כדי לעשות שינוי לפעמים צריך לצעוק / סיון מזרחי

דבר קרה בישראל שלשום, אורטל בן דיין (אב"ד) הודחה מבית האח הגדול, שפתונים אדומים ברחבי הארץ ירדו לחצי התורן. למרות לכתה בטרם עת של אחת מהדמויות הכי מעניינות בהיסטורית האח הגדול, השהות של אורטל בבית האח לא הייתה לשווא. בלכתה ציוותה לנו את האג'נדה, אבל לא אג'נדה מהונדסת סטייל תהיו נחמדים לחירשים ולגמדים, אלא אג'נדה מהסוג המלוכלך שנאמרת כדי לעצבן. וואלה, דעות זה דבר מעצבן, לא סתם עברנו מלא עונות בלי לשמוע אחת סבירה.

גם טל גלבוע הגיעה על תקן הדעתנית, ועושה עבודה לא רעה. אבל הדעה של טל התמקדה במקום מסוים. אב"ד הייתה אוסף של דעות, כאלו שאנחנו לא רגילים לקבל בבת אחת: היא הייתה שמאלנית, פמניסטית, מזרחית ותחזקה חבר לא יהודי, כל אחד מאלו בנפרד יכול להקפיץ עשרות אלפי טוקבקיסטים ואב"ד החזיקה את הכול לבד על הגב שלה. בשונה מטל, אב"ד לא גיבשה דעה על העולם, לא נפקחו לה העיניים בזכות ביקור במחלבות, אב"ד פשוט חיה כאישה מזרחית במדינה כובשת.

אורטל חושפת את החזה (תמונת AVI: mako)
אגרסיביות מתקנת | תמונת AVI: mako
נכון, אב"ד לא תמיד צדקה, לפעמים היא סתם נעלבה בלי סיבה ולפעמים היא חיפשה סיבות לצעוק כשלא היה צריך (לא פלא שהיא הייתה כל כך קנאית לשעות השינה שלה, הריב על היין לקידוש גרם גם לי לנמנם). למרות זאת, היא הייתה אינטליגנטית ורגישה. היא הצליחה להציל את דורון מירן מתפקיד הבדיחה של העונה והחברות שלה אתו עשתה לו שירות שהחברות שלו עם צחי בחיים לא תצליח לעשות. היא חשפה את הצד הרגיש והיפה באנשים מסביבה, היא לא ראתה בו הטמבלול המזרחי.

אב"ד הייתה אולי המזרחית הראשונה שהגיעה לאח הגדול לא על תקן הערסית הפריפריאלית המצחיקה, וכנראה האישה הצעירה הראשונה שהכניסו לבית לא כדי להלביש בביקיני או לסדר לה רומן. אורטל הייתה דוגמא לאישה יפה ונשית בלי להכניס בננה לפה ולגנוח תוך כדי (היוש קארין). היא אתגרה את החשיבה שלנו כי היא לא ניסתה להיות מינית, היא הייתה אגרסיבית ועמדה על דעתה. איזה סקסי זה גבר שעומד על דעתו? מסתבר שלא כולם מוכנים לקבל אישה כזו. המטרה של אב"ד הושגה בעצם החשיפה של אישה שלא עונה על הסטראוטיפים הרגילים בפריים טיים. זו מטרה שמשרתת את כולנו כבני אדם אמיתיים שמלאים בדעות שלא תמיד עקביות אחת עם השנייה, לא משנה אם אתם מסכימים איתה או לא.

דורון ואורטל בנסט (תמונת AVI: mako)
נקמת האאוטסיידרים | תמונת AVI: mako
אפס אג'נדה, מקסימום פרובוקציה / אילן קפרוב

נתחיל מהמובן מאליו: אורטל בן דיין ניצחה. בין אם אהבתם או שנאתם אותה, בחודש האחרון ניהלתם לפחות ויכוח קולני אחד עליה עם מישהו אחר. במובנים של דמות טלוויזיונית היא הליהוק המושלם, כזו שמייצרת מקסימום תגובות רגשיות במינימום זמן. מספיק רק לחשוב איזה שיעמום היא מותירה מאחוריה, כדי שנשקול לשים קץ לחיינו באמצעות הקשבה בלופ לסינגל הבכורה של לינור. הבעיה מתחילה כשאב"ד הדמות הטלוויזיונית המוצלחת הופכת למובילת דעה ומודל לחיקוי. כאן הופכות בבת אחת כל המעלות שגרמו לה להיות דמות כל כך מסעירה בבית האח, לתמרורי אזהרה מהבהבים. במונחים של "משחקי הכס" זה אומר שהיא הופכת ל"הר" ואנחנו לעיניים של אוברין.

בתור מובילת דגל פמיניסטי-מזרחי-שוחר זכויות אדם, אב"ד הפסידה בענק. הדעות החשובות שביקשה להשמיע נבלעו בתוך ים של פרובוקציות זולות, לפעמים כמעט מביכות. היא יצרה במכוון חרם חברתי סביבה, תוך שהיא מפרקת באגרסיביות בואכה אלימות מילולית כל סיכוי לדיאלוג בכל נושא. שיחות מצ'ואיסטיות נצלניות על נשים? פסול, השוואה סקסיסטית בין יכולות המיטה של רוסים וסודנים? תקין; התנשאות אשכנזית-גזענית על הצד המזרחי של המפה? פסול, ביטול דעה של בן שיחה רק בשל היותו מרקע אשכנזי? תקין; תקרית האמבטיה מול אלדד הייתה שיאו של הקונפליקט הזה בין אב"ד הדמות לאב"ד הסמל. אב"ד הדמות נהנתה מאד מתשומת הלב ואפקט השוק של העירום (כולל משיכה שלו לקטע נוסף בחדר הארונות של הבית), אבל אב"ד הסמל לא תרמה דבר למטרה שלה בכך שהשתמשה באותה כוחנות שנגדה הגיעה להטיף.

אורטל שוכבת על הדשא (תמונת AVI: mako)
רציתם ביקיני? לא קיבלתם | תמונת AVI: mako
המאפיין הכי מסוכן של אורטל בן דיין הוא יצירת לגיטימציה בזכות הגדרות חסרות שחר. "מיגדור מתקן" ו"לי מותר כי אין שוויון", הם בסך הכל תירוצים למי שלא באמת ביקשה להביע אג'נדה. אב"ד בסך הכל רוצה לראות את העולם בוער, היא רוצה לראות אקשן ולהיות במרכזו. לא משנה אם מדובר בדיון על השטחים, החפצת האישה או מי גמר למי את היין לקידוש. הספיקו לה שלושה ימי "טבעונאות" כדי לפרק את כל מי שלא הלך אחריה במאבקה הצודק, ולמרות שהכריזה מעל כל במה שחרם חברתי הוא על הז** שלה, כל מה ששמענו במשך הימים האחרונים הוא את מורת הרוח שלה מהיותה מבודדת. האם מישהו הרגיש שהסגנון הזה גרם לו לפשפש בהשקפותיו הקודמות? לעשות חשבון נפש? להפנים את השינוי הנדרש? כנראה שלא. אורטל בן דיין ניצחה, אבל האג'נדה שלה, אם אי פעם הייתה כזאת, דיממה באיטיות למוות.