עזבו אתכם מטיפול פסיכולוגי, אימון אישי ודמיון מודרך - יצא קטלוג איקאה חדש, תמו צרותינו. כי כידוע, קטלוג איקאה הוא לא רק אסופה אדישה של תמונות מוצרים, מדובר למעשה בספר עזרה עצמית. המיכל צפיר של וילונות האמבט, אימון רוחני שנדחף לכם לתיבת הדואר בחינם ויעזור לכם להיות מכילים יותר, שלווים יותר, שוודים יותר. בין מתכון לכריך סלמון לראיון עם הקופירייטרית של איקאה, תגלו שמדובר למעשה במורה דרך לשמחה וסיפוק, כזה ששואף לרהט גם את הנשמה שלנו באופן הומני, מצפוני וחסכוני ומוכיח שהאושר שלנו מורכב מהמון דברים שלכולם יש ואנחנו לא באמת צריכים.

התצלומים, אגב, מיותרים. עוד שידה? עוד ספה שנראית בדיוק כמו הקודמת? למי אכפת. אבל בין לבין מסתתרות להן פסקאות קטנות המכילות עולם ומלואו ואמת צרופה. קטלוג איקאה קוראים בשביל המאמרים. כמובן שצריך להתעלם מהפתיח הסטוקרי - "אנחנו מעצבים לאנשים אמיתיים... אנחנו אפילו עוברים לגור עם אנשים כדי ללמוד כיצד ליצור מוצרים טובים יותר עבורם" כי מדובר בווייב מלחיץ. תחושה שאתם עלולים להקיץ באישון ליל ולגלות ברנש בשם הנס יושב על ספת הקליפן שלכם ובוחן בריכוז את האופן שבו אתם מנצלים חללי אחסון נסתרים, תוך כדי הרחת זוג תחתונים מלוכלכים שהשלכתם לכביסה. אבל חכו, בהמשך הקריאה תגלו שאתם נשבים בקסם הסקנדינבי. פתאום תבינו שיש שם יותר משרפרפים ושטיחים באריגה שטוחה לאנשים פשוטים. אז על מנת לקצר את דרככם לבריאות נפשית ושמחת חיים, ארזנו עבורכם כמה טיפים לחיים מתוך הקטלוג. על לא דבר.  

אין תמונה
או, לחילופין, קלונקס

תרגעו: חללים נקיים, פינות ירוקות

"חדר השינה שלכם הוא מקום מפלט מרגיע ושליו".
 "מחמיא לכם להיות רגועים".
"בילוי בחיק הטבע מחזיר אותנו למקום של שלווה".
 "עציצים ירוקים הם הרבה יותר מקישוט, הם מטהרים את האויר ומפחיתים לחצים".

האנושות על פי איקאה היא מצבור של בני אדם תשושי נפש שתרים אחר כמה רגעי שלווה. כמות הפעמים שהמילים "מרגיע", "שליו" ו"מפחית לחצים" מופיעה בקטלוג היא כל כך גבוהה, שאין מנוס מלהסיק שכולנו נמצאים באופן תמידי במרחק של משטח עבודה מבולגן אחד מגלישה פסיכוטית. מה שמאוד נכון, כמובן. הקיום שלכם הוא התקף חרדה מתמשך והדרך היחידה להיאבק בו היא בעזרת צבעים שקטים ופינות ירוקות. ואיפה תוכלו להשיג את כל אלו? באיקאה כמובן, המקום שכל ביקור בו מלווה בכמויות סטרס עצומות שכפי הנראה יגרמו לכם לבדיוק אותה התמוטטות עצבים שממנה אתם חוששים, אבל לפחות יספקו לכם את החלל המרגיע והפונקציונלי על מנת להשתקם ממנה. 

אין תמונה
כבלים חשמליים ודחפים אסורים

תדחיקו: המודל הפסיכואנליטי של איקאה

הדבר שהכי מחרמן את איקאה זה צירוף המילים "מקום אחסון נסתר". יש בקטלוג כל כך הרבה כאלה, שככל הנראה עובדים עכשיו גם על הדום עם מקום אחסון נסתר שבתוכו יש עוד מקום אחסון נסתר ובתוכו אתם יכולים להחביא גופה. ועל אותו משקל, יש גם כיור שאפשר להסתיר בעזרת קרש חיתוך על מנת שלא תצטרכו להתמודד עם הטינופת שבתוכו, וסקציה שלמה להסתרת כבלים חשמליים שהם, מסתבר, האויב הכי גדול של האסתטיקה (תואר שהיינו בטוחים ששמור למיטת HEMNES).
לפי איקאה, אחד המפתחות החשובים לאושרכם הוא היכולת להדחיק, וכל חללי האחסון הסודיים האלה הם בסך הכל מטאפורה לתת המודע שלכם. לכל התשוקות והיצרים והדחפים האסורים שמאיימים על שלמותכם הנפשית ומחייבים אתכם להכמינם אי שם, סבך כבלים חשמליים יחד עם טראומות ילדות מעצבות, במקום האחסון הנסתר שהוא מעמקי מוחכם.

