התכנית "דייט בחשיכה" עוררה ביקורות מעורבות מרגע עלייתה לאוויר - האם היא שונאת שמנות? האם היא נאמנה למציאות? ומאיפה הם מביאים את כל האנשים האלה? החלטנו לבדוק מה אתם בבית חושבים על התכנית, וכינסנו את פאנל המבקרים שלנו על מנת לדון בתכנית ששודרה אמש. התגובות, כמו שתיכף תגלו, היו סוערות למדי. רוצים גם אתם להיות מבקרי הטלוויזיה שלנו? כתבו לנו ל- kolhaam12@gmail.com

קול העם דייט בחשיכה
כולן גולד דיגריות?

"בנות תמיד מחפשות גברים עם כסף וגברים מחפשים כוסיות. גם ההורים שלי הכירו ככה"

שם: יער שמואלביץ'
גיל: 15
מקום מגורים: הרצליה
הכי אוהבת: רשתות חברתיות

יער שמואלביץ'
יער
על התכנית:
"
אני מאוד אוהבת את התוכנית יש שם כל כך הרבה אנשים מטומטמים שאם אני לא אראה אותם בטלוויזיה איפה אני אראה אותם? שני מטומטמים שמתחברים לזוגיות טלוויזיונית אחת. זה נורא מצחיק. דווקא בפרק הזה היו פחות אנשים הזויים, בדרך כלל יש שם תמיד איזה אחת שחושבת שהיא נסיכה או משהו כזה".

הכי התחברתי:
"
הכי התחברתי לליטל כי היא היחידה שהייתה נורמלית שם וגם היחידה שיצאה בסוף עם מישהו מהוילה. שניהם הצחיקו אותי, גם ליטל וגם רועי, למרות שזה היה יכול להיות יותר מצחיק אם היא באמת הייתה מכוערת".

הכי לא אהבתי:
"
את אורי וליאת. היא הייתה ייבּשה כזאת, גם אני לא הייתי יוצאת אליה במקומו. היא נראית כמו דודה בת 40."

על גילויי הגזענות של המשתתפים:
"
אני חושבת שמראים את כל האמירות הגזעניות האלה בטלוויזיה כי יש לזה דרישה מצד הקהל, זה חלק מהוויה הישראלית. התוכנית מנסה להראות שאפשר למצוא אהבה בלי דעות קדומות ורק בגלל המראה וכאלה, אבל בתכלס זה מראה בדיוק את ההיפך. כולנו גזענים".

על סטריאוטיפ של הרווקים והרווקות:
"
אני חושבת שזה די דומה למציאות, כי גם שם בנות תמיד מחפשות גברים עם כסף וגברים תמיד יחפשו כוסיות. ככה זה עובד. גם ההורים שלי הכירו ככה".

קול העם דייט בחשיכה
את בת 36?!

"כולנו נורא התרגשנו שיעל ייבשה את אלעד, אבל בחיים הטוב לא תמיד מנצח"

שם: שי בלייך
גיל: 27
מקום מגורים: ת"א
הכי אוהב: לראות טלוויזיה עם בן הזוג

שי בליך
שי
על התכנית:
"מצחיק אותי שהסטרייטים רק עכשיו גילו את הקונספט של דייטים בחשיכה, זה דבר שנהוג כבר שנים בקהילה, אנחנו המצאנו את זה, בכל מועדון יש לנו חדר חושך. כל הבחורות בתוכנית הזאת תמיד נראות חרמניות כאלה, כאילו החושך מוציא מהן את הסלאטיות, זה מרגש אותן. אם כל הדייטים האלה היו מתרחשים באור הבנות לא היו מתנהגות בצורה כל כך בוטה כמו לרקוד בצורה נורא מינית או להתנשק על ההתחלה. אבל בעיקר אני מוצא את עצמי מזדהה עם הנשים. בסוף התוכנית גם אני ובן זוגי עשינו דייט בחשיכה משלנו ובסוך אני נעמדתי במרפסת ועישנתי סיגריה וראיתי אותו לוקח את הדברים שלו ויוצא מהבית".

