אלדד יניב
האם הטור ימשיך להתפרסם? יניב | תמונת AVI: מתוך "אנשים"
הטור של אלדד יניב ממשיך להכות גלים, או יותר נכון, פוליטיקאים. הקורבן הנוכחי, אם אפשר לקרוא לו כך – בנימין (פואד) בן אליעזר. בטור שפורסם ב"וואלה!" ביום חמישי האחרון והוסר מהאתר אחרי שעות ספורות, האשים יניב את המתמודד לנשיאות המדינה בשימוש בחוקרים פרטיים ובאמצעים אחרים, כדי לאסוף חומרים על יריביו הפוליטיים, אותם הדליף לטענתו לעיתונות. זאת, בסמוך לבחירות הפנימיות על ראשות העבודה לפני למעלה מעשור. על הדרך הוא גם הטיח בפואד שורה של האשמות בנושאי שחיתות וניגוד אינטרסים שהיו יכולות למלא עונה שלמה של "בית הקלפים" (זה אולי המקום לציין שיניב עובד בימים אלה על מעין גרסה ישראלית לסדרה, שמבוססת על הספר החדש שהוא עתיד להוציא ושמתוכו לקוחים גם הטורים ל"וואלה!").

זאת הפעם השנייה שטור שכתב יניב נעלם כלא היה מעל דפי "וואלה!" בפעם הקודמת מושא ההתקפה היה אהוד ברק, והטור חזר לרשת כמה ימים לאחר שירד. הפעם, בתגובה להורדת הטור מן האתר, פרסמו מספר עיתונאים בכירים בהם רביב דרוקר, עמית סגל, ברק רביד, בן כספית, קרן נויבך ואחרים, סטטוס זהה בפייסבוק שזכה למאות שיתופים בו הביעו את תמיכתם ביניב: "בלחצם של פוליטיקאים שונים, אתר 'וואלה' שוקל עכשיו להפסיק את פרסום הסדרה (של הטורים של יניב – א.פ). אנחנו משוכנעים שיש חשיבות ציבורית עליונה בהמשך פרסום הטורים", נכתב שם, והסטטוס נחתם בהבטחה שבמידה ולא יימצא גוף תקשורת שימשיך לפרסם את טוריו של יניב, אותם עיתונאים יעשו זאת מדי שבוע ברשתות החברתיות השונות, "כדי שהעדות החשובה הזו תמשיך להתפרסם".

"הטור של אלדד ימשיך כרגיל"

אבל ינון מגל, העורך הראשי של "וואלה!", טוען שאין בכוונת האתר להפסיק לפרסם את טוריו של יניב: "הטור של אלדד ימשיך כרגיל ואנחנו שוקלים להחזיר את הטור שירד", הוא מוסר. "אנו רואים חשיבות גדולה במיוחד בפרסום הטורים וממשיכים באותה הדרך. הסיבה שהטור ירד היא שהגיעו איומים בתביעה בעקבות משהו שנכתב במאמר. כעת אנחנו בודקים את זה ובסיום הבדיקה נחליט".

ינון מגל  -  יום הולדת לטלי בן עובדיה
"אנחנו שוקלים להחזיר את הטור שירד". מגל | צילום: אלעד דיין

יניב אמר שהוא נתן לכם שיפוי על כל מה שנכתב בטורים שלו, כלומר שהוא לוקח על עצמו את מלוא האחריות המשפטית
"ועדיין, יש לנו אחריות כגוף מפרסם".

אתה מכחיש את טענתו של יניב, לפיה פואד משך בחוטים מאחורי הקלעים כדי שהטור ירד?
"תשמע, אפשר להניח שפואד לא אהב את מה שנכתב שם. מה זה מכחיש? הוא לא אהב את הטור".

אז הוא התקשר וביקש שיורידו אותו?
"אני לא רוצה להיכנס למה בדיוק קרה מאחורי הקלעים, אבל בסופו של דבר לכל אחד מותר לעשות מה שהוא מרגיש ואנחנו בוחנים את הדברים".

