מייקל ניקויסט, השחקן השוודי שכיכב בטרילוגיית "נערה עם קעקוע דרקון" המקורית לצד נומי ראפאס ("פרומתאוס"), נפטר אתמול (ג') לאחר מאבק ממושך בסרטן הריאות, והוא בן 56 בלבד.

"בשם נציגיו ומשפחתו של מייקל ניקויסט, אני יכול לאשר בעצב רב שמייקל אהובינו, אחד מהשחקנים הכי מוכרים ומוערכים בשוודיה, הלך לעולמו בנחת כשהוא מוקף בני משפחה, לאחר שנה של מלחמה בסרטן ריאות", אמר נציג של ניקויסט. "האושר והתשוקה של מייקל היו מִדבקים עבור אלה שהכירו ואהבו אותו. הקסם והכריזמה שלו היו בלתי ניתנים להכחשה, ואהבתו לאמנויות הורגשה על ידי כל מי שזכה בתענוג לעבוד איתו". 

במהלך השנים האחרונות ניקויסט היה מוכר בעיקר בזכות תפקידו כמיכאל בלומקוויסט בגרסה המקורית השוודית מ-2009 ל"נערה עם קעקוע דרקון" של סטיג לרסון ("מילניום", כך נקראה), שהצלחתה הביאה ליצירת גרסה אמריקאית, בה גילם את דמותו דניאל קרייג, לצד רוני מארה. לאחר מכן השתתף ניקויסט גם בסרטי האקשן האמריקאיים "ג'ון וויק" ו"משימה בלתי אפשרית 4: קוד הצללים", ובסדרת המתח האמריקאית-סקנדינבית "קוד 100". לאחרונה גם הצטלם ל"האנטר קילר", סרט בכיכובם של ג'ראד באטלר, גרי אולדמן וקומון, שעתיד לצאת בנובמבר 2017 לאקרנים.

את פריצתו הבינלאומית עשה לפני כעשור ב"כמו בגן עדן" (מועמד לאוסקר לסרט הזר הטוב ביותר ב-2004), ובראיון ל-mako תרבות ב-2015, סיפר כי למשחק הוא הגיע לגמרי במקרה. "הייתי עמוק בפילוסופיה, וחשבתי שזה הדבר בשבילי. אבל הייתה לי חברה שאמרה שאני צריך ללמוד משחק כדי להירגע. שתבין, עד אז ראיתי אולי שני מחזות בחיים שלי. רציתי להתעסק בכתיבה, לא לעשות שטויות עם בגדים מצחיקים. אבל כשהתחלתי, הרגשתי מחובר לזה בשנייה".

ניקויסט הותיר מאחוריו אישה, קתרינה, ואת שני ילדיהם המשותפים, אלן וארתור.

קוד 100 (צילום: באדיבות HOT)
הגיע לגמרי במקרה למשחק. מתוך "קוד 100" | צילום: באדיבות HOT

mako תרבות בפייסבוק