נורית קידר בטקס פרסי הטלוויזיה 2015 (צילום: אביב חופי)
"הכל מנוהל מלשכת ראש הממשלה". נורית קידר בטקס | צילום: אביב חופי
טקס פרסי הטלוויזיה נערך היום בצהריים במתחם רדינג 3 בתל אביב תחת צלו של פרשת פרס ישראל והשפעתה על עולם התרבות בישראל. הבמאית והמפיקה נורית קידר, שזכתה במהלך הטקס בפרס עבור מפעל חיים, אמרה ל-mako כי "כל מעורבות ממשלתית בנושא של פרסים לא מקובלת ובטח לא בפרסי ישראל, שזה הטופ של הטופ, עוד באמנות, ספרות או קולנוע. אני לא מאמינה למה שאני קוראת. זה הדבר שלא היה צריך לגעת בו, לא להכניס את זה לפוליטיקה. זה תחום שאסור לגעת בו. זה עצוב מאוד שאין תחום אחד שהוא לא פוליטי". קידר, עם זאת, טענה כי לא צריך לבטל את הפרס, אך הוסיפה ש"ביבי נתניהו צריך להתרחק מזה מהר כמה שיכול". "זאת הרגשה איומה", הוסיפה קידר, "מי שהתמנה עכשיו, אז תמיד יהיה מה להגיד – אם הוא מינוי של ראש הממשלה או לא. זה הפך להיות איום ונורא. אין שטח אחד שלא מתנהל על ידי לשכת ראש הממשלה".

העיתונאי קובי מידן, מגיש התכנית "חוצה ישראל", אמר ל-mako בכניסה לטקס כי לדעתו אין מקום השנה לחלק את פרס ישראל. "אני חושב שצריך השנה לבטל את הפרס", אמר מידן. בתשובה לשאלה האם הוא רואה עתיד לפרס ישראל, טען מידן כי "הפרס וזוכיו ייזכרו הרבה אחרי מבטליו".

קובי מידן בטקס פרסי הטלוויזיה 2015 (צילום: אביב חופי)
"זוכי הפרס ייזכרו הרבה אחרי מבטליו". קובי מידן בטקס | צילום: אביב חופי
מאוחר יותר, לאחר זכייתו בפרס תכנית האקטואליה הטובה ביותר, הוסיף מידן לדבר בגנות ההתערבות הפוליטית בתרבות. "התכנית 'חוצה ישראל' לדורותיה לא הייתה יכולה להיות משודרת ולשרוד אלא בשידור ציבורי", אמר מידן בנאומו וזכה למחיאות כפיים מהקהל. "אני חושב שעובר קו ישר בין האיום על השידור הציבורי לבין הפיאסקו של פרס ישראל. אניח אומר את זה על דעתי הבלבדית. הקו הישר הזה, מסקנתו היא אחת - יש דברים לתקן. יש פלורליזם לשקם. את כל הדברים האלה צריך לעשות נורא בזהירות. לשמור על הטוב הקיים". מידן הזכיר את הדברים שאמר אתמול הסופר סמי מיכאל, שהסיר את מועמדותו לפרס: "אני זוכר שלא מעט פוליטיקאים עמדו לדין באשמות כלשהן. אני לא זוכר שסופר עמד לדין".

רביב דרוקר, שתכניתו "המקור" (ערוץ 10) זכתה בפרס תכנית האקטואליה, הודה בנאומו "לערוץ הכי ציוני בעולם" ו"לכל המערכת שלי, כולם ציונים גאים". דרוקר הודה לחברי האקדמיה שהעניקו לו את הפרס, אבל "רק לאלה שהם ציונים אמיתיים ולא לחברים של הירשפלד". דרוקר הבטיח כי תכניתו "תמשיך לעשות תחקירים ציוניים גם בשנה הקרובה. ואת כל האנשים שלוקחים את הציונות שלהם והופכים אותה לנהנתנות אישית כמו סטאס מיסז'ניקוב ובנימין נתניהו, ועופר עיני, וראשי קק"ל - אנחנו נמשיך לבדוק גם בשנה הקרובה".

גם כוכבי "ארץ נהדרת" עלמה זק וערן זרחוביץ' התייחסו מחוץ לטקס לשערורייה סביב הפרס. זק אמרה ל-mako כי "כמו שזה עכשיו, צריך לבטל את הפרס". זרחוביץ', כוכב "הפרלמנט" שזכתה בפרס לתכנית הקומית הטובה ביותר, אמר כי מדובר ב"פרס חשוב שאסור להתערב בו. תנו לאמנות לחיות".