שיה לה בוף פסטיבל ברלין (צילום: Ian Gavan, GettyImages IL)
דוש בשקית | צילום: Ian Gavan, GettyImages IL
מה עובר על שיה?

עונת המלפפונים של תעשיית הבידור נמצאת פחות או יותר בשיאה בימים אלה. הכוכבים ממשיכים לזרום לטקס המשני התורן ומפעם לפעם נזרקת לאוויר עוד שמועת סטאר וורז, אבל להוציא את סיקור מותו של פיליפ סימור הופמן, מדובר בתור הזהב של האיזוטריה: ג'ורג' קלוני שולף סיפור אימה על סודן ומגיע לכותרות, התבטאות של ג'יי קיי רולינג מטריפה את הרשת, אבל ההוכחה האמיתית לכך שאין לנו באמת במה לעסוק היא שיה לה בוף. עד לפני חודשיים בערך הוא היה החנון ההיסטרי והנודניק מרובוטריקים ומי שהיה שותף בכיר בהרס מותג אינדיאנה ג'ונס. אבל בזמן האחרון? הוא פשוט בכל מקום: נוגח באדם במועדון, גונב זכויות יוצרים ואז מתנצל ואז חוזר בו ואז טוען שעשה זאת בכוונה, מודיע על פרישה, מתוודה על כך ששכב עם מייגן פוקס אבל מפנטז על אמא שלו. בקיצור? מיילי סיירוס עם שיער פנים.

השבוע הגיע הקרקס של לה בוף לפסטיבל ברלין, וכל מי שציפה לבואו לא התאכזב. הוא הופיע לשטיח האדום כששקית חומה מכסה את פניו ועליה הכיתוב "אני לא מפורסם יותר" ולאחר מכן נטש מסיבת עיתונאים של "נימפומנית" (אתם יודעים, הסרט שבו קיים יחסי מין מלאים מול המצלמות), אחרי שנשאל על סצנות הסקס בסרט. אפשר לבטל אותו בטענה שכל ההתעסקות בו נועדה למלא את המקומות החסרים באתרי הבידור והתרבות בעולם, אבל שיה לה בוף הוא כנראה כוכב הריאליטי הראשון של הקולנוע: דמות חסרת כל כישרון, שתהיה מוכנה לעשות הכל כדי שנמשיך לדבר עליה. בינתיים הפרובוקציה עובדת לא רע, אבל כמו תמיד במקרים האלה השאלה היא כמה זמן יכול המוצר ההזוי הזה להחזיק. הציפייה הטבעית היא שזה ייגמר בראיון מביך אצל אופרה או באשפוז לגמילה מטמטום, אבל לכו תדעו: אם קים קרדשיאן הצליחה לעשות מזה קריירה, אולי עדיין מוקדם למחוק את שיה. 

איש לגו (צילום: monsieurbeige)
כל אחד יכול? כן, בטח | צילום: monsieurbeige
שיגעון הלגו

כאילו כדי לשים חותמת על התקופה המוזרה הזאת של השנה, מגיע שובר הקופות הגדול של הסופ"ש האחרון ולא רק גורף כמויות עצומות של כספים (תיכף נגיע לזה), אלא זוכה לחיבוק בלתי צפוי לחלוטין ממבקרי הקולנוע. רק כדי להבין כמה נוראית התקופה הזו בקולנוע, מספיק להעיף מבט על רשימת ה"טרי" / "רקוב" של Rotten Tomatoes תשעה מתוך 15 הסרטים שרצים בימים אלה על המסכים משיגים נתונים מביכים שנעים בין 38 אחוזים של ביקורות חיוביות ל-4 אחוזים. מבין ששת "הטריים", "לגו" הוא הסרט השני בלבד שיצא השבוע. או במילים אחרות: זאת התקופה בשנה שבה כולם מכירים את כללי המשחק – האולפנים זורקים אליה את הסחורה הפגומה, המבקרים שוחטים בלי רחמים וכולם מחכים לבוא האביב.

