1. קימל לא עומד בקצב

מערכון האוסקר של ג'ימי קימל כבר הפך להיות מסורת, אבל השנה התוצרת קצת פחות מוצלחת מהרגיל. בניגוד ל-"סרט: הסרט", שהיה הצלחה ענקית. הפעם קימל משחק מורה למשחק בסגנון "וויפלאש" - אבל וואלה, קימל שחקן קצת פחות טוב מזוכה האוסקר ג'יי. קיי. סימונס, וזה לא ממש עובד.

2. מועדון ללבנים בלבד

רבות דובר על היעדר הגיוון האתני באוסקר האחרון, כש"סלמה" - המועמד היחיד אותו הובילו כוכבים שחורים - לא היה מועמד באף קטגוריה משמעותית. הפגנות נגד הטקס היו אמורות להיערך ביום שבת, אבל בוטלו לבקשת אווה דבנריי, במאית "סלמה". ניל פטריק האריס התבדח על היעדר הגיוון בטקס עצמו, אבל הבעיה בעינה עומדת, והנושא בוודאי ישוב לרדוף גם את הטקס הבא.

ניל פטריק האריס באוסקר 2015 (צילום: Kevin Winter, GettyImages IL)
ניל פטריק האריס מנסה לפצות על עוגמת הנפש | צילום: Kevin Winter, GettyImages IL

3. ריס ווית'רספון יוצאת מלכה

מהמגמות החיוביות יותר בטקס הנוכחי: תנועת #askhermore, שדרשה מכתבים לשאול שחקניות מובילות באוסקר יותר מ"את מי את לובשת?". אחת המובילות של המחאה הייתה ריס ווית'רספון, שאמרה בפשטות "זאת תנועה שאומרת שיש בנו עוד דברים חוץ מהשמלות שלנו. (...) קשה להיות אישה בהוליווד, או בכל תעשייה אחרת". 

❤️ this movement #AskHerMore..have you heard of it? It's meant to inspire reporters to ask creative questions on the red carpet. I love the Oscars AND fashion like many of you - & am excited to share #WhoAmIWearing later tonight. (��not yet!!) But I'd also love to answer some of these Qs....And hear your suggestions?! (Share em below!) There are so many amazing, talented nominees this year..! Let's hear their stories! Spread the word. #AskHerMore #Oscars #Countdown

A photo posted by Reese Witherspoon (@reesewitherspoon) on


4. לט איט גו

ג'ון טרבולטה המשיך במופע האימים שלו מהאוסקר גם אצל ג'ימי קימל. אחרי שאחז בסקרלט ג'והנסון, ליטף את הסנטר של אידינה מנזל ובאופן כללי התנהג כמו אבי כל הקריפים, התארח השחקן אצל קימל וסיפק את ההסבר הכי מעורער נפשית לשאלה למה התבלבל בשמה של מנזל בשנה שעברה וקרא לה "אדל דזים": משהו עם גולדי הון, כתיבה פונטית של השם שלה וסיינטולוגיה (את זה הוא לא אמר. אנחנו אומרים). ולמה הוא מזמז את סנטרה של מנזל בצורה מטרידה בטקס של השנה? אותן הסיבות מינוס גולדי הון. התרשמו בעצמכם:

 

5. הוויפלאש של ארקט

אחרי שזכתה לתמיכה בנאום האוסקר שלה, פטרישיה ארקט הסתבכה בעקבות דברים נוספים שאמרה מאחורי הקלעים, בפני העיתונאים. המשפט "אחרי שאנחנו נלחמנו עבור זכויות הגייז והאנשים הלא לבנים, הגיע הזמן שהם ילחמו למען שיוויון בשכר לנשים." הרגיז הרבה מאוד אנשים בטוויטר, שטענו שהפמיניזם של ארקט פונה רק לנשים לבנות. מאז ארקט הספיקה להבהיר את דבריה ואמרה ש"שיוויון בשכר יעזור לכל הנשים מכל הגזעים באמריקה", ובטוויט נוסף הוסיפה: "נחשו מי הכי נפגע בחוסר השיוויון בשכר? נשים לא לבנות".


