של איתן פוקס לטלוויזיה.

השנה הקרובה, כך מסתמן, לא הולכת לאכזב את חובבי הסדרות הישראליות. ב-2015 צפויות לעלות לא פחות מארבע סדרות חדשות, וגם עונה נוספת לדרמה המדוברת "שטיסל". רגע לפני שכולנו נדבר עליהן בשולחן שישי או ליד הקולר בעבודה, קבלו את היצירות המקומיות שעומדות למלא לכם את ה"מקס".

שטיסל עונה 2 (צילום: רונן אקרמן)
עונה שנייה ודרמטית | צילום: רונן אקרמן
"שטיסל": לוהט במאה שערים

הדרמה עטורת הפרסים בכיכובם של דובל'ה גליקמן ומיכאל אלוני חוזרת לעונה שנייה ודרמטית לא פחות. בעונה זו מצטרפים לקלחת של משפחת שטיסל גם הדוד נוחעם (בגילומו של ששון גבאי) ובתו ליבי (הדס ירון), מה שמוביל ליריבות שניצתת מחדש וגם לסיפור אהבה בתוך המשפחה. ליא קניג תיכנס לנעליה של חנה ריבר (שהלכה לעולמה לפני כמה חודשים) בתפקיד בובע מלכה, אם המשפחה וסלע המחלוקת בין האחים שולם ונוחעם. גם חנה לסלאו מגיעה לבחוש בתפקיד השדכנית ההונגרייה מנוחה קניגסברג. שירה האס, שהופיעה השנה בתפקיד הראשי בסרט "פרינסס" (שזכה בפסטיבל ירושלים), תחזור לגלם את רוחמי המתבגרת, בתם של גיטי (נטע ריסקין) וליפא (זהר שטראוס), ותחווה אהבה ראשונה ומפתיעה. מישהו אמר עונה שלישית?

פאודה (צילום: חיים יפים ברבלט)
המלחמה החדשה | צילום: חיים יפים ברבלט
"פאודה": דרמה בעורף האויב

אחרי שעוז זהבי ואביב אלוש כבשו כל חלקה אפשרית, מגיע תורו של השם החם החדש שאתם כבר צריכים להכיר - צחי הלוי. בוגר "דה ווייס" וכוכב "בית לחם" יפציע בעונה הקרובה בדרמת האקשן "פאודה", שמגוללת את סיפורה של יחידת מסתערבים בגדה. היחידה, שרודפת אחרי בכיר מבוקשי החמאס, מתמודדת לא רק עם איומי הטרור אלא גם עם מאבקים פנימיים כאשר כולם מתקשים לשמור על גבולות ברורים בין העולם האמיתי לבין זה שבו הם מגלמים תפקיד סודי. במאי "אלנבי" אסף ברנשטיין חובר ליוצרים ליאור רז (שגם משחק בסדרה) ואבי יששכרוף, ומנצח על קאסט מרשים שכולל – מלבד הלוי – גם את יובל סגל, נטע גרטי, רונה לי שמעון ואיציק כהן.

יובל סמו (צילום: עודד קרני,  יחסי ציבור )
עדיף לשבת בכלא | צילום: עודד קרני, יחסי ציבור
"השוטר הטוב": משפחה זה מאסר עולם

לא שהיה לנו ספק שיובל סמו מסוגל לשאת על כתפיו סדרה משלו, אבל עכשיו הוא סוף סוף מקבל צ'אנס להוכיח זאת סופית. ב"השוטר הטוב", סמו מגלם – איך לא – שוטר בשם דני קונפינו, שמגלה יום אחד שחברתו מנהלת רומן עם אישה. הוא עוזב אותה ונאלץ לחזור להתגורר עם הוריו, אותם מגלמים משה איבגי ולאורה ריבלין, ועם אחיו העבריין. אבל בעוד שבתחנה הוא נחשב לאהוב ונערץ, בבית הוא מתמודד עם חוסר מוסריות וכבוד מסוג אחר לגמרי ומנסה לכבוש מחדש את מעמדו. על הקומדיה שכתבו האחים תומר וארז אבירם אמון הבמאי הוותיק איתן צור, ולצדם של סמו, איבגי וריבלין מככבים גם יגאל עדיקא, ורד פלדמן וגיא לואל.

נלי תגר (צילום: סטודיו רון קדמי)
אם נלי שם, גם אנחנו | צילום: סטודיו רון קדמי
"רון": החיים זה לא מה שחשבתם

עד לפני כמה שנים, רון פלדמן היה סטודנט לטלוויזיה במכללת "ספיר". אחרי שהסדרה שיצר זכתה במקום הראשון בפרס הפורמט הטלוויזיוני בפסטיבל קולנוע דרום 2012, החליטו ב-yes לפתח אותה ביחד עם חברת ההפקות "יולי אוגוסט". התוצאה: "רון", קומדיה שכמוה עוד לא נראתה על המסך הקטן בארץ. רון הוא בחור תל אביבי בן 33 שמנסה למצוא אהבה, עבודה ובאופן כללי להצליח בחיים. אלא שהחיים, איך לומר, די מפריעים לו בדרך. בדומה ל"לואי" המוערכת והאהובה, גם "רון" לא בנויה כסיטקום עם עלילות מובנות, אלא כרצף התרחשויות קומיות ואירוניות שמרכיבות את העולם הזה. מלבד פלדמן ושותפתו לכתיבה ענת אורן תמצאו שם גם שמות מוכרים יותר כמו ניצה שאול, שלום שמואלוב, מודי בראון, נלי תגר, איתי זבולון (יניר האחמ"ש, בשבילכם) ורבים אחרים.

המנחה גורי אלפי (צילום: עודד קרני)
אלפי, גרסת הבמאי | צילום: עודד קרני
"האחיות המוצלחות שלי": מי אמר שבנות לא מצחיקות?

"קומדיה נשית" זה כבר מזמן לא אוקסימורון, והיוצרות של "האחיות המוצלחות שלי" הן ההוכחה לכך. גלית חוגי היא סטנדאפיסטית ויוזמת ומפיקת ערב הסטנדאפ "המזרחי החדש בתחת שלי", ואילו נועה ארנברג היא הבמאית של סרטוני "סוזי מטיפת חלב" שכבשו את הרשת הישראלית. יחד הן יצרו סדרה ישראלית קומית משפחתית על שלוש אחיות שמנסות להתמודד זו עם זו ועם קשיי החיים, בזמן שהוריהן מנצלים את הפנסיה לשיט ביאכטה מסביב לעולם. מהאחות הבכורה, לסבית בארון, דרך האחות האמצעית הלא מתפקדת ועד החיילת הצעירה והשבוזה – אין סיכוי שלא תזהו את עצמכם בתוך הדינמיקה הזו. במאי הסדרה הוא לא אחר מאשר גורי אלפי, שבימים אלה עושה את טבילת האש הראשונה שלו כבמאי תיאטרון ("תעלת בלאומילך" בקאמרי) ושומר גם על הטייטל הטלוויזיוני ב"מצב האומה". אין ספק, יש למה לצפות.

הכתבה נכתבה בשיתוף yes