בשבוע האחרון נחשפו כמה מקרים של הטרדות מיניות לכאורה על ידי בכירים בעולם התקשורת הישראלי, בהם האשמות נגד נשיא קשת אלכס גלעדי והעיתונאי גבי גזית. העיתונאית הוותיקה אילנה דיין הגיבה הבוקר (ד') לפרשות בתכניתה של קרן נויבך בתחנת הרדיו כאן ב'.

"אני חושבת שחשוב לדבר על מה שכולנו מרגישות כי זה משהו שאנחנו תמיד ידענו. אנחנו תמיד ידענו שזו אחת מאחת. את ואני תמיד ידענו שזה קורה גם לנו, לכל אחת מאיתנו, לך ולי, ולא דיברנו על זה... את ואני תמיד ידענו כמה פעמים אני ישבתי מול אחת האנשים הצעירות שנפגעו מסילבן שלום וכמה ניסיתי לשכנע אותן לדבר באופן פומבי... העדויות הן עדויות, וגם העדויות לגבי סילבן שלום יצאו וגם לגבי אחרים. וכשאני שמעתי את אושרת קוטלר מדברת על אלכס גלעדי חשבתי שזה חשוב שהיא מדברת, למרות שאני מכירה את אלכס הרבה שנים ויודעת שיש לו זכויות, ויודעת שיש לו את הגרסה שלו. שמעתי את נרי ליבנה, את מה שהיא חוותה ושזה חשוב שהיא מספרת. וחשבתי שאלכס גלעדי לא יכול להמשיך להיות נשיא קשת". 

השעה עצמו מתפקידו. גלעדי (צילום: Abir Sultan/Flash 90.)
לא יכול להמשיך להיות נשיא קשת. דיין | צילום: Abir Sultan/Flash 90.

בנוגע לדברים של יו"ר דירקטוריון קשת דרורית ורטהיים, שהכריזה הבוקר כי בעקבות הודעתו, "החל מהיום אלכס גלעדי לא יכהן כנשיא קשת" - דיין הגיבה: "אני ראיתי את מה שקורה פה בתוך קשת, שמצד אחד הדברים היו ברורים כבר בימים האחרונים, ומצד שני הייתה גם תחושה שצריך להקשיב ולהמתין. כך או כך זה היה ברור ואני חושבת שההודעה של דרורית היא מאוד מאוד ברורה". 

על אף דברי ורטהיים, נויבך טענה כי התחושה היא "שלא נעשה מספיק" וכי קשת לא פעלה בחריפות בעניין אלכס גלעדי. לזה דיין הגיבה ואמרה: "אני מסכימה שאפשר למתוח ביקורת על הקצב ועל ניסוח כזה או אחר. אבל בסופו של דבר, אלכס גלעדי לא ימשיך להיות נשיא קשת... הצטברות העדויות היא באמת מאוד מאוד קודרת וחמורה ובסופו של דבר לא משאירה הרבה מקום לדילמה ולספק... כל מה שצריך לומר באופן ברור על העובדות ועל מה שחמור יותר ופחות, וסוג של התנהלות שיש לה קורבן ספציפי - זה הכל שאלות שצריכות להידחות. עכשיו צריך לשים לב שקורה כאן משהו... אני חושבת שיש כאן משהו יותר עמוק, גם לעניין אלכס גלעדי, וגם לסילבי קשת שסיפרה על טומי לפיד, ודנה ויס שסיפרה על גבי גזית, והארווי ויינשטיין ודסטין הופמן וקווין ספייסי - קורה פה משהו, וקורה פה משהו מדהים". לדבריה, אנחנו בפתחה של מהפכה: "הסכר נפרץ, אי אפשר יהיה יותר להגיד 'אבל הוא חף מפשע עד שלא הוכחה אשמתו', אי אפשר יהיה יותר להגיד 'אבל בואו נחכה עם זה'... ברגע שמתפרץ כעס כל כך גדול שנאגר ונצבר כל כך הרבה שנים על ידי כל כך הרבה נשים - נשברים הכלים". 

