אחרי שנה בה נערך במתכונת סטרימינג, פסטיבל דוקאביב לסרטים דוקומנטריים חוזר למקום האידיאלי עבורו: בתי הקולנוע. הפסטיבל, שנערך זו השנה ה-23, ייפתח ב-1 ביולי בתל אביב-יפו, ויציג מעל 100 סרטים דוקומנטריים חדשים מהארץ ומהעולם עד ה-10 ביולי. כלל אירועי הפסטיבל צפויים להתקיים בהתאם להנחיות הקורונה המעודכנות, כשלצד הקרנות באולמות סגורים יערכו גם אירועי חוצות והקרנות אינטרנטיות, באתר הפסטיבל.

 

במוקד הפסטיבל, כמדי שנה, נמצאת התחרות הישראלית, במסגרתה יוקרנו לראשונה 13 סרטים של יוצרים מקומיים. בין הסרטים: "כל העצים נושבים ברוח" של תומר הימן ("מיסטר גאגא") על מסעו של ילד מאומץ עם אספרגר למציאת הוריו הביולוגיים בגואטמלה; "המלכה שושנה" של קובי פרג' ומוריס בן-מיור, על סיפור חייה של שושנה דמארי; "ויראלי" של אודי ניר ושגיא בורנשטיין, המציג את מגפת הקורונה דרך עיניהם של שבעה יוטיוברים מרחבי העולם ; "להיות ענת קם" של שלומי אלדר, בו הוא מלווה את העיתונאית הישראלית שהורשעה בריגול;  ו"החלון הרביעי" של יאיר קידר, המבוסס על שיחותיו של הסופר המנוח עמוס עוז עם נורית גרץ. הסרט, שייצא לאור בצל הספר שפרסמה בתו של עוז, גליה, בו העידה כי אביה הכה אותה בילדותה, צפוי להציג התייחסות ראשונה של עוז, בקולו, למיוחס לו. בנוסף, הסרט יציג ראיונות עם אלמנתו נילי, בתו פניה, נשיא המדינה ראובן ריבלין, רון חולדאי, הסופרים א.ב. יהושע ודוד גרוסמן ואפילו השחקנית נטלי פורטמן.

ענת קם, 2010 (צילום: Getty Images)
תעמוד במרכז סרט חדש. ענת קם | צילום: Getty Images

בנוסף, הפסטיבל יעניק גם את פרס "מעבר למסך", המוקדש לסרטים ישראלים ובינלאומיים שיוצריהם וגיבוריהם פועלים להבאת שינוי במציאות הנוכחית. לפרס מועמדים השנה שלושה סרטים: "סיבה לחיות", סרטו של אריק אלון על יונתן לוין, שנפצע במלחמת לבנון השנייה ונותר משותק ללא יכולת לדבר; "שתי דקות לחצות" של יעל ברתנא, המנסה לבדוק מה היה קורה לו נשים היו שולטות בעולם; ו"ענת גוב, על החיים ועל המוות", בו הבמאית תמר טל ענתי מציגה את ההכנות של המחזאית המנוחה ענת גוב לקראת מותה, בעודה מבקשת מסוכן האמנים אריק קנלר לייצג את עזבונה. 

בין עשרות הסרטים שיוצגו בפסטיבל אפשר למצוא עוד שלל סרטים מסקרנים, בהם "גרוסמן" של עדי ארבל, המציג מבט אינטימי על הסופר דויד גרוסמן; "שלמה בר - מחזמר דוקומנטרי", בו הבמאי גלעד ענבר מלווה את המוזיקאי בן ה-77 בסרט המשלב בתוכו כמה משיריו; ו"אהבה תלויה", סרטו של צבי לנזמן שצפוי לחשוף לראשונה עדויות מתוך עולם טיפולי ההמרה. רשימת הסרטים המלאה נמצאת באתר הפסטיבל.