6. המוות לא נאה לה

מסתבר שיש אמת בטענה של ג'וליאן מור שזכייה באוסקר מאריכה את החיים בכמה שנים. מחקר מאוניברסיטת טורנטו שנערך ב-2001, השווה בין שחקנים שזכו באוסקר לשחקנים שלא זכו וגילה שהראשונים נוטים לחיות בממוצע 3.9 שנים יותר! ההסבר הוא שכנראה הזכייה באוסקר מוסיפה שמחה, אושר וסיפוק לחייו של אדם (שלא לדבר על הצעות עבודה ושדרוג בשכר). לא שהיינו צריכים מחקר בשביל לדעת את זה.

 

ג'וליאן מור באוסקר 2015 (צילום: Christopher Polk, GettyImages IL)
גם לא תמות וגם לא ממש מזדקנת | צילום: Christopher Polk, GettyImages IL

7. החברה של ווס אנדרסון לא יפה מספיק?

בת הזוג של ווס אנדרסון, ג'ומן מאלוף, זכתה לביקורת מעליבה במיוחד באתר "gawker". בלוגרית של האתר הארסי טענה כי החברה של ווס, ציירת ושחקנית בעצמה, לא מספיק יפה בשביל השטיח האדום. במהירה הפכה הבלוגרית עצמה למוקד הביקורת, כשגולשים ואתרי מדיה תקפו אותה על ההערה המטופשת. בנות המערכת, אגב, שבורות לב מהגילוי שלווס יש חברה. חשבנו שהוא ישאר תמיד לבד, כמו הדמויות שלו.

עוד על טקס האוסקר:

 

8. למה האקדמיה התעלמה מג'ואן ריברס?

אנשי האקדמיה הגיבו להתעלמות מג'ואן ריברס במונטאז' הזיכרון לאנשי התעשייה שהלכו לעולמם השנה, ואמרו כי "ג'ואן היא אחת מאנשים מוכשרים רבים שלצערנו לא יכולנו להכניס לקטע הזיכרון, אבל זכרה מונצח באתר האוסקר". התרגום המדויק יותר לעברית הוא "פחחחחחח, מה נראה לכם?". מערכת mako תרבות רוצה להבהיר שמבחינתנו עדיף בדרך כלל לא להיות מועמד לאוסקר. זה הכבוד האמיתי.

תמכה בישראל. ריברס (צילום: רויטרס)
בתחרות האוסקר של הלב שלנו, את ניצחת | צילום: רויטרס

9. מי אשם בהפסד של התבגרות?

למה הסרט "התבגרות" הפסיד בסוף בכל הקטגוריות למעט שחקנית המשנה? גורמים בתעשייה מפנים אצבע אל "תסמונת הזוכה הוודאי" (הגדרה שלנו): במשחק האוסקר הפתלתל רצוי אף פעם לא להצטייר כזוכה יותר מדי מובטח – רק תשאלו את מייקל קיטון. 

אין תמונה
זחוח מדי?

10. סטיבן הוקינג מגיב לזכייה של אדי רדמיין

כזכור, הוקינג אוהב מאוד את "התיאוריה של הכל" - הסרט שנעשה על פי סיפור חייו. גם הזכייה של אדי רדמיין בפרס השחקן הטוב ביותר לא השאירה אותו אדיש. בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו אמר האסטרופיזיקאי: "כל הכבוד, אדי. אני מאוד גאה בך". רמיין הקדיש את האוסקר שלו לכל האנשים שחיים עם ניוון שרירים. חבל שלא אמר מילה על זה שמייקל קיטון היה זוכה יותר מדי וודאי.

סטיבן הוקינג (צילום: Dave J Hogan, GettyImages IL)
מרוצה, בסך הכל | צילום: Dave J Hogan, GettyImages IL