הטור של יניב יצר מעין סוגה חדשה בעיתונות הישראלית – עדות ממקור ראשון של מי שנכח באירועים אותם הוא מתאר, ונחשף במו עיניו ואזניו לעוולות אותן הוא מתאר. לא עוד רכילויות ממזנון הכנסת אה-לה-יוסי ורטר, שהתקבלו מפלוני שמסר לאלמוני שמקורב לגורם מפלגתי, אלא חוויות שמסופרות מפיו של מי שחצה לצד האפל, חזר בתשובה ומבקש כעת להכות על חטא. כשיניב העלה האשמות דומות במסגרת סרטוני הבחירות ל"ארץ חדשה" עם רני בלייר עוד היה אפשר לומר שהוא אופורטוניסט שעושה את הכול כדי לצבור כוח פוליטי, אבל כעת, כשהבחירות הבאות עוד לא נראות באופק וכשאחוז החסימה גבוה יותר ממגדלי עזריאלי, הטענה הזאת כבר לא ממש תופסת.

"ברור לי שהטורים נתקלים בהמון ספקנות בציבור"

העניין התמוה הוא שבעוד שבכירי העיתונאים בישראל נתנו ליניב רוח גבית והביעו בו אמון מלא, עד כה אף אחד מהם לא ביסס ולו תחקיר אחד על העדויות הנפיצות אותן הוא מפרסם מדי שבוע. רביב דרוקר כתב בבלוג שלו לפני מספר שבועות, בפוסט בו שיבח את אחד הטורים של יניב: "אני ספרתי שישה תחקירים שהייתי יכול לעשות על הטור הזה". אז למה הוא לא עשה אותם? "התקשורת היום מאוד חלשה, אני לא צריך לספר לך את זה", מסביר דרוקר, שמנחה את תכנית התחקירים "המקור" בערוץ 10. "כלי התקשורת חוששים להתעסק בחומרי נפץ כאלה שצריכים טיפול מאוד מורכב ואמיץ, ולהרבה מהם יש גם אינטרסים. אלדד יניב תקף באופן קשה מאוד כלי תקשורת שונים כולל 'ידיעות אחרונות', ככה שלא נראה לי שהם רוצים לעשות פולו-אפים לדברים שלו. חוץ מזה, לא כל אחד יכול לפרסם תחקיר כזה. צריך לבדוק את האמירות שלו, להצליב אותם, להוכיח ולהשיג תגובות. הצעתי לאלדד שישב איתנו לראיון ויביא איתו את כל ההוכחות ונעשה איתו תכנית שלמה או אפילו יותר של 'המקור'. הרי לא את כל ההאשמות שלו אפשר להוכיח, אבל יש כאלה שכן. יש ניירות, יש תיעוד. אני חושב שזה יהיה מאוד מועיל לנסות להוכיח עד כמה הטורים האלה מדויקים ואמינים. אני מייחס להם אמינות גבוהה אבל ברור לי שהם נתקלים בהמון ספקנות בציבור".

רביב דרוקר (צילום : אלדד רפאלי)
"הצעתי לאלדד שישב איתנו ויביא איתו את כל ההוכחות". דרוקר | צילום: אלדד רפאלי, יחסי ציבור

אז נכון, אפשר לומר שהעובדה שלא היו פולו-אפים לטורים של יניב היא הוכחה נוספת לכך שתם עידן התחקירים העיתונאיים הגדולים, כאלה שיכולים לטלטל מפלגות ולהפיל ממשלות. אבל ברק רביד, הכתב המדיני של "הארץ", חושב שלא זו הסיבה לכך: "בעצם יש לך פה עד. בנאדם בא ומדבר ומוציא עוד ועוד חומרים ואיש אינו מכחיש, אז אין כל סיבה לחשוב שהדברים האלה הם לא מהימנים", הוא אומר. "הרי אם הדברים של אלדד יניב לא היו נכונים, כבר היו נערמות על שולחנו עשרות תביעות דיבה, ועד כה לא הוגשה נגדו אפילו אחת. כשהבנאדם שעבד עם אהוד ברק מספר לך על מה שקרה כשהוא עבד עם אהוד ברק, איזה תחקיר צריך? רק בישראל אם יש עד שמדבר בשמו ובקולו מוכן אפילו לקחת אחריות משפטית על הדברים, אנחנו מתייחסים אליהם בפחות רצינות מאשר אם היו כותבים בתחקיר על איזה מקור שהיה מקורב לברק ומתראיין בעילום שם. בעיניי הוא הרבה יותר אמין ממקור אנונימי".

