"רצינו לתת למעריצים את מה שהם רוצים - פשוט לא בדיוק מה שהם ציפו לו", העיד הבמאי סאם ריימי, במאי "דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף". הסרט השני בסדרה מגיע למסכים בחודש הבא, והפך בקלות לאחד הסרטים המצופים ביותר של היקום הקולנועי של מארוול אי פעם. גם אם רק עשירית מתיאוריות המעריצים יתבררו כנכונות – ברור לגמרי כי יש הרבה למה לצפות.

ההצהרה של ריימי הגיע בקטע מיוחד שצולם מאחורי הקלעים בצילומי סרט ההמשך של "דוקטור סטריינג'". "זו הייתה הזדמנות נהדרת לחבר שניים מגיבורי העל החזקים ביותר", הוסיף, וכוכבי הסרט המשיכו ללבות את ההייפ (הגבוה גם ככה): "פתיחת המולטיוורס פותחת גם תיבת פנדורה גדולה", הסבירה אליזבת אולסן, שמגלמת את וונדה מקסימוף. גם כוכב הסרט בנדיקט קמברבאץ' הצטרף להבטחות: "הסיכון גבוה. הוא ליטרלי מתמודד מול גרסאות של עצמו", העיד, כשהוא מספר על הדמות אותה הוא מגלם.

זה כל מה שצריך לדעת על "דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף":

מתי "דוקטור סטריינג' 2" יוצא?

"דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף" יגיע לאולמות הקולנוע בישראל ביום חמישי ה-5.5, חמסה חמסה חמסה. מכירת הכרטיסים כבר החלה.

מי השחקנים שיופיעו ב"דוקטור סטריינג' 2"?

השחקנים שפורסם כי יככבו בו, וגם מופיעים בטריילרים, הם: בנדיקט קמברבאץ' (סטיבן סטריינג'), אליזבת אולסן (וונדה מקסימוף/סקרלט וויץ'), רייצ'ל מקאדמס (ד"ר כריסטין פאלמר), בנדיקט וונג (וונג) וצ'יווטל אג'יופור (מורדו). שחקנית חדשה שהשתתפותה בסרט אושרה היא סוצ'י גומז, שתגלם את דמותה של אמריקה צ'אבז (שידועה גם בכינוי מיס אמריקה), וזו תהיה הופעתה הראשונה ביקום הקולנועי. יש עוד כמה שצפויים להופיע, אבל מדובר בשמועות – למרות שחלקן די מבוססות – ולא נזכיר אותם כאן לטובת אלו שמפחדים מספוילרים (אך הם מפורטים בהמשך הכתבה). במאי הסרט הוא סאם ריימי (במאי "ספיידרמן" של טובי מגווייר) והתסריטאי הוא מייקל וולדרון, שכתב גם את "לוקי".

מתוך "דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף" (צילום: באדיבות Forum Film, יחסי ציבור)
בנדיקט קמברבאץ', מתוך "דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף" | צילום: באדיבות Forum Film, יחסי ציבור

העלילה:

מן הסתם, וכיאה לאולפנים, עלילת הסרט נשמרת תחת מעטה סודיות כבד. מה שכן יודעים הוא שהעלילה תיסוב סביב דוקטור סטריינג' שמטיל קללה אסורה שפותחת שער אל המולטיוורס (מזכיר עלילה של סרט אחר שיצא לאחרונה, לא?). ביקומים המקבילים מוצא סטריינג' גרסאות אחרות של עצמו, ואותן גרסאות הן כה עוצמתיות שיכולות להוות סיכון לאנושות כולה. וונג, מקסימוף וסטריינג' משתפים כוחות על מנת לנסות ולעצור אותן. ואגב, הבמאי סאם ריימי אישר בעבר כי גם אולסן תקבל דמות נוספת משל עצמה.

מה צריך לדעת על היקום המארוולי לפני שצופים ב"דוקטור סטריינג' 2"?

