משהו טוב קורה בהוליווד. בשנים האחרונות אנו עדים לגיוון אתני בסרטים ובסדרות, מה שמביא למבול של שחקניות שחורות שטרם נראה כמותו, נשים מלאות כשרון ועוצמה שחורכות את המסך בהופעה משובחת.

עוד משחר ימי הקולנוע קיבלה האוכלוסיה השחורה יחס של אזרחים סוג' ב', אם בכלל. הייצוג הבעייתי שלהם כלל במקרה הטוב תפקידים פעוטים ולא משמעותיים, ובמקרה הפחות טוב – סרטים רווי סטריאוטיפים פוגעניים תוך שימוש בשחקנים לבנים צבועים בשחור ("הולדת אומה"). אמנם עברו כמאה שנה מאז אותם ימים, אבל לקח לא מעט זמן עד שהשחורים, ובאופן ספציפי האפרו-אמריקאים, קיבלו את הייצוג הראוי להם. קל וחומר כאשר מדובר בנשים שחורות, שהרי מתוקף היותן מטריושקה של קבוצת מיעוט בתוך קבוצת מיעוט קיבלו במהלך השנים מעט מאד תפקידים, בדרך כלל על תקן סטריאוטיפי. במילים אחרות: תופינים עבור החוג למגדר.

בשלב מסוים, לא מזמן, מישהו באולפנים כנראה הבין שהגיע הזמן לשינוי – האם מדובר ברגישות או במשחק של פוליטיקלי קורקט? כנראה שגם וגם. השינוי לא קרה ביום בהיר אחד, אלא בטפטופים במהלך השנים האחרונות, עם הופעות מנצחות של שחקניות שחורות – רובן חדשות ואנונימיות עד אותה העת, והגיע לכדי רתיחה בחודש ספטמבר האחרון כאשר ויולה דיוויס הפכה לאפרו-אמריקאית הראשונה שזכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר בטקס "האמי" על משחקה בסדרה "המדריך לרוצח". בנאום מרגש ומעורר השראה אמרה דיוויס בקבלת הפרס: "הדבר היחיד שמבדיל בין נשים לא-לבנות מכל השאר זו הזדמנות. אי אפשר לזכות באמי על תפקידים שלא קיימים". איתרנו את השחקניות השחורות שעושות חיל על המסך הגדול או הקטן ובהחלט שוות צפייה.

1. ויולה דייויס

השחקנית שעשתה היסטוריה נמצאת בשואוביז כבר לא מעט זמן, עם רזומה של 30 שנה בתחום, אך אין ספק שהמקפצה שלה לקבוצה של "הגדולות" הייתה הסדרה "המדריך לרוצח" שעלתה לאוויר בשנה שעברה וכעת משודרת עונתה השנייה. את הסדרה הפיקה שונדה ריימס (האנטומיה של גריי, סקנדל) הידועה בכתיבת והפקת יצירות בעלות עושר אתני ומגדרי. דיוויס מגלמת עורכת דין ומרצה למשפטים, מבריקה ועוצמתית, העומדת במרכז עלילת מרתקת.

השנה דייויס חוזרת אל המסך הגדול בסרט "ליילה ואיב", שם היא משחקת תפקיד ראשי. דייויס היא ליילה, אם חד הורית מאטלנטה שבנה נהרג כשנקלע לקרב יריות ברחוב. בפגישה של קבוצת תמיכה היא מכירה את איב (ג'ניפר לופז), שבתה נהרגה. השתיים, שנואשו מטיפול הרשויות במקרי הרצח, יוצאת למסע נקמה אחר הרוצחים השפלים ובדרך מסתבכות בעצמן עם המשטרה. עלילה העוסקת בנשים חזקות? צ'ק. טיפול בבעיות חברתיות אקטואליות בארה"ב? צ'ק. אישה שחורה בתפקיד הראשי? לגמרי צ'ק.

