האם ארצות הברית צריכה לפתוח במתקפה צבאית נגד סוריה, ויפה שעה אחת קודם? תלוי את מי שואלים. אם מפנים את השאלה לד"ר גבי, תשובתו היא שברק אובמה כבר מזמן היה צריך להורות על תקיפה ולא ברור מדוע הוא התמהמה עד היום. לעומת זאת, אם תשאלו את מיסטר גזית לדעתו בנושא, הוא יגיד לכם כי בניגוד לדעתם של רוב הפרשנים הישראלים, טוב עושה אובמה כשהוא שוקל היטב את הסוגיה ומעביר אותה להכרעת הקונגרס בטרם יורה על תקיפה. מבולבלים? גם אנחנו.

מי נגד מי גבי גזית (צילום: אור גץ)
גבי גזית. "אני באופן מסורתי בעד אובמה" | צילום: אור גץ

ב-25 באוגוסט – כאשר כותרות העיתונים דיווחו על כך שארצות הברית נערכת לתקוף בסוריה לאחר שהצטברו אצלה הוכחות כי המשטר השתמש בנשק כימי – אמר גבי גזית בטור "פסוקו של יום" שבתכניתו ב"רדיו ללא הפסקה" כי הגיע הזמן שהאמריקאים יעשו זאת, וחבל שלא פעלו קודם לכן. "סוף סוף נפל האסימון לאמריקאים, שוטרי העולם לדורותיו, והנה הם מתחילים להזיז את התחת לכיוון סוריה", פירט גזית. "במשך שנתיים ויותר מביאים עוזריו של אובמה לשולחנו דיווחים ותמונות של מלחמה איומה ואכזרית והרס ודם וגופות של גברים נשים וילדים מוטלים ברחובות מחוררים בכדורים או ברסיסי פגזים, ואובמה וחבורתו סירבו להתרגש, ובעיקר חששו לפתוח חזית נוספת... כמובן שאם היו מפגיזים את ניו מקסיקו ואת לאס וגאס בארטילריה 'שגרתית' אז הסיפור היה נראה אחרת, אבל השחורים האלה של סוריה, הם לא נחשבים". האזינו לקטע המלא.

חלף שבוע בדיוק, וב-1 בספטמבר, יום למחרת נאום אובמה, שבו הודיע כי החליט להשהות את המתקפה הצבאית עד שיקבל את אישור הקונגרס, שינה גם גזית את דעתו לגבי הצורך הדחוף במתקפה צבאית. "קראתי הבוקר את טוריהם של כמעט כל פרשני העיתונים", אמר המגיש. "רובם, למעט השפויים שבהם, מתלהמים עכשיו כנחיל צרעות עצבני על המחדל של אובמה. כל המילון העברי גויס למשימה, בעיקר במילים הנרדפות לפחדנות, היסוס, בריחה, תבוסתנות, מצמוץ ראשון, רפיסות. כל הפרשנים כועסים על אובמה שיש לו אקדח מעשן  ביד והוא בכל זאת נוצר את הנשק... הכי קל לשבת בבית בנס ציונה בין בירה לפיצוחים ולהסתלבט על מנהיג העולם החופשי שמסרב, ממש מסרב, לעשות מה שהפרשן של אחד העיתונים בארץ אומר לו שיעשה". האזינו לקטע המלא

גבי גזית, איך זה שתקפת את ההתמהמהות של אובמה בכל הנוגע לפעולה בסוריה ושבוע לאחר מכן הצדקת אותה?

"ממש לא. אני ממש מצטער לקלקל לך את הסיפור. אני באופן מסורתי בעד אובמה. אני בעד התמהמהות שלו. מה פתאום תקפתי את אובמה? מי אני שאתקוף את אובמה? גנרל?".

אמרת "סוף סוף נפל האסימון לאמריקאים, והנה הם מתחילים להזיז את התחת לכיוון סוריה", אבל כשאובמה החליט לחכות גם אתה שינית את דעתך.
"אני עקרונית בעד אובמה. הפואנטה בקטע הראשון הייתה שחשבתי שהיה צריך להתערב בסוריה לא כאשר הם השתמשו בחומרים כימים, אלא הרבה לפני, ברגע שהחלו לפגוע באוכלוסייה אזרחית. העניין הכימי היה זניח לחלוטין. הבעתי עמדה שלא רק אובמה, אלא את כל העולם החופשי לא מעניין אותו שילדים נהרגים בסוריה, באפגניסטן ובעוד מקומות. בהמשך כעסתי, כי כל פרשן עלוב קורא  לאובמה חלש, זגזגן, הססן. סליחה, עם כל הכבוד, לאובמה יש מערכת שיקולים שפרשנון קטן באיזשהו אתר או עיתון, לא מספיק מבין. אובמה לא עובד בשביל אף אחד".

כתבו לאביב הורביץ

מה נכתב על יאיר לפיד והגראס בספר המחזור שלו?  

מי נגד מי - המהדורה השבועית