כבר מתקופת "וונדה-ויז'ן" הבטיחו לנו כי הסדרה הולכת להכין את הקרקע ל"סטריינג' 2", ואז חזרו על זה גם כש"לוקי" עלתה לשירות הסטרימינג דיסני+, ואז פעם נוספת ב"מה אם...?". כבר איבדנו אמונה וחשבנו שסתם מנסים לשחק לנו במוח, אבל עכשיו הכל מתחיל להתבהר.

שימו לב, בפסקאות הבאות יופיעו ספוילרים ל"וונדה-ויז'ן", "לוקי" ו"מה אם...?" של דיסני+

"וונדה-ויז'ן" סיפרה את הסיפור של העיירה המתוקה ווסטוויו, אך אט אט התברר כי העיירה כולה נשלטת מוחית על ידי מקסימוף. האזרחים האומללים היו כבולים לרצונה של מכשפת השני, שכולה רצתה להתגבר על מות אהובה ולייצר לעצמה מציאות אלטרנטיבית בה הוא חי ובועט ועף. מפה לשם, הבית נהרס, הילדים נעלמו, ויז'ן שלמדנו לאהוב אבד לנצח גם הוא. אבל מה כן קיים? ויז'ן הלבן, שנוצר מחלקי גופו של ויז'ן המת, וחמוש בזיכרונות המשותפים של האוהבים לבית ויז'ן-מקסימוף. בשלב זה עוד לא ברור מה זה אומר על האופי שלו ומה הסטטוס הזוגי שלו עם וונדה. בסצנה שאחרי הכתוביות מקסימוף נראית כשהיא קוראת בעיון את ה"דארקהולד", ספר הלחשים האפל שטרם ידוע כמה כוח עצור בו וכמה ידע עוצמתי הוא מכיל.

במקביל, "לוקי" הכירה לנו את הקונספט של המולטיוורס – ריבוי היקומים. אל התחבולות הידוע לשמצה גילה שהעולם לא סובב סביבו, וכי היקומים והמציאויות המקבילות מלאות בלוקי'ז משלל סוגים וצורות (אחד מהם אפילו אליגטור). בזכותו – או יותר נכון, בזכות סילבי, ווריאנט של לוקי – קאנג הכובש (ההוא שנותר) נהרג והיקום מתפצל לאינסוף הסתעפויות, רצף הזמן המקודש נשבר והמולטיוורס נוצר. ממש אותו מולטיוורס שעשה צרות ב"ספיידרמן: אין דרך הביתה" ושהולך לעשות לא מעט צרות ב"דוקטור סטריינג' 2".

מתוך "מה אם...", מארוול (צילום: Marvel Studios 2021,  יח"צ)
סטריינג' סופרים, מתוך "מה אם...?" | צילום: Marvel Studios 2021, יח"צ

אחרי "לוקי" הגיעה "מה אם...?", שהלכה אפילו צעד רחוק יותר. למרות שהתקצירים, הקונספט ושם הסדרה הבטיחו כי התרחישים המוצגים בסדרה הם תיאורטיים לחלוטין וכנראה לא יהיו רלוונטיים בהמשך היקום הקולנועי, מי שצפה בה גילה עלילה מסועפת  - ובדיעבד, מציגה לנו ראשונה את מי שכנראה יתגלה בתור הנבל הראשי של "ממדי הטירוף". בקצרה, בפרק הרביעי של העונה מתואר יקום מקביל שבו במקום שידיו של סטיבן ייפגעו באותה תאונת דרכים שפתחה את הסרט הראשון, כריסטין אהובתו מתה – ובתגובה, המכשף חוזר בזמן שוב ושוב בניסיון להציל אותה. כשהוא מבין שלא משנה מה יעשה, הוא לא מצליח למנוע את אותה תאונה קטלנית, סטיבן מחליט לשבור את הכלים, סופג מלא כוחות אפלים והופך לסטריינג' סופְּרים (Strange Supreme). סטריינג' סופרים ככל הנראה יהיה גם האיום הראשי של סטריינג' בסרט שיצא בשבועות הקרובים.

התיאוריות העיקריות:

שימו לב, שום פרט מהפסקאות הבאות לא אושר – אך מדובר בספוילרים אפשריים לסרט, אם התיאוריות יתגלו כנכונות.

הטריילר של "דוקטור סטריינג'" גרם לאינטרנט להגיע למסקנה כי יש שחקן אחד שיגיע להופעת אורח כמעט ודאית – ואותו אדם הוא סר פטריק סטיוארט, שמגלם את דמותו של פרופסור צ'ארלס אקסבייר בסדרת סרטי "אקס מן". אם אכן סטיוארט יופיע ב"סטריינג' 2", מדובר יהיה במפגש פסגה שלו משמעויות רבות על היקום הקולנועי של מארוול – כי המסקנה המתבקשת תהיה שהיקומים קשורים זה לזה, וכי דמויות יכולות לעבור ולהתארח בין יקום אחד לאחר ולהשפיע על העלילה.

אליזבת אולסן, מתוך "דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף" (צילום: באדיבות Forum Film, יחסי ציבור)
אליזבת אולסן, מתוך "דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף" | צילום: באדיבות Forum Film, יחסי ציבור

בטריילר, קמברבאץ' נראה כשהוא אזוק ומובל לאיזושהי וועדת שיפוט. קשה לראות את חברי הוועדה עצמם, אך קולו של סטיוארט הוא כמעט בגדר עובדה בשלב הזה (וזה הזמן להזכיר כי סטיוארט עצמו הכחיש את השתתפותו וטען כי רבים יודעים לחקות את קולו ועושים זאת במשך שנים רבות). ההשערה הרווחת היא שפרופסור אקס נמצא ביקום הקולנועי של מארוול בתור חבר "אילומינטי" – קבוצה סודית של גיבורי העל החזקים ביותר על כדור הארץ, שמתאספים כדי ליצור איזשהו סדר בעולם המבולגן שאיתו אנחנו מתעסקים. כוח, במובן הזה, אינו חייב להיות כוח פיזי, אלא גם אינטלקטואלי ופוליטי. בקומיקס יש שלל גרסאות לחברים באותה קבוצת אילומינטי – אך לרוב מדובר על טוני סטארק, מר פנטסטיק (מ"ארבעת המופלאים"), צ'ארלס אקסבייר ("אקס-מן") והפנתר השחור. גם סטריינג' נמצא לרוב בחבורה. שמועות נוספות בטוחות כי מי שתהיה חלק מהאילומינטי היא מוניקה רמבאו ("וונדה-ויז'ן"). 

ואגב טוני סטארק, מכיוון שהוא מת ב"הנוקמים: סוף המשחק", אחת התיאוריות המובילות היא שבאותו אילומינטי יישב דווקא ווריאנט של איירון מן, אותו יגלם לא אחר מאשר טום קרוז. תיאוריה פופולרית נוספת גורסת כי מלבד סטיבן סטריינג' המוכר והאהוב וסטריינג' סופרים המאיים, מכשף נוסף ייכנס למשחק – ווריאנט ושמו סטריינג' המגן (Defender Strange). תזה נוספת מציעה שדוקטור סטריינג' הוא בכלל חייזר מסוג סקרול שמתחזה למכשף. אפשרות אחרת לגמרי היא שאולי הנבל העיקרי בכלל לא יהיה ווריאנט של סטיבן - אלא דווקא וונדה (ואולי שניהם?).

במה צריך לצפות כדי להבין עד הסוף את עלילת הסרט?

"דוקטור סטריינג'" הראשון, כמובן. "הנוקמים: מלחמת האינסוף" ו"הנוקמים: סוף המשחק" הם גם אלמנטריים בהבנה של השלב הרביעי של היקום הקולנועי. מעבר לזה, שווה מאוד לצפות ב"וונדה-ויז'ן" ו"לוקי" (ואגב, שתיהן גם פשוט סדרות מצוינות וכדאי לצפות בהן בלי קשר), ובפרק 4 של "מה אם...?" שחשוב מאוד לעלילת הסרט. שימו לב: אין צורך לצפות בכל הסדרה - אתם יכולים לדלג רק לפרק הזה ולא לאבד יותר מדי מידע בדרך.