אין תמונה
גם אופקי וגם אנכי. הולי פאק

תתפעמו: הקפידו להתלהב מהמובן מאליו

"הניחו את הקנקן בדלת המקרר, המכסה הפרקטי ימנע מנוזלים להישפך".
"ניתן לערום את הכיסאות".
"מנורות הקריאה, התליה והספוטים שלנו מאירות על אזורים ספציפיים כגון על ספר, שולחן אוכל, ארון בגדים או משטח עבודה".
"שולחן סלון הוא מקום יציב להניח עליו אוכל, משקאות, משחקי לוח, רכבות ועבודות יצירה"
.

 אלוהים אדירים, קנקן עם פקק. בלעדיו כל הנוזלים האלו היו נשפכים! ולערום כיסאות? כאילו, במקום להניח אותם זה לצד זה? ומנורות מפיצות אור? איזו חשיבה מחוץ לקופסה, ורגע – אוכל, משקאות ומשחקי לוח, את כל אלו אפשר להניח על השולחן? המוח עף, תיכף הם יגידו גם שכוס היין הזאת יכולה להכיל גם יין אדום וגם יין לבן.
לפי קטלוג איקאה אתם צריכים להתפעם ולהשתולל מהלם לנוכח פונקציונליות שולית של חפצים זניחים. ובעצם, למה לא? כל אחד זקוק, מדי פעם, לתזכורת מקטלוג רהיטים בתפוצה ארצית לכך שגם אם לא נעשה דברים גדולים בחיים, אפשר להסתפק בקטנים (ולהפגין כלפיהם התלהבות בלתי מרוסנת). כי אולי לא תצליחו להשיג את משרת חלומותיכם, להכיר את אהבת חייכם או להרכיב את מזנון הטלוויזיה שקניתם מהם, אבל יש פה שולחן. ועל השולחן הזה אתם תניחו עבודת יצירה. או משחק לוח. כי אתם פאקינג יכולים.

אין תמונה
זה מה שנשאר

תתמודדו: עם האכזבה שהיא החיים שלכם

פרסומות נוטות לשקר לנו, לגרום לנו להאמין בפנטזיה בלתי אפשרית שבה אנחנו מיליונרים צחורי חיוך שנשענים על רכב היוקרה שלנו שבתוכו ממתינה לנו דוגמנית. שאם רק נשתה את המשקה הזה או נקנה את השעון הזה או נישן על המצעים האלה, נוכל להיות אנשים שונים לחלוטין או, לכל הפחות, טובים יותר. איקאה לא. מטרתו היחידה של קטלוג איקאה היא לגרום לנו להנמיך ציפיות מעצמנו ומהחיים, לקבל את המציאות כפי שהיא. כבר בתחילתו הוא מכריז  - "היפרדו לשלום מהציפיות – וקבלו בברכה את עצמכם". שזו בעצם דרך יפה להגיד לנו שנכשלנו בחיים, עכשיו בואו נתמודד עם זה ביחד. הנה, לפי הקטלוג, עוד כמה תחומים שבהם פחות הצליח לנו:

"אל תדאגו אם בישלתם את הפסטה יתר על המידה, זה קורה לאנשים". במיוחד לאנשים שהם אתם.

"ארוחת ערב שאין בה ציפיות, שבה האורחים לוקחים חלק בעבודה, כולם מבשלים יחד באווירה יומיומית נעימה, מפגש נטול לחצים המאפשר גם לכם להיות אורחים". אתם לא באמת כשירים לנהל יחסים בין אישיים.  

אין תמונה
:-(

"מוזר שלאכול לבד זו פעולה שיש לה מוניטין רע, מכיוון שרבים מאתנו נהנים מכך מאוד. אתם יכולים לחלוק ארוחה עם שותפים שקטים ומשעשעים – כמו מגזין, המחשב שלכם או תכנית הטלוויזיה האהובה עליכם". אתם אנשים בודדים ועריריים, ימים רבים יחלפו בטרם ימצאו את גופתכם.

"ספה הנפתחת למיטה היא הלב של הסלון, המיועד למפגשים חברתיים בדיוק כמו שנועד לשינה. כשמוסיפים שולחן מתקפל שמשמש גם כשולחן עבודה כיסא שיכול לשמש גם כקישוט לקיר וספסל – יש לכם מספיק מקום כדי לארח חברים למסיבת תה עירונית". אתם גרים בחורבה מחולקת שגודלה 12 מ"ר ואין שום דרך לעודד אתכם בנושא, אבל ננסה בכל זאת. וכן, מסיבת תה עירונית זה אורגיה.

"בעולם מושלם, חדר האמבטיה יהיה מקום מפלט שיש בו פרטיות, מקום לבלות בו שעות ארוכות בטיפוח עצמי מהסוג שאתם לא רוצים שאף אחד יראה". קבלו את העובדה שאתם סוטי מין והתמודדו איתה בפרטיות.