נויבך התייחסה בדבריה לכך שלצד תכניות כמו "עובדה" ו"ארץ נהדרת", הנוהגות לבקר את החברה הישראלית, ישנו עדיין איילן גולן שלקח חלק בפרשת "משחקי חברה" ויוביל בהמשך תכנית חדשה בזכיינית לצד אביב גפן. "אנחנו בעידן כל כך מטורף בתקשורת", הגיבה לדברים דיין, "ואני רואה את אבי ניר, מנכ"ל קשת, ואני יודעת לומר לך שגם בהקשר של אלכס גלעדי אבי רצה לעשות את הדבר הנכון... את שואלת אותי אם המקום חף מטעויות ומביקורת? בטח שלא. את שואלת אותי אם אפשר לבקר את עניין שיבוצו של אייל גולן? בטח שכן... אבל אני אומרת לך שאני עושה בכנות הבחנה בין העניין הזה לבין אלכס גלעדי... אני רוצה שלא נערבב בין שני הדברים. אני רוצה גם להגיד לך משהו על המקום הזה - מנקודת מבטי, יש פה כבוד עצום לנשים, יש פה נשים בעמדות כוח, רוב ההנהלה של קשת הן נשים, יש פה נשים שמתקדמות ושמגיעות לעמדות מאוד בכירות. ואני יודעת אישית לגבי אבי כמה זה חשוב לו". 

נויבך הזכירה את המייל ששלח יורם זק לעובדי קשת ב-2010, עליו הוא התנצל בתחילת השבוע, ושאלה את דיין האם נראה לה שבמקום עבודה יישלחו מיילים כאלה. "אני חושבת שיורם זק בעצמו מבין [שזה לא היה בסדר]... צריך לעשות הבחנה בין חמור יותר לחמור פחות, בין מעשה שיש לו  קורבן ספציפי ואין לו קורבן ספציפי - וזה משהו שנעשה, אבל רק אחרי שגברים יבינו, גם יורם ובעיקר אחרים, שהכללים השתנו. במובן הזה, רעידת האדמה הזו היא משהו שאנחנו לא מבינות אפילו כמה הוא משמעותי". 

"עושים צחוק", נויבך (צילום: רשות השידור)
"החברה זקוקה לשינוי עמוק". נויבך | צילום: רשות השידור

נויבך התייחסה גם לפרשה בה היה מעורב אייל גולן, וטענה כי הימצאותו בפריים טיים, זה מסר לחברה כולה. "אני חושבת שהביקורת שלך לגיטימית", הגיבה דיין, "אני חייבת להגיד, מהחוויה שלי, שהביקורת הזאת נשמעת גם בתוך קשת. שיש סביב זה דיון, שיש בעניין הזה שיח, ויש סביב זה ויכוח. זה ברור לגמרי ואם זה נשמע שאני מתחמקת זה בגלל שאני לא חתומה על לוח התכניות של קשת. אני לא מדבררת את קשת. אני אוהבת את המקום הזה מאוד, ואוהבת לשדר בו ואת החירות שנותנים לי, ואני חושבת שגם במקרה הזה וגם בהקשר של מה שקורה בתקשורת בכלל ובמקומות אחרים הרבה פחות חשופים – המהפכה עוד לא כאן, יש לנו הרבה עבודה". 

נויבך המשיכה ושאלה: "אם אבי ניר שומע אותנו ומבין את האופן שבו יורם זק והמעשים שלו נתפשים, הוא מבין את הכתם שזה מכתים את הזכיין שהוא עומד בראשו, את הנזק שזה גורם?". דיין ענתה לה וסיכמה: "אני לא אדבר בשמו של אבי ניר. אני רואה אותו בימים אלה, את הניסיון והמאמץ האדיר שהוא מנסה לעשות את הדבר הנכון. גם הוא יודע שבארגון כל כך גדול וחשוף ובלב אור הזרקורים – הוא יודע שנעשות טעויות ושהוא לא חף מביקורת. אבל יש פער בין האירועים שתופסים כותרות, וטוב שכך, לבין רוח הארגון ומה שקורה בין קירותיו. אבל מה שהיה לא יהיה".

 

mako תרבות בפייסבוק