מייקל מור הוא לא טיפוס שאוהב לשתוק. הבמאי הדוקומנטרי המצליח והקונטרוברסלי, זוכה פרס דקל הזהב על סרטו "פרנהייט 9/11", החליט הלילה להיכנס חזיתית באחד מיקירי האומה האמריקאית – קלינט איסטווד. בעוד "צלף אמריקאי", סרטו החדש של איסטווד, קורע את הקופות ומתכונן לטקס האוסקר, בחר מור לתקוף את הסרט ואת האופן שבו הוא מציג את דמותו החייל כגיבור.

הלילה צייץ מור בטוויטר כי "הדוד שלי נהרג על ידי צלף במלחמת העולם השנייה. לימדו אותנו שצלפים הם פחדנים. הם יירו בך בגב. צלפים אינם גיבורים. ופולשים – גרועים יותר". בהמשך, בציוץ מעורר מחלוקת אף יותר, הסביר מור: "אבל אם אתה על גג ביתך, מגן עליו מפולשים שבאו ממרחק של 7,000 מייל, אתה לא צלף, אתה אמיץ, אתה שכן".

"צלף אמריקאי" מבוסס על סיפורו האמיתי של כריס קייל, לוחם ב-SEAL (השייטת האמריקאית) שנחשב לצלף הקטלני בתולדות צבא ארה"ב עם יותר מ-160 חיסולים ודאיים. הסרט מלווה את קייל (בראדלי קופר) החוזר שוב ושוב לעיראק, במצוד אחר מחבלי אל-קאעידה ואחרי צלף רצחני שמפיל חללים מצדו השני של קו האש. בשבוע שעבר זכה הסרט לשלוש מועמדויות מרכזיות לאוסקר: הסרט הטוב ביותר, השחקן הטוב ביותר והתסריט המעובד הטוב ביותר. נוסף על כך, זכה הסרט להצלחה קופתית אדירה. כבר ביציאתו המצומצמת למסכים בסוף דצמבר 2014 הפך "צלף אמריקאי" לסרט הרווחי ביותר בסוף השבוע של חג המולד, כשהכניס מעל למיליון דולר בתוך חמישה ימים ובארבעה בתי קולנוע בלבד. בהמשך, עם הפצתו הרחבה בסוף השבוע האחרון, כבר גרף הסרט למעלה מ-105 מיליון דולר, ושבר בכך את שיאי הרווחיות לסרט המופץ בינואר (ואת השיאים הקופתיים של איסטווד עצמו).

מור הוא אולי הקול הדומיננטי בביקורת נגד הסרט, אבל הוא לא לבד. אנשי קולנוע רבים כבר תקפו את ההחלטה להפוך את סיפורו של קייל לסרט. אחד מחברי האקדמיה לקולנוע, שהעניקה לקופר מועמדות לפרס השחקן הטוב ביותר, אמר לאתר "The Wrap" כי קייל "נראה כמו סוציופת". לינדי ווסט מ"הגרדיאן" כתבה שקייל היה "מחסל מלא בשנאה" שתיאר את החיסולים כ"כיף". דניס ג'ט מ"הניו רפבליק" כתב כי בסרט "האויבים הם פראים ומרושעים לגמרי", והחרטה היחידה של קייל היא ש"לא הרגתי יותר". קייל, אגב, אכן כתב את הדברים באוטוביוגרפיה שעליה מבוסס הסרט. ג'ט הוסיף כי "אמריקאים רבים לא מסוגלים לקבל את העובדה שלא השגנו דבר בעיראק, ושהקורבנות של קייל ואחרים לא היו שווים כלום". ג'ט, אגב, כתב את הדברים עוד לפני שראה את הסרט – מה שהקים עליו עצמו מבקרים רבים.

ומור? הוא לא השאיר את עוקביו בלי חומרי צפייה בסוף השבוע. במקום "צלף אמריקאי", הציע מור, לכו לצפות ב"סלמה" - "פשוט בגלל שזאת חתיכת עבודה קולנועית מבריקה, מהסוג שכל כך חסר".

עוד ב-mako תרבות: