הרבה קרה אתמול ב"האח הגדול", אבל יהיה זה מחדל לא להתייחס קודם כל לאירוע המהפכני באמת - המצאת המשימה הסודית על ידי שי חי, שבמחי משפט אחד נכנס לדפי ההיסטוריה של נווה אילן. עברנו כבר שבע עונות רגילות פלוס שתי עונות VIP - איך זה שאף אחד מהדיירים לא חשב על זה עד היום? איך אנחנו, כצופים, לא חשבנו על זה עד היום? איך אפילו יורם זק לא חשב על זה עד היום - לתת למישהו משימה סודית להמציא משימה סודית? "האח הגדול אמר שעמרי צריך לעמוד על כיסא בסלון עד הפסילה הבאה". כל כך פשוט, כל כך מתבקש - ועדיין היינו זקוקים למישהו שאומר משפטים כמו "סמוראי, גם כשהוא רעב הולך עם קיסם בפה" כדי שיראה לנו את האור.

שי חי עובד על עמרי שיש משימה סודית (צילום: מתוך האח הגדול 7, שידורי קשת)
מתוך "האח הגדול 7" | צילום: מתוך האח הגדול 7, שידורי קשת

אבל הדיירים - כמו רוב האנשים שלא שמים לב לתהליכים ההיסטוריים שמתרחשים במהלך חייהם - לא זיהו את הגדולה. הם בחרו להתעצבן, כי "חברות", "רגשות" "אמון" ועוד מושגים ארציים ופשוטים שכמו תמיד מפריעים להיסטוריה לעשות את שלה. בסדר, סביר להניח שגם ללאונרדו דה וינצ'י הייתה איזה אור שאמרה לו "אתה לא מצחיק". חבל רק שמרוב עלבון וצדקנות הדיירים גרמו לשי חי להתנצל ולטעון שעשה את זה רק "כדי לשבור את הקרח". לא, שי חי, עשית את זה כדי להשפיל את עמרי שנוא נפשך. וזה בסדר, זה מה שעושים לאויבים. אם כבר, הדבר היחיד ששי חי צריך להתנצל עליו זה שהוא כזה שקרן גרוע, מה שגרם ליוזמה ליפול. אבל לא נורא - התרשים הונח, וכולנו תקווה שהדיירים בעונות הבאות ייקחו את זה מכאן. במונחי נווה אילן, שי חי המציא את האש, ועכשיו נותר רק לראות מי יצליח לשרוף איתה דייר אחר.

עם זאת, בינתיים מי שנשרף הוא שי חי, שאחרי נאום ה"אני נכה רגשית" הרגיל שלו זוכה לעמוד פעם נוספת במרכזו של חרם לא מוצהר, כשאפילו קסניה מחליטה לשכוח את הגזרים שהאכילה אותו ולהתרכז רק בשקרים שהאכיל אותה. היחידים שממשיכים להיות קרובים אליו הם תמר ומייקי, והם באמת נכווים מהאש. איזה כיף לראות שתמר מתלכלכת קצת ועדיין נשארת כל כך מתוקה וכיפית. זוהי התפתחות חשובה בסיפור של כל דייר משמעותי, והעובדה שתמר לא מסכימה לבטל על הסף את שי חי כמו שאר הדיירים בבית רק מוסיפה לה נקודות - וזה לא משנה בכלל אם אתם מחבבים את שי חי או לא. היא לא עדרית, ונחמד לראות מישהו כזה בבית.

איך הדיירים הגיבו כששי חי חזר לבית (צילום: מתוך האח הגדול 7, שידורי קשת)
מתוך "האח הגדול 7" | צילום: מתוך האח הגדול 7, שידורי קשת

בני האור ובני אח-חושך

במקביל, האח הגדול נחוש להראות לדיירים מה זו משימה סודית אמיתית - אחת עם אפקטים שהם לא לעמוד על כיסאות - אז הוא מחלק את הבית לבני האור ובני החושך (ועל הדרך מפגין, כבר משימה שנייה ברציפות, איפוק בכך שהוא לא מכנה אותה "בני האור ובני אח-חושך"). במסגרת המשימה, הפחדנים של הבית ישהו בחושך מוחלט יחד עם כל הדברים שהם הכי מפחדים מהם מינוס שי חי, בעוד השאר ישהו באור תמידי ויעשו תורנות שינה.

