אם צפיתם במספיק דוקו-פשע, אתם כבר יודעים שמערכת המשפט האמריקאית מלאה בכשלים, בין אם מדובר בהסתמכות על שיטת חבר המושבעים הבעייתית, האשמות שווא מן העבר שנבעו מכך שהמדע הפורנזי לא היה מה שהוא היום או פשוט גזענות ישנה וטובה. קשה לדעת כמה אנשים עדיין יושבים בכלא בגין פשע שלא ביצעו, אבל אחד מהם זוכה מאשמה לאחרונה - אנתוני ברודווטר, שהואשם באונס של הסופרת אליס סיבולד.

סיבולד, שהסרט "מבט מגן עדן" (2009) מבוסס על ספר אחר שלה, נאנסה בשנת 1981 בזמן שהייתה בשנתה הראשונה ללימודים באוניברסיטת סירקיוז, וכתבה על האונס המחריד שעברה בספרה "Lucky" ("היה לך מזל"), שיצא ב-1999, כשנה לאחר שברודווטר השתחרר מ-16 שנות המאסר שריצה בעקבות ההאשמה. בעוד לא נראה שמישהו מפקפק בכך שסיבולד אכן נאנסה - בית המשפט הכריע השבוע שברודווטר, בן 61 ממוצא אפרו-אמריקאי, אינו האשם באונס.

מדובר בתוצאה של השתלשלות עניינים שהחלה בזכות העובדה שספרה של סיבולד עמד להפוך לסרט. בשלבים המוקדמים של העבודה על הסרט, המפיק בפועל טים מוצ'יאנטה החל לפקפק באשמה של ברודווטר, ושכר חוקר פרטי ועורך דין לעבור על התיק המקורי. הם מצאו שלל טעויות בעבודת המשטרה ובית המשפט, כולל ניתוחים פורנזיים מלאי פגמים וזיהוי מוטעה במסדר זיהוי, שנגרם בין השאר מכיוון שהתובעים במשפט מסרו לסיבולד עצמה אינפורמציה שגויה והצליחו לבלבל אותה.

"התחילו להיות לי ספקות", סיפר מוצ'יאנטה בראיון, לאחר שעזב את הפקת הסרט ביוני האחרון. "לא לגבי הסיפור של אליס על התקיפה, שהוא טראגי, אלא לגבי החלק השני של הספר שעסק במשפט, ופשוט לא החזיק". סיבולד נאנסה בדרכה הביתה ליד קמפוס האוניברסיטה והתלוננה למשטרה מיד לאחר מכן, אך הם לא הצליחו לאתר את החשוד. כמה חודשים לאחר מכן היא ראתה את ברודווטר, שדומה לתוקף האמיתי, ודיווחה למשטרה על כך. במסדר הזיהוי היא בכלל בחרה באדם אחר, אבל עורכי הדין שלה שכנעו אותה שברודווטר והאדם שזיהתה ניסו לבלבל אותה בכוונה, וגרמו לה לשנות את הזיהוי.

כתוצאה מהתגליות החדשות וההחלטה של בית המשפט לזכות את ברודווטר מההאשמות, נראה שהסרט שמבוסס על ספרה של סיבולד לא ייצא לפועל. בימים האחרונים נודע שהסרט איבד את המימון וגם ויקטוריה פדרטי, כוכבת "את" ו"מי מתגורר בבית היל" שאמורה הייתה לככב בסרט, ביטלה את השתתפותה בו. סיבולד עצמה עדיין לא הגיבה על הדברים, אבל ברודווטר אמר לניו יורק טיימס כי הוא "מקווה ומתפלל שגברת סיבולד תעשה את הצעד ותתנצל בפניי. אני חש אמפתיה כלפיה, אבל היא טעתה".