"בכל מקרה חשוב שהדברים האלה יוסיפו ויתפרסמו"

גם עמית סגל, הכתב הפוליטי של ערוץ 2, לא בטוח שהגיעה העת להספיד את התחקיר העיתונאי: "לא יודע להגיד לך למה אין פולו-אפים. לכאורה, הטורים האלה לא מקבלים את הביטוי שהם צריכים לקבל, ושאלתי גם את עצמי למה זה, ואולי הסיבה היא שאלה דברים שקשה להוכיח אותם. קשה להוכיח שפואד שכר את שירותיו של חוקרים פרטיים ואתה נשאר עם המילה של אלדד יניב. אולי זה האגו העיתונאי שגורם לנו לרצות לחדש דברים ולא לבנות על דברים שפורסמו ב'וואלה'. ובכל מקרה חשוב שהדברים האלה יוסיפו ויתפרסמו. אמרתי גם לאלדד שאם יש לו ניירות ומסמכים הוא מוזמן לפנות אלינו, בשמחה".

עמית סגל, פרשן חדשות 2
"אולי זה האגו העיתונאי שגורם לנו לרצות לחדש דברים"? סגל | צילום: חדשות 2

היי אלדד יניב, כל העיתונאים שדיברתי איתם אומרים שהם התחננו שתבוא אליהם עם מסמכים שמוכיחים את הטענות שלך. למה לא עשית את זה?
"מי שרוצה לבוא אליי תמיד מוזמן. אתה רשאי לפרסם את הטלפון שלי בכתבה. מי שרוצה לבוא אליי ולברר יותר ולשמוע יותר, תמיד יקבל קפה טוב. תנסה".

למה אתה חושב שלא נעשו עד עכשיו תחקירים שמגבים את הטורים שלך?
"אני לא בטוח שזה מדויק לגמרי. זה נכון שאתה עוד לא ראית תחקיר שהתפרסם בעניין הזה, אבל יש היום לפחות שלושה כלי תקשורת, תכנית פופולרית בטלוויזיה ועיתון ומוסף כלכלי שכן עושים תחקירים על פואד, למשל, בעקבות הטור האחרון. אני מניח שזה גם יקרה בעקבות טורים קודמים ועתידיים. אני חושב שאנחנו חיים בתקופה חדשה, וגם אם דברים לא קורים מיד, הם קורים. זה לא סתם שיש יוזמת עיתונאים שהתנדבו לפרסם את הטורים שלי בעמודים שלהם, שאם אתה רואה כמה אנשים עוקבים אחריהם, זה לא פחות מ'וואלה!'. יש תמיכה גדולה בטקסטים האלה כי אנשים רוצים לדעת את האמת. זה לא קשור לדעה פוליטית, אלא נטו למה שמתפרסם".

אתה שוקל לעזוב את "וואלה!" בעקבות הטור שירד?
"הטור הזה לא ירד. זה השיעור הכי גדול שפואד קיבל, הוא חי בדור התנ"ך. בזכות הסיפור הזה, הטור התפשט ברשתות החברתיות והפך להרבה יותר ויראלי ממה שהוא היה אם פואד לא היה מרים טלפון כדי שיורידו אותו. זה לקח לכל פוליטיקאי שאי אפשר לסגור את האמת. זה לא יעבוד לארדואן שחושב שהוא יכול לסגור את הטוויטר, וגם לא לפואד. כרגע אני מחכה לראות מה 'וואלה!' יחליטו לעשות, ואז אדע אם הטור שלי ימשיך להתפרסם שם או שאצטרך לחפש דירה אחרת".

>> עורך וואלה: "חשיבות עליונה להמשך פרסום הטורים של אלדד יניב"