בימים האחרונים ארה"ב מהופנטת לתמונה הזאת, שצולמה בבית הלבן בזמן ביקור של בכירי מוסדות ההשכלה גבוהה של הקהילה האפרו-אמריקאית. התמונה יצרה סערת רשת (באמת סערה הפעם, לא סתם שני הייטרים בטוויטר) שכרגע מאיימת להחליף את החפירות על הפרק האחרון של "גירלז". הסיבה לסערה היא קליאן קונווי. האישה הלבנה היחידה בתמונה, לא תתקשו לאתר אותה.

קונווי, בפסקה אחת: יועצת בכירה בצוות הנשיאותי של טראמפ שמונתה לאחר שניהלה את קמפיין הבחירות שלו (והפכה לאישה הראשונה שהובילה קמפיין של מועמד שנבחר לתפקיד נשיא ארה"ב). התקשורת האמריקאית אובססיבית אליה כמו לכל דבר שקשור בממשל החדש, ואילו אנחנו מכירים אותה בעיקר מהביטוי "עובדות אלטרנטיביות": כשנשאלה בראיון למה דובר הבית הלבן טען שבהשבעת טראמפ היו יותר אנשים מאשר בהשבעת אובמה, למרות שעובדתית אצל אובמה היו יותר, היא אמרה "לנו יש עובדות אלטרנטיביות" ויצרה בן רגע מטבע לשון אהוב.

אז למה התמונה הזאת הקפיצה את האמריקאים? רובם טענו שקונוויי "לא מכבדת את המעמד". כלומר, צורת הישיבה של קונווי – על הספה הנשיאותית, בתנוחה ילדותית שכוללת נעליים על הספה, רגליים מעט פתוחות, שמלת מיני ותחושה כללית שהיא שקועה עמוק בסטוריז באינסטגרם. היא הייתה קוראת לזה, אולי, ישיבה אלטרנטיבית. החדר, מלבדה, כולל את טראמפ והמון גברים שחורים (אפשר לראות גם כמה נשים שחורות בקצה), כלומר טראמפ ומלא אנשים שלא הצביעו לו. כולם עומדים ברשמיות בזמן שהיא מרגישה בבית. בין הטענות שהופנו נגדה: היעדר קלאס, חוסר כבוד למעמד, חוסר כבוד לאנשים שלצידה בחדר, פריבילגיות לבנה, אינטימיות לא מקצועית, ומשם זה גם הסלים ל"היא נראית כמו זונה שפרשה" ו"למה קליאן קונווי תמיד נראית שיכורה ועם איפור מהלילה הקודם?". שלל ממים נפוצו ברשת ששתלו את התמונה שלה בסיטואציות אחרות, וגם לא מעט אייטמים עם כותרות כמו "האם קליאן קונוווי גדלה בחווה?".

התמונה הזאת עמוסת ניגודים: שחורים מול לבנים; פוזיציה ילדותית של קונווי, אישה בת חמישים; היעדר הפורמליות במקום הכי פורמלי בעולם. התנוחה גם סקסית, מוכרחים להודות. הטענות הן שהפוזיציה משדרת נוחות יתר, אבל היא בעיקר מזכירה בחורה בת עשרים שמגיעה לדירת השותפים של הבחור שהיא מעוניינת בו ומתנחלת לו על הספה בחתוליות מתפנקת. זאת לא תנוחה של מישהי שמרגישה בבית, אלא של מישהי שרוצה שיחשבו שהיא מרגישה בבית. שרוצה להגיד "זה שלי" - אני אולי לא נראית שייכת אבל אני כאן ואני חשובה ממש כמו, אם לא יותר, כל אחד מכם. כי לא פשוט להיות אישה בחדר מלא גברים חשובים, זה מאיים גם כשאת בת חמישים ומוכשרת ועמוסת הישגים. אז את יכולה לנסות להיות חזקה כמוהם על ידי חליפת מכנסיים כהה ולחיצת יד עוצמתית, או שאת פשוט יכולה להשתרע על הספה במיני. או שתאמצי את הנורמות או שתשברי אותן לגמרי, שתי האופציות הן דרכים להפגין כוח.


אגב, קונווי ישבה כך על הספה כי בדיוק סיימה לצלם באייפון שלה תמונה של כל הנוכחים בחדר (למרות שהיו שם צלמים רשמיים) והיא בדיוק הביטה בתמונה. לאחר מכן היא התנצלה והודיעה שלא התכוונה להביע כל חוסר כבוד למקום או למעמד. זאת הייתה שנייה אחת שנתפסה ולא ייצגה את הסיטואציה כולה. אבל גם אם היא כן, האם התנוחה לא מכבדת את המעמד? ייתכן. אבל מדובר כאן בימי נשיאותו של דונלד טראמפ. כלומר, יש סיכוי שעד סוף הקדנציה לא יצלמו בחדר הסגלגל רק עקבים על הספה אלא גם את גיליון בגדי הים של ספורטס אילוסטרייטד. ונכון, גבר ככל הנראה לא היה יושב בתנוחה כזאת, אבל בגלל שזאת תנוחה נשית מובהקת, ןמה המקבילה הגברית שלה? אולי, נגיד, אובמה מניח רגליים על השולחן, או מדבר בטלפון כשרגלו האחת על השולחן (הנה כמה דוגמאות), תמונות שפורסמו ולא התקבלו בזעם אלא בחיבה. הנה הנשיא העייף מניח את רגליו על השולחן, נרגע מעמל היום ומכל ההחלטות החשובות שהוא מקבל.

אבל אין פה רק הבדל מגדרי, שבמסגרתו נשים מפוקחות יותר פיזית (גם צורת הישיבה של שרה נתניהו בבית הלבן זכתה לביקורת), נמדדות באורך השמלה ובזווית הרגל המדויקת, אלא גם פוליטי. השמאל סולד מקונווי כמעט כמו שהוא סולד מטראמפ עצמו. היא נחשבת לאופורטוניסטית, שקרנית (כלומר, בעיני מי שרואה "עובדות אלטרנטיביות" כשקרים), אנטי פמיניסטית ולא אתית (קידמה את ליין האופנה של איוונקה טראמפ, נגיד). זה לא שהתנוחה שבה קונווי ישבה עצבנה אותם, כמו שכל מה שהיא עושה מעצבן אותם. כי בואו נודה, אם זאת הייתה יועצת של אובמה בכזאת פוזיציה, היו מעלים את התמונה תוך כדי השתפכויות על כמה נפלא לראות אישה שמרגישה כל כך בנוח בחדר הגברי הזה, ואיך שזה מעיד על הנגישות והאנושיות של הנשיא.

ויש כאן בעיה, כי למרות הסלידה מקונווי, שנתפסת כצינית ובעייתית (תראו את ראיון ה"עובדות האלטרנטיביות" במלואו), הביקורת עליה צריכה להיות עניינית, לא סתם סקסיסטית. היא יכולה להיות אנטי פמיניסטית, אבל כפמיניסטיות אנחנו צריכות להגן גם על זכותה לשבת איך שמתחשק לה.