פייסבוק מתחתנים
דיסלייק

נדמה שבכל דור ודור עומדים עלינו משתמשי פייסבוק בלתי נסבלים לכלותינו. אם לפני כמה שנים היו אלה הנודניקים עם ה-Poke, אחריהם הגיעו עמודי הלייקים המזויפים ובשנה האחרונה גילו הערסים את הסטטוסים הסחטניים נוסח "כמה לייקים מגיע למילה 'אימא'?", כעת משתלטת על הרשת החברתית תופעה חדשה ומעיקה לא פחות.

קחו למשל את ליזה ויבגני, זוג סחים חמוד שהעלה לפייסבוק תמונה עם שלט שעליו נכתב: "אם נקבל 111,213 לייקים אנחנו מתחתנים בתאריך 11.12.13". השניים גם פירטו בכיתוב התמונה שהם יחד כבר חמש שנים וכי "רף הלייקים גבוה בגלל התאריך המיוחד". אם תשאלו אותנו, את רף הלייקים קבע בן הזוג שהכי פחות בנוי למחויבות הזו.

פייסבוק הגדלת חזה
ואם יהיה פחות, היא תקטין?

ליזה ויבגני אמנם גרפו כבר 7,500 לייקים, אבל גולשים זריזים כבר מיהרו להעניק לשלט שלהם ריטוש קל ולשנות את המסר שלהם ל"אם נקבל לייקים נבשל הומלס אומנומנום" או "נקרא לילד הראשון בובספוג". להבטחה הזו, אגב, היינו עושים לייק בכיף.

לצד הפארודיות – שכוללות שלטים כמו "אם יהיו פה 1000 לייקים אלוהים יבטל את סוף העולם" – קיבלנו גם עוד כמה סחטני לייקים כאלה, כמו זה שחברתו הבטיחה שתעשה הגדלת חזה תמורת עשרת אלפים לייקים או זו שהבטיחה להסיר את השלט שמסתיר לה את הציצים בתמורת ללייקים. מוצדק לגמרי, כי אם יש דבר שהאינטרנט זקוק לו זה עוד ציצים.

הטרנד המעייף הזה, שאומץ בחדווה על ידי כל גולש צומי שכמה לקצת אהבה, מזכיר לנו את קמפייני ה"אם יהיו פה מיליון לייקים, מנכ"ל פייסבוק יעשה כך וכך" או "בואו נגיע לשישה מיליון לייקים לזכר הנספים בשואה". בואו לא. בואו נזכור שהלייק הוא כלי שנועד בכלל לעזור לנו להביע הערכה לתמונה של ילד חמוד או סטטוס שנון, ולא להוכיח שאנחנו אוהבים את סבתא או חושבים שצה"ל הוא הצבא החזק ביקום.

פייסבוק הרצל
יאללה בכיף

אתם רוצים להתחתן? בשעה טובה. רוצה לעשות הגדלת חזה? לכי על זה. אבל ההתעקשות להפוך את עצמכם לדמויות בתוכנית ריאליטי, שבה הגולשים מצביעים על החלומות והתקוות שלכם וקובעים איך ייראו החיים שלכם מעתה, היא לא רק פאתטית – אלא גם מסוכנת. מה הלאה, תנו בלייק או שנתאבד? תעשו שייר או שנפוצץ את קניון פתח תקווה?

אז לכל הליזות והיבגנים שבפייסבוק –סמכו עלינו, יהיו מספיק אנשים בחייכם שיקבעו לכם את החיים, מפקיד הבנק שיחתום לכם על המשכנתא ועד הילד שלכם, בובספוג. אתם לא באמת צריכים שמאה ואחד עשר אלף זרים יגידו לכם מה אתם אמורים או לא אמורים לעשות. ואגב, אם יהיו מאה אלף לייקים לעמוד שלנו בפייסבוק עד החתונה שלכם, זה גם הסכום שתקבלו מאיתנו בצ'ק.

אל תהיו זרים, בואו לפייסבוק שלנו!