הכי התחברתי:
"עם יעל וליאת. ממש הרגשתי מושפל עבור יעל המתוקה כשאלעד הזה אמר לה שהיא מבוגרת מדי, הלו, אתה בן ארבעים יא חטייאר. זה עשה לי עצוב בשבילה. גם לליאת התחברתי כי היא ממש חמודה ואני לא חושב שהיא נראית רע, אז מה הבעיה שלו? אני פשוט לא מבין אנשים שהולכים לתוכנית הזו בשביל שישפילו אותם, מה הם צריכים את ההתערטלות הנפשית הזו בפריים טיים?"

על המשתתפים:
"
אלעד מייצג איזשהו סוג מאוד מוכר של גבר תל אביבי שמסרב להתבגר. הדתייה גם הייתה חמודה, אבל קצת גולד דיגרית, כלומר ברגע שהיא ראתה את הדירה שלו והבינה כמה כסף יש שם היא פתאום עפה עליו. אבל הכי מוזר זה אורי וליאת, הוא דחה אותה נטו בגלל המראה, למרות שהיא דווקא נאה. זה בטח בגלל שהוא עובד במשרד של ניתוחים פלסטיים אז הוא רגיל לנשים מפלסטיק שמסתובבות סביבו כל היום עם ציצי גדול ותחת מושלם, אבל דווקא בגלל זה אני עוד יותר לא מבין אותו, הרי הוא היה יכול לשפץ אותה אצלו במשרד במחירי עלות".

על גילויי הגזענות של המשתתפים:
"
זה ממש מדכא שיש עוד כל כך הרבה אנשים שחושבים מחשבות כאלה מפגרות על אנשים רק כי המוצא שלהם הוא תימני או אתיופי בימנו, אבל אין מה לעשות זו המראה של החברה, כולנו גזענים. זה אולי הדבר הכי טוב בתוכניות ריאליטי שהן מצליחות להביא את השיח הציבורי להתעסק בנושאים חשובים כאלה".

על סטריאוטיפ של הרווקים והרווקות:
"
כל הסיטואציות האלה קיימות גם במציאות, אבל לרוב שהאדם לא צריך להתמודד עם הדחייה בצורה כל כך ישירה. בעיניי התוכנית קצת משפילה את המתמודדים ומנציחה את כל הדעות הקדומות על רווקים שמחפשים כוסיות ורווקות גולד דיגריות, אבל אי אפשר לומר שזה מייצג את התמונה המלאה כי כולנו נורא התרגשנו שיעל ייבשה את אלעד, אבל בחיים הטוב לא תמיד מנצח, כי המציאות היא לא ריאליטי".

 

דייט בחשיכה אלעד
נא באוזן

"שכל האנשים האלה שבאים לריאליטי ילכו קודם לטפל בעצמם"

שם: דבורה סטמפל
גיל: 72
מקום מגורים: ראשון לציון
הכי אוהבת: להתנדב

על התכנית:
"אני לא כל כך אוהבת את התוכנית הזו, אבל צופה בה מדי פעם כי לפעמים זה מהנה. מה שאני פחות אוהבת זה שתוכנית מראה אנשים ברגעי החולשה שלהם וכך כל התכונות הפחות חיוביות יוצאות החוצה, אבל ככה זה בתכניות ריאליטי".

הכי התחברתי:
"יעל בחורה מתוקה. ברגע שהיא הבינה שאלעד בחור לא רציני היא עשתה "נא באוזן"   והשאירה אותו עם הלשון בחוץ. מגיע לו ברגע שהוא הבין שנגמרו לו האופציות עם הצעירות אז הוא חזר אליה והיא עשתה את מה שצריך".

על סטריאוטיפ של הרווקים והרווקות:
"
אני חושבת שהתכנית עושה שירות טוב לרווקים והרווקות כי ברגע שרואים מישהו כמו האלעד הזה שהוא נאד נפוח אז הם ידעו איך זה נראה כלפי חוץ ויבינו מה לא לעשות. משיכה זה דבר שאי אפשר להסביר אותו ואין לזה חוקים, אבל עדיף שכל האנשים האלה שבאים לריאליטי ילכו קודם לטפל בעצמם ואז יבואו לחפש אהבה".

על גילויי הגזענות של המשתתפים:
"
טוב שמראים את זה בטלוויזיה, זה רק מראה לנו באיזו חברה אנחנו חיים. האנשים בתוכניות האלה הם אמיתיים ובטח מדברים כך גם ביום יום שלהם. באופן כללי אני רואה הרבה אשכנזים שחלקם חושבים את עצמם למלכי העולם והם בעצם כלום ושום דבר. לא צריך להיות מתנשאים".

