נסיעה של כארבעים דקות ממרכז תל אביב לרמת החייל הציגה בפני המוני שלטים בגדלים שונים שבחלק מהם נראה עיגול שחציו כדורגל וחציו חלת שבת ומעליו הכיתוב "כדורגל אחה"צ, קידוש בערב", בחלק מהם תמונה של חצי מצית-חצי נר ומעל כתוב "פרלמנט בצהריים, קידוש בערב", ובחלק "שוק בבוקר, קידוש בערב" מעל תמונה של חצי פלפל וחצי כיפה. בתחתית השלטים נחתם "שישי ישראלי", עמותה שהוקמה, כך על פי עמוד הפייסבוק שלהם, על ידי אנשי עסקים חילוניים "כדי לקרב לבבות בחברה הישראלית ולשים דגש על חיזוק ערך המשפחתיות והאחדות". ואז נהייתה לי בחילה.

למה השלטים הללו מעוררים בי כזאת שאט נפש, שאלתי את עצמי. ופירטתי: 1.  אין לי בעיה עם כדורגל. יותר מכך, בכל פעם שאני עוברת בפארק הירקון בימי שישי אחר הצהריים אני מתמלאת קנאה יוקדת בבחורים שמתרוצצים על הדשא באוויר הפתוח ונהנים כשבנות מיני באותן שעות מבצעות פעילויות צרכניות כאלה ואחרות (כן, אני מכלילה כרגע, לא נורא) במקום פשוט לשחק. 2. אין לי בעיה עם פגישות חברים בצהריים בבתי קפה ובברים. שהרי אני עצמי בכל שישי בצהריים שותה באותו המקום עם אותם האנשים כבר לא מעט זמן. 3. אין לי בעיה עם קידוש. ארוחת ערב שמודים בה על מה שצריך להודות, מדברים זה עם זה, שותים יין ומדליקים נרות.

שישי ישראלי פרסומת (צילום: מתוך הפייסבוק של שישי ישראלי)
מה עם ואהבת לרעך כמוך? | צילום: מתוך הפייסבוק של שישי ישראלי

איך זה שנעשה קידוש יאחד את החברה הישראלית?

אז למה? הרי בסך הכל המודעות האלה מנסות לרמוז שאפשר גם וגם. אפשר גם לנהל חיי חברה רגילים וגם לקחת חלק במנהגים המסורתיים. גם לשחק כדורגל וגם לשמור שבת. לא צריך לשנות שום דבר. אבל זה בדיוק מה שמרגיז כל כך. ההשקעה העצומה בשלטי חוצות ענקיים (5 מיליון שקל, ליתר דיוק) שנועדו להגיד לכם שאתם יכולים להישאר בדיוק כמו שאתם ועדיין להיות חלק מעם ישראל. להמשיך להיות כמו כולם. הקידוש הוא מה שמשנה, לא נניח "ואהבת לרעך כמוך" - הלוא אין שום סיבה ללכת על משהו אוניברסלי שכזה, אנשי העסקים הללו רוצים "נראות יהודית". ויותר מכך, מנסים להחזיר משפחתיות פטריארכלית, להלן כדורגל, חברים עם מצית וכיפות. וסליחה, אבל איך בדיוק זה שכולנו נעשה קידוש יאחד את החברה הישראלית? האם יש בה רק יהודים?

אז תמשיכו להתנהג כרגיל, כמו כולם. באלימות. בגזענות. בזלזול. נגד עדות, נגד עמים שכנים, נגד פליטים, נגד מהגרים, נגד נשים, ילדים, קשישים, בעלי חיים. תמשיכו לקלל, לחתוך בכביש, לטוס על אופניים חשמליים על המדרכה, לגנוב, להכות, לאיים, להתעמר, לזרוק בדלי סיגריות על המדרכה, לא לשלם בזמן, לא לשלם בכלל, לכבוש, להסית, לכתוב טוקבקים, להחרים כל מי שמעז להגיד משהו או למחות על משהו, להשחית ולהיות מושחתים. אבל תעשו טובה, תעשו את זה בצהריים, בערב תעשו קידוש. שבת שלום.

שישי ישראלי פרסומת (צילום: מתוך הפייסבוק של שישי ישראלי)
לחיי הפטריארכליות | צילום: מתוך הפייסבוק של שישי ישראלי