עוזי וייל מהרצועה (צילום: מערכת MAKO 5)
"תמיכת קוראים אפשרה לי לכתוב את הדבר הכי טוב שכתבתי אי פעם" | צילום: מערכת MAKO 5
בשעות האחרונות רחש עמוד הפייסבוק של הסופר והתסריטאי עוזי וייל בשלל שאלות וטענות. זאת, בעקבות פוסט שהעלתה אחת התורמות לספר החדש שלו "חמישה חלומות" ובו ניסתה להבין מדוע גייס כספים מגולשים להוצאת הספר, בעוד שהוצאה לאור גדולה כמו מודן מימנה זאת ועומדת מאחורי הספר.

הגולשים תהו בעיקר מדוע וייל לא חשף את העובדה שהספר לא יוצא בהוצאה לאור ממוסדת וכי חשבו שמדובר בהוצאה פרטית. בסך הכל גייס וייל מהגולשים 128.127 אלף שקלים מ-1,972 תורמים כשלכל תורם הובטח ספר חתום שיישלח בתמורה.

בין השאר כתבה אסתי סגל, "שמחתי לגלות שהספר של עוזי וייל יצא בהוצאת מודן. אותו ספר שאני נתתי 100 שקלים כדי שהסופר חסר הכל יוכל להוציא אותו לאור. אני ועוד 1,971 תומכים, שביחד גייסנו לסטארט אפ שלו 128,127 שקלים. כן כן. זוכרים את ההתרגשות העזה שהרעידה את דפי הפייסבוק כשעברה כבזק השמועה שעוזי וייל רוצה להוציא ספר והוא מבקש מאיתנו מימון לצורך העניין?"

לאחר שעות בהן הוטחו בוייל טענות בעמוד הפייסבוק שלו, הגיב הערב וייל וכתב, "קודם כל, סליחה שלא הגבתי – הייתי קבור במחסן ענק, חותם על אלפיים ספרים בשבילכם, מכניס למעטפות ומלקק בולים. אין לכם מושג כמה זה מגעיל לצאת החוצה לאור היום, ולגלות שהעולם התהפך. שהדבר היפה הזה שקרה – תמיכתם של אלפיים קוראים שאפשרה לי לכתוב את הדבר הכי טוב שכתבתי אי פעם – הפך לגל עכור של התלהמות".

לאחר הפתיחה הפגועה משהו של וייל הוא החל להסביר. ראשית הדגיש וייל כי הוא מעולם לא אמר שהספר יצא בהוצאה עצמאית "להיפך: שוב ושוב אמרתי שהספר יצא בהוצאה רגילה, בחנויות רגילות, במבצעים רגילים. בסרטון אפילו הדגשתי את העובדה שמי שיקנה אותו במבצעי ארבע במאה יקנה אותו יותר בזול. ביקשתי את תמיכתכם כדי שאוכל להתפנות ולסיים אותו, זה הכל. אמרתי את זה במפורש – אני צריך עוד זמן".

גם לכותבת הפוסט, אסתי סגל, הקדיש וייל תגובה מפורטת וכתב "אני מבין שאת מרגישה שעברת שילוב של אונס, רצח, שוד והתמוטטות כלכלית עקב זאת. אז בבקשה תשלחי אלי חזרה את העותק שתקבלי בימים הקרובים ואחזיר לך את כספך". וייל לא נשאר חייב והוסיף "את גם יכולה להחזיר את התואר 'סופרת' באותה הזדמנות, זה יעזור לכולנו".

וייל מסביר כמה כסף נותר לו בסוף – בסך הכל 17 אלף שקלים, לדבריו, "בזכותם לקחתי חודש חופש לגמור את הספר". וייל מסכם, "כתבתי ספר. נתקעתי. הייתי זקוק לזמן נוסף כדי להשלים אותו. פניתי לקהל קוראיי. התמיכה היתה מעל המשוער גמרתי את הספר, יצא יפה. הכי יפה שאי פעם יצא לי. אני מבין את זעמו של מי שטעה וחשב שמדובר בהוצאה עצמית. אולי הייתי צריך להבהיר את זה שוב, נוסף על השמונה פעמים שאמרתי את זה במפורש. אבל חברים, התחרפנתם כולכם?".

כנראה שהדברים של וייל שכנעו את קוראיו ובאופן מיידי תגובות השטנה הפכו לתגובות תמיכה שקוראות להפיץ את עמדתו ולקנות את ספרו.