הכירו את פיטר בטרקוב, נער ממשפחה שעלתה מרוסיה עם סיפור חיים לא שגרתי. פיטר לקה בילדותו בחיידק טורף ונכנס לקומה לשבועיים. כשהוא התעורר, הוא לא זכר כלום, הוריו היו צריכים ללמד אותו הכל מחדש. היום הוא כבר בן 18 ואת ההתמודדות שלו ובעיקר של משפחתו, את השאלות על מי הוא היה לפני המחלה ואיך הוא התעורר ממנה, תוכלו לראות בסרט הקצר שפיטר ביים וערך בעצמו, "חיים רק פעמיים".

הסרט הייחודי הזה הוא חלק מפרויקט "יוצרים עם קשת", ללימוד מקצועות הטלוויזיה והקולנוע בקרב בני נוער מהפריפריות ברחבי הארץ, הפרויקט חוגג עכשיו 13 שנים. הפרויקט מאפשר לבני נוער לבטא את עצמם ואת רגשותיהם בעזרת קולנוע, ומנחים אותו במאים מנוסים וביניהם גם תומר הימן, יוצר סדרת הדוקו המדוברת "משפחות", סרט הדוקו "תומר והשרוטים", והסדרה הנפלאה "בדרך הביתה". הימן היה גם זה שהדריך וליווה את פיטר לכל אורך יצירת "חיים רק פעמיים".  

"זה היה פרויקט של שנתיים", מספר הימן, "הסיפור של פיטר מדהים, בגיל חמש התגלה אצלו חיידק טורף, הרופאים אמרו לאמא שלו שהיא יכולה לומר שלום לילד כי הוא לא יצא מזה. אף אחד לא ידע מה קורה ומה עושים, ואחרי שבועיים הוא פתאום קם לתחייה. הוא עבר תהליך שיקום מאוד ארוך שכלל ימים שלמים של שכיבה שכל כולו מלא במחטים. הוא ילד מחונן שלא יצא מהבית שנים ובזכות הפרויקט הזה הפך לנער מצטיין שגילה את עולם הקולנוע והתעמת לראשונה עם ההורים שלו ועם העם סיפור המדהים שהוא עבר".

תומר היימן (צילום: ג'אמל  טופין)
תומר הימן | צילום: ג'אמל טופין
איך הייתה העבודה איתו?
"לקח לי זמן לפתוח אותו ולגרום לו לדבר בפתיחות על כל הפרשה הזאת. הוא ילד מאוד סגור וביישן, אבל לאט לאט הצלחנו לגרום לו להתעניין בקולנוע. הוא התחיל לקרוא תסריטים, לראות סרטים והפך לפריק של קולנוע. הכי חשוב זה שהוא סוף סוף אזר את האומץ ללכת ולדבר עם הוריו, שעדיין חושבים שהוא ילד מוזר וחריג בגלל מה שהוא עבר. היה לו את האומץ לעסוק בטראומה הזאת, והכי יפה היה לשמוע ממנו כיצד בפעם הראשונה הוריו אמרו לו שהם גאים בו אחרי שהם ראו את הסרט".

מה העתיד צופן לו?
"הילד הזה הולך להיות אמן מדהים ואין לי ספק שהוא יעסוק בעתיד בכל מה שקשור באנימציה ובקומדיה. יש לו ראש מדהים ואני בטוח שהוא יהיה אחד מהקולנועיים הכי גדולים שלנו בעתיד. אני רק מקווה שהוא יזכור אותי עד אז".

>> הספרים שאתם חייבים לקרוא לפני שהם הופכים לסרטים ולסדרות

 בואו לפייס שלנו