במסדרונות השלטון בירושלים, היטיב פעם לתאר עמוס הראל, יש אנשים שאימצו להם מנהג חדש: קריאה מודרכת בגיליונות "ישראל היום". כיוון שהעיתון נתפס כזרועה הארוכה של לשכת ראש הממשלה, הוסיף הפרשן הצבאי של "הארץ", אותם אנשים מניחים שמעקב אחר בחירת כותרות העמוד הראשון שלו יכול ללמד על הקו העכשווי של נתניהו. אם הפרסומים ב"ישראל היום" הם אכן ברומטר מהימן לרצונותיו של ראש הממשלה, אז למשה ליאון, המתמודד מול ניר ברקת לראשות עיריית ירושלים ומצפה עדיין לתמיכתו הפומבית של נתניהו, יש סיבה ממשית לדאגה.

משה ליאון (צילום: קובי קנטור, ויקיפדיה)
משה ליאון. יקיר "ידיעות אחרונות" | צילום: קובי קנטור, ויקיפדיה
רק לפני חמישה שבועות תוארה כאן ההתלבטות המייסרת של "ישראל היום" האם ועד כמה לתמוך בליאון, שמצד אחד היה מנכ"ל משרד ראש הממשלה בקדנציה הראשונה של נתניהו, אך מנגד קיבל טיפול מפנק מ"ידיעות" בדמות אייטמים מפרגנים וראיון קידום נרחב ב"מוסף לשבת" (ונהנה מחסותם של יקירי ״ידיעות״ אריה דרעי ואביגדור ליברמן).

מאז אמנם נתניהו טרם הודיע רשמית למי נתונה תמיכתו, אבל נראה שזרועו הארוכה של ראש הממשלה, כלומר "ישראל היום", כבר מצביעה לכיוון המנוגד לליאון. זה התחיל לפני כחודש, כשהכתב המדיני, שלמה צזנה, דיווח לפתע – שלושה ימים תמימים אחרי חדשות ערוץ 2 – כי המועמד הטרי נדרש על ידי הליכוד להסיר את לוגו המפלגה משלטי הבחירות שלו. בהמשך מתח מרדכי גילת ביקורת חריפה על מועמדותו של ליאון, וכינה אותו, בין השאר, "עסקן אפור" אשר "שירת אינטרסים של נוכלים ורמאים".

ניר ברקת (צילום: חדשות 2)
ניר ברקת. חביב "ישראל היום" | צילום: חדשות 2
בשבוע שעבר, כך נראה, ננעץ המסמר האחרון (בינתיים ונכון לעכשיו), בסיכוייו של ליאון לזכות בתמיכתו של נתניהו בהתמודדותו הקרובה מול ראש העירייה המכהן, ניר ברקת (שרק לאחרונה, נזכיר, גם פירגן לשלדון אדלסון את תואר "יקיר העיר", וגם צ'יפר את ראש הממשלה במחלף על שם אביו בנציון ז"ל). זה קרה ביום שני כשב״ישראל היום" פורסמה הפניית שער בלעדית, שלפיה ראש העירייה לשעבר, אורי לופוליאנסקי, צפוי לשוב ולהתמודד על התפקיד. בידיעה נאמר, בין השאר, כי "התמודדותו של לופוליאנסקי צפויה לסבך בעיקר את המתמודד משה ליאון, ואיתו את אריה דרעי ואת אביגדור ליברמן שדחפו את ליאון למהלך". עוד באותו יום הגיב ליברמן בכעס ברדיו ירושלים. "אם לקחת בחשבון שזה התפרסם בעיתון 'פראבדה ישראל היום', אז ברור שזה ספין של מטה ברקת", אמר. "זה עיתון פרסונלי, לא עיתון אידאולוגי. לא במקרה כל הפורמולה 1 ו-2 בחסות אותו עיתון, ואין ספק שהוא מייצג פה רק מועמד אחד ולא מייצג פה שום דעה אובייקטיבית או גישה פוליטית, אלא אינטרס מובהק".

תגובת "ישראל היום" לא איחרה לבוא: כבר למחרת פורסמה ידיעה בולטת לפיה "לופוליאנסקי סירב לבקשת אנשיו של ליאון להכחיש כי בכוונתו להתמודד בירושלים", ובה נאמר כי "מי שנלחץ אתמול במיוחד מהפרסום הוא שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן". חלפה יממה נוספת, וביום חמישי האחרון חגג "ישראל היום" באייטם בולט במיוחד את פתיחת הקמפיין של ברקת. כותרת הידיעה הייתה התחייבותו של ברקת ל"100 אלף מקומות עבודה חדשים". היום (ראשון) הגיעה תשובתו המוחצת של ליברמן, שאמר על "ישראל היום" בתוכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי בגלי צה"ל כי "סגנון עיתונים מהסוג הזה כבר חלף מן העולם".

אז האם לופוליאנסקי אכן יודיע בקרוב רשמית על התמודדותו לראשות העירייה או שאכן מדובר בספין? ואם לופוליאנסקי אכן ירוץ לתפקיד – כמה זמן ייקח ל"ידיעות" להתייחס למועמד הקורא תגר על הבן יקיר לו משה ליאון? האם יושפע הסיקור מעמדתו של חבר בכיר אחר במועדון המיוחסים של ״ידיעות״, אהוד אולמרט (שותפו של לופליאנסקי לפרשת הולילנד)? והאם ריבוי האייטמים של "ישראל היום" נגד ליאון הוא אכן סנונית שתבשר על תמיכתו, הגלויה או הסמויה, של נתניהו בראש העירייה המכהן ברקת? הרבה שאלות. את התשובות נדע בקרוב. דבר אחד בטוח: יהיה מעניין.

ב"ישראל היום" נמנעו מלהגיב.

אתמול: הטעויות של הדס שטייף

מי נגד מי - מהדורת סוף השבוע

כתבו לאביב הורביץ