עד היום, סביר להניח שלא שמעתם את השם יו-ג'ונג יון, מי שהוכרזה הלילה בתור זוכת האוסקר לשחקנית המשנה הטובה ביותר על תפקידה בסרט "מינארי". בסרט, דרמה משפחתית מחממת לב על משפחה קוריאנית שעוברת לגור בחווה באוקלהומה, יון מגלמת את הסבתא האקסצנטרית, שמעדיפה ללמד את הילדים לשחק קלפים וגונבת עבורם כסף מסל התרומות בכנסייה, והיא הגיעה לטקס כמועמדת מובילה לזכייה בפרס. אבל גם מי שהימרו על יון, בידיעה שאינה שם מוכר בהוליווד, לא ניחשו שהיא תהיה הנואמת המצטיינת של הטקס - במיוחד באוסקר שהיה, לכל הדעות, מנומנם מהרגיל.

יון בת ה-73 עלתה לבמה כשבראד פיט בכבודו ובעצמו מגיש לה את הפרס, דבר אליו השחקנית לא נשארה אדישה. "מר בראד פיט", אמרה יון כשעלתה לבמה לאחוז בפסלון הנכסף, "סוף סוף! נעים להכיר. איפה היית בזמן הצילומים?", ובכך התייחסה לעובדה שפיט למעשה שימש מפיק בפועל של סרטה, למרות שהיא לא פגשה אותו עד אותו הערב. בנאומה, יון הכירה בכך ששמה לא מתגלגל על לשונם של רוב המערביים אותם היא מכירה: "למעשה, את שמי מבטאים יא-ג'אנג יון, ורוב האירופאים מכנים אותי כ'יו-יונג' או 'יו-ג'ונג'. הערב, אני סולחת לכולכם".

לאחר שהודתה לאקדמיה כמתבקש ולחבריה לצוות השחקנים כמקובל, יון נזכרה גם להתנצל בפני השחקניות אותן ניצחה. "אני לא מאמינה בתחרות. הרי, איך אני יכולה לנצח על פני גלן קלוז?", אמרה, בהתייחס לעובדה שקלוז נהייתה הטקס לשחקנית המפסידה ביותר בתולדות האוסקר (עם שמונה מועמדויות ו-0 זכיות). "כולנו מנצחות", הוסיפה יון, "אני פשוט בת-מזל יותר מכן. ואולי גם מדובר בהכנסת אורחים אמריקאית עבור השחקנית הקוריאנית?". הרעיון שמדובר היה בהכנסת אורחים אמריקאית אמנם יפה, אבל סטטיסטית, יון היא השחקנית הקוריאנית הראשונה שזוכה באוסקר, והשחקנית האסייתית השנייה אי פעם שזוכה בפרס, כשהראשונה, מיוש אומאקי, זכתה בו לפני למעלה מ-50 שנה. לכן, לא מדובר רק בנאום זכייה משעשע, אלא ברגע היסטורי בתולדות הטקס.

עכשיו, כשהיא לא רק זוכת אוסקר אלא גם היקירה החדשה של האמריקאים, עוד ועוד אנשים מתעניינים ביון ובקורותיה. השחקנית הקוריאנית, שעובדת רצוף מאז סוף שנות השישים בקולנוע ובטלוויזיה הדרום-קוריאנית, לא צצה משום מקום - היא פשוט בקושי זכתה להכרה מערבית עד כה. יון פרצה לתודעה הקוריאנית בסרט "Woman of Fire", משם המשיכה לתפקידים עסיסיים ועטורי פרסים בסרטים כמו "אמא" (בו גילמה אישה שיוצאת לנקום את רצח ואונס בתה) ו"Be a Wicked Woman" (שמספר על שתי נשים שמחליטות לרצוח את הבעלים הבוגדניים אחד של השנייה), בנוסף לאינספור תפקידים בסדרות טלוויזיה דרום-קוריאניות שונות. למעשה, ליון יש תוכנית ריאליטי משלה, "המטבח של יון", בה, יחד עם שחקנים קוריאניים שונים, היא פותחת מסעדות פופ-אפ במקומות שונים ברחבי אסיה.

את הפרס, יון הקדישה גם לשני בניה, "שגרמו לי לצאת ולעבוד, זוהי התוצאה", אמרה והציגה למצלמה את הפסלון בו הרגע זכתה, "אמא עבדה קשה". וזה לא נגמר כאן: נדמה שהשחקנית חגגה את תהילתה המחודשת לאורך כל הלילה, כשהמשיכה אל אחורי הקלעים יחד עם החבר החדש שלה, בראד פיט. לפי אחד מהעיתונאים ששוחחו עם יון, כשהיא נשאלה על ידי אחד מהם כיצד פיט מריח במציאות, היא ענתה לשאלה המטופשת בתשובה "לא הרחתי אותו, אני לא כלב". 

התגובות לזכייתה של יון, מטבע הדברים, היו חיוביות להפליא. "שחקנית נפלאה, הופעה נפלאה, סרט נפלא", כתב המבקר דיוויד ארליך בטוויטר. "אני אוהב את הגישה של יו-ג'ונג יון לכל העניין הזה", כתב התסריטאי ומגיש הפודקאסט "Keep It!", לואיס וירטל. היא כזה, 'היי, זה משוגע שאני פה, אבל אם כבר שאלתם, אני גם במקרה קורעת מצחוק'". ולמרות שהנאום שלה ייזכר דווקא בזכות הפלירטוט שלה עם הכוכב של "מועדון קרב", תמונות מאחורי הקלעים של הטקס מציגות את יון יחד עם שאר השחקנים הזוכים (מלבד אנתוני הופקינס, שבגיל 83 וכמה אלפי קילומטרים מלוס אנג'לס העדיף להישאר בבית) מתפוצצת מצחוק, ומקדמת את פניה של גלן קלוז בברכה על השטיח האדום. ככה נראית זכייה אמיתית.