2. לופיטה ניונגו

השם שעד לפני שנתיים לא הצלחנו כלל להגות הפכה למטאור בן לילה, והכל בזכות הסרט "12 שנים של עבדות". הופעתה המרשימה כשפחה פטסי סללה את דרכה לפרס האוסקר ופרס גילדת שחקני המסך על תפקידה כשחקנית משנה. לאחר הזכיות הללו בשנת 2014, השחקנית הצעירה חדרה בסערה לתודעת הציבור וביססה מעמדה ככוכבת הוליוודית, משמע: טיפוח יחסים קרובים עם עולם האופנה עם קמפיינים של מותגי ביוטי ובתי אופנה, וצילומי שערים של כל המגזינים הנחשבים. אה, ועל הדרך היא גם עבדה על סרטים נוספים: "נון סטופ" - סרט האקשן תחת תת הז'אנר "ליאם ניסן". בעוד כחודש יצא הסרט הבא של סדרת "מלחמת הכוכבים" בכיכובה.

3. קוונז'יין ואליס

בטרם עברה את העשור הראשון לחייה, בגיל תשע בלבד, נכנסה קוונז'יין לספרי ההיסטוריה כמועמדת הצעירה ביותר אי פעם לפרס האוסקר על תפקידה הבלתי נשכח בסרט "חיות הדרום הפראי". היא גם הייתה הילדה-שחקנית האפרו-אמריקאית הראשונה המועמדת לאוסקר והשחקנית הראשונה שנולדה במאה ה-21 וקיבלה מועמדות לאוסקר. שלוש שנים מאוחר יותר, יש לה כבר רזומה סרטים נכבד, עם תפקיד בסרט "12 שנים של עבדות" ותפקיד ראשי בסרט "אנני" – בו היא משחקת את אנני בורסיה אפרו-אמריקאית. אנו צופים לקוונז'יין ילדת הפלא עתיד ורוד (היינו אומרים שחור, אבל, אתם יודעים) ורשימת סרטים ארוכה בדרך.

4. טרייסי אליס רוס

שחקנית, קומיקאית, מנחה ומפיקה. אה, והיא גם הבת של דיאנה רוס. טרייסי פועלת בעולם התקשורת והמשחק שנים רבות אך בשנה האחרונה זכתה להצלחה פנומנלית בזכות התפקיד הראשי בקומדיה "שחור כזה" (Blackish), העוסקת במשפחה המחפשת לשמר את זהותה האתנית ומתחקה אחר שורשיה. טרייסי (43) הפכה לאחרונה לאייקון עבור נשים רבות כשצוטטה בנוגע לדימוי גוף בריא, קבלה עצמית תוך שהיא מתנגדת לשאיפות הלא-ריאליסטיות של הסביבה ושל עולם התקשורת בנוגע למראה. שילוב של העצמה נשית וחוש הומור מפותח הוא תמיד מתכון להצלחה.

5. קרי וושינגטון

קרי זכתה להצלחה הוליוודית כבר לפני כעשור, עם תפקידים בסרטים כמו "ריי", "מר וגברת סמית'" ו"המלך האחרון של סקוטלנד". לפני שנתיים כיכבה ב"ג'אנגו ללא מעצורים" של טרנטינו, אבל ההישג המרשים ביותר שלה ומה שהופך אותה לאחת השחקניות הכי חשובות וחזקות של העת האחרונה דווקא מגיע מהמסך הקטן. וושינגטון משחקת את אוליביה פופ, הדמות הראשית בסדרה "סקנדל", שכתבה – ניחשתם נכון, מלכת הטלוויזיה שונדה ריימס. הסדרה העוסקת בתככים ובמזימות של הבית הלבן כעת בעונתה החמישית, ונחשבת לאחת הסדרות הנצפות והמדוברות ביותר בארה"ב בעיקר בזכות פופ המרתקת ומלאת הרבדים.

6. טראג'י פ. הנסון

כמו אוליביה פופ של קרי וושינגטון, גם קוקי ליון של טראג'י פ. הנסון בסדרה "אימפריה" מצליחה להניע סדרה שלמה. וכמו וושינגטון, הנסון הגיעה למסך הקטן אחרי סימון "וי" על תפקידי משנה בסרטים הוליוודים סטייל "הסיפור המופלא של בנג'מין באטן", אבל אין ספק שדמותה של קוקי ב"אימפריה" היא שהפכה השנה את הנסון לכוכבת במלוא מובן המילה. הסדרה, העוסקת באימפריה המוזיקה של משפחת ליון ובמרכזה אם המשפחה, קוקי, מגלה לנו דמות צבעונית, חכמה וחד פעמית – מהסוג שכל שחקנית הייתה מתה לגלם.