ואז הגיע , כאמור, "לגו", הסרט שההכרזה עליו לוותה בלגלוג רבתי וצקצוקים על ההידרדרות של הוליווד. נכון להיום הוא עומד על 117 ביקורות חיוביות (95 אחוז בסה"כ) ומעמד של לא פחות מאשר סרט מהפכני. כן, אתם קוראים נכון, מבקרים בכירים מהללים סרט על לגו במילים כמו "מבריק" וטוענים שהוא מציג את השקר של הפנטזיה ההוליוודית על היכולת של כל אדם להגשים את עצמו. "הגיבורים של לגו מתעוררים פעם אחר פעם כדי להתנגש במציאות שלא באמת מאפשרת להם לפרוץ את הגבולות", מסבירים ב-Vulture. איך קרה שסרט אנימציה עם רעיון טיפשי מאחוריו, הופך לזה שמכניס לקפיטליזם החזירי במקום שכואב? לא ברור. אבל ככה זה כנראה בפברואר, התקופה בה הבלתי אפשרי הופך למציאות.

שוברי קופות

הגענו לשלב המספרים וכאן "לגו" נמצא כבר במרוץ מול ההיסטוריה. 69 מיליון הדולר שהכניס בסופ"ש האחרון הציבו אותו במקום השני בכל הזמנים לסרט שיצא בחודש פברואר ("הפסיון של ישו" עם 83.8 עדיין מסתכל על כולם מלמעלה). זאת גם אחת הפתיחות הטובות ביותר בהיסטוריה לסרט אנימציה, קרוב מאד לסימפסונים (74 מיליון) במקום הראשון. כל זה כשהסרט שאמור היה להיות השוס הגדול של הסופ"ש הזה מתרסק ברעש עצום.

"ציידי האוצרות" בכיכובו, בימויו והפקתו של ג'ורג' קלוני, היה רק לפני כמה חודשים אחד השמות החמים של עונת האוסקרים. ואז, בהחלטה מפתיעה במיוחד, החליטו בסוני להזיז אותו מהספוט הכי חם של השנה למקום שאליו סרטים הולכים למות. כל מי שהתפלא אז, קיבל את התשובות עם הביקורות שמכות בסרט ללא רחמים ו-22 מיליון דולר בלבד שנכנסו לקופה, למרות גלריית הכוכבים שמקיפה אותו. ובינתיים במקום אחר, הרחק בחלל, הגיע "כח משיכה" ל-100 מיליון דולר של הכנסות מאיימקס בלבד. עכשיו רק נשאר להם העניין הקטן הזה עם הפסלון המוזהב בעוד חודש.

טריילר השבוע

כמה מהר יכולה הוליווד להפוך סיפור חם לסרט באורך מלא? כנראה שהרבה יותר מהר ממה שחשבנו. אמנדה נוקס, הרוצחת הלוהטת בעולם, עדיין מנהלת את מאבקה ברשויות החוק באיטליה, שדורשים את הסגרתה, אבל בעיר הסרטים כבר עובדים במרץ על "סיפור המבוסס על אירועים אמיתיים". דניאל ברוהל ("ממזרים חסרי כבוד", "Rush) מביים בסרט הבכורה שלו סיפור על סטודנטית שנרצחת בטוסקנה, כשהחשודים העיקריים במעשה הם שותפתה הלוהטת והאמריקאית לחדר והחבר שלה. ככה זה כנראה, טחנות הצדק טוחנות לאט, אבל טחנות הקולנוע עובדות בשיא המרץ. בשלב זה עדיין לא ידוע מתי ישוחרר הסרט.

הטוב, הרע והמכוער

הטוב: ג'יימס פרנקו יביים סרט שיתאר את תהליך היצירה של "החדר", מה שנחשב על ידי רבים כסרט הגרוע בהיסטוריה. איכשהו השילוב הזה בין קאלט גרוע ופרנקו נשמע ממש כמו פוטנציאל מנצח.

הרע: סתם, אנחנו עדיין לא יודעים אם זה רע, אבל זה בהחלט נשמע כמו אונס אכזרי של פרנצ'ייז. דיסני הודיעה שהיא מעריכה שיש ברשותה לא פחות מ-40 שנה של פרויקטים תחת קטגוריית "מלחמת הכוכבים"

המכוער: "גאווה, דעה קדומה וזומבים", הסרט המקולל של דייויד או ראסל, שהוקפא והופשר כל כך הרבה פעמים בשנים האחרונות, כנראה יגיע הפעם סוף סוף להפקה