קצת יותר מחודש מאז חזר רוגל אלפר לכורסת מבקר הטלוויזיה של עיתון "הארץ", והזירה התרבותית סוערת כאילו הוא לא עזב מעולם. אתמול הצליח אלפר לעצבן רבים כשביקר את הופעתה של מלי לוי בדרמת המתח "חשודה" בערוץ 10. "אני יכול לחתום לה שהיא לעולם לא תהיה שחקנית. אין לה טיפת כישרון. ומי שאמר לה אחרת שיקר לה". בהמשך כתב אלפר כי לוי הולכת בסדרה כשעל פניה "בדיוק אותו פרצוף שכבר עטתה אינספור פעמים על המסלול ובצילומי דוגמנות. זה הפרצוף-תחת המתנשא של דוגמניות, מבט ה'אתם-יכולים-להסתכל-אבל-לא-לגעת' האוניברסלי שלהן, היחיד שיש להן ברפרטואר".

אלפר, אגב, כיוון את חציו בעיקר כלפי מי שבחר בלוי להוביל את הדרמה –"מי שליהק אותה לתפקיד הראשי הזה עשה לה עוול" – אבל אנשים רבים מעולם התרבות מיהרו להגן על כבודה של השחקנית.

הבוקר התפרסם ב"הארץ" מאמר תגובה של עידו רוזנבלום תחת הכותרת "רוגל אלפר, מה אתה יודע על טלוויזיה?". רוזנבלום, לדבריו, לא מכיר את מלי לוי "יותר מ'שלום-שלום'", אבל סבור שהביקורת של אלפר "עברה כל גבול". במאמרו טוען רוזנבלום שאלפר הוא "אחד האנשים שהכי פחות מבינים בטלוויזיה" וקשר את דבריו של מבקר הטלוויזיה "לפחד הפרטי שלך מנשים או למיזוגניה בסיסית".

רוגל אלפר (צילום: אורטל דהן)
עבר את הגבול? רוגל אלפר | צילום: אורטל דהן
התגובות ברשתות החברתיות היו אפילו חריפות יותר. חגי קראוס, למשל, כינה את דבריו של אלפר "זבל ובורות". עוזי וייל – שמלי לוי כיכבה בסדרה שיצר, "המשרד" – כתב בפייסבוק כי מדובר בביקורת "מרירה ואלימה ומלאת לעג בצורה שלא זכורה לי כבר הרבה שנים" ושמדובר בטקסט "כל כך קיצוני באלימותו, בארס הנוטף ממנו, שמישהו שם היה צריך לעצור את זה". מעבר לזה הוסיף וייל כי לוי היא "שחקנית נפלאה", "אוצר נסתר" עם "אוקיאנוס עמוק של רגשות סוערים, יפהפיים, ומאוד מאוד כנים".

אחרים הצטרפו לצדו של אלפר. העיתונאי בועז כהן כתב כי לוי היא "תוצר של דור שלם שחושב שהוא גם דוגמנית גם סינגר סונגרייטר גם בעלת טור גם שחקנית ועוד". רענן שקד - בעברו מבקר הטלוויזיה של "ידיעות אחרונות" - צייץ בתגובה למאמר של רוזנבלום כי "יותר משהטקסט מעיד על בעיות בהבנה של אלפר, הוא מעיד על בעיות בהבנת הנקרא של רוזנבלום".


אלפר עצמו הגיב לדברים בטוויטר. "אם הבנתי נכון את עידו רוזנבלום", כתב אלפר, "אי אפשר לבקר את ההופעה של אף שחקן באף סדרה וסרט, לטוב או לרע, כי הם לא אחראים".


הבוקר פירסם אלפר צילום של מאמרו של רוזנבלום לצד שטר של 100 שקלים והכיתוב "קראתי הבוקר את עידו רוזנבלום ב'הארץ'. הוא חיכה לי מחוץ לקפה ונתן לי 100 שקל. היה שווה! הולך לבלות".


זו לא הפעם הראשונה שאלפר מצליח להרגיז את התעשייה מאז חזר לאייש את תפקיד מבקר הטלוויזיה. בחודש האחרון כתב אלפר בין השאר על איילה חסון ("מכשיר קהה שחובט לעתים בעילגות באישיות פוליטית בכירה"), על דב גילהר ("דוחף מילים לפה") ועל אייל קיציס ("משקף את האדישות והאטימות שבהן לקו צופיו"). ב-20 בינואר פירסם אלפר ביקורת על התכנית "אנשים" ובה טען שמדובר ב"תכנית שיווק" שמשווקת "סלבריטאים ש'קשת' חפצה ביקרם". מדובר, סיכם אלפר, ב"תשובת 'קשת' לתוכניתו של גיא פינס".

מנהל התכניות של חברת ההפקות "קסטינה", מני אבירם, פירסם תגובה בפייסבוק ובה טען כי "'קשת', להוציא תכנים שקשורים ישירות לתכניות שלה, לא מעורבת בתכנית". "אין טאלנטים שהיא חפצה ביקרם'", כתב אבירם, והוסיף כי "אלוהים יודע למה שקשת 'תחפוץ ביקרם' של דרור רפאל או קובי פרץ". "אני מחבב את רוגל", סיים אבירם, אבל "אם 'אנשים' כל כך איומה ונוראה, למה הציעו לנו לפני זמן לא רב, בידיעתו, להקדיש כתבה לו ולבנו?". מי יודע, סיים אבירם, "אולי יום אחד אפילו נעבוד ביחד".

מנגד, יש גם אנשים מרוצים בקרב מושאי ביקורותיו של אלפר – ולאו דווקא השמות שהייתם מצפים שישמחו. את גאולה אבן, למשל, הוא כינה "המראיינת הפוליטית הכי טובה בטלוויזיה"; את אברי גלעד הוא "תמיד מעדיף על פני הדור הרובוטריקי החדש שלא אומרים מאום"; ואת רובי דואניאס הכתיר כ"יוצר הטלוויזיה מספר אחת בביתי".

אבישי עברי, יוצר תכנית הסאטירה הימנית החדש של ערוץ 1, "הכל שפיט", דווקא אהב את הביקורת של אלפר על התכנית. "הרע ביותר קרה: קיבלנו ביקורת טובה מ'הארץ'", כתב עברי בפייסבוק בתגובה לביקורת של אלפר, שקרא לתכנית "סאטירה טובה של אנשים שרואים דברים אחרת מכם". מי היה מאמין.