מה קורה כשקומיקאי מוכר ומוערך מפסיק לרגע את שטף הבדיחות הקלילות שלו ומתחיל לדבר על נושאים קצת יותר רגישים ואפילו כואבים? אחרי שהקומיקאי לואי סי.קיי פצח בהסבר על הקשר בין המכשיר הנייד שצמוד אלינו ובין שאלות של בדידות ושל אושר, גם הקומיקאי טל פרידמן פותח נושא לא מצחיק במיוחד במהלך מופע סטנדאפ.

בסרטון חדש שמופץ ברשת נראה פרידמן יורה צרור של בדיחות אל עבר אולם מלא באנשים צוחקים. אבל אז, הוא מגיע לבדיחה אחת שכבר לא מצחיקה אף אחד - ושקט משתרר בקהל. הסיטואציה הזאת בה מספרים בדיחה ואיש לא צוחק, אולי נשמעת כמו סיוטו של כל קומיקאי. אלא שבמקרה הזה מדובר בסרטון מבויים שנועד לתאר את מצבם העגום של הנכים במדינת ישראל, שאם הוא לא היה עצוב- אולי היה נשמע כמו בדיחה.

כחלק מקמפיין חדש בשם "נכה, לא חצי בנאדם", מתייחס פרידמן למצב אבסורדי לפיו "נכים מוציאים פחות או יותר כפול מבן אדם רגיל, כי יש להם המון טיפולים ומכשירים מיוחדים, אבל הקצבה שהם מקבלים – היא חצי משכר המינימום".

בשיחה עם mako מסביר פרידמן, כי "הרבה פעמים קומיקאי נורא רוצה להגיד דברים והחוכמה היא להגיד אותם בצורה מצחיקה, אבל בדרך כלל דווקא הדברים שהכי כואבים הם לא מצחיקים. הסרטון הזה אולי מעיד קצת על גבולות ההשפעה של הסאטירה כי הרי בסוף, אחרי כל הצחוק כשאני פתאום אומר משהו קשה – לקהל קשה לאכול את זה, פתאום זה לא מצחיק יותר".

את הקמפיין "נכה לא חצי בנאדם" יזם תסריטאי צעיר בשם אלכס פרידמן, החולה במחלת ניוון שרירים וסובל מ-100 אחוזי נכות. "המאבק מנוהל מזה שנים רבות על ידי פורום ארגוני הנכים בכנסת וארגונים ועמותות נוספים, אך קולם של הנכים לא נשמע בציבור ולפיכך עד היום הפוליטיקאים לא ראו בנו אוכלוסייה ששווה להשקיע בה", אומר אלכס ל-mako, "הקמפיין בא להעלות את מצוקת הנכים והאבסורד שמסביב למודעות הציבורית ובכך לגרום לפוליטיקאים להתעורר ולהבין שיש פה מצוקה חברתית קשה. עיתוי הבחירות היה קו מניע, אבל העלאת שכר המינימום היא זו שהובילה אותי לצאת עם הקמפיין". הדרישה במסגרת המאבק היא שאחרי שמקבלי ההחלטות בישראל הבינו שקשה לחיות בארץ בסכום של פחות מ-5,000 שקלים – כעת הגיע זמנם להבין את האבסורד בלדרוש מנכה, הזקוק למיכשור ולציוד מיוחד- לשרוד בפחות מחצי מהסכום הזה. "לכל אדם ברור שאי אפשר להתקיים בישראל מ2342 ש''ח", הוא אומר, "זוגות צעירים שמרוויחים מינימום לא סוגרים את החודש, אז חצי מזה? יש שכ''ד או משכנתא, חשמל, מזון, ביגוד, טיפולים, תרופות והרשימה ארוכה. מי שאין לו הורים תומכים אבוד. מת מרעב. חיים עצמאיים זה בכלל חלום בלתי מושג".

בזמן שרבים מאיתנו נאבקים על נושא הדיור ועל יוקר המחייה, מסבירים מנהלי המאבק, לנכים שאינם מסוגלים לצאת לשוק העבודה אין סיכוי לחיות בכבוד מקצבת המדינה וללא סיוע נוסף. את מחאתם הם מתכוונים להביע בהפגנה המתוכננת ליום חמישי הבא (ה-12.3) בכיכר רבין. בין האמנים שהתגייסו לקמפיין ועתידים להופיע ביום חמישי באירוע  המחאה: אמיר דדון, בית הבובות, דניאל סלומון ודנה עדיני, הפיל הכחול ,מאור כהן, מתי כספי וקובי אפללו.