בשנה שעברה אלבר אודרזו - המאייר האגדי של "אסטריקס הגאלי" שכבר פרש מעסקי האיור - חזר בו לרגע מפרישתו, ופרסם בחשבון הטוויטר הפופלארי של "אסטריקס" צמד איורים של הדמויות המיתולוגיות, אסטריקס ואובליקס, מתאבלים על קורבנות הטבח במערכת שרלי הבדו.


צירופם של אסטריקס ואובליקס למשפחת האבלים היה משמעותי במיוחד, כיוון שכפי שכל מי שהיה בצרפת יודע - אסטריקס רחוק מלהיות רק דמות מצוירת. זמן קצר לאחר שנוצר ב-1959, על ידי הסופר רנה גוסיני ואודרזו (שהפך עם מותו של גוסיני ב-1977 גם לכותב הספרים), השתלב אסטריקס באופן טבעי במגוון הדרכים בהם צרפתים מגדירים את עצמם ומוגדרים על פי הם. כמו בגט, כמו מגדל אייפל, כמו גבינה מסריחה - כך גם הקומיקס על הכפר הגאלי המרדני הפך לסמל של אומה שמסרבת לקבל תכתיבים חיצוניים, ומתעקשת לשמור על אופייה היחודי - גם במחיר של ריח לא נעים במיוחד. היי - "אסטריקס" כל כך גדול בצרפת, שהלווין הצרפתי הראשון ששוגר ב-1965 נקרא "אסטריקס 1", ופארק השעשועים הצרפתי הגדול - המתחרה של יורו דיסני - קרוי על שמו.

אין מה להתפלא על השילוב הטבעי של אסטריקס לנרטיב הלאומי, אחרי הכל - זאת בדיוק המטרה שלו: הקומיקס שואב מסיפורי הפולקלור הצרפתים על אביהם הקדמונים, הגאלים, כדי להעביר מסר על החברה הצרפתית המודרנית (וכשאנחנו אומרים "שואב מסיפורי פולקלור" אנחנו מתכוונים שלדמויות יש בגדים שנראים בערך כמו ציורים עתיקים של גאלים. דיוק היסטורי רב אי אפשר למצוא כאן, כמובן, אבל ממתי זה הפריע למישהו לפתח גאווה לאומית?).

הקומיקס מתרחש בכפר של מתנגדים לאימפריה הרומית, שמצליחים לשמור על עצמאותם בעזרת שיקוי הקסם של הדאוריד הלבן, אשפיקס, שיקוי שנותן להם כוחות על נגד הרומאים. זאת פארודיה קורעת מצחוק על גלובליזציה ומודרניזציה, ומכאן הפופלאריות הגדולה שלה באירופה.

אסטריקס ואובליקס הם הכוכבים הראשיים, כמובן, ועל חברותם האמיצה מבוססות רוב העלילות. אסטריקס, הקטן והזריז, עוצב בהתחלה גם הוא כדמות לוחם גאלי עב בשר, אבל רנה גוסיני חשב שמה שעבד בשביל אבוט וקוסטלו יכול לעבוד גם בכפר גאלי - או במילים אחרות, שמן ורזה זה צמד מנצח. חוץ מזה, תושבי הכפר מסיימים מילים רגילות עם הסיומת "איקס" - וזאת בדיחה שאף פעם לא מתיישנת.

מאז 1959, עלילות הקומיקס הופיעו ב-38 ספרים, שתורגמו למעל מאה שפות, ונמכרו במעל ל-300 מיליון עותקים. גם עיבודים קולנועיים לא חסרו, כולל גרסה עם שחקנים בשר ודם בכיכובו של ז'רר דפרדייה בתפקיד אובליקס מ- 1999 (וכמה המשכים נוספים). סה"כ 16 איבודים קולנועיים היו לסדרה המצליחה.

 

ממש עכשיו חורך את המסכים "אסטריקס באחוזת האלים", עיבוד אנימציה בתלת מימד לספר ה-17 בסדרה (מ-1971). הסרט החדש, שעוסק גם הוא בחטאי המודרניות, מספר על הניסיון המתוחכם של הרומאים להרוס את הכפר בעזרת תחרות עסקית: יוליוס קיסר מחליט להקים ממש מחוץ לכפר "אחוזת אלים" מפוארת, שתעורר קנאה בתושבי הכפר ותעודד אותם להפוך ל"מתורבתים". אבל בדיוק כמו מה שקרה במשאל העם ביוון, האירופאים לא ממהרים לקבל תכתיבים מבחוץ. נראה שכל זמן שישאר המתח בין החברה האירופית לבין כוחות שמנסים לשנות אותה, אסטריקס ימשיך לשמור על כוחו - עם קצת עזרה משיקוי הקסם של אשפיקס.