בהתחלה הכל טוב ויפה: התכנית האמנותית של בני החושך כוללת כניסה לאמבטיות בהן שופכים עליהם דברים בלי מזוהים, תוך שהם מרכיבים משקפי מגן שגורמים להם להראות כמו המחבל נשאת מלחם בסרטון הפיגוע בדיזנגוף ולנו לתהות האם הולכים לשפוך עליהם גם קשיו. התכנית האמנותית של בני האור, לעומת זאת, הזמינה להם קונצרט שאמור להרדים אותם - מה שלא מונע משי חי לצעוק על אור וקסניה "הלו, מנגנים לכם מול הפרצוף" כשהן מדברות, כי מבחינתו הוא כרגע בהיכל התרבות עם פפיון ולא בתכנית ריאליטי עם טרנינג צהוב-קיא. מי שלא ראה את המבט של קסניה בתגובה, לא ראה מבט שאומר "אלוהים יעזור לי איך חשבתי לשכב איתך רק לפני רגע" מימיו.

אבל אז הכל מתפוצץ. האח הגדול אומר לדיירים שהם צריכים להעמיד להדחה בפומבי, מה שאומר שבעוד ההצבעות של בני החושך יישארו אנונימיות (בגלל אי יכולתם לראות אחד את השני), אלו של בני האור יציפו את הלכלוך גם מאנשים שהם לא שי חי. לכן, בעוד שכמות הידיים המורמות בחושך לא הייתה מביישת את האריסה בעת הבילוי האחרון של דודו וברק שם, באור נשארות כל הידיים העייפות למטה.

מובן שזה לא מונע משי חי לספק את פינת "כל האמת בפרצוף" הכי קיצונית שנראתה עד כה, במהלכה הוא מכנה את אור "מכשפה" ומאשים בין השאר את עמרי בכישלון המהפכה החברתית (!). ואז, כשהבית מאוחד מתמיד כנגד שי חי, האח הגדול מספר לבני החושך שבני האור לא הצביעו ולמעשה העמידו את כולם להדחה, ומלחמת הצדקנים הגדולה פורצת. דודו ופלורי נגד אור במלחמת צרחות, קסניה בוכה, גיל שוב מצליח להפוך את עצמו למרכז השיחה המעיק - רבות עוד ידובר על המלחמה הזו, שפרצה כי הטהרנות של בני האור מנעה מהם להעמיד אחד את השני להדחה בפומבי, בעוד שהילדותיות של בני החושך גרמה להם להתפרץ החוצה ולהפיל כביכול את המשימה.

אז עוד לא ברור איך הפיצוץ הזה ישפיע על היחסים בתוך הבית, אבל משהו מאוד מעניין כבר קרה: שי חי, שישב במשך כל הזמן הזה בצד והתקשה להסתיר את שביעות רצונו, נשכח לרגע והראה לנו מה קורה כשעוד קווי עלילה נוצרים בבית (עם כל הכבוד להדי הריב של עומר ושי מיקה). האם לשם הולכת העונה, או שבמהירה ייחתם הסכם שלום מחודש בין המחנות על בסיס השנאה המשותפת כלפי הסמוראי המתבודד? ומה אומרות הרמיזות על דיירים חדשים שנכנסים לבית בשבת? נחכה ונראה.

מה גרם לפלורי להתפוצץ? (צילום: מתוך האח הגדול 7, שידורי קשת)
מתוך "האח הגדול 7" | צילום: מתוך האח הגדול 7, שידורי קשת

אמרו:

״הבאסה היא שכל זה בגללי״ (עמרי על הריב בין שי ועומר, לא מצליח להסתיר את הסיפוק)

״משתמשת באוכל ככלי להשפלה״ (שי חי מתלונן על אור. כי רק כיסא הוא כלי להשפלה לגיטימי)

״ראיתי אותך צוחק פעם״ (תמר לשי חי. כך נוצרות אגדות אורבניות)

״אני גיי, אתה לא יכול להפיל עלי את כל הביטחון פה״ (ברק. ומה נגיד כשאמיר אוחנה יקבל את תיק הביטחון בממשלה?)

״בכל העולם הייתי, אך אישה קשת לב ורעה כמוך בחיים לא ראיתי״ (שי חי שומר על מליציות מסיבת התה גם כשהוא טובח באור)

״שי אתה בבעיה פה״ (סלים לשי חי. תמיד חד)

״חבר'ה אני רוצה להגיד לכם שקסניה גלגלה קובות״ (אור. בית האח ככור היתוך) 

״אני לא יודעת איזה תלמיד ייקח ממך השראה״ (אור לשי חי. אנחנו בונים על דיירי העונות הבאות)