קול העם דייט בחשיכה
תימניה?

"כל איזה גמד מצפה לבר רפאלי"

שם: רון בעדש
גיל: 19
מקום מגורים: ראש פינה
עיסוק: חייל בחיל חימוש
הכי אוהב: לראות טלוויזיה ולבשל

רון בעדש
רון
על התכנית:
"כל הקונספט הזה של דייטים בחושך זה מגניב, אבל בסופו של דבר רק המראה משנה, לפחות אצל הגברים. יש מלא משתתפים שעפים על עצמם וזה כיף לצחוק על חוסר המודעות שלהם. כל איזה גמד מצפה לבר רפאלי".

על המשתתפים:
"אלעד הוא אדם שמאוהב בעצמו, לא יודע למה הוא רגיל אבל אני בטוח שבחורות בנות 22 לא זורקות את עצמן עליו. בתור גבר אני מתבייש בזה שהוא מייצג ככה את המין הגברי, הוא גם היה מטונף וזה די דוחה. לא ממש אהבתי את זה שיעל הייתה כל כך פתיינית ופלרטטנית, כי זו תכנית שמשודרת בשעות שגם ילדים צופים וזה משדר מסר של מיניות ללא רסן. אבל היא חמודה אמיתית, היא אמרה שהיא תמיד נופלת על מעפנים ואני שמח שהיא החליטה לא לצאת אתו מהוילה בסוף. למרות שנראה לי שהיא ידעה את זה כבר מלפני כן אבל היא רק רצתה עוד דקות מסך בשביל הרייטינג ואולי גם כדי להציל את האגו שלה".

על גילויי הגזענות של המשתתפים:
"
זה היה ממש מגעיל, כל הסטיגמות האלה מאוד צרמו לי, אבל מצד שני רואים את זה בחיי היום יום כל הזמן, החברה שלנו מלאה בזה".

על סטריאוטיפ של הרווקים והרווקות:
"אני חושב שהאנשים בתוכנית באמת מייצגים את ציבור הרווקים בישראל, כלומר בצורה קצת מוגזמת, כי זה טלוויזיה, אבל בגדול זה נאמן למקור. מה שבטוח זה שהרווקים שבאו לתוכנית, למעט כמה צדיקים, לא באמת באו עם כוונות אמתיות למצוא אהבה".

קול העם דייט בחשיכה
המרכז לאומנות הפיתוי?

"אלעד היה נראה כמו פרסומות לבחורים האלה מ"אמנות הפיתוי".

שם: צילה לייפר
גיל: 44
מקום מגורים: תושבת נשר
עיסוק: מרותקת לביתה בעקבות מחלה
הכי אוהבת: לראות טלוויזיה

צילה לייפר
צילה
על התכנית:
"תכנית נחמדה, קונספט שקצת מוציא מהקופסא, שצריך להשתמש בחושים אחרים ולא להסתמך רק על מראה, זה די מקורי".

הכי התחברתי:
"הכי התחברתי ליעל, הרווקה בת ה-36. אני חושבת שהיא התנהגה כמו שצריך. האלעד הזה היה מלא בקלישאות גבריות ריקות ובסופו של דבר היא העמידה אותו במקום. הוא היה ממש מצחיק, לא נראה לי שהתוכנית הזו עשתה לו שירות טוב, אתה רווק בן 40 ואתה יושב שם ואומר שלא נתקלת בבחורה שלא רצתה אותך? הוא היה נראה כמו פרסומות לבחורים האלה מ"אמנות הפיתוי".

על גילויי הגזענות של המשתתפים:
"
אני לא חושבת שגזענות זה משהו לגיטימי, אבל לדעתי אם הם כבר אמרו את זה אז ראוי שיראו את זה בתוכנית, כי זו מראה לחברה שאנחנו חיים בה. לצערי הרב לא משנה מה נעשה או איך נתנהג, אנשים מסוימים תמיד יתייגו אותנו בצורה מסוימת.

על סטריאוטיפ של הרווקים והרווקות:
בתור אישה נשואה כבר הרבה שנים, אני מאוד רחוקה מהעולם הזה, אבל לא נראה לי שהם עושים לעצמם הרבה חסד, כי זה נראה די עצוב. עם זאת, אני בטוחה שיש הרבה מניפולציות של העריכה  שמראה את התגובות היותר קיצוניות שלהם.